Jump to content
  • Kayıt Ol

Haibane Renmei

ademania

Önerilen İletiler

23818.jpg

Haibane Renmei

Yayın:Tv Serisi

Bölüm Sayısı:13

Yayınlanma Zamanı:10 Ekim 2002 - 19 Aralık 2002

Tür:Fantastik, Drama, Yaşamdan Kesitler

Bölüm Başına Süre: 24 dakika

Yönetmen:Tomokazu TOKORO

Senaryo ve Orjinal Eser:Yoshitoshi ABE

Konu:

Reki adlı karakterin büyük bir koza bulması ile başlıyor hikaye.Koza açıldığında içinden genç bir kız çıkar.Kız daha neler olduğunu anlayamadan birkaç gün içinde sırtlarından ufak kanatlar çıkacak ve o da artık bir "haibane" olacaktır.Kendilerine haibane denilen bu insanlar Old Home adında bir yerde yaşamaktadırlar.Haibaneler eski hayatlarından hiçbir şeyi hatırlamazlar.Tek hatırladıkları kozada iken gördükleri rüyalarıdır.

Başlarında haleleri ve sırtlarında kanatları ile normal insanlardan hemen ayrılan haibaneler için belirli kurallar mevcuttur.Mesela para kullanmaları yasaktır.Bunun yerine para yerine kullanabilecekleri not defterleri vardır.Sadece ikinci el malları kullanabilir ve ikinci el giysiler alabilirler.Şehrin insanları haibanelere karşı aşırı korumacıdır.Haibaneler de beyaz ve siyah kanatlılar olmak üzere ikiye ayrılırlar.Siyah kanatlı olanlar kozadaki rüyasını hatırlayamayanlardır.Haibaneler isimlerini kozadaki rüyalarına göre alırlar.Beyaz kanatlılar kutsanmış haibane olarak adlandırılır ve uçuş günü geldiklerinde giderler.Siyah kanatlılar ise günah düşkünü olarak adlandırılır ve asla uçuş günleri gelmez.Yaşadıkları şehir Grie'nin etrafı duvarlarla çevrilidir ve haibanelerin bu duvarlara yaklaşması bile yasaktır.Şehirden hiçbir insan ayrılamaz.Dış dünya ile bağlantıyı yalnızca toga denilen iletişimci sağlayabilir.Haibanelerin bu insanlarla konuşmaları yasaktır.Haibanelerle ilgili herşeyi onlar ayarlarlar.

Anime genel anlamda haibanelerin yaşamları, birbirleriyle, çevre ve insanlar ile iletişimleri etrafında geçiyor.Seri ilerledikçe karakterlerin gizemlerini ve haibanelerle ilgili daha fazla bilgi öğreniyoruz.

Karakterler:

Rakka

Seslendirme Sanatçısı:Hirohashi Ryou

54949.jpg

Seri onun bir koza içinde bulunması ile başlar.Rüyasında gökyüzünden düştüğü için Rakka ismini almıştır.Haibanelerin hayatlarını, ilişkilerini, şehir ve Old Home yaşamlarını onun gözünden görürüz.Çok duygusal bir kişiliğe sahiptir.

Reki

Seslendirme Sanatçısı:Noda Junko

54733.jpg

Rakka'nın kozasını bulan kişidir.Rüyasını tam hatırlayamaz.Bu yüzden de günah düşkünüdür.Tek hatırladığı küçük çakıl taşları üzerinde yürüdüğüdür.Bu yüzden ona Reki adı verilmiştir.Herkese karşı sevecen ve naziktir.Sigarasını ağzından hiç eksik etmez.Küçük haibanelerle ilgilenir.

Kuu

Seslendirme Sanatçısı:Yajima Akiko

2358.jpg

Rüyasında havada süzüldüğünü gördüğü için Kuu adını almıştır.Çok çocuksudur ve her zaman mutlu gözükür.Küçük haibanelerle oynamayı sever.Serideki haibaneler arasında ilk uçuş günü gelen haibanedir.

Nemu

Seslendirme Sanatçısı:Murai Kazusa

2359b.jpg

Rüyasında bile uyuduğu için Nemu ismini almıştır.Genelde uykulu bir şekilde dolaşır.Kütüphanede çalışan haibanedir.

Kana

Seslendirme Sanatçısı:Miyajima Eri

2360d.jpg

Rüyasında bir nehirde balık gibi sürüklendiği için Kana ismini almıştır.Eğlenceli bir kişiliğe sahiptir.Saatlerle çok ilgilidir.Bu yüzden şehirdeki saat kulesinde çalışmaktadır.

Hyouko

Seslendirme Sanatçısı:Suzuki Chihiro

2361.jpg

Farklı haibanelerin bulunduğu eski fabrikada yaşar.Daha önce Reki ile aralarında bazı olaylar geçmiştir.Haibane olduğunun anlaşılmaması için her zaman şapka takar ve giysisine kanat aralığı bırakmaz.

The Communicator

Seslendirme Sanatçısı:Ohki Tamio

2362.jpg

Haibanelerin dış dünya ile bağlantısını sağlayan kişidir.

Kuramori

Seslendirme Sanatçısı:Hisakawa Aya

2363.jpg

Reki'yi bulan haibanedir.Reki günah düşkünü olmasına rağmen her zaman onun yanında olur.Eski haibanelerden biridir.

Sumika

Seslendirme Sanatçısı:Hanba Tomoe

2364.jpg

Kütüphanede Nemu ile birlikte çalışır.Bir haibane değil sadece normal bir insandır.

Midori

Seslendirme Sanatçısı:Mizuno Manabi

2366d.jpg

Eski fabrikada kalan haibanelerden biridir.Hyouko'ya olanlar yüzünden her zaman Reki'yi suçlar.

Hikari

Seslendirme Sanatçısı:Orikasa Fumiko

52470.jpg

Rüyasında parıltılı bir ışık tarafından sarıldığını gördüğü için Hikari ismini almıştır.Şehirdeki fırında çalışır.Sevecen ve iyi kalpli bir haibanedir.

Kişisel Görüşüm:

Yine ABe Yoshitoshi imzalı olduğunu belli eden garip konulu bir anime var önümüzde.Sakin ve kafa yormayan bir şekilde ilerliyor.Görüntü ve sesler de serinin genel havasını destekler nitelikte.Haibanelerin dünyasına giriveriyorsunuz bir anda.Seri ilerledikçe her ne kadar sakin ve sessiz gibi gözükse de aklınızda bir sürü soru işareti bırakmaya başlıyor.Haibanelerin ilginç yaşam tarzı, şehrin kuralları, renmeiler ve daha birçok öge seriyi daha da çekici kılıyor.Sonlara doğru ilginçleşen olaylar seyir zevkini tam istenilen kıvama getirmeye başlıyor derken hop bir bakmışsınız anime bitiveriyor.Anime boyunca aklınıza takılan soruların hepsine cevap almak mümkün değil.Bunun bilerek böyle yapıldığını ve yorumun izleyiciye bırakıldığını düşünmek istiyorum bu yüzden.Bence açılmayı ve dallanıp budaklanmayı bekleyen bir çok konu vardı bu seride.Eğer ruhu dinlendiren mekan ve müzikler, sakin bir anime izlemek istiyorsanız öneririm.Aksi takdirde hemen sıkılmanız da mümkün.

Not: Animeyi sitemizde biten projeler arasından Serkan abinin çevirisi ile indirip izleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 5
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• ademania

2

• Squaw

1

• zhenya

1

• LuluNatu

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

Tanıtım için teşekkürler ...sonra izlerim diye beklerken unutmuştum bu animeyi ayrıca türkçe olarak tekrardan indirim artık :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Belki sıkıcı gelebilir ama farklı türler denemek de birşey kaybettirmez bence ;)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 ay sonra...

Beklemeye almadan izlediğim animelerden birisiydi aslında,konusu oldukça orjinal olan zaman zaman sakinliğe bürünen fakat bu sakinliğine rağmen içerisinde çok güzel ''An'' ları barındıran güzel bir yapımdı.

Azıcık romantizm eksikti seride,birazcık romantizm olsaydı benim listemde favorilerimde olurdu kesinlikle ama drama yönüyle kesinlikle gönlümde taht kuran bir seriydi, en sevdiğim karakter Rika oldu,onu izlerken sigara içmek bu kadar keyif verir mi bir insana ya da bu kadar yakışır mı bir bayan karaktere diye düşünmeden edemedim doğrusu. Sigara sağlığa zararlı tabiki -:P- bunu göz ardı edemeyiz ama yine de Rika'yı izledikten sonra sigarasız bir Rika düşünemiyorum açıkçası.

Müzik ve de mekan çizimleri serinin mistik havasına çok uyumluydu,kesinlikle ne göze batan bir mekan çizimi vardı ne de kulağı tırmalayan müziklere sahipti tam tersine serinin mistik kokan havasına o kadar güzel uymuştu ki bazen devamlı müziği dinliyormuşsunuz ya da devamlı aynı mekanda devam eden bir sahne izliyormuş hissine kapılıyorsunuz izlerken,izlediğime asla pişmanlık yaşamadığım serilere birisini daha eklemiştim bu seriyi izleyipte bitirdiğimde.

Bu güzel tanıtım için de teşekkürler ademania,emeğine sağlık :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

güzel bir anime bence, özellikle ilk bölümüne bayılmıştım. Sonlarına doğru sürekli aynı konu etrafında dönmesi biraz sıkıyor, ama yine de kaliteli bir seri.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bende Haibane Renmei'yi bitirip, favorilerine ekleyen biriyim.

Ademania'ya aynen katılıyorum. Belki sıkılabilirsiniz izlerken ama gerçekten kendinizden bazı kesitler bulabilirsiniz.

Teşekkürler bu güzel seriyi tanıttığın için.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?