Jump to content
  • Kayıt Ol

Japonlar Ayranla Tanıştı

CloudT

Önerilen İletiler

Japonlar Dün Ayranla Tanıştı

IDDfI08.jpg

Japonya’da dün ilk kez ayran satışa sunuldu, karton kutulardaki ayranlar marketlere dağıtıldı. Bu noktaya gelene kadar yoğurt ve ayranın Japonya’da çok ilginç bir hikayesi var, bugün onu anlatayım size.

Japonlar ayran diye bir şeyi bilmiyor.

20-30 yıldır Bulgar yoğurdu diye bir şey yiyorlar.

Ancak o yoğurt da bizim yoğurdumuz gibi değil.

Çünkü yoğurdun şekersiz ya da meyvesiz olabileceğini düşünemiyorlar.

Bu yüzden bütün yoğurtları şekerli ve meyveli Japonlar’ın.

Bu “Bulgar yoğurdu”na alternatif olarak bir kaç yıl önce büyük bir Japon firması kaymaklı yoğurt piyasaya sürülüyor, “Yunan Yoğurdu” adıyla.

Piyasada Bulgar ve Yunan yoğurdu var anlayacağınız.

Bu duruma bakan bir başka Japon firması ise bu işin nasıl yapıldığını araştırmaya başlıyor.

Türkiye’de de yoğurt yapıldığını keşfediyorlar ve Türkiye’ye araştırma yapmak için geliyorlar.

İki yıl boyunca hem yoğurdun kültürünü hem de nasıl yapıldığını araştırıyorlar.

Silivri’ye ve Anadolu’nun çeşitli yerlerine gidiyorlar.

Bu arada ayranı keşfediyorlar.

Bugüne kadar Japonya’da Bulgar ve Yunan yoğurdu adıyla satılan yoğurtlara alternatif olarak bir süre önce Türk yoğurdunu piyasaya sürüyorlar.

Diğer üreticilerin bugüne kadar aklına gelmemiş ya da yapmayı planlamadığı bir şeyi daha yapıyorlar.

Türkiye’de keşfettikleri ayranı da üretmeye karar veriyorlar.

Yoğurttan “Türk ayranı” da üretiyorlar.

Bunu karton kutularla paketleyip piyasaya sürüyorlar.

İşte dün Japonya’da bu ayran satışa çıktı.

Daha önce hiç ayranla tanışmamış Japonlar ilk kez ayranla tanıştılar.

Türk ayranı ve Türk yoğurduna vurgu yapmak isteyen üretici firma kutunun üzerine Türk bayrağı ve bir ayran maşrapası fotoğrafı koydu, kutunun dizaynını da İznik çinisi şeklinde yaptı.

Bir süredir bu ayranın çıkacağını duyuran gazete ilanları yayınlanıyordu Japonya’da ve çeşitli tanıtım çalışmalı yürütülüyordu.

Şimdi herkes Japonya’da Türk ayranının tutup tutmayacağını merak ediyor.

Çünkü Japonlar yoğurdun ve ayranın tuzlu olabileceğini asla düşünemiyorlar.

Hatta Japonya’da yaşayan bir arkadaşım, Türk restoranında çalışırken, Japonlar’ın bizim tuzlu ayranın içine şeker attığına bile tanık olmuş.

Türk ayranının Japonya yolculuğunu nasıl olacağını merak ediyorum doğrusu.

Japonlar, ayranı sevdi mi?..

Bana yukarıdaki bilgileri sevgili arkadaşım Ayumu Takano verdi.

Türkiye'de yıllarca televizyonlarda program yapan, dizi ve filmlerde oynayan Ayumi bir süredir Japonya'daydı.

Zaten Türk yoğurduğunu ve ayranını üretmek isteyen firmanın Türkiye'de ilk bulduğu kişi de Ayumi olmuş.

Ayumi yoğurt konusunda onlara yardımcı olmuş.

"İlk gün satışları nasılmış ayranın" diye dün sordum Ayumi'ye...

"Bir gün sonra söyleyebilirim sana, bu sabah piyasaya çıktığı için bugün söyleyemem" dedi.

"Yıllardır Türkiye'de yaşıyorsun sence Japonlar ayranı sever mi" diye sordum.

"Ben çok seviyorum ayranı ama kıstas değilim. Bakıp göreceğiz açıkçası ben de çok merak ediyorum" yanıtını verdi Ayumi.

Japonya'da ilk gün ne kadar ayran satıldığını da yarına yazarım artık.

Yazar: Cengiz Semercioğlu

Alıntıdır: Hürriyet / 20.03.2013

Not:

Geçen gün Ayumi TAKANO'dan öğrendiğim bu haberle ilgili bugün böyle bir yazıya denk geldim. Ve ben de merak etmiyor değilim. Acaba ilk görüşleri nasıl diye? Absürt bir konu olarak karşılanabilir ama bir çok millet gibi bizde de yoğun olarak gözüken kendinden bir şeylerin başkası tarafından benimsenip benimsenmeyeceğine dair merak tabi ki hat safhada. Dolayısıyla, tepkileri araştırıyorum. Hatta Japon arkadaşlara sormayı uygun bir zamanda sormayı düşünüyorum. Denemelerini de isteyeceğim. Bakalım, 'airan' ile ilgili ne düşünecekler?

Hatta, google translate'e " アイラン / Airan / Ayran " dedirtiyorum. ^^''

Bu arada, airan satışı ile ilgili bir sayfa;

Nikkei

Unutmadan, ayranın fiyatı 105 Yen yani yanılmıyorsam 2 Lira yapıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 8
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• gundamaster

1

• CloudT

1

• rico

1

• RC Burakcarisma

1

En Çok Yazanlar

İlginç bir haber, seveceklerini umuyorum :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Bir süre sonra "Bu ayran uyutuyor abi içmem ben bunu bir daha" demesinler de :) Çok ilginç geldi bana ayran ve yoğurt kültürlerinin olmaması. Ben yoğurtsuz yemek asla yiyemem.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İnşallah damak tatlarına uygun bir içecek olur. ^^ Bu arada kutunun tasarımı oldukça hoş olmuş tam da Türk kültürü ile ilgili imgeler barındırıyor. Bakalım nasıl bir ilgi bekliyor ayranı?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Japonların yemek kültürünün pek de bana hitap etmediğini acı şekilde tecrübe etmiş olarak Japonlar adına sevindim. Baharatsız, acısız, tuzsuz hayat mı olur Allah aşkına?

Asitsiz bir içecek olarak her yemeğin yanında ideal olan ayranı seven birçok insan çıkacaktır kanaatindeyim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yazı çok ilgimi çekti ya, ben de bayağı merak ettim. Sevdiler mi acaba?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Balıkla ayran gitmez hacı. Japonya'da tutmaz.

Yanlış içeceği yolladık oralara. Rakı gönderecektik bak o zaman sake falan kalıyormuydu. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Balıkla ayran gitmez hacı. Japonya'da tutmaz.

Yanlış içeceği yolladık oralara. Rakı gönderecektik bak o zaman sake falan kalıyormuydu. :)

Kanka onlarda plavın yanında içsinler, her allahın günü yiyorlar saten. Gerçi yoğurtu pek sevdiklerini biliyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Animelerde gördüğümüz makinelerden kahve, meyve suyu almaları yerine ayranı bırakacaklar. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?