Jump to content
 • Kayıt Ol

Kakumeiki Valvrave


Akuma_Blade

Önerilen İletiler

mainvisual_2.jpg

TVアニメ「�命機ヴァルヴレイヴ�PV2 [Valvrave] - YouTube

TVアニメ「�命機ヴァルヴレイヴ�PV3 [Valvrave] - YouTube

İnsanlığın %70'inin Dünya'yı terk ettiği bir gelecekte, "Dyson Küresi" teknolojisiyle insanlık uzayda kolonileşmeyi ve enerji sorunlarını çözmeyi başarmıştır. Öte yandan politik farklılıklar ve enerji kaynaklarının paylaşımından doğan sorunlar insanları iki zıt tarafta kutuplaştırmıştır: Dünya insanlarını temsil eden ARUS (Atlantic Rim United States) ve koloni insanlarını temsil eden Dorussia Federasyonu. Öte yandan JIOR adlı üçüncü bir ülke ise bu kutuplaşma karşısında ekonomik gücü sebebiyle tarafsız kalmayı başarmıştır. JIOR'da yaşayan sıradan bir liseli olan Haruto Tokushima'nın sıradan bir hayatı vardı. Ta ki, JIOR'un Dorussia tarafından işgal girişimine tanık olup "yasak silah" Valvrave'i çalıştırarak iki süper gücün güç savaşlarının bir tarafı olmaya ve "Dünya'nın gerçek sırrı" ile yüzleşmeye itilene dek.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 33
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • gundamaster

  11

 • Akuma_Blade

  11

 • calieran

  4

 • Exia

  3

BÖLÜM 01:

İlk bölüm yukarıda verilen sinopsis ile aşağı yukarı aynıydı. Haruto etrafınızda her zaman görebileceğiniz türden, sıradan biri. Çocukluk arkadaşı Shoko ve kankası Inuzuka dışında pek de önemsenmeyen, içine kapanık biri. Derken Dorussia'lı bir grup casus, onların kolonilerine sızıyor ve okulun hemen altına saklanmış bir tesiste tutulan, gizli bir silah olan Valvrave'i çalmaya çalışıyorlar. Fakat bilimadamlarından birisi son bir çaba ile onu yüzeye çıkartacak asansörü çalıştırıyor ve Valvrave'in çalınmasını engellemeyi başarıyor. Tam bu sırada yaşadıkları koloni bu kez ordu birliklerince saldırıya uğruyor ve oluşan bir patlama sonrası Haruto, çok sevdiği arkadaşlarından birisini kaybettiğini düşünerek Valvrave'e atlıyor. Öte yandan...

...birim hakkında hiçbir bilgisi olmayan Haruto doğal olarak ona bir adım dahi attıramıyor. Bu sırada düşmanlar Valvrave'ı farkedip saldırmaya çalışan düşmanlar ortaya çıktığında, birim birden ona şu soruyu soruyor: "İnsanlığından vazgeçecek misin?"

Haruto gücü kabul ettiğinde, kanı yoluyla Valvrave tarafından şu an ne olduğunu tam olarak bilmediği bir gücü alıyor ve beynine Valvrave'i kullanmak için gerekli tüm bilgiler yükleniyor. Düşmanları kolayca yokeden Haruto artık okulunun kahramanı fakat kokpitten çıkar çıkmaz hayatının tamamen değişmeye başladığının farkında değil.

Özellikle Haruto'nun kokpitten çıkar çıkmaz 3 kere bıçaklanıp bir kere de kafasından vurulmasına rağmen ölmediğini ve kan yoluyla insanlara bir faktör bulaştırabildiğini (bu faktör Geass koduna benziyor) düşünürsek Haruto'nun git gide daha çok güçleneceğini fakat bu arada hassas karakterini en azından bir süreliğine kaybedeceğini düşünebiliriz.

Fragmanlara bakarak peşinen olumsuz yada çok olumlu bir beklentiye girmenin yanlış olduğuyla başlamak istiyorum zira Valvrave ismi duyulmuş yada duyulmamış bir çok Mecha serisinden elementler taşıyan ve son dakikalara dek hakkında yargıda bulunmanın zor olduğu bir yapım. Code Geass, Kurogane no Linebarrels, Zone of Enders, Guilty Crown, Gundam külliyatı gibi pek çok yapımdan esinlenmeleri görmek mümkün. Benzer şekilde Mecha serilerinin çoğunda yeralan stereotipi bazı durumları görmek yada varlıklarını hissetmek mümkün. Neyse ki bunlar seriden alacağınız zevki azaltmıyor aksi adaptasyonunuzu hızlandırıyor. Serinin normal Mecha izleyici kitlesini hem de bayanları hedeflediği çok bariz. İlk bölüm plot detaylarına boğulmuyor ve akıcı şekilde gelişiyor. Bölüm bitişinde çalan Opening sekansından ileriki bölümlerdeki kapışmaların atmosferi hakkında fikir yürütebilmek de mümkün olabiliyor.

Dorussia Mecha'larının bölüm içerisinde sadece Waffe denen bir türünü görüyoruz ki bunlar tam olarak TIE Fighter'lardan hiçbir fark taşımıyorlar. Neyse ki Valvrave tam manasıyla bir tasarım harikası ve bölümün sonrasındaki Opening sekansından sonraki bölüm çatışmaları ve miniboss Mecha'larhakkında fikir sahibi olabiliyoruz. Valvrave'in dizaynı hem başarılı hem de farklı silahlarla ve ekipmanlarla donatılmaya müsait, maketinin çıkacağı günü sabırsızlıkla beklediğimi söyleyebilirim.

Müzik ambiansı açısından bir Gundam 00 kadar sağlam olmadığını ilk yarıda düşündürtse de 2. yarıdaki müzikler böyle bir seriye uygun ve yeterli yoğunluktaydı. TM Revolution ve Mizuki Nana'nın seslendirdiği açılış şarkısını ilk kez bu bölümde duyuyoruz ki çok çok iyi olduğnu söyleyebilirim. Serinin seiyuu kadrosunndaki devleri ise yazma gereği duymuyorum, ne siz sorun ne ben söyleyeyim :)

Son sözlere gelirsek, Valvrave'in Gundam'dan çok yukarıda saydığım yapımlara benzediğini fakat Gundam'ı sevmemize yol açan tüm elementlere sahip gibi göründüğünü söyleyebilirim. Bugün sabah okuduğum bir habere bakarak serinin çift parça olarak hazırlandığı ve 2. parçanın sonbahar 2013'de yayınlanması sözkonusu. O vakte kadar tek beklentim evrenin background'u ve karakterlerin yönelimleri konusunda daha çok bilgi sunması ve Valvrave'e denk makinelerin gelmesinin de çok gecikmeden gerçekleşmesi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Bahar döneminin en çok beklerimden birisiydi. İlk bölüm beklentimi çok karşılamadı bir iki kısmı ile ama fazlasıyla gelecek vaad ettiğini düşünüyorum.

Sezon içindeki mechalarla kıyaslarsak en başarılı CG sekansları ve karakter çizimleri bu seriye ait. Hoshino Katsura parmağı deyince güzel olmaması mümkün değil zaten. Erkek karakterlerin fazla olması da serinin bayanlara yönelik bir pazar elde etme amacını da güdüyor. Bu kadar güzel çizimlere tav olmayanı yoktur herhalde.

Seiyu kadrosu muazzam. Bir çok tanınmış ve güçlü sesi kadroda bulunduruyor. Benim için en iyileri Ono Daisuke ve Myano Mamoru. Her ikisi de JIOR'u işgal eden Dorsuia kolonisinin askerleri ve ilk bölüm itibariyle düşman tarafındalar. Myano Mamoru'nun karakteri pek bir itici geldi.

İlk bölümün müziklerini çok başarılı bulmadım. Bu sene bir çok animede olduğu gibi bunda da bir açılış videosu ve parçası kullanılmamış. Tabi en çok beklediğimiz açılışımız bitiş jeneriği olarak kullanılmış. Harika bir parça olmuş İkinci bölümle birlikte güzel bir açılış videosu da eklenecektir.

Bölüm 01

Bölüm başlangıcı fazlasıyla gundam külliyatına bir referans ya da benzerlik içeriyor diyebiliriz. 5 kişilik Dorusia kolonisine ait genç JIOR'a geliyor, Valvrave'in yerini bulmak ve onu almak için. JIOR'un karşılama komitesini de bir güzel harcıyorlar. Öğrenci olarak giridklerinden kimse şüphelenmiyor ve asıl amaçlarından haberdar değiller. Onlar işgal için gelmişken, serinin ana karakteri Haruto hoşlandığı kız olan Shoko ile sosisli sandviç yeme yarışması yapmakta okulun bahçesinde.

Haruto içine kapanık bir çocuk ve Shoko'ya olan hislerini nasıl açacağını düşünmekte. Arkadaşı da bir yandan bunu çabuk yapmasını dile getirerek onu daha da heyecanlandırmakta.

Dorusia'lı gençler Valvrave'in yerini belirlemek üzereyken Dorusia askeri kuvvetleri tarafsız bölge olan JIOR'a silahlı taarruza geçerler. Waffe adı verilen birimlerle büyük hasar verirler koloniye. Waffe'leri gördüğüm anda serinin mecha açısından kıt bir dizayna sahip olacağını düşündüm. Valvrave'i tam olarak görmem ve bitiş jeneriğindeki güzelim mechalardan yapılan video bu fikrimi hemen değiştirmeme sebep oldu. Oldukça çeşitli mecha dizaynlarına sahip olacak.

İlk yarı bu istilaya sahne hazırlarken; ilk yarıdan sonrak istila, kuvvetli bir şekilde gerçekleşmekte ve Haruto arkadaşları ile bu hengamenin içinde kalmakta. Tam bu sırada animeden hiç beklemediğim bir olay gerçekleşiyor.

Animenin en güzel kızı Shoko kazaya uğramış bir arabadaki sivilleri kurtarmaya çalışırken Waffe'lerden birinden gelen lazer sonucu ölüyor. Bu Haruto'nun büyük bir travma yaşamasına sebep oluyor.

Valvrave'in okulun altında bir yerde saklandığını bulan L_Elf ve takım arkadaşları onu tasarlayan ve teknik geliştirmelerini yapan ekibi öldürüyorlar. Ekip elemanlarındna biri son anda Valvrave'in gün yüzüne çıkmasına sağlıyor. Haruto içinde bulunduğu durumla tam olarak ne yapacağını bilmezken Valvrave'i karşısında görünce hemen atlıyor ve önüne gelen her düğmeye basarak birimi çalıştırıyor. Tabi kullanmayı bilmediğinden ancak yerinde dikilmesini sağlamaktan başka bir şey yapamıyor.

Valvrave'in ana kumanda ekranında beliren "İnsanlığından vazgeçecek misin?" sorusunu görüyor. Valvrave'i çalıştırabilmek için bu soruya evet demek zorunda. Neticede evet diyor ve Valvrave Haruto'nun boynuna iki iğne batırıp onun kan örneğini alıyor. Bu sırada Haruto bir aydınlanma yaşıyor.

Valvrave'de görsel olarak ufak bir değişim geçiriyor. Stand by konumundayken sahip olduğu kırmız, beyaz ve yeşil renkleriyle bana Eureka 7'daki Nirvash'ı hatırlattı. Uyanış anından sonra ise renkleri kırmızı, siyah ve yeşil bir hal aldı. Burdan sonrasında Valvrave'in savaş üstünlüğünü ezici bir şekilde izliyoruz. Haruto istilacıları yenerek günü kurtaran kişi oluyor.

Valvrave'den indikten sonra karşısına L-elf çıkıyor ve o sırada;

L-Elf tarafından kalbinden bıçaklanıp, iki de göğsüne kurşun yiyip yere seriliyor. L-Elf amacına ulaştığını düşündüğü sırada, Haruto'yu onun arkasında gözlerinde parıldamayla ayakta durduğunu görüyoruz. L-Elf'in boynundan vampir gibi bir ısırık alıyor. Daha sonrasında gelen sahnede eritrositler üzerinde Valvrave'in "V" işaretinin oluştuğuna tanık oluyoruz.

Her şey bu son kısıma kadar güzeldi ama bu son kısımdaki vampirizm durumu benim hiç hoşuma gitmedi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kakumeiki Valvrave yapımlarından Hiroomi Iketani, serinin 12 bölüm olacağını duyururken serinin Ekin 2013'de 2. sezonunun yayınlanacağını da açıkladı.

Ayrıca serinin websitesinde Mechanics kısmı ileriki bölümlerde gelecek yeni dizaynları içerecek şekilde güncellenmiş.

Kaynak: ANN

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Shoko ile sosisli sandviç yeme yarışması

Yakisoba pan, lütfen.:qegenmis:

Tabii işin espri bu, geri kalan yazdıklarına katılıyorum denebilir:

"vampirli" kısım hariç.

Bence o kısım, bölümde klişe olmayan tek şeydi. Geri kalanı geçmişteki mecha serilerinin birinci bölüm hadiseleriydi. Bölümün sonundaki olay, 2. bölümü izletmeye daha da itiyor. Dropped yapmama meselesi anlayacağın. Ayrıca müthiş açılış şarkısını unutmamak gerek. Japonya'da olsam, çıkınca kesinlikle satın alırdım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster
"vampirli" kısım hariç. Bence o kısım, bölümde klişe olmayan tek şeydi. Geri kalanı geçmişteki mecha serilerinin birinci bölüm hadiseleriydi. Bölümün sonundaki olay, 2. bölümü izletmeye daha da itiyor. Dropped yapmama meselesi anlayacağın. Ayrıca müthiş açılış şarkısını unutmamak gerek. Japonya'da olsam, çıkınca kesinlikle satın alırdım.

Bütün dünyayı saran bu vampir geyiklerinden sonra bu bana orijinal gelmedi. Animenin rajonuna ters benim için.

Sonraki bölümü heyecanlandıracak bir hadise miydi? Evet.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

yahu buzdolabı gibi onlar neydi ? okuduğum kadarıyla eleştiri gelmemiş hiç bu örneğe .hamit abi kız arkadaşı ölmedi mi ?

çok sevdiği arkadaşlarından birisini kaybettiğini düşünerek Valvrave'e atlıyor
spoiler e bakmadım :)
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 02:

İlk bölümden ziyade fragman niteliğinde olan 1. bölümü biraz toparlayan bir bölüm oldu. Neyse ki aksiyon kısımlarının fazla olması sayesinde sıkılmaya fırsat bırakmayan bir seri olacağı kesin gibi artık. Geçen bölüm son sahnesi...

...elbette L-Elf'in ısırılması ile bitmişti ama bu bölümde ısırma olayından sonraki olayın ne olduğunu biraz anlamış olduk gibi. Ortada bir vampirlik durumu yok. (En azından bildiğimiz anlamda.) Haruto'nun Valvrave'le yaptığı anlaşma sonucu vücuduna 2. bir kişilik daha yüklendiği ve onun yaptıklarını hatırlamadığını öğrenmiş olduk. Bu süre zarfında mermiler ve bıçaklar ile öldürülemiyor ama anladığım kadarıyla bu haliyle çok da uzun süre kalamıyor, bir konak bulmak için bir insanı ısırdığında hafızalarını o kişiyle yükleyip vücudu iyileşene kadar onun yerini alıyor. Tabii o kişinin yeteneklerini de kendine kopyalayabilmesi durumu da var.

L-Elf'e yerleşen Haruto Shoko'nun intikamını almak için A-Drei'i vurdu ve Dorussia'lılar çıkan arbedede kendi yoldaşlarından kurşun yağmuruna tutulunca çil yavrusu gibi dağıldılar ama gün ışıyınca gördük ki tüm Modül 77 işgal edilmiş, JIOR hükümeti kayıtsız şartsız bu istilaya teslim olmuş. (Code Geass üstüne Guilty Crown'u düşününce Ichiro Okouchi'nin batılıların Japonya'yı istila etme travmasına kendini fazla kaptırdığını düşünmeden edemedim) Valvrave'i kaçırmayı planlayan Dorussia'lılar karşılarında bir savaş helikopteri çalan Inuzuka ve L-Elf görünümünde Dorussia'lılardan intikam almak için kafayı bozmuş bir Haruto buldular. Haruto kokpitinde L-Elf ve Saki ile birlikte Valvrave'i yeniden kaçırdı ama bu aralıkta karşısında tüm sükünetini kaybetmiş A-Drei'i ve onun Mobile Armor benzeri silahını buldu. A-Drei L-Elf'in ihanetini kabullenememiş olmalı ki onunla bizzat dövüşmek istedi. Valvrave'ın ısındıkça kendini belli süreler için kapatması durumu yüzünden Haruto bir kez daha yolun sonuna geldiğini düşündü ama Valvrave'in gizli gücünün (Linebarrel'in Overdrive ve King Gainer'in Overheat gücünün bir karışımına benziyor ama harakiri yaparak kullanılıyor) açığa çıkması ile Haruto bir kez daha günü kurtardı. (A-Drei'in o sırada ölmesi çok ucuz olurdu ama neyse ki böyle birşey olmadı) Bu sırada ARUS filosu bölgeye gelince Dorussia'lılar geldikleri gibi gitmek zorunda kaldılar. Savaş sırasında Shoko'nun merak edip cepten Haruto'yu araması ile onun hayatta olduğunu da öğrendik ki bu beni yeterince sevindirdi. Tahmin ettiğim üzere Shoko ve Haruto konuşmalarını olması gerektiği gibi tamamlayamadılar ama belki de doğru olan buydu. Çünkü Haruto artık içinde bir canavar taşıdığını biliyor.

Bu arada L-Elf'in Valvrave'ın yaratıcıları konusunda şu yada şekilde fikir yürütebilmesi ilginçti. Buna göre bu makinelerin her koşulda ve herkes tarafından kullanılabilmesi gerekiyor ve bu da yapanlar her kimseler işlerini riske atmak istemediklerini gösteriyor.

L-Elf'in arkadaşlarından birisi Ideal'leri kastederek bunların ARUS'a karşı Dorussia'nın nasıl olup da ayakta kalabildiğinin ngöstergesi olduğunu söyledi. Ki son sahneden anladığımız kadarı ile, bunlar sadece güçlü bir ekonomiye değil güçlü bir orduya da sahipler. Asıl soru onların da niyetlerinin iyi olup olmadığı.

Valvrave şu an için her halukarda her hafta izlenebilecek sağlam bir yapım gibi görünüyor. Öte yandan açıklamaları gereken şeylere oturaklı açıklamalar getirememeleri birçok noktada sırıtabiliyor. Bu senaristin önceki işlerinden buna bir çok kez tanık olduğumdan artık bunu çok da sorgulamayıp bölümlerden alabileceğim kadar çok zevk almaya çalışacağım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

2.Bölüm

Artık klişe haline gelen ve yapıldıktan sonra neler olacağını tahmin ettiğimiz bölüm şoku sonrası ikinci bölümde gelen açıklamayla Valvrave ikinci bölümün başlarında aydınlanması gereken kısımları açıklayarak başladı.

Vampir gibi boyundan ısırma olayı sağolsun. Seri birçok fanservis fanarta davetiye çıkardı. Bundan sonra Haruto'yu animedeki diğer erkekleri ısırırken veya öperken göreceğimiz shounen-ai resimlere hazırlıklı olmak gerek. Rezalet!

L-Elf'in bedenine Valvrave'in faktör özelliği sayesinden girmesiyle onu kontrol altına alarak avantaj sağladı Haruto. L-Elf vücudundaki Haruto açıkçası çok daha iyiydi. Arkadaşlarını kurtardı ve duruma hakim oldu. Bir parazit misali konağını ele geçiren Haruto onun güçlerini de kullanarak Dorussia'lılara karşı savaşını sürdürdü. Kendi bedenini de onlara bırakmayacağı için küçük bir operasyon ve L-Elf'in üstün yetenekleri ile karşısındakileri bir bir yere indirerek hem vücudunu hem de Valvrave'i fazlasıyla kolay bir şekilde ele geçirdi.

Böyle muhteşem bir silah bu kadar basit korunabilir mi, anlam vermek mümkün değil.

JIOR kolonisi tamamiyle Dorussia'lıların işgali sonucu ele geçirilmiş durumda. Fakat bölüm sonunda görüyoruz ki hala JIOR'un kendi polis kuvvetleri L-Elf'i tutuklayarak götürüyorlar. Buna da anlam vermek mümkün değil. Ya ele geçirilmişsindir ya da her ley kendi elindedir. Bir öyle bir böyle plot hole'den başka bir şey değil.

Valvrave'i zor bela çalıştıran Haruto yine birden sütün bir pilot haline dönüyor ve Dorussia Waffelerine karşı iyi bir mücadele veriyor. Valvrave'in sınırlı bir gücü olduğu düşüncesi yansıtılıyor bölümde. sonradan başka güçler sakladığını da görüyoruz. Harakiri misali engine'in gücünün ortaya çıkarması orijinal olsa da çok saçma geldi.

A-Drei'in kullandığı mobile armor benzeri birim de dizayn fakiriydi açıkçası. Bu kadar sevimsiz bir birim daha önce görmemiştim.

@Akuma_Blade

İkinci bir benlik yerine daha çok Valvrave tarafından kontrol altına alınıyor diyebiliriz. Haruto2nun da başkalarını kontrol alması da Valvrave'in bu gücünden kaynaklanıyor zaten.

Ayrıca Haruto başkalarının gücünü alabiliyorsa Valvrave'e pilotluk yaparken üstün kombat ve pilotluk yeteneklerine sahip olan L-Elf'in güçlerini bu bölümde sergileyebilirdi. Fakat kendisi Valvrave'i kullanma konusunda oldukça bocaladı ve bir süre sonra dapte olabildi ancak. Başkasının gücüne sahip olan biri bu şekilde hareket etmez.

Seri bana fazlasıyla Code Geass havası veriyor. Code Geass sevmeyipte bu seriyi seven birini anlamam mümkün değil. Code Geass severler ise oldukça hoşlanacaktır bu seriden.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Bahamecha

Haruto'nun Valvrave'i kullanırken bocalaması derken, Haruto'nun L-Elf'in yeteneklerini sadece L-Elf'in bedeninde kullanabildiğini göz önüne almak lazım.

Bence IDEAL'in dizaynı Waffe'lere göre fena değildi. MS IGLOO'daki Big Rang ve 0083'deki Neue Ziel'in bir karışımına benziyor. Neticede bunlar askeri amaçlarla üretilmiş makineler, estetik görünmeleri için bir şart yok. Sadece dövüşün sonraki bölüme taşınması daha iyi olabilirdi ama çok da şart değil.

L-Elf'i götürenler bence ARUS birliklerinden askerler olabilir. Arkaları dönük olduğu için kim olduklarını göremedik ama sonraki bölümde buna bir açıklama gelecektir muhtemelen.

Code Geass sevmeyen biri derken... sanırım taş banaydı :) Code Geass'a yönelik düşüncelerim daha ziyade çalakalem yazılmış gibi gelen senaryosuna ve hayran kitlesinin bu seriyi kusursuz Hint kumaşı gibi değerlendirmelerinden kaynaklanıyor. Gereksiz Fanservice konusuna gelecek olursak Code Geass'ın da sütten çıkmış ak kaşık olmadığını kabul etmemiz gerekir. Serinin senaryosunun birçok kişi tarafından ve haftalık yazıldığı bir noktadan sonra bariz hale gelmese bu seri hakkında daha olumlu düşüncelere sahip olabilirdim ama illa kıyaslamak gerekirse Guilty Crown'u Code Geass'a oranla daha sevdiğimi söyleyebilirim.

Code Geass'ı sevenlerin bu seriyi de sevecekleri konusundaki düşüncene katılabilirim yine de bu serinin Guilty Crown'a daha yakın durduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster
@Bahamecha

Haruto'nun Valvrave'i kullanırken bocalaması derken, Haruto'nun L-Elf'in yeteneklerini sadece L-Elf'in bedeninde kullanabildiğini göz önüne almak lazım.

Bence IDEAL'in dizaynı Waffe'lere göre fena değildi. MS IGLOO'daki Big Rang ve 0083'deki Neue Ziel'in bir karışımına benziyor. Neticede bunlar askeri amaçlarla üretilmiş makineler, estetik görünmeleri için bir şart yok. Sadece dövüşün sonraki bölüme taşınması daha iyi olabilirdi ama çok da şart değil.

L-Elf'i götürenler bence ARUS birliklerinden askerler olabilir. Arkaları dönük olduğu için kim olduklarını göremedik ama sonraki bölümde buna bir açıklama gelecektir muhtemelen.

Code Geass sevmeyen biri derken... sanırım taş banaydı :) Code Geass'a yönelik düşüncelerim daha ziyade çalakalem yazılmış gibi gelen senaryosuna ve hayran kitlesinin bu seriyi kusursuz Hint kumaşı gibi değerlendirmelerinden kaynaklanıyor. Gereksiz Fanservice konusuna gelecek olursak Code Geass'ın da sütten çıkmış ak kaşık olmadığını kabul etmemiz gerekir. Serinin senaryosunun birçok kişi tarafından ve haftalık yazıldığı bir noktadan sonra bariz hale gelmese bu seri hakkında daha olumlu düşüncelere sahip olabilirdim ama illa kıyaslamak gerekirse Guilty Crown'u Code Geass'a oranla daha sevdiğimi söyleyebilirim.

Code Geass'ı sevenlerin bu seriyi de sevecekleri konusundaki düşüncene katılabilirim yine de bu serinin Guilty Crown'a daha yakın durduğunu düşünüyorum.

Beden L-Elf'e ait olduğu için onun yeteneklerini kullanabiliyor sadece bilincini ele geçirdi. Alt benlikte L-Elf safi ama açıklamanda Haruto kendi bedeninde o güçlere sahipmiş gibi bir izlenim var.

Ideal'in dizaynını niye sevmedim çok küt ve manevra kabiliyeti sıfır gibi gözüküyor. O uzun kollarıyla falan baya işlevsiz bir makineye benziyor. Ateş gücü konusunda sağlam gözüküyor sadece.

Bu tarz tasarımlara zaten bayılmıyorum am Neue ziel ve Big rang buna göre çok daha iyilerdi.

Waffe'lere hiç girmeyelim zaten bildiğin çok kötüler.

ARUS birliklerinden askerler olabilirler dediğin gibi açıklarlarsa ancak böyle açıklayabilirler. Bir ihtimal değilseler bile L-Elf kendinin suçsuz olduğunu ıspatlamak adına ellerinden kaçıp kurtulacaktır yine.

Senin gibi Code Geass sevmeeyn ve bir çok platformda bunu destekleyen birinin bu seriyi bu kadar tutması eevt çok anlamadım. Super robot bile sevmezsin ki dostum sen. Burda da kendine harakiri yapan süper robotun alası var.

Sonuçta senin de beğenilerin değişebilir tabiki ama çok abartılacak bir seri değil bu da.

Guilty Crown'un açıkçası Code Geass başarısına ulaştığını düşünmüyorum ki ben de sevmiş olsam bile. Bir yerden sonra kendini geliştirebilecek bir seriyken tam aksine tepe taklak etmiş bir seri.

Code Geass benzeri manipülatif hareketler ve okul ambiyansı ayrıca süper robotları ile hala daha Code Geass'e yakın buluyorum. Seri zaten bir çok seriden referans almış durumda.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 03:

Tahmin ettiğim üzere, L-Elf'i götürenler ARUS askerlerinden başkası değildi. Modül 77'e şimdilik niyetlerinin pek de iyi olmadığını düşündüğüm ARUS askerleri doladursun, sorgulama öncesi Haruto'nun onun isminin L-Elf olduğunu ağzından kaçırınca kendisinin tek kişilik bir ordu olarak tanındığını öğrendik. Valvrave'i ele geçirmeye çalışan ARUS yönetimi tarafından gönderilen genç senatör Figaro, Haruto yoluyla JIOR'un hamisiymiş gibi kendi propogandalarını yaparken L-Elf'de soğukkanlılıkla bir dolu askeri üzerlerini bile arayamadan öldürüp kaçmıştı bile. Haruto bir değişim geçirdiğinden dolayı huzursuz olduğu için kendi üzerinde bir kan testi yapılmasını istedi, ardından Inuzuka'ya saldırdı ve tahmin edilebileceği üzere artık normal bir insan olmadığı başkalarının önünde de açığa çıkmış oldu. Neyse ki Saki bunun açıklanmasının önüne geçip Haruto'nun ileride bir kobay olarak kullanılmasının önüne geçti. (En azından şimdilik) Kampüsün içerisinde çadır ve kartonlardan yaptığı bir gecekonduda yaşayan Akira ise durumun gerçekten farkında olan tek kişi. Korsan bağlantılarla Haruto'nun konuşmasını durdurup ARUS'un modül 77'e bir savaş gemisi soktuğunun dolaylı olarak öğrencilere yayılmasını sağladı.

Bölümün sonunda L-Elf sözverdiği üzere yeniden Haruto'nun karşısına çıktı ve bu arada serinin ismi anlam kazanmış oldu: Meğersem niyeti Dorussia'ya karşı bir devrim başlatmakmış bizim L-Elf'in. (A-Drei'i vurduğunu öğrendiğindeki tedirginliğini düşünürsek ilginç bir durum)

İlk iki bölümde L-Elf'in amacından şüphe duymuyorduk öte yandan bu bölüm bunun aksi şekilde bitti. Bunun bir plothole olup olmadığını, adına D-Zero denilen Checkhov's Gun'un ne/kim olduğunu öğrendiğimizde göreceğiz. Animasyonların bir gıdım (sadece bir gıdım gerçi) düştüğü bu bölüm, Valvrave'i hiç görmediğimiz, ağırlıklı olarak diyaloglardan oluşan ve her iki uzun fragmandaki son repliklerin de kullanıldığı bir bölüm. Dolayısıyla hikayenin bundan sonraki kısımlarında olacak şeylerin seriye bakışımızı önemli yönde değiştirebileceğini düşünebiliriz. Öte yandan şu an itibariyle Gargantia ve Majestic Prince'in aksine seriye ilk bölümden itibarenki bakışımda henüz olumlu yada olumsuz yönde bir değişme olmadığını ifade edebilirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Bölüm 03

L-Elf'in üstün bir asker olduğunu biliyorduk fakat tek kişilik bir ordu olacağı kimin aklına gelirdi ki? tahmin ettiğim üzere kendini yakalayan askerlerin elinde kurtuldu. Burda gözüme çarpan mantıksız kısım o ipleri güç kullanarak nasıl ikiye ayırdığı? Fiziksel olarakbu kadar güçlü olması pek olası olmasa da Valvrave gibi bir mechanın vampir vari pilotunu ısırıp onu da vampir benzeri bir şeye dönüştürdüğü bir animede bu mantığı aramamk daha hayırlı olacak herhalde.

Ben vampir dedim durdum seride kendince bu duruma bir yaklaşım da bulundu. Kendisinden şüpheklenen Haruto kan testi sonucu normal değerler gösterse de birden arkadaşına kana susamış bir vampir gibi saldırdı. Yediği tokatla kendine gelince ne yapıyorum ben diyerek hayıflandı.

L-Elf'in ARUS askerleri elinden kaçtığı sahneler aksiyon açısından güzeldi ama o kadar askere karşı elinde ekipmanı olmadan kısıtlı sürede ele geçirdikleriye hepsini alt etmesi yine benim hoşuma gitmeyen kısımlardan biri. L-Elf değil bildiğin McGuyver.

İleri görüşlü olması da vizyon sahibi olduğunu gösteriyor. Haruto'ya söylediklerinin hepsini zamanında gerçekleştirdi kendisi.

L-Elf'in asıl amacı şaşırtıcıydı. İleride bu düşüncesi Haruto ve kendisini yandaşyapacak muhakkak. bir sonraki bölümde öğrencileri arkasına almış gibi gözüküyordu.

ARUS'un bu hengame içerisinden kazançla çıkmak gibi bir düşüncesi var gibi. Senatör Figaro Haruto'yu kullanarak net üzerinden propagandaya başladı bile. Zayıfa bir tekme de sen vur düsturu var bunlarda.

Bu bölümde animasyonlarda bariz düşüşler vardı. ilk iki bölümle yerini sağlamlaştırınca bu hafta salla pati iş yapmışlar. Fanservisi de unutmayarak kız öğrencilerin gayet gereksiz duş sahnesini de bölüme koymayı ihmal etmemiş bu hafta.

Bu sezon emcha animeler açısından şanslıyız fakat daha dişe dokunur seriler olmalarını dilerdim. Valvrave şu ana kadar çıtayı pek aşmış değil.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 2 hafta sonra...

Bölüm 04:

Sonlara dek yavaş ilerleyen diyalog ağırlıklı bir bölüm olduğu söylenebilir.

Bu bölümde ARUS'un Valvrave'i kaçırıp Dorussia'ya karşı seri üretime geçirme niyetleri için Modül 77'i kurtardıkları ortaya çıkarken öte yandan Valvrave'in aynı anda sadece bir kişinin pilotluğunu kabul ettiğini acı şekilde görüyorlar. Akira ve L-Elf'in birbirinden bağımsız şekilde diğer öğrencilerin, ARUS'lularca ölüme terkedileceklerini haber vermesi ile beraber öğrenciler hem Dorussia'nın anavatanlarına saldırmasını önlemek hem de ARUS'un kendi hayatlarının tek güvencesi olan Valvrave'e el koymalarını engellemek için blok bağlantılarını patlatarak Modül 77'i diğerlerinden ayırıyorlar. Bu aynı zamanda daha 1. bölüm yayınlanmadan açıklanan karakter kadrosunda Dorussia'lı karakterler haricinde 1-2 kişi haricinde neden herkesin öğrenci olduğunu da açıklamış oldu. Öte yandan ARUS takviyelerini yokeden Dorussia filosu hala Modül 77'in dışında ve bu da yeni bir saldırının çok gecikmeyeceğini gösteriyor.

L-Elf'in 2. bölümde normal bir insan değil de bir kusursuz asker projesinin bir ürünü olduğunun ipuçları verilmişti. Yine de kendisinin sadece şehir komandosu değil, aynı zamanda sağlam bir stratejist olduğu artık belli gibi. Valvrave'in Dorussia'da başlayacak bir devrim hareketini en az 5 yıl kısaltacağını söylüyor, tabii Haruto'nun onun yanında yeralıp yeralmayacağını şu an için söylemek güç.

Shoko'nun JIOR cumhurbaşkanının kızı olması biraz damdan düşer gibi açıklandığına göre onun ileriki bölümlerde kaçırılmasına kesin gözüyle bakabiliriz. Bir de Shoko'nun bluzunu çıkartmaya yeltendiği sahne gereksizdi kanımca.

Bölümün %90'ında bir savaş sahnesi görmememize rağmen sondaki sahneler fena değildi. Waffe'lerin neden bu tür "tuhaf" bir dizayna sahip olduğuna da mantıklı bir açıklama getirmiş oldular bu sayede. Ayrıca Valvrave'in koloni bloklarını koşup keserek birbirinden ayırdığı sahne de Zone of Enders HD Collection açılış videosunu aklıma getirdi ki güzel bir göndermeydi.

Okul kampüsündeki korulukların arasına karton ve verandalardan kurduğu çadırda yaşayan ve korsan bağlantılarla okulun herşeyini takip eden paranoyak bir genç kız olarak ilk kez bu bölümde 1-2 cümleden uzun repliğini gördüğümüz Akira sonraki kısımlarda hikayedeki en ilginç karakterlerden olacağa benziyor.

Hikayenin 1998 yapımı Infinite no Ryvius'de olduğu gibi hızlı başlayıp sonradan ağır ilerlemesine karşın kaotik bir yapı alacağını düşünüyorum. Şu ana kadar gördüklerimizs dolayısıyla senaristin bölümleri haftalık yazılan sonlarla bağlamak gibi bir düşüncesi olmadığı aksine şu ana kadar gördüklerimizin tamamının şu yada bu şekilde düşünüldüğü sonucunu çıkartabilmek içimi rahatlatıyor öte yandan seride 2-3 bölüm sonrasını öngörmek şu an için pek olası görünmüyor.

Gördüğümüz kısım kadarı ile Valvrave, alıntılarının tamamını doğru kaynaklardan alan (bunun aksini hiç kimsenin iddia edebileceğini sanmıyorum) ve bunu yaparken de hikayeyi anlatmak için Haruto gibi kusurlu, duyguları ile hareket eden ve kendine güveni bir noktaya kadar olan bir karakter seçmiş görünüyor. Seri bitmediği için henüz yargılamak ne derece doğru olur bilmiyorum ama Valvrave bana göre Susei no Gargantia'nın üstünde, Majestic Prince'ın ise hemen hemen yakınlarında bir görüntü arzediyor bana.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sırf afişleri seriyi izlemeye sevk ediyor insanı. Mecha tarzı fazla seri izlemedim ama Valvrave için bir istisna yapabilirim sanırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Seri iyi başlamıştı ancak ilerledikçe sıkmaya başladı. L-Elf'in hadi Dorussia'yı yok edelim falan demesi, kızın ikna etmek için soyunması falan pek hoşuma gitmedi. Medem soyunmak ikna edici Dorussia'ya bütün kız öğrenciler soyunsun. Ayrıca sonlara doğru hadi bağımsız olalım deyip aptalca bir planla oradan kurtulmak falan, ne bileyim daha iyi bir şey beklerdim mesela JIOR'un gizli bir üssü falan olmasını, işgale karşı özel bir kalkan oluşturmasını vs. vs. 2 bombalık güçle yok edilebiliyorsa nasıl bunca yıl bağımsız kalmış oda bir muamma...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Bölüm 05

Harika fanservislerine devam ediyor anime. Zaten başka da pek bir şey yaptığı söylenemez.

Öğrenciler kampsülerini ya da bulundukları çevreyi diyeyim geçen bölümle Shoko'nun bağımsızlıklarını ilan etmeleri ile tamamen ele geçirmiş durumdalar.

Her şeyin süt liman olduğunu sandıkları anda L_elf'in elektiriği kesmesiyle birden akrgaşa ve birbirlerini suçlamalar baş gösterdi. Bir iki öğrenci bu durumdan kurtulmak için bir şeyler yaptılarda o durum çok sürmedi. Elektiriği yerine getirecek o düğmenin de anlamsızca sanki kimse dokunmasın diye öyle bir yere konması da oldukça anlamsız olmuş.

Bir yerde herkes aklına eseni yaaprsa kriz anında durum hemen şiddete döner tabii ki.

Ardından öğrencilerin halktan sesler misali tüm Jıor ve Arus halkına söyledikleri enerji fışkıran ve şirinlik abidesi şarkılarını dinledik. Mecha animelerinde meşhurdur zaten şarkılarla barışa çağrı. Gerçi günümüzde de savaşlara karşı konserler verilmekte. Bu da onun gibi bir şeydi.

Dorsia'lıların askeri ve bir rejimle yönetildikleri gösterildi bu bölümde. Kızıl Salı'dan da bahsettiler. Gundam Seed'deki Bloody Valentine gibi düşünülebilir sanırım. ileriki bölümlerde bunu daha detaylı anlatırlar umarım.

Haruto ve arkadaşı Saki diğer birimleri de buldular bölümün sonunda. Bu sırada Saki güzel bir hamöle ile Haruto'yu öptü. Shoko hala şarkı söyleyip dursun. Gerçi Saki'nin seçimi de yanlış ama neyse.

Bir sonraki bölümde sanırım kendisini yeşil birimi kullanırken görüyoruz. EMcha savaşları ve aksiyonları başlasa da izlediğimiz bir şeye benzese artık.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 05:

Golden Week yada yılbaşı zamanları böyle bölümlere çok da şaşırmıyorum aslında. Bizi Gundam SEED'deki gibi c/p arası plot (?) izlemek yada Susei no Gargantia'daki gibi Mecha diye kandırıp slowfest slice of life izletmek zorunda bırakmasınlar yeter.

Infinite no Ryvius'u düşünürsek seri hala kaotik bir yapıya bürünmedi ama er geç bu da olacaktır. Yetişkinlerin olmadığı bir ortamda her tür stres unsurunun gençlere ters tepki yapabildiği birçok kez gördüğümüz birşey.

Dorussia'nın askeri bir düzenle yönetildiği konusunda yeterince intiba uyandırmış olmalarına rağmen bu bölümdeki sahneler bu anlamda manidardı. Dorussia imparatorunun seiyuu'sunun Takehito Koyasu olmasını gerçekten takdir ettim, o role veteran bir seiyuu'dan aşağısı gitmezdi zaten. Özellikle kendisini uzun yıllardır sürekli yanlış rollerde izlemekten bıkmış birisi olarak sevindim.

Saki'nin Haruto ile beraber yerçekimsiz hangardaki Valvrave'leri gördüğü sahne ayrılan zamanın gerçek karşılığıydı. Saki onlardan birisinin yanına gidecekken ondan bunu bir sır olarak saklamasını çünkü başka birinin daha kendi gibi canavara dönüşmesini istemediğini söyledi. Saki'nin Haruto'nun bu dürüstlüğünü onu öperek yanıtlaması şaşırtıcıydı. (L Elf'in onları izlerken trollmaster bakışı atması da öyle)

2 gün önce biri bana gelip Saki'nin bir Valvrave pilotu olacağını söylese herhalde şaka yaptığını düşünürdüm ama sanırım bu da olacak gibi. Ama artık emin olduğum birşey var ki, L-Elf'in Valvrave'lerden birini kendi için kaçırıp diğerlerini de Dorussia'daki arkadaşlarına dağıtması. Çünkü Valvrave'lerin kontrol edemeyeceği insanların eline bırakmaktansa L-Elf'in geri dönüş yapmak için Haruto'ya ihanet edeceğini düşünmek bana daha mantıklı geliyor.

Sonuç olarak son sahnesiyle gelecek bölüm için fazlasıyla beklenti oluşturabilen, golden week'i düşünürsek "yeterli" bir bölüm.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 2 hafta sonra...
gundamaster

Bölüm 07

Dracula'da esasen kocaman bir mechaydı ve tüm vampirler aslında onu kullanmak isteyen pilotlardı :011:

Anime daha ne kadar düşebilir bilmiyorum, kestiremiyorum da. Saki'nin diğer Valvrave'i alması sonucu müthiş bir pilot edasına bürünmesi oldukça komik ve tutarsız olmuş. Daha sonra da savaş sırasında çaresiz kalınca aslında mechayı kullanamadığı anlatılmaya çalışılmış. Hayır kullanıyor ama zor durumda kesinlikle bilmesi gereken manevraları bilmiyor sadece. Onu da aldığı büyük tezahürratlar ve şak şaklar sayesinde hemen öğreniyor. Şaka gibi gerçekten. Böyle basit ve çocukça bir anlatımla bu anime nereye varacak acaba?

Bir komedi serisine bile bu kadar gülmemiştim şu bölümde güldüğüm kadar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Fazla söze gerek yok, beklentilerimi karşılayacak diye düşünürken duvar etkisi yaratan bir izlenimle devam ediyorlar ve acaba daha da saçmalayabilirler mi yoksa bu düşüşü düzeltecekler mi merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Senaristimiz vampirle mecha yı birleştirip bir sentez yapmak istiyor. Ya karakterlerin kişilkleri, jestleri, mimikleri zaten berbat birde bu girince işin içine iyicene absürt oldu seri.

Hem o yeşil robot midemi bulandırdı o bacaklarla falan iğrenç bir tasarımı vardı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

allah aşkına 6 da ne oldu bitti bana anlatabilir mi ? her şey çok hızlı oldu kız oğlumuzu ısırdı sonra opening girdi,harutonun vücudunu kullandı sonra savaş patlak verdi.Bir anda taraftarlarımızın isteği üzerine hızlandırılmış kurs ile saki yeşili kullanmayı öğrendi.Üstüne üstlük sakinin bu hareketleri hoşgörü ile karşılandı harutodan sakiye tokat bekliyorum eğer tokat gelmez ise seri rengini belli edecek zaten.Diğer bölümde arus ve dorushia sarımsak bombaları kullanması beklentileri içerisindeyim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 06:

Açıkçası seriden beklediğim herşeyi olmasa da birçok şeyi alabildiğimi söylemeliyim. Seri ani gelişmelerle biraz hızlı ilerliyor olsa da bundan pek de şikayetçi değilim. (Örneğin ilk 4 bölümde Saki'nin bir Valvrave pilotu olacağını söyleyeseler ben bile inanmazdım sanırım) Yadırgadığım yegane konu, senaristin ilk kez "vampir" kelimesini kullanması ve hatta Saki'yi resmen vampir fangirl'i yapması oldu. İlk 2-3 bölümde Saki'yi mesafeli ve soğukkanlı olarak görmekteyken son 2 bölümde nasıl oldu da arıza bir karakter ortaya çıktı nedenini söyleyebilmek güç. Flashback'ler yoluyla Saki'nin geçmişinin pek de mutlu geçmediğini anlayabiliyoruz elbette ama ünlü olmak için Valvrave kullanıp insanlıktan vazgeçmek anlaması biraz zor ve yanlış anlaşılmalara açık bir seçim olmuş.

Savaş sahneleri kısa ama yeterliydi en azından uzun menzilden Valvrave I'in hala tam olarak etkili olmadığınbı ve Valvrave birimlerinin birbirlerini bir şekilde tamamladıklarını öğrendik. (Yine de arka plandaki şarkı olmasa daha iyi olabilirdi) Unit IV'ün dizaynı kanımca Unit I yada III kadar güzel gelmese de yine de ortalamadan hallice sayılır. IV'ün saldırıları Combattler V'nin Choudenji Yo-Yo'suna güzel bir gönderme olmuş bu arada.

Gelecek bölüm Cain'in planının ne olduğunu göreceğiz. Dolayısıyla Unit III debut'u önümüzdeki 1-2 bölüm içinde gelebilir muhtemelen.

Sonuca gelirsek şu ana dek ayırdığım zamanın hakkını veren, derin olmasa da eğlenceli bir yapım imajı verdi Kakumeiki Valvrave. Bölüm sayısı 25 + 25 olsaydı eminim bu konu daha detaylı ve oturaklı işlenebilirdi ama bu haliyle halihazırda yayınlanan bir düzine yapımdan daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Nerdrage'e giren arkadaşlara bir de sorum olacak o da aynı firmanın aynı senarist ile yaptığı Code Geass yada şu an devam edenlerden Susei no Gargantia'ya neden bu kadar abartılı tepkiler göster(e)medikleri.

@Exia

Valvrave ile anlaşma yapanlar kuantum yüklemesi yoluyla gerekli tüm kullanım bilgilerine sahip oluyorlar. Gerisi pilotun kendini kontrolüne bakıyor.

val-fun-4-650x365.jpg

Kakumeiki%20Valvrave%20-%2006%20-%20Large%2001.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Hamit bu seri için fazlasıyla fanboyluk yaptığını düşünmekteyim. Hep iyi yanlarını görüp kötü yanlarını rötuşlayarak kendince sebepler gösteriyorsun. Sanki bu serideki beklentilerini herkese kanıtlamak istercesine.

Gargantia konusunda yapılan yorumları ya okumamışsın ya da görmezden gelmişsin.

Ayrıca nerdrage falan çok kötü bir tabir, yakıştıramadım.

Bu seride kötü bir Code Geass ve Guilty Crown karmasından başka bir şey değil.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Bahadır

Eleştirdiğim yada anlam veremediğim şeyleri gördüğümde belirtmekten çekinmiyorum zaten, bu sevdiğim yapımlarda da sevmediğim yapımlarda da böyle, ki yukarıda da yer yer belirtmişim zaten. Herkes birbirinin aynı, 2-3 cümlelik yorumlarla izleyip geçseydi, serinin yayınlanmasının yada yayınlanmamasının herhangi bir önemi olmazdı bu sadece bu seri için değil tüm Anime'ler için geçerlidir ki dikkat ettiysen, senin sevdiğin halde benim sevmediğim (SRW Inspector) yada benim sevdiğim halde senin sevmediğin (Gundam 00 Movie) yapımlar her zaman oldu. Bunlar bir insanı kırma, beğenilerini hırpalama sebebi olmamalı diye düşünüyorum. Yazma tarzım 13 yıldır aynı. İnsanların benim hakkındaki düşüncelerini hiçbir zaman gözümde çok büyütmedim ama o kadar sürede bir insanın "fanboy" olarak kalması bana pek olası gelmiyor.

Serilerde sevmediklerimi ön plana çıkartarak seriyi sevenleri de zan altında bırakmamak gerektiğini hem düşünmüşümdür yada serileri fanbase'inin, ilk birkaç bölümünün gazına gelerek tamamen mahkum etmemek gerektiğine inandığım gibi. Çok bariz şekilde abartıldığı halde kanımca kör gözün parmağına nesnel facialar içeren yapımları yazdığım oldu, gerçekten potansiyeline inandığım bir seriyi anlaşılana dek savunduğum da oldu ama neticede tüm bunlar izleyicileri hedef alan bir yaklaşım olarak seçtiğim bir yol değil, kişisel bir görüş bildirimidir.

Konuya dönersek bu seri için konuşmam gerekirse, "kötüyse bile Code Geass'dan daha kötü değil" diyebilirim kişisel kanımca. Eğer Code Geass hakkında yazmak istediklerin varsa ilgili konuda belirt, ben de belirteyim, en azından serilere nasıl yaklaşıyoruz, daha açıklayıcı fikir vermiş oluruz. Aksi takdirde seriler üzerinden forum üyelerine yada onların beğenilerine saydırmak forum ciddiyeti açısından pek sağlıklı değil diye düşünüyorum. Yanlış anlaşılmaması dileklerimle.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?