Jump to content
  • Kayıt Ol

DNS değiştirme rehberi. Mahkeme yasağı olan sitelere sorunsuz bağlanın.

Darkcity87

Önerilen İletiler

Anlatacağım yöntemle Türkiye'de mahkeme kararı ile yasaklı tüm sitelere faydadan çok zararı olan uyduruk programlarla ve vtunnel.com vb. sitelerle uğraşmadan herhangi bir siteye nasıl giriyorsanız aynı şekilde girebileceksiniz.

Rehberin uzun göründüğüne bakmayın her seviyedeki kullanıcı için iyice açarak anlattım bir kere yapınca anlayacaksınız 15sn lik bir ayar değişikliği anlatılanları yaptıktan sonra Türkiye'de yasaklı megaupload, youtube gibi sitelere rahatlıkla bağlanabilirsiniz.

1.Adım:Öncelikle Masaüstünde abalantlarmsimge.jpg "Ağ Bağlantılarım" simgesini bulun eğer yok ise 2.adıma var ise 5.adıma geçin.

2.Adım:Masaüstünde bulamadı iseniz masüstünde boş bir yerde fare ile sağ tıklayarak çıkan menüde özelliklere tıklayın

zellik1.jpg

3.Adım:Çıkan yeni menüde üstteki seçeneklerden "Masaüstü"nü tıklayın bu buradan da "Masaüstünü özelleştir"i tıklayın

masa1.jpg

4.Adım:Son olarak gelen ekranda "Ağ Bağlantılarım" kutucuğunu doldurup herşeye tamam diyerek çıkınız."Ağ Bağlantılarım" simgesi masaüstüne gelecektir.

masa2a.jpg

5.Adım:"Ağ Bağlantılarım" simgesine fare ile sağ tıklayarak özellikleri seçiyoruz

zellik2.jpg

6.Adım:Açılan sayfada önce kullandığınız ağı bulun burada karşınıza kullandığınız sisteme göre birden çok seçenek çıkabilir örneğin wireless den gelen internet içi ayrı kablo ile bağlandığınız için ayrı bu durumda her ağ için bundan sonraki adımları uygulayın.Kullandığınız ağa farenin sağ tuşunu tıklayın çıkan menüdende tekrar "Özellikler"i tıklayın.

ag1l.jpg

7.Adım:Açılan yeni pencerede sağ taraftaki yürütma çubuğu ile aşağı inerek "İnternet Erişim Kuralları (TCP/IP)" seçeneğini bulup seçerek resimdeki gibi gölgeli hale getirelim ardından alttaki "Özellikler" i tıklayalım.

zellik3.jpg

8.Adım:Açılacak olan son pencerede ise "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" seçeneğini işaretledikten sonra aşağıda verceğim DNS adreslerini yerlerine yazın yazarken noktalara dikkat edin.

songpr.jpg

9.Adım:Resimdede görüldüğü gibi dns adresi girilecek iki tane yer var ilki "Yeğlenen" yani normalde kullanacağı DNS adresi ikincisi ise "Diğer" yani herhangi bir sebep ile "Yeğlenen" DNS sunucusuna erişilemez ise ikinci DNS adresini kullanılacak.

Burada kullanacağınız DNS adresi Türkiyenin değilde başka bir ülkenin olabilir.Gireceğiniz siteler kullandığınız DNS adresine ait ülke tarafından yasaklı ise yine giremezsiniz bu yüzden size tavsiyem tamammen açık olduğu söylenen OpenDNS dir.Onun dışındada size önerebileceğim bazı DNS leri aşağıya listeledim.DNS adreslerini girdikten sonra herşeye "Tamam" diyerek çıkıyoruz.Yeni DNS nin aktif hale geçebilmesi için öncelikle intenete bağlı msn vs. kapattıktan sonra firefox veya internet explorer artık hangisini kullanıyorsanız kapatıp yeniden açın artık DNS aktif olmuştur bazı durumlarda DNS aktifleştirmek için bilgisayarı yeniden başlatmak gerekebilir.Artık yasaklı sitelere rahatlıkla girabilirsiniz.

DNS Adresleri:

OpenDNS______________Yeğlenen(208.67.222.222)_______Diğer(208.67.220.220)

googleDNS_____________Yeğlenen(8.8.8.8)______________Diğer(8.8.4.4)

Şuanda kullandığım______Yeğlenen(144.122.199.90)_______Diğer(212.175.13.114)

Önceden kullandığım_____Yeğlenen(205.171.2.65)_________Diğer(205.171.3.65)

Başka biri______________Yeğlenen(4.2.2.1)______________Diğer(4.2.2.5)

Bu verdiğim DNSler rahatlıkla işinizi görür.Yinede farklı DNSleri internette arayıp bulabilirsiniz.

Belirttiğim yerler haricinde herhangi bir ayara dokunmayın yoksa internete bağlanma konusunda sıkıntı çekebilirsiniz.

Rehberi her seviyedeki kullanıcı için en basit haliyle anlatmaya çalıştım umarım işinize yarar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 34
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Darkcity87

7

• bLueeekun

6

• MALnaruto

6

• Susano'o

2

• 2 hafta sonra...

Güzel anlatmışsın Fatih, sağol. Bendeki Firefox açıyor zaten yasaklanmış siteleri, gerek kalmıyor DNS ayarı yapmama.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 ay sonra...

Bu biraz sorun yardımı olacak ama boşuna konu açmak istemedim. Ben 208.67 dnssini kullanıyorum. Formattan önce sorunsuz indirirdim ama şuan 2 linkten sonrasının indirme hızı baya düşüyor. Sebebi nedir?

Bu arada linkler için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

4.2.2.1 / 4.2.2.2 kullanabilir hız inmesi konusunda da birşey diyemeyecegim ama bir öneri olarak geçmişi çerezleri sildikten sonra indirirsen faydası olabilir.İdm öneririm.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bunu dns ile ilgili başlıkda konuşsak daha iyi olurdu ama yinede cevap vereyim bazı dnslerin ping süresi uzun oluyor belki onunla alakalı olabilir belki http://www.speedtest.net/ sitesinde testle deneyebilirsin ping süresi kısa olan dns lerden birine geçmen daha uygun olur dns başlığında benim kullandığımı ve opendnsyi vermiştim onları dene birde ayrıca başka nedenlerde olabilir dediğim gibi mu dan ücretsiz üyelik alırsan daha iyi olur bazı saatlerdede azda olsa hız düşmesi yaşanabiliyor. hız düşmesi olduğu zamanlarda 2mb bağlantı ile 120-200 gibi değişen hızlarda indiriyor bir süre sonra tekrar 200 ile indirmeye devam ediyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

hım yardımlarınız için teşekkürler artık dns ayarlarını değiştirsem iyi olur :) ben flashget kullanıyorum bir sorun olur mu yani bu indirme hızı filan ? biliyorum burası yeri dğeil ama yardımcı olursanız sevinirim :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

637361530.png

4681778.png

1m sınırsız net kullaniyom ,bu iyi bir taplomu acaba aslında manisadayim dns deiştirmiştim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Flasgetle her bir bölümü indiriken ücresiz kullananlar için 4-5 haneli rakamları girmen gerekir jdownloader bu rakamları sana sormadan kendisi giriyor ayrıca ücretsiz hesabıda programa girip hızlı bir şekilde indirirsin rapid hesabın varsa onuda bu programa ekleyip rapid linkleride onunla indirebilirsin zaten bir kere jdownloaderı kullanmaya alışırsanız gözünüz başka indirme programını görmez. link yakalama özelliği var çok pratik örneğin bu linkleri seçip kopyaladığınızda klasör içindeki bütün linkleri sıralayıp dosya boyutlarını ve mevcut olup olmadığını kontrolünü yapıp indirilebilinecek hale getiriyor ayrıca megauploaddan indirirken ücretsiz üyeliği eklediyseniz indirmeyi istediğiniz zaman durdurup daha sonra kaldığınız yerden hiç sorunsuz devam edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mesajlarınızı bu başlığa taşıdım. DNS ile ilgili konuyu buradan tartışmaya devam edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

naruto

senin hız 1mb değil muhtemelen yeni tarifelerden olan 8mb bağlantı var 15gb kotayı geçtiğin zaman hız 512 ye düşen tarife ping süresi 36ms bana iyi gibi göründü ikincide ise daha uzak bir server kullanıldığı için ping süresi daha yüksek çıkmış ama buda normaldir kullandığınız dnsler ile sık sık internette kopmalar yaşıyormusunuz bunada dikkat edin internette kopmalar yerel hat veya başka bir sorunla alakalı değilse dns dende kaynaklanıyor olabilir mesela daha önceleri kullandığım bazı dnslerde sık kopmalar yaşamıştım şu anda kullandıklarımı ise uzun süredir aynı hiç sorun yaşamadım ping süreleri internetteki sayfaların daha hızlı açılmasına bağlantıdaki kopmalara veya verime torrent kullanıyorsanız torrenteki hıza etkisi oluyor ayarladığınız bir dns ile bir kaç günlük kullanımda sorun yaşamıyorsanız aynen devam edin

dns değiştirsenizde değiştirmesenizde kullanılmasını önereceğim cFosSpeed diye biir program var arkadaşlar onu kurup ayarlarınıda yaparsanız internet hızınızdan en yüksek verimi alırsınız program esasen interneti kullanan programlara öncelik sırası atıyorsunuz örneğin torrent kullanırken internete girmekde zorluk çekiyorsanız i.e. veya firefox a torrentden daha yüksek öncelik verip internete girmekde sorun yaşamıyorsunun bunun yanında ping sürelerinide düzenliyor bağlantıdan hem daha yüksek verim alıp hemde kopmaları azaltıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

kopmalar derken modem res atmasindanmi bahsediyosun günde bir kere res atiyor durduk yere

ayrica tarifemide biliyorum 1m sinirsiz o şekilde gösteriyor ama bazen 300kb le cekiyor bazen 30kb le bende anlamis deilim orasini

peki burdaki 2 başarisiz sorunun kaynagi bumu yani

pppoe_8_35_1 Diyagnostik

Modeminizin ADSL bağlantısını test edebilirsiniz.

Yerel Ağ Bağlantısı Testi

Ethernet bağlantı testi: Başarılı

USB bağlantısını test et: Kapalı

ADSL Servis Sağlayıcısı ile olan bağlantının testi

ADSL Senkronizasyon Testi: Başarılı

ATM OAM F5 segment ping testi: Başarısız

ATM OAM F5 uçtan uca ping testi: Başarısız

ISS Bağlantısı Testi:

PPP Sunucu Testi: Başarılı

ISS Şifre Doğrulama Testi: Başarılı

Atanmış IP adresini test et: Başarılı

Varsayılan Ağ Geçidini pingle: Başarılı

Birincil Alan Adı Sunucusunu Pingle: Başarılı

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hız konusu ilginç.

Açıkcası o iki testin ne olduğunu bende bilmiyorum internette kabaca aradım anlayanada raslamadım normal dns ye dönüncede aynı sonucumu alıyorsun? dnsyi normale döndürüp bir kontrol et yine aynı sonucu alırsan sorun hattında veya başka bir şeyden kaynaklanıyor olabilir benim bir ara günde 20-30 kere kopma yaşıyordum telekomu aradım düzelttiler. Günde 1 kez çok sayılmaz telekom merkezine uzaksan, telefon kablosu uzun veya sorunluysa bunlar bunlar bile sebep olabilir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

o iki hatayle ilgili şöyle birşey buldum

ATM OAM Segment Ping Modem, OAM F4/F5 (testi OAM F4 ile tekrar yaparsanız, hem F4 hem de F5 gönderilir, aksi takdirde sadece F5 gönderilir) segment geri döngü isteklerini iletir ve 5 saniye içinde bir yanıt bekler. Bu test, modem ile DSL sağlayıcı ağı (tipik olarak bu, DSL sağlayıcı tarafında bulunan bir DSLAM'dır) arasındaki sanal kanallı bağlantı segmenti arasında ATM sürekliliğinin varolduğunu gösterir.

• Başarılı: DSL modemin DSL sağlayıcı ağı ile iletişim kurabildiğini gösterir.
  • Başarısız: DSL modemin DSL sağlayıcı ağı ile iletişim kuramayabileceğini gösterir. Bu testler İnternet bağlantınızı etkileyebilir. Bazı durumlarda, DSL sağlayıcı ağı bu trafiği bilerek engelleyebilir. Bu nedenle, bu test başarısız olur ancak İnternet erişiminiz devam ederse, bu konuda sorun giderme işlemi yapmaya gerek yoktur.

ATM OAM Uçtan Uca Ping Modem, OAM F4/F5 (testi OAM F4 ile tekrar yaparsanız, hem F4 hem de F5 gönderilir, aksi takdirde sadece F5 gönderilir) uçtan uca geri döngü isteklerini iletir ve 5 saniye içinde bir yanıt bekler. Bu test, sanal kanallı hat ile DSL sağlayıcı veya İSS tarafında bulunan bir genişbant uzaktan erişim yönelticisi gibi bir ATM PVC uç noktası arasında ATM bağlantısı olduğunu gösterir.

• Başarılı: DSL modemin DSL sağlayıcı ağı ile iletişim kurabildiğini gösterir.
  • Başarısız: DSL modemin DSL sağlayıcı ağı ile iletişim kuramayabileceğini gösterir. Bazı durumlarda, DSL sağlayıcı ağı bu trafiği bilerek engelleyebilir. Bu nedenle, bu test başarısız olur ancak İnternet erişiminiz devam ederse, bu konuda sorun giderme işlemi yapmaya gerek yoktur.

otomatik dns al detikten sonra testi br daha yaptim sonuc deişmedi hmm ben bir müşteri hizmetlerini arayım en iyisi

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

google da dns servisi vermeye başlamış hızlı olduğunuda idda ediyor isterseniz bunuda kullanabilirsiniz. opendnsyede iyi bir alternatif.

8.8.8.8

8.8.4.4

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir deneyeyim beni megaupload sıkıntısından kurtarırsa süper olur.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

641520935.png

8.8.8.8

8.8.4.4 yaptıktan sonra uploadn 45 ten 0.9 a düştü dns lemi alakali bunlar pek bilmiyomda

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Upload yaparken aynı anda download yapıyorsan onunlada alakalı olabilir ama tabi dns ile ilgilide olabilir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

belki gönderme sırasında hata olmuştur birdaha dene başka serverlar ilede deneyebilirsin ama ping süresi çok kısa yani iyi

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bende denedim. Önceden megauploaddan 2 bölüm indirdikten sonra yavaşlama yaşıyordum ancak şimdi 3 bölüm üst üste sorunsuz indirdim. Tavsiye ederim denildiği kadarda varmış.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

8.8.8.8

8.8.4.4

bu dns bozuk gibi google.com u görüntülemiyor bende digerlerini açiyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aynısı bugün gece itibariyle bendede oldu. Megauploadımda sorun var mı bilmiyorum denemedim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?