Jump to content
  • Kayıt Ol

Orange

özz

Önerilen İletiler

(düzenlendi)

Orange

TANITIM

Lise 2. sınıfa geçen Naho Takamiya, okulun açılışının olduğu günün sabahı bir mektup alır. Gönderen hanesinde Naho Takamiya yazmaktadır. Okula geç kaldığı için mektubu okumaz ama yanına alır. Fırsatını bulduğunda açıp okumaya başlar.

Mektubu yazan kişi 10 yıl sonraki Naho Takamiya olduğunu iddia etmektedir ve geçmişte yaptığı hataları onun düzeltmesini istemektedir. Naho önce bunun şaka olduğunu zanneder ama okumaya devam eder. Öncelikle Naho' nun sınıfına Tokyo' dan Kakeru Naruse isminde bir öğrencinin transfer olacağı ve onun yanındaki sıraya oturacağı yazılmıştır. Tam o esnada öğretmen de yeni transfer öğrenciyi tanıtmaktadır. Olay aynen mektupta anlatıldığı gibi gelişir. Ama Naho bunun tesadüf olduğuna kendini inandırmaya çalışır. Mektubun devamında, okul çıkışı Kakeru' yu eve birlikte gitmek için çağıracakları ama onun reddedeceği yazılıdır, mektubun sahibi Kakeru' yu kesinlikle davet etmemelerini istemektedir. Neden?!

Bu yazanlar aynen gerçekleşir ve eve dönüş yolunda Kakeru' yu da yanlarına alırlar, çok güzel vakit geçirirler. Naho çok mutludur, günlüğüne o günü anlatır ve bir şeyi fark eder elindeki mektup onun günlüğüne bakılarak yazılmıştır (çünkü onun günlüğüne yazdıkları ile kelimesi kelimesine aynıdır) ve gelecekte olacakları söylemektedir. Naho bunun gerçek olabileceği düşüncesi karşısında tedirgin hisseder. Bundan sonra Kakeru 2 hafta boyunca okula gelmez. 2 hafta sonra okula geldiğinde arkadaşlarına sadece okuldan kaytardığını söyler. Acaba gerçekte ne olmuştur?

Mektup bunu açıklamamaktadır ama mektubun yazılış amacı şu cümlelerle anlatılır;

"26 yaşıma bastığımda pek çok pişmanlığım vardı. Bu mektubu yazıyorum çünkü 16 yaşındaki Naho' nun pişmanlıklarla dolu bir hayat sürmesini istemiyorum. 10 yıl sonra Kakeru aramızda olamayacak. Bu kadar değerli bir insanı kaybetmek istemiyorum. Lütfen Kakeru' ya iyi bak."

Naho bu cümlelerin sahibi gibi pişman olmak istemediğine karar verir ve mektuptaki uyarıları dikkate alarak geleceği değiştirmeye çalışır.

KARAKTERLER

Hiroto Suwa - Ana Karakter

Kakeru Naruse - Ana Karakter

Naho Takamiya - Ana Karakter

Saku Hagita - Ana Karakter

Azusa Murasaka - Ana Karakter

Takako Chino - Ana Karakter

Father Takamiya - Yardımcı Karakter

153742.jpg

DİĞER İSİMLERİ

Romaji: Orange

İngilizce: Orange

Japonca: orange

Diğer: Haru-iro Astronaut, Haruiro Astronaut, Spring-Colored Astronaut

BİLGİ

Kategori: Manga

Cilt sayısı: 5

Bölüm sayısı: 27

Yayım: 13 Mar 2012 - 25 Ağu 2015

Dergi: Aylık Action

Eser: Ichigo Takano (Hikâye & Çizim)

Türler: Dram, Romantik, Okul, Bilim Kurgu, Shoujo

İSTATİSTİKLER

Sıra: 49

Veriler 23 Aralık 2016 Cuma günü 14:04 saatinde MyAnimeList sitesinin şu sayfasından çekilmiştir: manga / 35573

KARAKTERLER

Spoiler

Naho Takamiya

Kendinden önce başkalarını düşünen çok sevimli bir kız. 10 yıl sonraki kendinden gelen mektubu başta ciddiye almasa da zamanla yazılanların doğru çıkması karşısında geleceği değiştirmeye ve pişman olmamaya karar verir. Bir süre sonra Kakeru' dan hoşlanmaya başlar.Gelecekte Suwa ile evlenmiştir ve bir de çocukları olmuştur.

Kakeru Naruse

Naho ve arkadaşlarının sınıfına Tokyo' dan transfer olmuştur. Görünüşte neşeli, cana yakın, düşünceli bir çocuktur. Ama gizemli bir tarafı vardır, gizli pişmanlıklar ve hüzünler yaşamaktadır. Naho' dan hoşlanmaktadır ama açılma konusunda tereddüt eder.Okulun ilk günü, annesiyle doktora gitmesi gerekirken arkadaşlarıyla olmayı tercih ettiği için annesinin intihar etmesini önleyememiştir. Bunun pişmanlığını yaşamaktadır. Daha sonra bir trafik kazasında ölür ama ölümünün kaza olup olmadığı belli değildir. İntihar etmiş olma ihtimali vardır.

Hiroto Suwa:kanlp:

Güvenilir ve eğlenceli bir kişiliğe sahiptir. Futbolda iyidir. Naho' dan hoşlanmaktadır ama Naho ve Kakeru' yu destekler.Bunun sebebi Suwa' nın da gelecekteki kendinden mektup almış olmasıdır ve o da pişmanlıklarını düzeltmek ister. Kakeru' yu Naho' ya itiraf etmesi için cesaretlendirir.

Saku Hagita

Naho' nun arkadaş grubundan. Sürekli bir şeyler okur. Kakeru' nun deyimiyle futbolda berbat. :)

Kayano Takako

Naho' nun arkadaş grubundan. Korumacı bir kişilik, arkadaşları yararına şiddet uygulamaktan çekinmez. :)

Azusa Murasaka

Naho' nun arkadaş grubundan. Ailesinin bir fırını var. Neşeli biri ve Hagita ile atışmayı seviyor gibi görünüyor. :P

KİŞİSEL YORUM:

Spoiler

Bir manga tanıtımı yapacağım hiç aklımın köşesinden geçmemişti. :D Bu manga henüz çok yeni. İngilizce' ye çevrilen 9 bölümü var. İnternette avare avare dolaşırken fark ettim, konusunda zaman yolculuğu ibaresini gördüğüm için okumaya başladım. Konuyu ilgi çekici yapan da bu zaten. Back to the Future' daki teori üzerinden ele almışlar zaman yolculuğunu. Zamanda kırılma ve paralel dünyalar (ya da alternatif gelecekler)... Nasıl yapıldığı konusunda bir bilgi henüz yok. Geçmişe gönderilen sadece mektup gibi nesneler mi yoksa insanlar da gelebiliyorlar mı belli değil. Bunlara cevap verecek mi, pek sanmıyorum. Sanırım dram için araç olarak kullanılan bir olgu. Manganın bir güzel tarafı da karakterlerimizin gelecekteki yaşamlarına da bakış atması. Bu durum geçmişte ne yaşandığını daha da çok merak ettiriyor ve dramı körüklüyor. Aslında iki farklı hikaye okumuş oluyoruz.Konusunu ilk okuduğumda bende biraz "Kimi ni Shika Kikoenai" mangasını anımsatmıştı. O da sonuyla beğendiğim bir mangaydır. Ayrıca Orange' ın çizeri, Yumemiru Taiyou mangasının da çizeridir.

Düzenlendi: (Aurora Borealis)
Güncelleme
  • Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Benim de yeni başladığım oldukça hoş bir manga. Tesadüf eseri başlamıştım, ve iyi ki başlamışım diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Konu olarak olmasa da bilim-kurguyu kullanışı şekliyle Kokoro Connect'e benziyor. Derin uzayda kıyamet bile kopsa ana konu liseli aşkı :D

Tanıtım için teşekkür ederim. :cicek1:

Esit: Sevgililer gününe de tam oturmuş manga :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Manga okumayı sevmem ama buna bir göz atacağım. Konusu itibariyle güzelmiş. Ve çok hoş bir tanıtım olmuş eline sağlık :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

bu manganın ilk bölümünün sonunu okudum ve çok tuhaf hissettim

nasıl ya diyerek kaldım

mangada dram okumaya alışkın olmadığım için benim için farklı bir deneyim olacak

Türkçe güncelden gidiyorum

mangaka umarım beni hayal kırıklığına uğratmaz

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok güzel tanıtım olmuş. Ellerine sağlık. :cicekq:

Shoujo manga okumayı severim ama Back to the Future dediğinde bende merak tavan yaptı. :mutlulh::) Çizimler de Shoujolardan beklenmeyecek kadar iyi görünüyor. İlk fırsatta okuyup yorumumu yazacağım. :okugf:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Türkçeye çeviris olursa okunabilcek bir yapım gibi duruyor konu ilgi çekiçi :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Öncelikle tanıtım için teşekkürler, hemen başladım:) Çok beğendim, çok hoş ya^^

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Türkçeye çeviris olursa okunabilcek bir yapım gibi duruyor konu ilgi çekiçi :)

ŞURADA Türkçe çevirisi yapılıyor, ilgilenirseniz. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 yıl sonra...

22. chapter finaliyle mi noktalanıyor? :'(

Ne zamandır devamı gelecek de ben mangayı sonlandıracağım diye bakınıyordum. Ama birkaç gündür forumlarda herkes, "Final şöyleydi, final boyleydi" diye laflayınca dank etti. Az önce MAL'daki forum tartışmalarına göz attım da farkına varmış oldum. Ben onu tee ne zaman okudum da mangakası 27. chapterla asıl noktalayış yapacak sanıyordum ve sabırsızlıkla bekliyordum ama sanırım o ekstra bölüm olacakmış, değil mi? Eğer öyleyse ben finaldeki seçimi beğenmedim. Bu finali kabul etmiyorum ve ekstra chapterla gelen bir değişiklik olmazsa eğer bu mangaya karşı olan bakış açım değişecek. :/

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

22. chapter finaliyle mi noktalanıyor? :'(

Ne zamandır devamı gelecek de ben mangayı sonlandıracağım diye bakınıyordum. Ama birkaç gündür forumlarda herkes, "Final şöyleydi, final boyleydi" diye laflayınca dank etti. Az önce MAL'daki forum tartışmalarına göz attım da farkına varmış oldum. Ben onu tee ne zaman okudum da mangakası 27. chapterla asıl noktalayış yapacak sanıyordum ve sabırsızlıkla bekliyordum ama sanırım o ekstra bölüm olacakmış, değil mi? Eğer öyleyse ben finaldeki seçimi beğenmedim. Bu finali kabul etmiyorum ve ekstra chapterla gelen bir değişiklik olmazsa eğer bu mangaya karşı olan bakış açım değişecek. :/

:) Seni tam olarak hayal kırıklığına uğratan nedir?

Ben de finali biraz sönük buldum ama bunda son 4-5 bölümü uzun bir ara verdikten sonra okumuş olmam sebep diye düşünüyorum. Çünkü dramın o ağırlığı üstümden kalkmıştı. O yüzden her şey çok çabuk olup bitti gibi hissettim, yani bir şeyler eksik hissi oluştu bende. Gerçi;

Zaman yolculuğuna kesin bir cevap verilmedi bu bir eksiklikti. Ama ben buna en başından beri kendimi alıştırmıştım, beklediğim bir durumdu. Son herkesin mutlu olacağı şekilde yapılmış. Kişiye göre değişir, daha dramatik de yapabilirlerdi ama zamanda kırılma ve paralel evrenler teorisini seçmişler. Bir tarafta Suwa mutlu, bir tarafta... Aslında oradaki gelecek daha yazılmadı. :)

Ekstra bölümler ne ile ilgili olur hiç bilmiyorum ama bu eksiklikleri gideren bölümler olur umarım.

Sonu nasıl olursa olsun, bana yaşattığı duygu yoğunluğundan dolayı seviyorum bu mangayı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Manga işleniş ve anlatım dili olarak çok güzel. Ona bir lafım yok ama ben finalde istediğim seçimler olmazsa soğuyorum. Yanlış hatırlamıyorsam da Naho finalde;

Suwa'yı seçmiyor muydu?

Finali içinse, sanırım mangakası yayınevi ile yaşadığı sorundan dolayı ara vermiş, ondan dönüşünde de bitirme olayını aceleye getirmiştir belki. Yanlış hatırlamıyorsam manga sitesinde yorumlarda bu tarz bir sorundan bahsediliyordu. Onun için mangaya ara verilmişti galiba. Finali de böylece birden bitivermiş olabilir. Umarım yanlış hatirlamiyorumdur. :D

Dün gelecek bölüm için forum tartışmalarına baktığımda da bunu gördüm.

http://myanimelist.net/manga/35573/-/moreinfo

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

:)

Hayır sonunu yanlış anlamışsın. Benim anladığım son sahne;

İki farklı evreni aynı karede vermiş çizer. Birinde Kakeru'nun öldüğü gelecekte Suwa ve Naho var, diğeri Kakeru'nun kurtulduğu evrendeki Kakeru'nun geçmiş hali. Aynı köprü üzerindeydiler sanırım, farklı yönlere giderken birbirlerini hissediyor gibi bir izlenim bırakmayı tercih etmiş. Sahneleri ve karakterleri birleştirmiş gelecekten geçmişe ya da geçmişten geleceğe göz kırpma gibi...

Manganın başlarındayken bir ara manga yayını durmuştu, sanırım o süreyi diyorsun. Sonra seri devam etti. Erken bitirme olmuş mudur olmamış mıdır bilmem ama shoujolarda tadında bırakmaları iyi bence. Zaten bu yazarın diğer mangası da çok uzun değildi. Şahsen kısa shoujoları tercih ediyorum ben. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Açıkçası ben de shoujoların çok uzaması taraftarı değilim. Gerçi ben çoğu tür için konunun çok yayılmaması olayını seviyorum ama burda finale bağlarken olayda bir geçiş sorunu var. Orda bir kopma olmuş gibi. Bu boşluk veren geçiş hissi genelde manhwaların (düzinelerce manhwa okumuşluğum vardı zaten :P ) sahip olduğu bir şey ama bunda da olmuş. :D

Hmm sanırım ben orda bir gözden kaçırma yaşamışım ki film olsun, anime olsun ya da roman olsun Orange mangakası da hiç sevmediğim bu olayı yapmış. 22. bölüme bir daha göz atayım. Manganın gelecek olan bölümünü de tahmin edilen üzere sabırsızlıkla beklemiyorum artık :P ama animesini beklemeye devam. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?