Jump to content
  • Kayıt Ol

Kill La Kill

painscream

Önerilen İletiler

Türleri harmanlayan ve ortaya çıkardığı harmanı da çorbaya çevirip bazen ucuz ve vıcık, bazen lüks ve lezzetli ama genelinde izlemekten yemeye doyamadığım bir animeye dönüştü Kill La Kill. Başrolünde genç kızların olduğu nadir atipik shounen serilerden biri. Bu akımı başlatan Cutey Honey ile fazlasıyla paralellik taşımasına rağmen 40 yıl önceki Cutey Honey'in yarım kalmış mahou shoujo'dan bozma shounen yapısının modern bir uyarlaması/güncellemesi şeklinde ilerliyor; ki zaten serinin yönetmeni Hiroyuki'nin 2004 yılında Re:Cutey Honey OVA'larını yönetmesi de bu organik bağı güçlendiriyor.

gundamaster'ın paylaştığı anti-fanservis manifestosunun serinin ana dürtüsü olduğunu şahsen düşünmesem de Kill La Kill'in katiyetle fanservis amacı taşımadığına katılıyorum. Panty and Stocking, TTGL, Dead Leaves, Redline ne kadar fanservis ise KLK de o kadar fanservis içeriyor.

Kill La Kill ayrıca Tarantino'nun genellikle araklayıp yeniden makyajladığı, klişelerle dolu (ve bunların tamamını ters düz eden) senaryolarına benzer bir üslup barındırıyor. Hem zaten bunu da hiç saklamadan, ilk bölümünden itibaren her fırsatta dile getiriyor (her karakter için ekrana çarpan koca puntolu yazı fontu, 4. bölümdeki Pulp Fiction karakterlerinin cameoları vs.)

Fakat yalnızca bu araklayandan araklama ile sınırlı bir anime de değil Kill La Kill. 14. bölümde olduğu gibi Japon toplumunu dilim dilim doğraması, ilk haftadan itibaren dünyadaki günümüz hiyerarşik toplum düzeni üzerine sivri bir dil geliştirmesi aslında ne kadar ciddi bir söyleme sahip olduğunu da gösteriyor lakin bu dili kullanırken o kadar ağzı bozuk, laçka, sırnaşık bir tavır sergiliyor ve o kadar akıl almaz bir süratle ilerliyor ki insanların yakalamaları için ancak manifestolarla dürtülmeleri gerekebiliyor.

"Özgür iradeye erdiği günden bu yana vücudunu günahla örtmek insanoğlunun kaderi oldu" gibi bir "lafı kes" cümlesiyle çıplaklık->örtünme->kıyafet->statü besin zincirini madara ederken hemen ardından Mako'nun yeni bir sevimli ebleh/saftirikliği sayesinde kendini de madara etmekten hiç gocunmuyor. Sonuçta Kill La Kill, dünyayı giydiren bir örgütle karşı savaştaki "Çıplak Nüdistler" (bi' dakka, nüdist zaten çıplak değil midir... wtf?!) ile vücudu göründü diye fanservis sığlığında eleştirilen iki başkarakter arasında kalan tırışka bir anime gibi görünüyor. Gi-Yersen.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

@animedyum ağzına sağlık, senden uzun birşeyler okumayalı da epey olmuştu.

Son cümlende o kadar güzel bir yere değinmişsin ki... Kill la Kill'de ilk bölümden beri gelen kıyafet ve güç kavramına karşı diğer taraftaki gerilla tarzı nüdistlerin çarpışmasına istinaden altı dolu fanservisler bu seriye zaten anlam katan unsurlar. Bir fanservisin (illa adına bunu diyecek olursak) altı doldurulacaksa böyle plota yedirilmiş olması lazım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kill La Kill hakkında gundamaster ile animedyuma katılıyorum. Ama seri şuan beklentimi karşılayabilmiş durumda değil açıkçası. Bir TTGL'a bakıyorum bir de KLK'e, (artık nasıl kısaltılıyorsa) benim için aralarında baya bi fark var. Umarım ileriki bölümlerde çok daha sağlam şeyler ortaya koyarlar.

Konu dışı olacak biraz ama, gundamaster'ın monogatari serisi hakkındaki görüşüne katılmıyorum.(henüz ikinci sezona geçmedim) Onca fanservis yüzünden seriyi bırakma noktasına gelip gelip bırakmamamın nedeni serinin diğer noktalarını çok başarılı bulmam. Özellikle insan ilişkilerinde değindiği noktalara. Serideki karakterlerin bazıları arasındaki bağ o kadar gerçekçi ki, şuan çevremde aynı bağlara sahip bir kaç insan sayabilirim size. Aynı tarz durumları yaşamış. Aynı şekilde birbirlerine adeta zincirlenmiş.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kill la kill 15. bölüm resmen aksiyon ymönünden 3 yıl insana yetecek kadar sahne'yi yaklaşık 1 dakika içinde beynime nakletti, beynim olayları alıgılayana kadar tonla sahne geçtiği için bir daha ve yavaş yavaş izleme isteiği uyandırıyor içimde.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Uzun zamandır beklediğimize emin oldukları özet bölümü gelmiş :D Allah razı olsun senketsu hemencecik geçiştiriverdi de kurtulduk . Kawaii soo senkentsu-chan kendi türüyle kapışsın diye yapılmış biraz klasik bir fikir gibi duruyor ama yine de kendi farkını konuşturmuş KLK

Evet bence de bu BLUMENKRAZ acayip bir şey hemen başka bir moda sokuyor insani oturupta bir Almanca şarkıyı tekrar tekrar dinleyeceğim aklıma gelmezdi benim

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Bölüm 17

Satsuki sonunda kendisinden beklediğimi yaptı. Bu hareketiyle karaktere olan sevgim kat be kat arttı. Bir sonraki bölüm uçacağız qhey

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

breh breh breh ne ettin satsuki yıktın perdeyi eyledin viran

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kill la Kill böyle gideceği taa en başından belli olan bir animeydi, hep dedim konu derinelşecek olaylar gödündüğü gibi değil diye :D Neyse harika ötesiydi daha da harika olacak kahretsin ya bölüm harikaydı of of diğer bölümü beklemekten ölecez artık!!!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 17:

Gelecek bölüm tanıtımında gördüğümüz üzere Satsuki' nin annesi ölmedi. Kadın sırtından bıçaklandı, çarmıha çivilendi resmen ama ölmedi anladığım kadarıyla. Şimdi Satsuki kime karşı dövüşecek ve neler olacak? Satsuki' nin annesinin elinde tuttuğu şişemsi şeyler ne acaba? Bir takım sorular bıraktı bu bölüm arkasında. Merakla bekliyoruz gelecek haftayı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 18:

Süper klişe bir gelişme ile şunu dedi bu hafta

Durun, [WRONG]evlenemezsiniz[/WRONG] birbirinizi öldüremezsiniz, siz aslında kardeşsiniz!

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 17:

Gelecek bölüm tanıtımında gördüğümüz üzere Satsuki' nin annesi ölmedi. Kadın sırtından bıçaklandı, çarmıha çivilendi resmen ama ölmedi anladığım kadarıyla. Şimdi Satsuki kime karşı dövüşecek ve neler olacak? Satsuki' nin annesinin elinde tuttuğu şişemsi şeyler ne acaba? Bir takım sorular bıraktı bu bölüm arkasında. Merakla bekliyoruz gelecek haftayı.

Büyük ihtimal Ryuuko ile Satsuki beraber savaşacak. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

breh breh breh breeeeeh diyorum başka bir şey diyemiyorum. Ha bir şey var diyeceğim o da

junkentsu Ragyoya daha çok yakıştı

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster
Bölüm 18:

Süper klişe bir gelişme ile şunu dedi bu hafta

Durun, [WRONG]evlenemezsiniz[/WRONG] birbirinizi öldüremezsiniz, siz aslında kardeşsiniz!

Eğer aralarındaki husumet devam etseydi bir ihtimal açıklanan bu durumla klişe olabalirdi lakin;

Birbirlerini öldürcek olsalardı dahi, birbirinizi öldüremezsiniz siz kardeşsiniz diyecek kimse yok. Ragyo buna memnun bile olurdu. Ben öğretmenin Satsuk'nin babası çıkacağını düşünürken hiç beklemediğim halde Matoi ve Satsuki kardeş çıktı.

Şimdi kimse çıkıpta demesin en başından belliydi diye. Adamlar gayet süpriz bir şekilde açıkladılar. Bu bölümde bebek mevzusu çıkmadan kimsede düşünemezdi bunu.

Güzel bir bölümdü epey beğendim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@gundamaster

3. bölümde Satsuki'nin "aslında" ne olduğuna dair bir öngörüm vardı (son cümle). Kardeş, akraba, aralarında bir yakınlık olabileğini geçen hafta içimden geçirmiştim ama bunu belgeleyemeyeceğim için fuzuli olur ben bilmiştim demek. Klişe dememin nedeni, bu iki zıt kutuplu karakterin yin yang misali birbirlerini tamamlamaları için kardeş olduklarının bir noktada araya sıkıştırılması. Ha, KLK'in klişelerle dolu bir seri olduğunu milyon kez gördüğüm için bu bölümdeki kardeş gelişmesinin çok gördüğümüz bir klişe olması beni hiç rahatsız etmiyor. Aksine bu klişeyi nasıl deforme edebileceğini merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Serinin sonunu hiçbir şekilde tahmin edemiyorum. Satsuki annesinin kafasını uçurduğunda, daha 6 bölüm var daha ne yapacaklar demiştim.. Şimdi 6 bölüm içinde neler olacak, neler değişecek diye merak ediyorum. Gelecek bölümü hiçbir şekilde tahmin edilemiyor benim açımdan. Annesi o kadar yaralandı demiştim fakat kadın yaralansa da sorun olmadığını gösterdi bu bölümde. İlk bölümlerde seriyi sevmemiştim açıkçası ve ilk başladığında çok beklentim vardı. Daha sonra 9 veya 10. bölüm gibi eğlenmek için izlemeye dönüştü bu beklenti yıkılarak. Şimdi ise gelecek bölümü merakla beklediğimi söyleyebilirim. Bakalım bu 6 bölümde bize neler gösterecek Kill La Kill?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 18

Kill la Kill başladığından beri "Ryuuko Satsuki'yi yenmeye odaklanıcak" diye düşündürtmeye yöneltmişti bizi. Ama her hafta açıklanan gerçekler ve olaylar sağolsun artık tahmin etme olasığımızı düşürüyor diyebilirim. Ryuuko ve Satsuki'nin kardeş olması beni şaşırttı. Her hafta yeni bölümü izlerken kafamda tahminler uçuşup gidiyor ama çoğunu dile getirmek yerine sadece seyir keyfine odaklanıyorum. painscream dediğin gibi kalan bölümler nasıl gerçekleşecek gibi bir tahmin bende yapamıyorum. Sonunda iyiler kazanır gibi ama "Nasıl?" ve ya "Ne?" şekilde sorularının cevabını pek fazla veremiyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ryuuko yine kafayı sıyırır

Ama bu bölüm harbiden uzaylı istilasını hissettirdi yani yer altında yaşamalar felan, elit 4lü nudist plajı üyesi oldu. Mako'yu artık son bölümlere kadar göremeyiz diyordum ama hemen geri geldi güzel bölümdü

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

20. Bölümü izlememe yarım saat kala tumblr de çok değişik şeyler görmeye başladım ya la. Hayırdır inşallah

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlk bölümden itibaren izlediğime pişman etmedi anime helal olsun. Harika bölümdü. Birsonraki bölüm dahada harika olucak. Satsuki sonunda giydi senketsu'yu tahmin ediyordum böyle birşeyin olacağını neyse. Harika Harika :962129:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Her bölüm ayrı bir olay olmaya başladı. Nefesimizi tuttuk finale doğru ilerliyoruz.

Bölüm 20

Açıkçası Matoi'nin Ragyo tarafına geçmesine anlam veremedim. Life-fiberlerden nefret edip Senketsu'yu bile giymezken, annesinin basit kandırmacasıyla (artık beynini manipüle falan etti herhalde orada) Junketsu'yu giydi ve NB tarafına saldırıya geçti. Senketsu'da satsuki-sama ya daha mı çok yakıştı ne?

Bir sonraki bölümde yine gezegenlerin patlayacağı bir dövüş göreceğiz gibi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 20

Ben açıkcası başından beri Ryuuko'nun rol yaptığını düşünüyordum ama en başta söyledikleri ve hissettikleri gerçekse Ragyou tarafından ele geçirilmesi gayet doğal. Tamamiyle yıkılmış bir karakteri ele geçirmek her animede kolay olmuştur. Ama ben kandırmaca olduğunu düşünüyorum, Ragyou'yu altetmek için. Satsuki'ye Senketsu bayağı yakışmış ama. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 20

Ryuuko'nun saf değiştirmesini mantıksız buldum, tuzak olduğunu bile bile gitmesi başlı başına bir hataydı zaten. Fakat Ragyo'nun beynini yıkamasının bu kadar kolay olmasının tek nedeni Ryuuko'nun bir aileye sahip olma düşüncesinin ağır basmasıydı. Ragyo bunu çok iyi kullandı. Aşağıdaki capste bariz şekilde anlaşılıyor zaten.

1393702183628_zps43833fa8.jpg Photo by Bahasuke | Photobucket

Junketsu Ryuuko'ya yakışmadı. Hakama şekline büründü fakat hoşuma gitmedi. Junketsu Satsuki'den başkasına gitmiyor. Bu bir gerçek. :D

Satsuki'nin kurtuluşu kolay oldu, yardım alacağını düşünmüştüm. En komik kısım ise sanki o geminin sahibiymiş gibi baş köşeye kurulup çayını içmesiydi. Senketsu'yu giymesi çok çok çok güzel oldu, bir sonraki bölümde Senketsuki godrobe transformation geçirip çok daha bomba bir hale gelecektir. :P

Takarada'nın paracıklarıyla inşa edilen gemi bana direk TTGL'daki ana gemiyi hatırlattı. Ah o gemide ben de olsaydım... diye şarkı söylemeye başladım hemen, meslek de denizci olunca epey uydu. :)

Genel olarak çok iyi bir bölümdü, animenin gidişatı meraklandırıyor insanı, ama gelecek haftayı sabırsızlıkla beklemekten başka yapacak birşey gelmiyor elden maalesef.

Bunlar haricinde söylemek istediğim Satsuki karakteri o kadar iyi işlenmiş ki, karizması için Kamina ile benzetmek ve kıyaslamaktan başka birşey gelmiyor aklıma. Kamina inandığı yolda emin adımlarla yürüyen, karşılaştığı durumlar onu ne kadar zor duruma düşürse de tek bir geri adım atmayan, liderlik vasıflarının hakkını tamamen veren, tanıştığı insanları doğal bir şekilde etkileyen ve insanların hayran kalıp, önder seçtiği bir karakterdi. Satsuki ise Kamina'ya bu ölçüde epey benziyor. Özellikle şu hapis sahnesinde bu durum iyice belirginleşiyor. Yıllar öncesinden planlayıp son aşamaya getirdiği hareket gözleri önünde dağılıyor, bir ay boyunca aşağılanırcasına cinsel tacize uğruyor, fakat bütün olanlara rağmen umudunu yitirmiyor ve ölmeden pes etmem diyor, hatta o kadar ki böyle karakterler ölse de efsaneleri bir şekilde yolunu bulur huzura kavuşturur. Bkz. Kamina. :D

1393546587656_zpse4481326.png Photo by Bahasuke | Photobucket

Diğer yandan Ryuuko ise teenage angst dediğimiz hale sürüklüyor kendini. Broketsu'ya canavar demeler, ben de canavarım insan değilimler, hatalı kararlar verip düşmanın tuzağına düşmeler... Anlıyorum duygusal dönemlerden geçiyor ama Satsuki ile Ryuuko arasında olgunluk bakımından dağlar kadar fark var. Ayrıca yıllar boyu insan olarak yaşayıp insan olmadığını anlayan karakterlerin hepsi ama hepsi neden bu tarz bir tepki vermek zorunda anlamış değilim. Super Robot Taisen OG Saga: Endless Frontier oyununda Haken Browning'in benzeri bir duruma verdiği cevap benim hep angst gösterilen tepkilere kıl olmama sebep olan bir durumdur. Sen çok yaşa Haken Browning.

Animedeki sembolizm ve göndermeler konusunda da epey yazacaklarım var aslında ama belki daha sonra ilgilenenler şu resimlere ve şu siteye göz atabilir. Sitede ilk bölümden itibaren animedeki sembolizm ve göndermelerin izleyiciler tarafından yakalananları bulunmakta.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/225692543/References.html

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?