Jump to content
  • Kayıt Ol

Kakumeiki Valvrave

Akuma_Blade

Önerilen İletiler

gundamaster

Hamit seni yıllardır tanıyorum sen de beni yıllardır tanıyorsun. Neyi sevip neyi sevmediğimizi de az çok yaklaşımlarımızdan da aşikarız.

Bir insanın beğendiğini başkası beğenmeyebilir. Bunda da hem fikiriz ama sen bunu söylerken yapmıyorum dediğin halde beğenmeyenlere, "nerdrage" yorumlarda bulunuyorsunuz gibi bir tabir kulalnıyorsun. Dolayısıyla söylediğinle yaptığın birbirini tutmuyor.

Ben bir seriyi beğenmemişsem sonuna kadar beğenmediğim şekilde yorum yapma hakkına sahibim. Yorumlarımda da beğenenlere atıfta bile bulunmuyorum. Dolayısıyla biliyorum bu seriyi sevenlerin olduğunu da.

Yukarıda direk sana bu seriyi çok seviyorsun ve fanlığını yapıyorsun dememin sebebi de sevmeyenlere olan kinayeli yorumundan ötürüydü.

Bu zamana kadar kimsenin beğendiğine neden bunu beğeniyorsunuz demişliğim bile yok, deme hakkım da yok. Sonuçta beğeniler farklı. Bir çok insan bunu savunur ama iş kendi beğendikleri animelere eleştirel bir yorum geldiğinde bunu savunamazlar.

Code Geass konusunda ben daha önceden söyleceklerimi söyledim. Sen de bunları çok iyi biliyorsun. Senin neler söyleyeceğini de ben çok iyi biliyorum. Dolayısıyla onu uzatmanın anlamı da yok kendi başlığında.

İkimizin de yaklaşımlarını hem bu forumdakiler (buradaki konulara yorumlarımız itibariyle) hem de uzun zamandır bizleri tanıyanlar biliyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 33
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• gundamaster

11

• Akuma_Blade

11

• calieran

4

• Exia

3

Lafın ucu sanki biraz banamı dokundu ney esngge

Animeyi izleyip yorum yazan biriyim, senaristi izleyip yorum yazmam.Aslında az bile eleştirdim bir çok yerde abuk sabuk şeyler var. Seri ilk bölümde umut vadetmişti ancak şuanda Umutsuz Bir Vaka.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

9. bölüm - dakika 07.05 / Kalkan sistemi. Direk Super Dimension Fortress - 1 Macross (ki bazılarınız Robotech adıyla hatırlayacaktır) :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

hatırladığım kadar ile macross da sistem bozuk olduğu için manuel olarak kullanılıyordu ama burada karşımıza başlı başına bir sistem olarak çıkıyor :D kim o devirde el ile kullanılan bir bariyer inşa etmek ister ki :D her neyse :D

bölümü izlemedim belki bozulmuş olabilir :O

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Açıkcası ben seriyi sevenlerdenim :) Çizimleri ve konusu hoşuma gitti :) Ben herkez den ters bir şekilde 3 bölümden sonra seri sarmaya başladı :) Kötü yorumlar konusununa gelirsek bence seriyi sevmeyip hata yorumlardan belli oluyor nefret edip de buraya gelip yorum yazma zahmetinde bulunanlara şaşırıyorum :) Eğer sevmiyorsan mesaj yazmayı bırak başlığa bile hiç girmezsin :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster
Açıkcası ben seriyi sevenlerdenim :) Çizimleri ve konusu hoşuma gitti :) Ben herkez den ters bir şekilde 3 bölümden sonra seri sarmaya başladı :) Kötü yorumlar konusununa gelirsek bence seriyi sevmeyip hata yorumlardan belli oluyor nefret edip de buraya gelip yorum yazma zahmetinde bulunanlara şaşırıyorum :) Eğer sevmiyorsan mesaj yazmayı bırak başlığa bile hiç girmezsin :)

İlahi Rotea sen de. O vakit animeyi sadece sevenler tartışsın. O zaman farklı düşünceler yerine sırf animeyi pohpohlayan yorumlar gelmeli ve başka fikirlere açık olmayın değil mi? İzlediğini iyi ya da kötü yanları ile eleştirmek diye bir durum var bilmem bilir misin? Sizin beğenip, "Anime çok güzel ya" şeklindeki basit yorumunuz animeyi bir yere taşımadığı gibi, sırf nefret odaklı mesajlarda elbette bir yere taşımaz. Önemli olan kişilerin fikirlerine ve yorumlarına saygılı olmak. Beğenmeyen de beğenmediğini yazma hakkına sahip. Sırf siz beğenenlerin hoşuna gitmiyor diye kimse fikrini saklamak zorunda değil!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

1 aylık bir aradan sonra biriken bölümleri izledim. Dalga geçiyorduk ama hakikaten vampirlerle mechanın iç içe olduğu bir animeymiş. Açıkçası mavi robotun pilotunu beğendim ancak sarı robotun pilotu yüzünden seriyi bile bırakabilirim. Ama elimiz mahkum izleyecez tabi, bir animeyi yarım bırakan biri değilim. Birkaç yeri güzel toparladılar, birçok yerde vasatın altında sahneler var. Animenin başı güzeldi. Anlaşılan birde sonu güzel olacak. Ayrıca beğenmeyenin yorum yazmaması fikrine de katılmıyorum. Güzeldi güzeldi deyip hiç bir açıklama yapmayan yorumlar yüzünden İğrenç denebilecek seviyede, berbat animeler izledim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

En son yorum yaptığım bölümden sonra arada çıkan hır gürler ve Gezi Parkı olayları yüzünden yorum yapmadan geçiştirdiğim bölümleri izlediğimde şu düşünce zihnimde aşağı yukarı sabitlendi: Kakumeiki Valvrave çok iyi, birşeyleri değiştirebilecek nitelikte, devrimsel bir seri değil. Öte yandan böyle bir iddiası olan bir seri de değil. Senaristin Code Geass'dan boyundan büyük şeyler söylemeye uğraşmamak ve Guilty Crown'dan da hikayeyi twist'lerden çok checkhov's gun'larla ilerletmeye yönelik dersler çıkarttığını söylemem mümkün öte yandan seri hikaye anlatımı ile eğlence/aksiyon kavramı arasında hızlı gidip geliyor ve herhangi birine tümden bağlanmıyor.

Seride beni gerçekten çok şaşırtan şeyleri saymam gerekirse:

-Saki'nin Valvrave IV pilotu olması

-Aina'nın ölümü

-Unit III ve V'nin Dorussia'lılarca ele geçirileceğini sanırken Yamada ve Inuzuka tarafından kullanılmaları

-Saki'nin tecavüze uğraması

-200 senelik flashforward

-Cain'in boğazındaki ısırık deliklerinden çıkan Rune ışıkları

-L Elf'in liberasyon planı

Checkhov's Gun demişken A-Drei'nin fotoğrafını çektiği Valvrave iskeletlerinin ileride seri üretim / çakma Valvrave'ler görecek olmamızla, L-Elf'in ayağı kırılan Haruto yüzünden herhangi bir Valvrave'e atlayıp pilot olmak yerine kendini Haruto'ya ısırtmasının da Kurogane no Linebarrels'de olduğu üzere aynı anda tek bir makinenin kullanıcılığını alabilme kuralı olmasından ve L-Elf'in zaten bir Valvrave (Unit II) kullanıcısı olması ile açıklanacağını düşünüyorum.

Şimdiye kadar izlediklerim kadarıyla aklımda henüz yazmamayı tercih ettiğim bir teori var ve bu da serinin birkaç yerde Kurogane no Linebarrels'in bağlandığı noktayı aklıma getirmesinden kaynaklanıyor. Eğer sonraki bölümde de görmek istediğim 1-2 şey daha çıkar ise bu teorimi sizlerle paylaşabilirim.

Shoko'nun babasının ölümü gibi bazı olaylar çok fazla tahmin edilebilir olsa da bunlar şaşırtıcı bulduklarımın yanında sayıca çok az olduklarından ayrıca belirtme gereği duymuyorum. Zira seri fiiler gibi görünen 1-2 bölümde bile son dakikada bile olsa birşeyleri bir noktaya başlayıp plot yaratabildiğini gösteriyor.

Seri gereksiz şekilde iyi bir VA cast'ına ve müziklere sahip. Animasyonlar şimdiye kadarki bölümler içerisinde sadece 1-2 bölümde aksadı bunlar da kısa süreli sahnelerdi. Psycho Pass'de bile olduğu üzere aynı sahnede karakterlerin elbiselerinin değişmesi gibi ciddi sahne detayı düşüşleri olmadı. Sadece şu bataryalardan açılan hava ateşi sahnelerine biraz daha özen gösterirlerse daha sevinebilirim. Animasyon genel manada çok iyi.

Karakterler sayıca fazla ve çeşitli ama karakter fazlalığı ile bölüm azlığı nedeni ile anlatımda kesik kesik kalıyorlar. Yamada karakterini başlarda fazla tutmamıştım ama şu an favori karakterlerimden biri. Kim ne derse desin Yuichi Nakamura'yı böyle bir rolde izlemek çok keyifli.

Mecha dizaynları kanımca I ve III ile Ideal'lerde çok çok çok çok iyiyken diğer birimlerde bana hayal kırıklığı gibi geldi. Neyse ki bunu sadece kitini almak isteyebileceğim ve istemeyeceğim modeller babından söylüyorum, seride gözümü pek rahatsız etmiyorlar. Tasarım olarak sevmesem de IV'un yo-yo saldırıları görsel olarak hoşuma gidiyor mesela. Yine de diğer modellerde Crossbow yada Asa şeklinde silahlar olmasaymış daha iyi olurmuş gibi.

Serideki göndermeler veteran izleyicilerin farkedebileceği bir dolu trivial gönderme ile dolu ve bu yüzden bile basit bir Code Geass klonu olarak tanımlanamayacağını düşünüyorum. Modül 77'in bariyer sistemi (SDF Macross'dan SDF-1), Valvrave I'in Waffe'lerden birine yukarıdan aşağıya doğru topuğundan çıkan bir ışını indirerek kestiği bir ters tekme atması (Kamen Rider Agito'dan Gills), Valvrave aktivasyonları (Gundam Unicorn - Zone of Enders), Harakiri Blade (Linebarrel'in Overdrive Mode'u), Unit IV'un elektromanyetik kesicileri (Combattler V'nin Choudenji Yo-Yo'su) gibi pek çok gönderme serinin öylesine yapılmış bir seri olmadığını fazlasıyla kanıtlıyor.

Serinin tipik bir giriş - gelişme - sonuç kurgusunda gitmediğini de söyleyebilirim. Sanırım bunun sebebi 25-26 bölüm olması gereken serinin pat diye 13 bölüme indirilerek yayına sürülmesi olabilir. Sunrise'ın yerinde olursam her Blu Ray volume'una Extra episode'lar serpiştirir ve ara bölümlerle fazladan anlatım zamanı kazanırdım. Son satırlara gelirsek, kişisel kanımca ben çok daha yavaş ama karakter kadrosuna ve plot anlatımına daha çok zaman ayırılabilmiş bir seri görmek isterdim ama neredeyse her hafta ayırdığım zamanın hakkını sonuna kadar verdiğini hissettirdiği için bunu çok da kurcalamayacağım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Bölüm 11

L-Elf'in tahminlerinde bu kadar tutarlı olmasını çok mantıklı bulmuyorum. Bu kadar da tutturmamalı demeliyim ya da. Yanılma payı ya da eksik hesaplamaları olmalı. Gerçi bunu biraz olsun bu bölümde Dorsia'lı komutanın baaşrdığını söyleyebiliriz. Yine de oraya gelene kadar kusursuz bir öngörüsü var. En sevdiğim karakter olmasına rağmen bu kadar torpil geçilmesi de hoş gelmiyor bana.

L-Elf'in bir Valvrave pilotu olabileceğini pek düşünmesem de bu anime genelde düşünülmeyeni yapıyor. Akira'nın 5. pilot olmaya daha yatkın olduğunu düşünmekteyim. Seride sadece o kaldığı kısımda, bilgisayarından dünyayı izlemesinin onun tek olayı olmayacağını düşünmekteyim. Pilot kabini de kendisine epey uyar.

Shoko'nun babasının durumundan sonra bir Flay Allister daha görmediğimiz için mutluyum. Babasının ölmesi Shoko'nun gelişimi ve artık savaşa bakış açısının değişmesi açısından gerekli bir durumdu. Orda vereceği karar farklı bir şey olsaydı L-Elf onu öldürmeye hazırdı. Bunu bile planlamıştı zaten. Yoksa başkan kabinine de gitmezlerdi.

Haruto'nun geçen bölümde Saki'ye tecavüzü sonrası bu bölümde kendisinin bir halt ettim ve gerekeni yapmalıyım edasındaki evlilik teklifi süpriz oldu. Hem de hiç beklenmeyen bir anda ani olarak gelmesi ayrıca şaşırtıcıydı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?