Jump to content
 • Kayıt Ol

DK-Online Açılış Tarihi Belli Oldu


Weile

Önerilen İletiler

1.png

[video=youtube;3zevgq6S0VI]

3.png

Kapalı Beta Tarihi Açıklandı 21 EKİM 2013 tarihinde kapalı beta başlayacak . Beta aşamasına katılarak oyunu test etmek istiyorsanız buraya tıklayarak betaya kayıt olabilirsiniz.

Herkese merhabalar oyun severler! Bu seferki konuğumuz RPG Factory - Sginternet firmasının geliştirdiği ve Türkiye'ye Rise Games ile yayınlanacak yepyeni bir MMO: Dragon Knights Online..Kısaca DK Online diyebiliriz oyuna.İsmini nerden alıyor diye soracak olursanız bildiğiniz ejderhalara biniyoruz oyunda.

Klasik RPG’lerden farklı olarak ırklar birbirine düşman değil fakat gerektiğinde seçim yapıp birbirlerine dost veya düşman olabiliyorlar. Yani bir Human Ay tarafını diğeri ise Güneş tarafını seçip oyun içinde savaşabiliyor.

]4.png

DK Online şu an için bünyesinde 4 farklı oynanabilir ırk ve sınıf bulunduruyor. (Yakında 1 tane yeni Irk ve Okçu Sınıfı Gelicek) Rise Games bu alanda biraz kısıtlama yaparak her ırka oynanabilir 2 adet sınıf vermiş. Oyunda bulunan İnsanlar, Lycan, Felynx ve Elfler şeklinde 4 ırk var. Bu ırkların her biri sadece uzman olduğu 2 sınıfı seçebiliyor. Örneğin; İnsan ırkı Savaşçı veya Paladin olabiliyorken, Felynx ırkı Savaşçı ya da Gölge Büyücüsü sınıflarını seçebiliyor. Yeri gelmişken söyleyelim şu an için Savaşçı, Paladin, Gölge Büyücüsü ve Elemental Büyücü olmak üzere oyunda 4 farklı sınıf bulunmaktadır.

5.png

Savaşçı

Eski zamanlardan beri savaşta temel roller vardır,savaşçıların pozisyonu ön safhalarda durup dövüşmek ve savaşı bitirmektir.Yüksek savunmaları ve güçlü dövüş güçleri onları takımların vazgeçilmezleri yapar.Bu öncüler en güçlü düşmanları bile çelik ve sihirle birleştirdikleri yeteneklerle yok edebilirler.

Savaşçılar tüm mücadelelerin merkezindedir.Müttefiklerini korur ve ön safhalarda dövüşür.Kaba güçleri ile düşmanlarının önlerini keserek onları etkisiz hale getirir.Onlar büyü kullanamazlar ama onların güçlü cesaretleri zaten işlerini iyi yapmalarına yetiyor.

'Beni ön safhalarda bulabilirsiniz ama çoktan işleri çoktan bitmiş olacak.'

6.png

ELEMENTAL BÜYÜCÜ

Elemental aranan kadim ejderha sihrini yönetmeyi öğrenmiş ve büyü gücü ile düşmanlarına zarar vermeyi geliştirmişlerdir.Ne kadar yakın dövüşte zayıf olsalar da uzun mesafeden rakiplerini yerle bir edebilirler.

Büyünün kaynağının ejderhalardan geldiği söyleniyordu.Yalnızca onların ellerinde böyle büyüler olabilirdi ama Elemental Büyücüler de bu gücü öğrenmiş ve öğrenmeye de devam ediyordu.Onların sihirli saldırıları düşmanlarına ölüm darbeleri gibi iniyor,Elemental Büyücüler savaşa bilinmeyen dünyalardan varlıklar çağırabiliyorlardı.

' Kendime elementleri giydirdim güçlerini kontrol altına aldım,peki ya sen ? Gücümün karşısında durabilecek misin? '

7.png

GÖLGE BÜYÜCÜ

Gölge büyücüleri ejderha büyüsünün yolundan gitmek yerine kendi büyülerine yöneldiler.Onların büyü sanatları Karanlık Dünya'dan gelmekteydi ve bir çok lanetli ve karanlık güçler içeriyordu.Gölge büyücüleri düşmanlarına acı çektirmekte ve onları zayıflatmada ve müttefiklerini güçlendirmede ustalaşmışlardır.

Büyülü saldırılarının temeli ilkel büyüden gelmektedir.Onlar yeteneklerini gerekeni güçlendirmek ve gerekeni zayıflatmak için geliştirmiştir.Gölge büyücüleri doğrudan zarar vermek yerine zamana bağlı acı çektirirken düşmanları ölmeyi dilerler.

' Söyle bakalım tatlım karanlıktan korkar mısın (dostum?) ? '

8.png

PALADIN

Paladinler kutsal savaşçılardır.Onlar müttefiklerini güç ve inançla taşıyan ışığın savaşçılarıdır.Paladinler müttefiklerini ve kendilerini güçlendirmek için Tanrıça Dione ile güçlü bir inanç ile birleşmişlerdir.Paladinler savaşa tanrıların onların içlerindeki güçleriyle giderler.

Tanrıça Dione'dan gelen salih metanetle ilerleyen Paladinler öncü olarak saldırabilir ya da arkada durup müttefiklerini destekleyebilirler iki cephede de eşit derecede adaletin ışığını dağıtırlar.

'Savaşta diz çökeceksem sadece inançlarım için diz çökerim.'

9.png

10.png

Irk ve sınıf seçiminin ardından bizleri hoş bir karakter yaratma ekranı karşılıyor. Karakterinizin saç rengi, saç stili, yüz şekli gibi detaylar tamamen sizin zevkinize bırakılmış. Çok detaylı olmasa da karakter yaratma ekranı bana yeterli geldi. Sonuçta ücretsiz bir oyun olan DK Online’dan bir Guild Wars 2 gibi bir karakter ekranı beklemek saçma olurdu.

Bu PVP'nin Tadına Doyulmaz!

Amerika Server Kapalı beta'da oynadım... İlk izlenim oldukça iyi..Özellikle F2P (Beleş) oyuna nazaran çok çok iyi grafik ve arayüze sahip olan DK çoğu oyuncuyu şaşırtacaktır. PVP yönünden oldukça zengin olan DK Online'da kale savaşları, guild vs guild ve PK modları bulunuyor. Ayrıca ırklar düşman olarak ayrılmasa da 20 level'da seçebileceğiniz Güneş ve Ay ittifaklarının çatışması ile bir kan davasına da ortak olabiliyorsunuz.

PVP dengesi olarak ise hiç bir sınıf diğer sınıfa baskın değil yani olayı güzel dengelemişler. Her sınıfın diğer sınıfı zayıf noktasından vurabileceği özel yeteneği bulunuyor. Bu da eğlenceyi üst düzeye çıkarmış durumda.

Not:( Knight Geçmişiniz varsa PvP Olarak Kesin Denemelisiniz Cz- Kale Savaşları vb)

11.png

12.png

Oyunda detaylı bir lonca savaş sistemi bulunmakta. Bu büyük savaş farklı loncaların oyun içinde bulunan bir NPC ye isim yazdırması ile başlıyor. Oyun daha sonra sizi büyükçe bir savaş alanına ışınlıyor ve o andan itibaren kendinizi gerçek bir savaşın içinde buluyorsunuz.

1 saat ile 30 dakika arası değişen savaş süreleri taaruzda olan ve kalesini korumaya çalışan 2 farklı takımdan oluşuyor. Maksimum 25 lonca ile atak yapabiliyor iken en az 7 lonca da kalesini korumakla yükümlü oluyor.

Bu devasa savaş en son tek bir lonca kalana kadar devam ediyor. Kazanan lonca deneyim puanı ve farklı ödüllerin sahibi olarak gücüne güç katıyor. Dk Online bu devasa savaş imkanı ile beni kendisine hayran bırakmayı başardı. Sırf bu özellik için oyun indirip oynanılabilir.

13.png

İlk olarak harita üzerinde oynanıştan bahsetmek istiyorum. Oyunda klasik bir ‘’görev al şundan 10 tane kes git NPC ye ver’’ sistemi bulunmakta. Bu yüzden özellikle level atlamak oldukça kolay. Görevleri yaparken iyi bir partiniz varsa değmesinler keyfinize. Bu görev sistemi beni oldukça sıksa da oynanabilirliğin oldukça kolay olması kimi oyuncular için bence oldukça iyi bir özellik.

Oyunda bulunan moblar tıpkı bir ordu gibi. Nereye gitseniz farklı moblara rastlıyorsunuz. Harita üzerinde bulunan yaratıklar oldukça fazla sayıda spawn oluyorlar. Yani görev sırasında şu yaratık nerede ya diye aramıza gerek yok. Zaten görev pencerisinde gösterilen mob yerleri oldukça basit tasarlanmış. Bu sistem için Her mob grubunun kendine ait bir bölgesi oluyor ve siz görev esnasında yalnızca o küçük alanı kullanarak hiçbir kafa karışıklığı yaşamıyorsunuz.

14.png

İlk olarak dikkatimi çeken crafting sisteminden bahsetmek istiyorum. Çok basit görünün bu eşya yaratma işi derinine inildikçe aslında birçok ayrıntıyı da içinde barındırıyor. Crafting için gerekli eşyaları oyun içinde bulunan satıcılardan, diğer oyunculardan ya da görevlerden elde edebiliyorsunuz. Oyunu yüksek levellarda test etme imkanım olmasa da craft ile elde edilen eşyaların düşük seviyeli oyuncular için de oldukça yeterli olduğunu söyleyebilirim. Craft için gerekli eşyaları bulduktan sonra bir de reçeteye ihtiyacınız oluyor. Gerekli parayı da topladıktan sonra siz de kendinize yepyeni bir silah ya da zırh yapabilirsiniz.

15.png

İlk olarak dikkatimi çeken crafting sisteminden bahsetmek istiyorum. Çok basit görünün bu eşya yaratma işi derinine inildikçe aslında birçok ayrıntıyı da içinde barındırıyor. Crafting için gerekli eşyaları oyun içinde bulunan satıcılardan, diğer oyunculardan ya da görevlerden elde edebiliyorsunuz. Oyunu yüksek levellarda test etme imkanım olmasa da craft ile elde edilen eşyaların düşük seviyeli oyuncular için de oldukça yeterli olduğunu söyleyebilirim. Craft için gerekli eşyaları bulduktan sonra bir de reçeteye ihtiyacınız oluyor. Gerekli parayı da topladıktan sonra siz de kendinize yepyeni bir silah ya da zırh yapabilirsiniz.

16.png

Bir başka detay ise oyununda bulunan bankalar. Biz herşeyi biriktiren RPG severler için düşünülmüş bu detaylı banka sistemi ile DK Online yapımcıları güzel bir iş yapmışlar. Oyunda iki farklı banka bulunmakta. İlki hepininizin tahmin edebileceği üzere kişisel olan. Size özel bu bankaya her türlü ıvır zıvırınızı koyabilir, yükünüzü hafifletebilirsiniz. İkinci ve benim takdirimi kazanan diğer seçenek ise lonca bankası. Oyunda loncanıza iat bir banka bulunuyor. Lonca üyeleri beraber topladıkları eşyaları bu sistemde biriktirebiliyor. Lonca sahibi olan kişi ise bu eşyaları ihtiyacı olanlara dağıtıp güçlerine güç katıyor.

17.png

Oyunun atmosferi oldukça iyi düşünülmüş. İyi tasarlanmış mekanlar çevre detayları ile birleşince ortaya oldukça güzel bir fantastik ortam çıkıyor. Bu ortama destek veren hoş müzikler de cabası. Oyunu oynarken saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Şu mob benim şu görev senin diye geçen oyun süreniz müziklerin ortama uyum sağlaması ile daha da uzuyor. Son çıkan oyunlar içinde bana ortamı en iyi yaşatan oyun DK Online oldu.

Biraz da oyuncular arası etkileşim ve bunun kitleye yansımasından bahsedelim. Bulunduğum haritanın ana şehrine gittiğimde hiç beklemediğim kadar fazla oyuncuya rastladım. Oyuna girmeden önce kim biliyor bu DK Online’ı diye düşünmeme rağmen oyun beni oldukça şaşırttı diyebilirim. Peki bu adamlar ne yapıyor buralarda diye bakınırken oyunun oldukça basit fakat eğlenceli bazı özellikleri ile tanışmış oldum. Şehirde bulunan belirli bir kısım bizlere bildiğimiz mahalle pazarlarını andırıyor. Yan yana sıralanmış NPC lerin her biri farklı birşeyler satarak para kazanmaya çalışırken bunlara oyuncuların kurduğu tezgahlar da eklenince ortaya Knight Online dan alışık olduğumuz Maradon şehri çıkıyor.

18.png

19.png

20.png

21.png

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 2
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • Derflinger

  1

 • Weile

  1

 • dumbelek

  1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

Kaydımı çoktan yaptırmıştım betaya, bir deneyeceğim. Gerçi bu oyuna özel bir şey değil her oyunun betasına katılıyorum :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 2 hafta sonra...

Oyunun kapalı betası çok iyi geçti ufak tefek hatalar olmadı mı oldu fakat yetkililerin çabucak müdahale etmesi bizleri mutlu etti. Açık betayı sabırla bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?