Jump to content
  • Kayıt Ol

Samurai Flamenco

CHOBiTS

Önerilen İletiler

• İleti 51
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Akuma_Blade

12

• CHOBiTS

11

• gundamaster

7

• Kusogaki

5

6. bölüm için

Artık polisin dikkatini çekmeye başladılar. Bölüm ekstrası olarak kızlarımızın sayısı arttı, idol kızlarımız gündüz programlarda gece hareket peşindeler. Bunlar harici yönetmen flemoenco girlimizin ufak gögüslerini kıyafet içinde şekilden şekile sokmayı başarıyor. Bir bakıyorsun kocaman gösteriyorlar bir bakıyorsun az bir çıkıntı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Seri tahmin ettiğim gibi gidiyor ama açıkçası bundan pek rahatsız olduğum söylenemez.

Eninde sonunda yaşanacağı üzere SF, SG'ye karşı durma cesareti gösterdi ve onun adalet anlayışının kendisiyle ters düştüğünü onun yüzüne söyledi. Artık onlar kendi yollarında yürüyorlar ama nedense yollarının yeniden bir takım halinde kesişeceğini düşünüyorum.

Masayoshi'nin karakter gelişimi adına önemli bir bölümdü. Misafir oyuncu olarak çağırıldığı sentai dizisi çekiminde senaryo hakkında yaptığı öneri, köprüden dublörsüz atlama teklifi yada yönetmene dizinin geçmişi hakkında sorduğu sorular hep terslendi ve bu da onu adalet anlayışı adına hayalperest bir sevgi beslediği şeyler yüzünden yaşadığı yaşadığı yalnızlığı daha iyi hissetmesine sebep oldu. Neyse ki, geçen bölüm için bahsettiğim bilimadamı faktörü devreye girdi ve aslen Samurai Flamenco olmak için hep bir arzu duymuş ama bunu gerçekleştirememiş büyükbabasından aldığı koli ile Masayoshi'nin adalete duyduğu inanç çok geçmeden yenilenmiş oldu.

ubu0g.gif

Gerçek bir kahramanın asla kaçmayacağını, vazgeçmeyeceğini ve yenilmeyeceğini, Samurai Flamenco'nun aslında neyi temsil ettiğini anlatan bu mektupla yeniden moral bulan Masayoshi eskisinden çok daha güçlü olarak kötülerin karşısına çıktı, böylelikle onun güçsüzlüğünden medet uman SG'in karşısında da bir adım öne geçti. Buna SG'in cevabı kendi idol grubundaki kızları kendi süper kahraman grubuna katması oldu. Elbette mafyanın SF ve SG için ödül koyduğunu, polisinse büyük ölçüde SG'in eylemleri yüzünden bir vigilante takip ekibi görevlendirmesiyle işlerin daha kızışacağının sinyallerini almış olduk. Özellikle bu birimde Goto'nun olduğunu, onun da bir noktada ideal adalet ve yasa adaleti arasında kalacağı bir seçim yapmak zorunda kalacağını düşünürsek.

Ayrıca ikidir hocası tarafından yarı yolda bırakılan Masayoshi'nin ileride onunla dövüşerek bunun sonucunda onunla eskisinden çok daha sıkı bir bağ kuracdaklarını düşünüyorum.

Bu bölümde 2 veteran seiyuu daha hikayede bizlere selam ediyor (Takayuki Sugo ve Hideaki Tezuka) ayrıca Evangelion'a dek yayılıp popüler kültürün bir parçası haline gelmiş Double Rider Kick göndermesi de beni ziyadesiyle memnun etti.

ubu3n.gif

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

6. Bölüm

Sonunda kahramanımız silahlarına kavuştu. Daha çok kırtasiye malzemesi gibi gözükse de baya işlevsel kullandıkları. O zımbalama sahnesi çok hoşuma gitti :) Ödül için peşinden koşsalar da kendisini kurtardığı için sempati besledi biri ve nerede olduğunu yanlış yaydı. Giderek daha da destekleniyor halk tarafından.

Şu Flamenco girls kısmı ise serinin biraz havasını bozuyor bence ama seriye renk getirsin diye eklemişler heralde. Olmasa daha hoşnut olurdum. Her seferinde o bitirici hareketi yapmaları daha da soğumama neden oluyor kendilerinden :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

6. bölüm:

Neredeyse her sentai'de olan beyni yıkanmış mahalle / şehir temalı bölümde olduğu gibi, daha bölümün başında kendisine konan ödülün milyonlarca yen'e varması sebebiyle kaçmak zorunda kalan, üstelik hocası tarafından yine yarı yolda bırakılan SF, tesadüfen karşılaştığı bir bilimadamı tarafından çeşitli silahlarla donatılıyor (Bkz. 2 bölüm önceden bahsettiğim midseason upgrade ve bilimadamı faktörü) öte yandan peşindekilerden birisinin hayatını kurtararak onun kendisine bakışını değiştirmeyi başarıyor. Bu bölümde ayrıca bu insan avının arkasında rakip medya grubundan bir yapımcının olduğunu görüyoruz. Velev ki gelecek bölüm boyunca SF'in yine birilerinden sürekli kaçmasıyla geçmesi durumunda ciddi ciddi bayacağından görünüşe göre SF'ın er yada geç paranın herşey demek olmadığını ona dayakla öğretmesi gerekecek. SG'lerin "cezalandırma" yöntemleri hakkında ben de pek hoşnut olduğumu söyleyemem ama seriye renk kattıkları kesin, özellikle Moe'nin olaylara verdiği tepkileri izlemek çok komik. Bu bölümün bir diğer önemi Mari'nin ilk bozgununu Goto'yu baştan çıkarmaya çalışırken almasıydı, "benim sevgilim var, otur oturduğun yerde" dedi tabiri caizse, lafı koydu oturttu, helal olsun dedim. Tabii Mari'nin ne kadar sayko bir kız olduğunu düşünürsek pes etmeyip Goto'nun sevgilisini arayıp bularak aralarını bozmak için çeşitli girişimlere girmesi süpriz olmayacaktır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

6. bölüm için

Maya'nın polis memurumuza asılması ve yüz bulamaması güzeldi. Gotou'nun sevgilisi nasıl biri merak etmeye başladım. Bölüm geneli SF'in kaçması konulu ve bu esnada kullandığı yeni aletlerini sergilemesi hakimdi. FG kızlarımızda grubu kahraman takımı yapıyorlar. Top tekmeleme sahneleri güzeldi baya.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

7. bölüm

Öncelikle uyarayım, bu bölümle birlikte Samurai Flamenco Japon üsulu Kick Ass olmaktan ebediyen uzaklaşıyor.

Gerçi 17. dakikaya dek seri hala 6 haftadır izlediğimiz formülü aynen sürdürüyor. SF ve FG'ler suç oranı geçen bölümden bu yana hayli düşmesine ve haklarındaki şikayetler sıfıra inmesine rağmen hala sokaklarda gece mesaisi yapmayı sürdürüyorlar. Goto her ne kadar kardeşi gibi görüp Masayoshi'yi hala koruyup kollamaya çalışsa da görüyoruz ki adalet kavramları hala çok farklı ve bu da aralarında hala bir mesafenin olmasına sebep oluyor. Öte yandan, dedesinin ona miras bıraktığı sandıkta geçmişini sorgulamasına sebep olacak şeyler bulan Masayoshi hiç hatırlamadığı ebeveynlerinin bir cinayete kurban gittiğini de öğrenince kan davası ve adalet arasındaki çizgide çelişkiler yaşamaya başlıyor.

Halktan gelen yoğun istek üzerine bir günlüğüne polis teşkilatına katılan SF, katıldığı bir uyuşturucu baskınında tahmin edemeyeceği bir olayla karşılaşacaktır. Gerisi sizin bu seride neler görmek istediğinize kalıyor, çok fazla belirtmeyeceğim. Fakat şunu da belirtme gereği duyuyorum: Kan ve şiddet öğesinin tümüyle otosansüre uğratılmasından dolayı bu kısımları Intro'da olduğu üzere Masayoshi'nin rüyasında geçen bir kısım zannettim ama öyle olmadığını farketmem uzun sürmedi.

Seride haftalardır trivial yada değil, seslendirme anlamında çok sağlam seçimler görüyoruz. Bu bölümün süprizi ise çoğunuzun Bleach'deki Aizen Sousuke olarak tanıyacağı Sho Hayami'nin son boss olacak düşmanı seslendirmesi.

Serinin ani şekilde kulvar değiştirmesi birçok kişiyi şaşırtacak hatta kızdıracaktır. Öte yandan serinin bu bölüme dek sadece göndermelerinde kullandığı materyalleri ve klişeleri serinin bütününe taşıması ile serinin parodi olmaktan çıkıp cesaret ve adalet kavramı üzerine daha yoğun söylemlere sahip olacağını tahmin ediyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Gittikçe kötüye gidiyor benim açımdan. Derin bir anime olacakken haftanın kötüsünü alt et şeklinde ilerleyecek sığ bir yapıma dönüşme aşamasında. Tokusatsu mudur nedir o serileri sevenlerin elbette hoşuna gidecek bir yapımda ama be n Japon usulü Kick-Ass şeklini sevmiştim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlk yaptığım yorum gerçek oldu. Seriye farklı bir açıdan bakıp sevmeye başlamıştım ki, o benim istediğim şekle büründü kü absürd bir şekil aldı. Doğal ilerleyiş bir anda bozuldu orjinal uyarlama böyle bir şey herhalde tahmin etmesi bile saçmalık.

Polisler tam rahata kavuştum derken toplu katliam oldu.Serinin masumane yanı bitti bundan sonra psikopata bağlarlar. SF de Jiban gibi robotik bir hala dönerse hiç şaşmam.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

5-6

Oh be sonunda FG'den kurtulduk. SF olması gibi tek başına. FG'e karşı çıkması adalet anlaşıyışının farklı olduğunu söyledi ve gösterdi. FG Gotodan da tekmeyi yedi. Ama pes etmiyor. Şimdide grup kurmuş. Tam grup olmuşlar ama o kızlar eğitimsiz fazla ilerlyemezler. Bu seride openingi dinlemeden geçmiyorum. Bölümler ilerledikçe openingde anlam kazanmaya başlıyor. Gotou openingde takım elbiseli bir şekilde denize çiçek atıyor. Ölen kişinin ardından yapılacak bir şey diye düşünüyorum. Şu ana kadar göremediğimiz sevgilisi ilerleyen zamanda ölecek mi acaba diye düşünmeye başladım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

8. bölümü izlemedim, o yüzden sadece 7. bölüm üstünden konuşacağım.

Kelimenin tam anlamıyla hiç beklemediğim bir anda olmasının da etkisiyle şaşkınlıktan dilimi yuttum.

Benim için ilk 6 bölümdeki ciddilikten uzak havasını sürdürmesi de şu andan itibaren ciddi bir konuya bürünmesi de hiç sorun değil. Hatta arka planda çok ciddi şeylerin döndüğü ama bir o kadar da dalga serileri çok severim. Yeter ki kendi içinde bütünlüğünü yıpratmasın.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 7

Malum sahne gelene kadar gerçeklikle devam ediyordu SF ama daha sonrasında gerçekçilik bozuldu. Bölümü izlerken böyle bir şey yaşanacağını tahmin etmem hiç zor olmadı. Şehirde SF rüzgarı esmesiyle birlikte insanlar biraz daha duyarlı dayranmaya başlamış ki SF'a artık fazla bir düşmemiş. FG'ünde sıkılması bu yüzden zaten. Masayoshi ailesiyle ilgili gerçekleri tam anlamıyla öğrendikten sonra bi ikilim yaşadı ama ne yapması gerektiğini zamanla kendisi karar verecektir. Dedesinin tasarladığı SF Kızıl Balta gibi bir kahraman. Sonuçta her süper kahramanın bir düşmanı olmak zorunda. Bence anime kendi seyiri üzerinde devam edecek ama bölümün son anlara doğru yaşadığımız olayıda yaşamayada devam edeceğiz. SF gerçek bir kahraman olacak.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 08:

Serinin başından beri süren Tokusatsu göndermelerini devam ettiren bu bölüm SF'in kararlılığını gerçek anlamda kazandığı ve nihayet savaşmak için bir neden bulduğunu görmemizi sağlıyor. Bazı arkadaşlar serinin geçen bölümün son 5 dakikasından beri gittiği nokta hakkında şikayetçi olabilirler ve onların kendince sebeplerini gayet iyi anlıyorum öte yandan SF'nin bir bölümde 3 teğmen yaratığı (?) yenmesinden hareketle ileriye sarılmış bir işleniş olduğu, bunun da aslında serinin başından beri süren farklı mizah anlayışının bir başka parçası olduğunu düşünüyorum. Benzer şekilde 5-6 saniyede biten bir sürü acil durum toplantısı sahnelerinin, ağzından tek kelime çıktığını görmediğimiz başbakanın aslında yaratık (?) çıkacağını göstermek için yapılan bir hazırlık olduğunu da düşünüyorum.

Goto artık SF ile omuz omuza savaşıyor ve her ikisi de kendi adalet anlayışları ile hayat felsefelerininin farklılığını bir yana bırakmış görünüyor. SF artık kaçmak yerine sonuna kadar savaşmayı seçiyor dolayısıyla günlük çalışma hayatına taşıdığı imajla bile çevresinde daha saygın bri olarak görülmeye başlayan SF ve SG'ler ile birlikte olmasına karşın SG artık onların bir henchman'ı değil de kendi ayakları üzerinde duran bir karakte haline geldi.

Eğer süper kahraman dediğinizde aklınıza DC yada Marvel'in filmleri geliyorsa veya Kick Ass'ı çizgiromanından değil de filminden tanıyorsanız, Tokusatsu alttürü hakkında ne bilginiz ne de ilginiz varsa seriye bundan sonra başlamasanız/devam etmeseniz de olur diyeceğim. Serinin başında toplumsal mesajlar almaya başlamış olsak da seri aslında hala aynı amaca yönelik bir sona ilerliyor ve neticede halen size vaad ettiğinden farklı bir şey göstermiş değil.

"Peki öyleyse ama neden canavarlar var? Biz bu seriyi canavarlarla dövüşsün diye izlemedik" diyenler için kafamdan geçen teoriyi de yazayım, tam olsun:

Konu hakkında şu an aklımdan geçen bir teori var o da şu:

Yaratıklar aslında beyni yıkanmış insanlar değil aslında robotlar.

Bu robotları yapan kişi de SFnin dedesi.

Dedesi onun kahraman olma iradesinin canlanması ve ona savaşacak bir neden vermek için onları peydahlıyor bence. Hatta oğlunun ölümü onun bu uğurda yaptığı bir fedakarlık, yani dünyaya bir kahraman kazandırmak ve onun başkalarına da örnek olmasını sağlayarak, toplumun hatalarını ve kendi kusurlarına teslim olmuşluğunu bu şekilde düzeltmek.

Lord Torture aslında baş kötü (?) değil sadece bir başka piyon. Hatta Harazuka bile onun bu planı körüklemesi için öne sürdüğü bir işbirlikçisi bence.

Öyle olmasa neden Lord Torture tüm dünyaya korku salacak eylemler yapmak yerine, sadece Japonya'yı, onda da sadece SF'in şehrini seçiyor diye kendinize sorun derim.

edit'ledim bu arada.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

8. bölüm

Geçen bölümde düşman iyi bir çıkış yapmıştı lakin bu bölümde ilerleyiş vasattı. Uyduruk icatlarla 4 düşmanı yenmeleri iyice saçma olmuş. Kızlar eziklerle uğraşıp asıl düşmanı yıpratıyorlar SF son darbeyi vuruyordu. Pover Rangers izliyorum gibi hissettim. Ulusal güvelik zirveside tam komedi düşmanın popüleritesi hızla düşüşte. Anca SF kuklalarını yok ediyor. Bölümün tek artısı SF menajerini kurtarıyor ve kızın bakış açısı değişiyor bir nebzede olsa. Seriden tek beklentim bu 4 kızdan biriyle aralarında romantizm olması yeterli { 4 kız derken;3 sg+ menajer kastım}

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Menejer sanki biraz büyük kaçmadı mı? Hadi herşeyi boşverinde goto ne alemde kimse birşey yazmamis yaw onun hakkında

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

9,bölüm için

Ah be kızım büyük sözü dinle bir karakter bu kadarda bencil olmaz ki. Goto iyice serinin bilge kişisi oldu. Tüm nasihatları bir bir çıkıyor lakin kahramanlarımızın dinlemeye pek niyeti yok. Düşmanlarla FG savaşmayı bıraktı tek başına SF savaşıyor. Halk bile ilgisini kaybetti düşmanları süper ezik yaptılar. SF'yi sade okula başlamamış çocuklar takip ediyor. Nasihatlar, kaprisler ve kıskançlıklar derken seri birden sert yanını gösterdi. İlk olarak kızlarımızın menajeri gitti. Son olarak SF'nin menajerini arayıp evlenme teklif etsede durumun farkında olmayan kızımız yüzüne kapattı. Sonrasında FG'den Diamond kötüler tarafından esir alındı ve bayada işkence görmüş gibi duruyordu.SF onu kurtarmaya giderken en ezik düşmanlardan bile ders verir nitelikte bir konuşma yaşandı. SF'nin ekipman temin edicisi ilk defa sahneye çıkıp eziklerle savaşmaya başladı. SF'ye yaptığı veda konuşması gibiydi ki. İkinci bir önemli karakterde seriden çıkacak gibi. Gelecek bölüm için son savaş dendi lakin seri uzun bu bağlamda yeni bir düşman görmek olası gibi. Mari'yi kurtarırda serinin tek sexappael karakterinden mahrum kalmayız.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok şaşırdım açıkçası, serinin mental öğeler üzerinden gideceğini düşünürken birden kamen rider'a döndü. Gerçi kendi de ciddiye almıyordu doğaüstü olaylarını ama işler ciddileşip duruyor. Beklentilerimi paramparça etti. Bundan sonra ne olacak yine izleyip görecez ama nedense benim artık çok izleyesim kalmadı... Bölüm sonlarıdaki o mutlu anlarad 6. bölüme kadarmış, üzücü bir gelişme....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 09:

Serinin oturmaya başladığı hali sevmekte yalnız oluşum beni üzdü, bu serinin mesajının bir parodi olmak kadar basit olmadığı en başından belliydi oysa. Neyse. Seri her ne kadar sonraki bölümü "son savaş" diye lanse etmiş olsa da yarım düzine yeni karakterin seriye başlayacağı yeni bir arc başlıyor aslında. (Bkz. ANN) Seri 22 bölümmüş bu arada.

Bölüme geçecek olursak, Torture ve menajer arasındaki sahne tahmin edilemez ve rahatsız edici dozda kasvetliydi, böylesini ben bile beklemiyordum. Ayrıca SG'nin başına gelenler/gelecekler ve SF ve combat grunt'lar arasındaki kısa konuşma da türün kısa süreli de olsa rekonstrüksüyonu gibiydi. (SG'nin demeç verdiği kısma takıldım sadece, yahu sen o zaman gizli kimliğini açıklamış olursun ki zaten) Combat grunt'lara bir kişilik vermesyi ve birkaç sahneliğine de olsa olaylara onların gözünden bakmanın Astro Fighter Sunred'de denediğini ve ilginç bir tad kattığını görmüştük, burada da böyle oldu kanımca. Kahramanlık ideallerinin çatırdamaya başladığını görmek ve dünyanın almaya başladığı yeni hal SFyi muhtemelen Goto ile yeniden birleştirecek ve bu ikili nihayet aynı amaç için birlikte savaşabileceklerini anlayacaklar bence.

Eğer ki yanlış anlamadıysam, Harazuka, bulduğu kalıntıların dünyaya ait olmadığını söylemişti. Öte yandan bu durumda da her halukarda bana gerçek düşmanın yaratık değil de uzaya gitmiş ve orada kalmış bir karakter olarak açıklanacağına bağlıyorum.

Gerçi önceki mesajımdaki teorimin hala arkasındayım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 09:

Serinin oturmaya başladığı hali sevmekte yalnız oluşum beni üzdü, bu serinin mesajının bir parodi olmak kadar basit olmadığı en başından belliydi oysa.

Yalniz değilsin abi merak etme

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

10. bölüm

Sonunda ilk arc bitti. Düşmanımızın en azından onurlu bir düşman olduğunu öğrendik Mari yerine Moe' e saygı gösterisi yapması sonucu büyük ihtimal kahramanlık hayallerinden vazgeçti. Kurtulduktan sonra ilk işi beni konsere götürün demekti.Seride 7. bölümden itibaren pek çok saçmalık ve akıl almayacak olaylar sonucu seyir zevkini yitirdi. Seride kahramanımıza yardımcı olan herkesin çabasıyla şehir kurtuldu power puff girls gibiler.Bakalım sonraki düşman nasıl bişey çıkacak. King Torture o hale nasıl gelebildi böyle bir teknoloji ve para nerden geliyor merakla bekliyorum. Son olarak umarım 3M sahneyi tamamen SF ye bırakmaz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bölüm 11:

Post kasmak dolayısıyla bir kez daha sevdiğim bir seriyi savunmak isterdim ama seri gerçekten o kadar kan kaybetmiş ki verilebilecek en iyi karar geçen bölümde seriyi bitirmek olabilirmiş. Animasyonların sürünmeye başladığı, son düşmanın Kaname olduğunu alenen spoil eden bir seride üstüne üstlük hala güldürmeyen komedi çabaları görmek en çok benim için üzücüydü.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben maalesef ki biraktim seriyi, tadinda birakmak en hayirlisi oldu daha fazlasini görmeye dayanamadim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

11. bölüm yarım yamalak sardırarak izledim. Seri orjinalliğinden birşey kaybetmeden izleyiciyi nasıl şaşırtacağını biliyor hakkaten. Pawer Rangers izlesem daha fazla zevk alırım bu kadar saçmalık olmaz. Düşmana özel PV bile yayınlıyorlar artık. Aklı selim Gotou karakterine yer kalmadı seride onu geçtim fukara SG kızlarımızıda artık göremeyiz herhalde. Uzaylılar yada olağanüstü güçlerin olmadığı bir dünyada herşeyin absürd bir şekilde verilmesi seyirciya artık yeter bırak bunu dedirtiyor. Serinin bu bölümdeki tek artısı hala kapanış klibi duruyor ama güzelim açılış klibi gitti.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...

11 den sonra yeni açılış gelmiş bana MEGAZORTU gösterdiler , özlemişim:qaglayacak:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?