Jump to content
  • Kayıt Ol

Getter Robo Armageddon: Last Day of the Earth

Akuma_Blade

Önerilen İletiler

615a016827eb4e76281f8feb67d7c786515d55e6.jpg

Getter Robo Armageddon: Last Day of Earth, Nisan 1974'de başlayan Getter Robo külliyatının ilk OVA serisidir. Yapım ilkin G Gundam'dan hatırlanabilecek Yashiro Imagawa'ya teslim edilmiş, fakat 3. OVAdan itibaren karşılıklı anlaşmazlık sonucu Jun Kawagoe'ye teslim edilmiştir.

Getter Robo serisinin spinoff sequel'i olan bu yapımda Ay'daki son savaşın ve dünyanın bir kez daha kurtarılmasının ardından bir süre sonra olan olaylar hiç beklenmedik şekilde karanlık bir havaya bürünür. Getter Takımı kahramanlarından Ryouma Nagare, Getter Robo'yu yaratan bilimadamı Saotome'yi öldürmüş bir katil olarak aranmaktadır. Eski dostları Jin Hayato ve Tomoe Musashi tarafından kurtarıldığında, Saotome'nin insanlığın en önemli yaratımını (Shin Getter Dragon) inşa edebilmek için kendi ölümünü tezgahlamış olduğunu anlarlar. Dahası rejenerasyon ve asimilasyon kabiliyetine sahip bir yaratık ırkı tam bu noktada ortaya çıkar ve tüm evreni asimile etmek için önlerinde kalan tek engeli ortadan kaldırmak için planlarını yürürlüğe koyarlar. Getter Takımı'nın tüm çabalarına rağmen BM yaratıklara karşı o zamana dek varolan en güçlü nükleer silahı kullanır ve sonun başlangıcı başlar.

"Bir erkeğin en önemli görevi boşlukları doldurmaktır!"

Her ne kadar Imagawa'nın serinin Getter külliyatına getirdiği karanlık ve kaotik havayı tasvip etmemesine karşın konsept Ken Ishikawa'nın Manga'larındaki ambiansı en iyi yansıtan örnek sayılmaktadır

TTGL'nin şef editörü Kazuki Nakajima'nın belirttiğine göre, Getter Robo -özellikle de Armageddon- TTGL'in en önemli ilham kaynağıdır. Kendisi aynı zamanda Ken Ishikawa'nın 2006'daki cenazesinde Getter Robo külliyatından dolayı kendisine bir saygı konuşması yapmıştır.

Sayfayı kapatıp normal hayatlarına geri dönecek arkadaşların kaçıracakları şeyleri özetleyen bir klip aşağıda görülebilir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 3
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Akuma_Blade

2

• suke

2

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

Birkaç yıl önce New Getter Robo serisini izlemiştim, fakat ne yalan söyleyeyim beklentimin karşılığını tam olarak alamamıştım. Sanırım en büyük etken artık super robot serilerini eskisi kadar sevmemem olsa gerek diye düşündüm. Burada alttaki videoda TTGL timeskip sonrası uzayda geçen savaşların bu seriden esinlenmiş olduğu apaçık. Bir başka Getter Robo serisi izlemeyi düşünmüyordum NGT'den sonra ama o ejderha şeklindeki robotu görünce bunu da izleme listeme eklemeye karar verdim. Hem GAR bir bayan pilot, hem de koca bir ejderhanın pilotu. İzlememek ayıp olur. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Birkaç yıl önce New Getter Robo serisini izlemiştim, fakat ne yalan söyleyeyim beklentimin karşılığını tam olarak alamamıştım. Sanırım en büyük etken artık super robot serilerini eskisi kadar sevmemem olsa gerek diye düşündüm. Burada alttaki videoda TTGL timeskip sonrası uzayda geçen savaşların bu seriden esinlenmiş olduğu apaçık. Bir başka Getter Robo serisi izlemeyi düşünmüyordum NGT'den sonra ama o ejderha şeklindeki robotu görünce bunu da izleme listeme eklemeye karar verdim. Hem GAR bir bayan pilot, hem de koca bir ejderhanın pilotu. İzlememek ayıp olur. :)

Sadece serinin başlarındaki bombing run sahnesi, Getter Robo'nun Metal Dragon'a karşı savaştığı kısım (o kısımda hikayeyi Michiru Saotome ve 70'ler karakter şablonları ile yansıtmaları seriyi ilk serilerin continuity'sine çok güzel bağlıyor, onu da belirtmek istedim) yada son savaş için bile izlenebilir. Ayrıca karakterlerin her birinin nev-i şahsına münhasır tiplemeler olması (Özellikle Jin Hayato favorim) ve serinin ortalarındaki twist çok iyiydi.

Ayrıca James Carpenter'ın The Thing'i gibi klasik bilimkurgulara yapılan göndermeler çok başarılı.

Jun Kawagoe'nin filmografisine bakarak zaten kendisinin eski serilere Remake yapmakta çok becerikli olduğu düşünürse Armageddon'un ne denli harika bir OVA olduğunu sanırım anlatabilirim.

Bunu seversen -ki eminim seveceksin- tek bölümlük bir başka spinoff olan Getter Robo vs Neo Getter Robo'yu ve Nadesico'nun 70'ler serilerine saygı duruşu olan -yine tek bölümlük- Gekiganger III'i izlemeni de önerebilirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gekiganger III'ü izledim, Nadesico da çok beğendiğim, güldürüsü bol bir animeydi. Böyle giderse bütün Getter Robo külliyatını izleyeceğim. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?