Jump to content
  • Kayıt Ol

Kuroko No Basket 2

painscream

Önerilen İletiler

gundamaster

Bölüm 14:Aomine strikes back!

Bu bölümde Kuroko'nun çok söz edilen Vanishing Drive'ının da nasıl odluğunu öğrenmiş olduk. Böylece Kuroko nasıl da kaybolur şeklinde serzenişte bulunan arkadaşlar için tatmin edici bir açıklama olmuştur herhalde. Shounen serilerde her tekniğin bir açıklaması vardır unutmamak lazım. Güzel de bir mantığa oturtmuşlar.

Oldukça gergin bir maç oluyor. Üçlükler, mücadeleler, akıl oyunları ve özel teknikler.

Aomine gibi güçlü bir rakibi ancak bir kere kandırabilirsin sonrasında aynı şeyleri ona uygulamak intihar olur. Böyle de oldu. Kuroko'yu çok feci ezdi. Öncelikle Vanishing Drive'ı durdurdu çok cool bir şekilde sonra da şaşıran ve sinirlenen Kurko'nun kamehama tarzı ignite pass kaisini durdurdu. Daha da cool bir şekilde. Söylediği sözler de yenilir yutulur olmadı sonrasında. Işık olmadan, gölge olmaz. Boşuna efor sarfetme!

Kuroko bu kadar efor sarf etmişken böyle hezimete uğraması üzücü oldu. Şİmdi sırada Kagami var bir şekilde o gölgenin ışığı bastırmasına ve tamamen yok olmasına yardım edecek.

Yeni açılış ve kapanışlarda gelmiş. Güzel parçalar lakin ilk parçaları daha çok beğenmiştim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...
  • İleti 55
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• bLueeekun

15

• tabibitosan

12

• gundamaster

7

• painscream

5

İlk sezona oranla ciddi şekilde gelişme gösteren KnB hala manasız hücum-savunma yerleşimleri ve kurokobasketattimi.com tadındaki abuklukları barındırsa da maçları içeren bölümlerde hep parmak ucunda tutan heyecanıyla ve özellikle zirve yapan trash talk performansı sayesinde "top oynayan güzeller geçidi" seviyesinden geçiş yapıp hakiki bir spor animesine nihayet dönüştü.

Aomine'nin bu haftaki mutasyonunu 2012'de bizzat görmüştüm. Gözlere dikkat.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Bu maçı her hafta 1 bölüm şeklinde değil de biriktirip ardı ardına izledim, beklemeye pek dayanmazdı kalbim :) Bu seride oynayış olarak en beğendiğim karakter Aomine diyebilirim. İlk sezondan daha böyleydi bu, şimdi değişen bir şey değil. Esnek ve hızlı hareketleri, her şekilde basket atabilmesi, basketini sevdiren öğeler oldu diyebilirim. İlk başta onun elenmesine üzüldüm o yüzden, finalde karşılaşmalarını isterdim. Bu maç sayesinde hepsi biraz daha gelişti, Aomine artık kendisini yenebilecek bir rakip olduğunu biliyor ve basket oynamak için bir amacı olacak. Kagami de sınırlarını olabildiğince zorladı. Beni heyecanlandıran ve zevk almamı sağlayan bölümlerdi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...

Uzun süredir kimse bir şey yazmamış buraya. Birkaç şey karalamak istiyorum müsaadenizle (Ağır duygusal bir post geliyor, aman dikkat!)

Kuroko no Basket'e ilk başladığımda, "Basketbolda fantastik öğeler mi olurmuş? Adam gibi oynasınlar işte!" dediğimi hatırlıyorum. Daha ilk bölümün sonunda söylediklerimi yedirdiler bana, sağolsunlar.

İlk sezon ısınma aşamasıydı benim için; bir nevi hazırlık maçı gibi. Bir kez alıştıktan sonra bayılacağımı tahmin etsem de bu seriyi bu kadar bağrıma basacağıma hiç inanmazdım. Belli bir bölümden sonra, "Yemişim fantastik hareketlerin saçmalığını, süper maçlar bizi bekler." moduna girdim farkına varmadan. Belki çok duygusal yaklaşıyorum, 8 sene boyunca amatör olarak basketbol oynamış biri olarak, ama şimdiye kadar basketbol üzerine ne kadar izlediğim şey varsa -Slam Dunk hariç- onlardan tamamen ayrı bir yerde Kuroko no Basket benim için.

İkinci sezona gelirsek; Seirin'in Touou'yla maçında, herkes gibi benim nefesim de kesildi Aomine ve Kagami birebirlerinde. İlk maçını izlediğim andan itibaren favori karakterlerimden olmayı başarmıştı Aomine, kendisine saygımız sonsuz. Yukarıda bir arkadaşımız o maçtaki halini LeBron'la özdeşleştirmiş. Lakin, bana daha çok 81 sayı attığı zamanki Kobe gibi geldi.

Farkındayım, çok uzattım. Aslında yazmak istediğim çok şey var ama zamana yaymak istiyorum. Şimdilik Yosen maçının sonucu önemli. Bakalım Seirin Yosen'in bileğini bükebilecek mi? Ganbatte, Seirin!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Off topic yapmak istemiyorum ama, Slam Dunk'ın animesi güzel gibi gelse de ilk başta, sonu fillerle bitirilen animelerden hiçbir farkı yok, çünkü hikayenin verdiği keyfin yükselişe geçtiği kısıma, yani Sakamichi'nin antipatik bir basketçiden, hayran kalınası bir basketçiye dönüştüğü kısıma başlayacakken animenin bitmesi, belki mecburi bir durumdu, önemi yok, seri tamamlandıktan sonra devamını yeni bir sezonla sunabilirlerdi, Hajime no Ippo gibi, fakat serinin potansiyelinin böylelikle tüketilmesi sinir bozucu bir durum. Mangası 10/10 puanı her türlü hakediyorken, animesine 5 veya 6/10dan fazlasını vermek adil değil bence.

Konuya dönersek, Kuroko'nun her yeni bölümünden sonra dışarı çıkıp basket oynayası gelen bir tek ben mi varım acaba? :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Haftalar sonra yorum çok şükür. Gerçi sezon bitti sayılır ama belki maçlarla ilgili de yorum gelir. :D Olmazsa 3. sezona diyeyim. İyi kötü bir basketbol serisi var o da böyle geçip gidiyor. Pek sevmiyor olsam da üzücü açıkçası.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Kimse yorum atmazsa yorum olmaz zaten tabibitosan :)

Bölüm 22

Murasakibara kızınca daha eğlenceli oluyor. Takımın Teppei'yi kullanarak onu kızdırması ve sonucunda basket atmaları ile maç baya heyecanlı geçti ve geçiyor. Teppei harika bir oyuncu, karakter olarak da kendisini çok seviyorum. Bu maçın yıldızı şu ana kadar o benim için. Bir ara düşer gibi oldu, orada tamam dedim pili bitti ve üzüldüm ama kendini yine maça adamayı bildi. Arkadaşlarına söyledikleriyle beni duygusala da bağladı :)

Kagami de duygularını bir tarafa koyunca daha iyi oynamaya başladı. Karşısındaki elemanın düşerken şut özelliğini de ona tam blok yapmak isterken ayağı kaydığında anladı. Şimdi zamanlamasını ona göre yapıp daha geç sıçrayacak ve daha çok blok yapacak.

Sonraki bölümde Kuroko'yu sahada göreceğiz bakalım ondan ne gibi şeyler gelecek.Baya güzel bir maç oluyor

Kuroko, İppo, Ace of Diamongd gibi serilerden sonra hep bir dışarı çıkıp spor yapasım geliyor benim. Basket oynamak çok kolay da boksu kimle yapayim? :) Beyzbolu nerede kiminle oynayayim? Beyzbolu şöyle adam akıllı oynamayı çok isterdim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben de onu diyorum işte. Genelde eksi yönlerini yazacağım için uğraşmıyorum pek. Ama o kadar seveni var bir şey yazmıyorlar. Kızların çoğunu geçtim zaten, varsa yoksa canım cicim zaten. En azından bu kısmın dışındakiler yazsa da okuyabilsem bir şeyler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Biz de hep övmüyopruz ki. Objektif yorumlar yerinde olan yorumlar. Bir seriyi körü körüne sevip fanboy/girl tarzında yorumları pek doğru bulmuyorum şahsen.

Sen de hep eksi yanlarını görmüyorsundur herhalde ya da sırf eksik yer göreceğim diye de izlemiyorsundur. Bu da pek doğru değil çünkü.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yorum sayısının azlığından yakınıyorum ben. Dediğin gibi buradaki yorumlar objektif.

Ben de tamamen eksi yönü için izlemiyorum zaten. Seirinin çok güzel oyunları var bu maçta. Bu bölümü izleyemediğim için neredeler bilmiyorum ama. İzleyince yazarım onları da.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Beni cezbeden animedeki maçlar. Karakterlerin özel hayatlarını anlatsalar bile hiç ilgimi çekmiyor. :)

Bölüm 22

Murasakibara bölümde bol bol kan kustu. "Beni ezemezsiniz, siz kimsiniz?" der gibiydi ama söylediklerinin karşılığını veremedi. Hep basket yedi ama en son sahnede delirdi. Murasakibara'yı tam güç olarak göreceğiz ve sanırım hücumda da yer alacak gibi. Teppei gelmeden önce onun hakkında o kadar şey söylediler ki ben fos çıkacak diye çok korktum. Şu ana kadar dedikleri kadar hatta daha fazlasını gösteriyor Teppei. Sonuçta animenin sadece Mucizevi Nesilden oluşmadığını gösteriyor. İlk sezonda bol bol mucizevi nesil kokusu vardı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Son bölümden sonra ben de bir şeyler söylemek istiyorum.

22. Bölüm

Murasakibara'yı dünya gözüyle gördük diyebilmemiz için bir sonraki bölüm yeterli olacak sanırım. Şahsen, Aomine'yi gördükten sonra ümidimi kaybetmiştim, Mucize Nesil'de kendisinden daha güçlü biri olamaz herhalde şeklinde düşünüyordum. Murasakibara bir nebze de olsa -tüm gücünü görmediğimiz için- yanıldığımı kanıtladı. Üçlük çizgisinden itibaren savunduğu alanın her yerinden blok yapabilmesi über bir olayken, şimdi de hücuma katıldı. Bakalım Seirin nasıl durdurmaya çalışacak...

Kiyoshi Teppei... Nasıl bir adam/oyuncusun sen? Basket oynadığım yıllarda böyle bir senpaim olsaydı, işime dört elle sarılır ve kendimi müthiş derecede geliştirebilirdim. Birkaç maç önce, kendisine yapılan türlü çirkefliklere rağmen takım arkadaşları adına bunlara göğüs germesiyle saygımı tümden kazanmıştı. Sakatlandığı sanıldığı anda da hiç bir şey yokmuşçasına oyuna devam etmesi, bence oyuna beslediği sevgi ve saygıyla alakalı. Kagami olmasaydı, en çok onun "ace" olarak anılmasını isterdim.

Biraz saçma olacak belki ama, seriyi izlerken kendimi House M.D'nin bir bölümünü izlermiş gibi hissediyorum. İzleyenler bilir; bölümün başında hastaya bir teşhis konur, teşhisin yanlış olduğu anlaşılınca bir teşhis daha konur. O teşhisin de tutmadığı görülür ve bölümün bitimine yakın doğru teşhis ve tedavi gelir. Bunu Kuroko no Basket'e uyarlamak gerekirse; çoğunlukla maçın ilk dakikalarında Seirin geriye düşer. Bir atakla durumu lehine çevirir Seirin. İlk yarı başabaş geçer, önde olan takım yalnızca birkaç sayı farkla öndedir. İkinci yarıda Seirin atak yapar, öne geçer. Rakip bastırır, bayağı baskı kurur Seirin'in üzerinde. Maçın bitimine doğru, Seirin gerekli taktikleri uygulayarak kazanır (veya kaybeder). Anime'de beni çeken de bu olay örgüsü sanırım.

Son olarak, bana da bir bölüm izledikten sonra dışarı çıkıp doya doya basketbol oynama hissi geliyor. Geçenlerde, tam 1 senelik aradan sonra elime basketbol topu aldım sayesinde. Daha uzun yıllar devam eder de, bu hissi her bölümden sonra yaşatır umarım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

22. bölüm

KİYOSHİ TEPPEİ!!! İşte budur, sayesinde acayip zevkli bir bölüm oldu. Geçen haftaki bölümden sonra hele. Aslında attığı üçlükte top çembere çarpıp giriyordu ama animede direk girmiş. O top kontrolünün yanında orta mesafe ve üçlük eklemesi çok iyi oldu. Sonra da oyun kurucu olarak satın eline alıp iyice döküldü. İzuki yerine pg olsa daha iyi bence. :D Murasakibara'yı poster ettiği sahne ayrı müthişti ama. Sonrasında ise maalesef yorgunluk başka gösterdi.

Bölüm başında Himuro şut attığında kameraman kamerasını düşürüyordu. Böyle komik bir sahne atlanmamalıydı. :D Bunun dışında saçma dizilişler bölümün eksisiydi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu arada;

Sanırım Taiga Alex'in ona öğrettiği hareketi yapmaya çalıştı. Çünkü bir pozisyondan sonuç alamadı Taiga ama Murasakibara "Ne yapmaya çalıştı?" dedi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölümleri silmeyen varsa geçen bölümde Teppei'nin mor kafa üstünden bastığı smacın ss'sini alıp yollayabilir mi acaba? :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

@tabibitosan silmeseydim ekleyecektim. Yorumunu merak ettim çünkü bir şey bulmuşsun orada belli ki :)

Bölüm 22'de Murasakibara ve Titan benzetmesi

[bimgx=350]http://puu.sh/7zkg2[/bimgx]

Bölüm 23 Murasakibara

[bimgx=500]http://puu.sh/7zkcF[/bimgx]

Murasakibara aslında bir Shingeki no Kyojin cameosu :011:

Yenilgisini dört gözle bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@gundamaster aslında twitter'da kullanmak için istemiştim. :D Bu bölümün başında varmış ama.

23. bölüm

Teppei'nin pg oynayarak rakibi feci şaşırtmasından sonra şimdi de tam saha adam adama baskıyla bir darbe daha geldi Yosen'e. Üstelik sürekli değişerek Kuroko'nun özelliğini bu baskıya eklemeleri harika bir hamle. Yalnız zamanlamayı tutturmaları gerek diğer kullanımlarda. Çünkü Kuroko'nun dayanıklılığı sıfır, bu da tekniğin eksi yönü oluyor. Diğer eksi yönü de rakibin kendi sahasını geçtikten sonra sayı bulmasının çok kolay olması.

Bir hakem faciası daha yaşadık bu maçta. Veya mangakanın saçmalaması/torpili diyebiliriz. İzuki şutu attığında en az 1 saniye vardı, top potaya girdiğinde süre bitmişti. Açık açık top elden çıkmış olmasına rağmen hakem sayıyı yedi.

Yosen bundan kurtulma yolunu çabuk buldu diyebiliriz ama asıl kurtarıcıları hakem ve çeyreğin sonuydu. Himuro ile topu buluşturup öyle geçecekler. Himuro'nun temelleri çok sağlam olduğu için baskıyı rahat geçmesi gerekir. Slam Dunk izleyenler Sakuragi'nin top sektirmeyi öğrenmek için ömrünü çürüttüğünü bilir. :D

Mor kafalı açık ara en dandik karakter. Geri zekalı olması bir yana basketboldan nefret ediyorum diye dolanıyor ama en az 4 yıldır oynuyor. Hanamiya'nın üst versiyonu işte. Kuroko'nun hücum faul yaptırdığı pozisyonda zeka tutulması yaşadı yine. Nereye gitti bu diyene kadar vururdu smacı. Az öncesinde postta 3 kişiye rağmen smaç vurmamış ve tam saha top sürüp Kagami ile Teppei'yi posterlememiş sanki de nerede bu diyor. Ama mangaya göre biraz daha mantıklı olmuş bu. Mangada niye böyle kolay döndüm diyordu. Belki de çevirisi yanlıştı neyse işte. Bir de top sürerken koluyla hayvan gibi itiyor ama hakem yine uykuda. :D

Ortaokul yılları gösterildiğinde boyları şimdikiyle aynı gibi geldi bana. Belki son yıllarını gösteriyordu bilmiyorum ama biraz daha kısa çizilebilirdi.

Genel bir eleştiri olarak da şunu söyleyeyim. Mor kafa top sürmeden önce Teppei'nin tekniğiyle ribaund alıyor. Elleri falan büyük tamam da yani Teppei bunu yapmak için bir tarafını yırtıyor bu hıyar saniyede aynı şeyi yapıyor. Teknik oyuncuya has kalsa daha iyi. 3. sezonda daha fecileri de gelecek gerçi.

Let me higher, get me higher! :qzirvede:

[bIMG]http://www.imgur.com/6a2zeNh.gif[/bIMG]

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@tabibitosan

Mangasında 1 saniye demiyordu direk 0:0 diyordu. Animede mantık hatası yapmışlar. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Evet baktım da dediğin gibiymiş, haklısın.

Bir de mor kafa Teppei'nin tekniğiyle ribaund alırken onunla mücadele içinde. Sonra da poster yapıyor ama Teppei'nin hızından hiç bahsedilmese de mor kafayı geçip kendi potasına geliyor. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hiçbir olayı animeye göre yorumlamak istemiyorum. O yüzden son bölümü izleyip sonra mangasına bakıyorum farklılık var mı diye. Ama sezon bitince tekrardan mangaya asılırım. 3. sezon hakkında bilgide gelmedi. :/

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Boyutu değil işlevi önemlidir diyerek Kuroko ve Murasakibara arasındaki duruma gönderme yapıp kaçıyorum. :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu sezon hep kış kupası üstünde durdular, bu turnuva bitmeden seri de bitmez. Ayrıca o kadar fan var 4 de gelir 5 de. :D

Kalan 2 bölümde bu maç biter 3. sezon kalan maçları bitirirler. Sonra bahar dönemi gelecek ve sanırım sınıf atlayıp ulusal şampiyonaya hazırlanacaklardır. Bildiğim kadarıyla yazın ulusal şampiyonama kışınsa bu var büyük turnuva olarak. Arada teiko zamanlarını da görebiliriz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Serinin başlangıç amacı Mucizevi Nesil'i yenmekti. Kış turnuvasında beşinide yenerse Seirin serinin amacına ulaşmış olur ama dediğin gibi diğer turnuvalarda var. Nereye kadar götürecekler bakalım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?