Jump to content
 • Kayıt Ol

Disney Artık Elle Çizilmiş (Geleneksel) Animasyon Filmi Yapmayacak


panres

Önerilen İletiler

steamboat-willie-slice.jpg

El çizimi animasyonun da sonuna geldik ne yazık ki… Bu haber DreamWorks Animation’dan, BlueSky’dan veya Sony Pictures Animation’dan gelmiyor. Son sığınağımız 2011 yılında elle çizilmiş (geleneksel) Winnie The Pooh’yu yayınlayan Disney idi. Ama artık öyle görünüyor ki Disney’in 2D animasyon yapımları sona erdi. Walt Disney Şirketi ortakları toplantısında, CEO Bob Iger Disney Animation, Pixar ve Disney Toons’un da dahil olmak üzere hiçbir Disney animasyon şirketi 2D elle çizilmiş animasyon filmi üzerinde çalışmıyor ve çalışmayı da planlamıyor. Elbette gelecekte asla olmaz denmiyor ama 3-4 seneyi kapsayan planlarında böyle bir bilgi yok.

Disneywar veya The Men Who Would Be King’den Jeffrey Katzenberg’e ait olduğunu düşündüğüm şöyle bir söz var: “Elle çizilmiş animasyon bir mektup yazmak gibidir; bilgisayarla oluşturulmuş görüntüler ise e-mail yazmak gibi.” Bence de bilgisayarla oluşturulan animasyon filmleri geleneksel elle çizilmiş çizgi filmlerinin kazandığı başarıyı kazanamaz. Elbette bilgisayarda animasyon yaratanların yaptığı zor işi önemsiz bulmuyorum ama günümüzün animasyon filmlerinde insan faktörünün yokluğu iyiden iyiye hissediliyor. Teknoloji sınırsız olabilir ama sanat tarzlarına yaklaşımı bence sınırlı.

Problem şu ki birçok bilgisayarla oluşturan filmin köşeleri genel izleyici kitlesine uygun olabilmek için yumuşatılıyor. O filmlerde karanlık veya tehditkâr bir şey yok. Pixar duygusal sınırları zorlardı ama son iki filminde bunu yumuşattılar. (Monsters University bunu değiştirir mi, bilmiyorum.) Bilgisayarla oluşturulmuş filmlerde doğal olarak bir sorun veya yanlışlık yok ve keşke 9’un daha güzel bir konusu olsaydı çünkü oldukça iyi görünen bir filmdi. Ama bu filmde bile elle çizilmiş çizgi filmlerin cazibesi yok.

Bu fikirlerimden de çıkarılacağı üzere, bu konuda eski kafalıyım. Bugünün çocukları önlerine konulan parlak, bilgisayar efektli, 3D filmleri beğenmeye şartlandırılıyorlar. Yapabileceğim tek şey anne babaları çocuklarına Disney’in eskiden bizlere sunduğu klasik 2D filmleri izletmelerini önermek. Büyük yapım şirketinin böylesine güzel bir devri kapatması da yazık oldu. Elbette işin maddi kısmını anlayabiliyorum. 2D olan son iki filmleri The Princess and the Frog ve Winnie the Pooh ne yazık ki başarısız oldu. Yapım şirketi sanat işi yapmıyor, o nedenle çocukların ufkunu geliştirmek anne babalara kalıyor. Keşke hem 2D hem 3D filmlere yer olsa, ama izleyiciler de artık elle çizilmiş filmlerden uzak duruyor. Bu durumda Disney Animasyon Stüdyoları afişindeki “İstimbot Willie”yi de değiştirecek sanırım.

walt_disney_animation_studios_slice_01.jpg

kaynak:divxplanet

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 2
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • kenasuka

  1

 • fishéyé

  1

 • panres

  1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

Aslında teknoloji iyidir ancak bu kuşak 2d ile büyüdü.Animasyonlar teknoloji ile buluşunca işler kolaylaştı.2d demek ki zahmetli bir şey oldu.Umarım konular 3d de iyi olur yoksa göreel şölen tek başına bir şey kurtarmıyor.Elvada 2d diyelim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 1 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?