Jump to content
  • Kayıt Ol

Tokyo Ghoul

_Kyoukasuigetsu

Önerilen İletiler

Valla her türlü sansüre maruz kaldığı için içim gitmiyor abi şu seriyi seyretmeye :(

Blu-rayler gelse de gözümüz gönlümüz açılsa...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 41
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• _Kyoukasuigetsu

8

• bLueeekun

7

• calieran

5

• Fingolfin

4

Sansürler yüzünden inanılmaz bırakasım geliyor bu seriyi. O kadar insanın gözüne batar bir şekilde yapıyolar ki sansürü, sansür geldiği anda bölümü kapatası geliyor insanın. Hadi madem sansürleyeceksiniz, oraya ışık veya karanlık düşürmek yerine o sahneyi başka bir açıdan, arkadan felan gösterin. O kısım görünmesin sadece akan kanı görelim yine yeter. Böyle amatörce bir şey olur mu ya.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

8. bölüm

Çok fenaydı be. hani izlerken 2 duygu arasında fena halde kararsız kaldım. Ama bizim çatlak doktor öldü diyede baya sevindim. Ulan bazen ghoul ları bazen insanları falan destekliyorum. Ziya paşa gibi oldum resmen. Zavallı kıza etmediğini bırakmadı. Ama kıza helal olsun öldürmem dedi. Mangasını okicam ama anime bitsin önce bir. maskede çok iyi olmuş onuda söyliyeyim geçen bölüm. Neden fermuar var diye maskede düşünmüştüm de fena bağladılar. Tek gözlü ghoul bakalım neler çıkacak altından.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Animedeki çizimler birbiriyle alakasız resmen. Açılışta Kaneki'nin maskesinin sol gözü kapalıyken normal animede maskesinin sağ gözü kapalı. Ayrıca 7. bölümde yanlış hatırlamıyorsam bu deli dedektifin yanında olan gencin gözünde bandaj yoktu. 8. bölümde bandaj vardı. Neyse bunlar küçük şeyler.

8. Bölüm

Bölüm gerçekten güzeldi. İzleyiciyi iki tarafı birden düşündürttü. Deli dedeftifin son bölüme kadar duracağını düşünmüştüm ama adam kendi kuyusunu kazdı, yapcak bişey yok. :D Kaneki yine arada kaldı ama bir gün onuda tam anlamıyla göreceğiz. O genç dedektifin rolüde ilerleyen zamanlarda daha çok olacağını düşünüyorum. Hatta insanlar ve hortlaklar arasında dostluk bile düşünülebilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ne karıymış arkadaş bütün çeteler,örgütler ne çekmiş şu karıdan. Birileri kumpas kuruyor herhalde bizim oğlana bilerek gönderiyorlar okadar adamı 20. Bölgeye.Bi sonraki bölüm dobra dobra geçicek. Fırtına öncesi sesizliğin olduğu bir bölümdü. Hala mangasını okumadım seri bitene kadarda kendimi tutmayı umuyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ne karıymış arkadaş bütün çeteler,örgütler ne çekmiş şu karıdan. Birileri kumpas kuruyor herhalde bizim oğlana bilerek gönderiyorlar okadar adamı 20. Bölgeye.Bi sonraki bölüm dobra dobra geçicek. Fırtına öncesi sesizliğin olduğu bir bölümdü. Hala mangasını okumadım seri bitene kadarda kendimi tutmayı umuyorum.

Ben Jason'dan şüpheleniyorum ama hadi bakalım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

10. bölüm

ilk sezon için 75 bölümlük mangayı kullanacaklar anlaşıldığı kadarıyla. Mangaya sadık olmasada işleyiş olarak normal bir yapımdı çok fazla sırıtmadı. Tek eksiği baş rolün ezik olarak kalacağı son bölümlere kadar. Klip ve şarkı bazında sezonun en iyi acılışı bu seriye ait olduğunu belirtmeliyim. gerçi izlemediğim animelerde var daha.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

10. bölüm

Son bölümde olanlardan sonra işler iyice sarpa sardı. Aogiri Tree organizasyonu oldukça sağlam üyelere sahip görüldüğü üzere. Touka ve Kaneki’yi paçavra gibi kenara atıverdiler. Jason ve Ayato ayarında, hatta onlardan daha güçlü adamları da vardır mutlaka. Asıl amaçladıkları şey nedir belli değil ama daha büyük bir şeyin peşinde olduklarını düşünüyorum. Ayrıca Anteiku yöneticisi yaşananlara kayıtsız kalmayıp kurtarma operasyonu düzenlemesi beni şaşırttı. Kaneki düşündüğümden daha büyük bir öneme sahip anlaşılan. Ortalık öyle böyle karışmayacak gelecek bölümde, Anteiku, Aogiri Tree ve CCG’nin oluşturduğu yeni ekip karşı karşıya geldiğinde nasıl bir kıyım yaşanır tahmin bile edemiyorum.

Tam olaylar derinleşmeye başlarken animenin bitecek olması sinir bozucu. Elimizdeki eseri nasıl batırıp berbat ederiz dersini çok iyi verdi yapımcılar. Animasyonları ve müziklerine lafım yok ama hikaye anlatımında kopukluklar var. Oldubittiye getirilmiş izlenimi veriyor doğrusu. 12 bölüm olduğu için aceleye getirdikleri belli zaten de adam gibi 20 üstü bölüm yapıp mangasına yetiştiği yerde ara verseler olmayacaktı sanki. Bu serinin hakkıydı adam gibi bir uyarlama. Böyle potansiyeli olan serileri harcıyorlar ya aklım almıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

12 bölüm az değilmi yav mangasına başlıyorum arkadaş.

10.bölüm

O kadar iyi dövdü ki Kaneki yi heyecan patlaması yaşadım bi an kahkaha attım. Zevkli adammış. Ne yapmış bu Rise herkes rise rise siyor paso. Baya büyük bir savaş var kapıda keşke 2 bölümde geçmeseler. Ya kurtarırlar ya kaçırılır Kaneki bakıcaz nolucak.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Maalesef öyle. Kaldı bir bölüm artık mangadan devam ederim diye düşünürken, manganın biteceğini öğrenmek üzücü oldu. Bu tarz serilerin tadında bitmesini kabul edebilirim ama duyduğum kadarıyla daha cevaplanmamış pek çok şey varmış. Bu erken finalin sebebini anlayamadım doğrusu.

11.bölüm

Düşündüğüm gibi kıyım gerçekleşti. CCG’nin bu kadar adam getireceğini hiç düşünmemiştim buna rağmen Aogiri Tree hiç zorlanmadan karşı koyabildi. Her iki taraftan zayiat olsa da güç bakımından Aogiri Tree galip gelecek bence. Bölüm sonunda ortaya çıkan Aogiri Tree lideri One-eyed owl’un tek başına bile bu kadar korku salması güç farkını anlamamıza yetti. Bakalım Kaneki’yi nasıl çıkaracaklar oradan. Jason’un yaptığı işkencelerden sonra Keneki’ye acıdım doğrusu, bu yaşadıklarından sonra umarım sağlam bir karakter olur.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

[JUSTIF]Mangası 143. bölüm itibariyle bitti. Ben mangasına bayadır başlamayı düşünüyordum ama animeyle arasındaki çizim kalitesi farkı beni vaz geçirdi. Mangaya baktığım bölüm Hinami ile annesinin anlatıldığı bölümlerdi. Hani çizimlerin güzel olmasını istesem de öyle çok takılmam ve konu, karakter vb güzelse bakarım. Ama önce animeyi görünce insan yadırgıyor sanırım.(Çizimlerle ilgili kast ettiğim her şey yüz, kafa çizimleridir.)

[/JUSTIF]

Kaneki'nin saçlarına ak düştü sonunda. Umarım şöyle düzgün bir kişiliğe bürünür.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

12.bölüm

En güzel bölümdü. Yaşayış ilkelerini tahrip eden, bozan ve savurduğu noktadan yeniden baktıran psikolojik bir sarmal. Hikayenin ana düşüncesi, deyişi felsefik bir manifesto halinde en net halini gösterdi ve düğümleri iyice sıkarak kopardı. Karakterden yansıyan da bu nispette coşma ritüeli değil, düşmanından da izler taşıyan hali ile çıldırış ve tecrübeydi. Bölüm finalinin gönül rahatlığıyla yenilen ilk yemeğin görüntüleri ile yapılması ve tadının bozulmaması da tam isabet olmuş. Umarım hikayenin arkası yarın daha da kaliteli şekilde gelir.

Genel anlamda da seri memnun etti diyebilirim ama net değerlendirmemi sansürsüz çıkacağı ümit edilen bölümleri gördükten sonraya bırakıyorum.

Ayrıca seri adına hatırlanası kısımlar içinde benim adıma açılışı da yer alacak, gösterildiği her bölümde en az iki kez dinleyip izledim, çok uyumlu hazırlanmış.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

12. Bölüm

Kaneki'nin yaşadığı olaylardan sonra hala kararsız kalması, ezik olması feci şekilde sinirimi bozuyordu. Ama son bölümle beraber gördük ki; bunlarında sebepleri var. Kaneki'nin gösterdiği gelişim güzeldi ama gösterilen bu gelişimin taklit olması ufakda olsa sinirimi bozdu. Jason eskiden gördüğü işkenceden dolayı yaşadığı travmada böyle bir karaktere bürünmüş olmasını doğal karşılarken, Kaneki'nin de bunun aynısı olmasını biraz yadırgadım. Kendi düşüncesini korumasını isterdim. Çoğu soruya cevabı verirken kendi emin olduğu cevabı verip kendisi olmasını isterdim. Aslında belirttiğim şekilde cevapları Rize'ye belirtti ama sanki ona uygun davranmadı gibime geldi. Son sahneleri açılış parçasıyla yine iyi götürmüşler.

Sanırım ikinci sezonda olacakmış kış mevsiminde, merakla bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Animesini 6. bölüme kadar izleyip "kesin manga daha derin ve anlamlıdır" diyerek mangasına başladım. Onu da 10 bölüme kadar okudum sanırım. Seri hakkında buraya kadar oluşan genel fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Spoiler vereceğimden korkmayın, anime mangada okuduğum kısmı çoktan geçmiş sanırım.

Eğer manga okumaktan rahatsız olmuyorsanız hemen mangasına başlamanızı tavsiye ederim. Anime de bazı şeyler eksik ve anime serinin çocuksu versiyonu gibi bir şey.

Mangaka belli ki çok fazla kitap okuyan birisi. Hatta yazar olacakken vazgeçip mangaka olmuş izlenimi bıraktı bende. Çizimleri okuduğum yere kadar, okunmayacak kadar kötü diyemem ama animeden kötü. İleride güzelleşiyorsa orasını bilemem. Manganın bana verdiği his gerçekten kitap olacakmış ama mangaya dönmüş gibi. Kötü manada söylemiyorum bunu.

Manganın ilk bölümünün sonunda olan ve animede olduğunu hatırlamadığım bir yer var. Spoiler olacağını sanmıyorum.

http://mangafox.me/manga/tokyo_ghoul/v01/c001/38.html

http://mangafox.me/manga/tokyo_ghoul/v01/c001/39.html

İngilizcesi yetersiz olanlar için kaba taslak çevirecek olursak, "ben, her hangi bir yapımın ana karakteri falan değilim. Ama olur da, ana karakterinin ben olduğum bir hikaye yazacak olursanız, bu hikaye trajedi türünde olurdu" diyor karakterimiz. Bu tarz şeyler önemlidir. Serinin gidişatına veya sonuna dair ip uçları barındırır. Neden animede burayı atlamışlar anlamış değilim. Seri bitmiş anladığım kadarıyla (mangası yani) ve olabildiğince spoilerden kaçmaya çalışıyorum. Ama bir yandan da bir merak var "gerçekten de kötü sonla mı bitiyor" diye.

Son olarak, belki de bir çoğunuzun çok gereksiz göreceği bi konudan bahsetmek istiyorum. Bu konuyu nasıl anlatsam tam olarak emin değilim açıkçası. Neyse, hepimizin bildiği gibi ilk bölümlerde karakterimiz Rize denen hatundan hoşlanıyor, hatun ghoul çıkıyor, bedeninin belli parçaları bizim elemana geçiyor ve elemanımız da ghoul gibi davranmamak için mücadele veriyor. Bu yaşanan olaylarda metafor var sanki. Buna metafor denir mi tam olarak ondan da emin değilim.

Neyse, düşünün bi, bir kadından hoşlanıyorsunuz. Bu kadına dair kafanızda bir izlenim var. Onun kim olduğuna dair. Sonrasında kadınla yakınlık kuruyorsunuz. Ama hatun hiç de sandığınız gibi çıkmıyor. Ve bu süreçte de size zarar veriyor. Bunu da bilinçli olarak yapıyor. Sonra yollarınız ayrılıyor ve o kadın 'sizin için ölüyor' ama yaşanan olaylardan dolayı da karakterinizi etkilemiş durumda. Siz de bu yeni sizi, kabullenemiyor ve kendi doğrularınızdan şaşmamak için mücadele veriyorsunuz.

Çevrenizde illa, sevgiye veya aşk'a değer vermeyen -veya vermiyormuş gibi gözüken- "yatar geçerim, uğraşamam aşkla meşkle" kafasında olan insanlar olmuştur. Klişe olacak ama bu insanların bir çoğu da geçmişlerinde yaşadıkları ilişkilerde ağır yaralar almış kişilerdir gerçekten. O zamanlar şuan oldukları kişinin tam tersidirler. Ve karşı cinsten o kişi tarafından bilinçli olarak bazı "ihtiyaçları" -cinsel veya duygusal yönden. her ikisi de olabilir- karşılamak için bilinçli olarak kullanılmış veya kullanılmaya çalışılmışlardır. Bu olaylar sürecinden sonra hem karşı taraftan aldıkları yaralar yüzünden hem de "hayatta kalmak için" karşı taraftan bir şeyler kapmışlardır. Özetle, bir daha üzülmemek için, aynı şeyleri yaşamamak için karşı tarafın onlara yaptıklarını onlar da başkalarına yaparlar. Ama her insan böyle değildir işte. Kimileri öyle kolay kolay vazgeçmez kendi doğrularından. Bir yandan ona yapılanı başkalarına yapmak isteseler de bir yandan da bunun yanlış olduğunu, yapmaması gerektiğini düşünürler.

Tıpkı ana karakterimiz gibi değil mi?

Çok dandik anlattım ama umarım anlamışsınızdır. Mangaka da bu tarz bi süreçten geçmiş ve serinin ana temellerinden bazıları atılmış olabilir gibi geliyor. Veya bilmiyorum, abartıyor da olabilirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Stzake

Eline sağlık, bilgilendirici bir yazı olmuş ancak senin de bildiğin gibi zaten çoğu Mangaka bu tarzı kullanır. Mesela Rumiko Takahashi Maison Ikkoku serisinde kullandı. Kendi deneyimlerini aktardı. Zaten birçok yabancı arkadaşım da yaptığı en iyi çalışma olduğunu söylüyor (Daha bitirmiş değilim, en son 27.bölümünü izledim serinin). Ya da NGE, Hideaki Anno NGE çıktığı dönem ruhsal sorunlar geçirmiş ve bunu seriye ister istemez aktarmış. Eleştirme olarak anlama ancak Mangakalar zaten senaryo açısından kendi düşüncelerini aktardıkları için ruh halleri ister istemez yansıyor serilere.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Esaklan987

Valla kırıcı olmak istemem ama trollenmeye acayip müsait birisin :D 'lememek için de kendimi zor tutuyorum açıkçası :D

Biliyorum ben zaten çoğu mangakanın, daha doğrusu ortaya bir hikaye konulan çoğu sanat eserinin özünde yaratıcısının deneyimlerinin olduğunu. Kendim de uzun süredir bu tarz bi proje ile uğraşıyorum zaten. Benim anlatmak istediğim "aa mangaka kendinden bir şeyler anlatmış galiba, böyle bir şeye ilk defa denk geliyorum" değil.

Yani ben diyorum ki "bu elma yeşil" sen diyorsun ki "her meyvenin bir rengi var zaten". E ben zaten biliyorum bunu, sadece bu elmanın 'yeşil' olduğunu söylüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Final

Pat diye bitti. :gul gul:

Finalin en beğendiğim kısmı şu sahne geçişleri. Rise-san çıkması siyah beyaz bir anlatım çok hoşuma gitti. Bizi koca ayuyu yedi. Sansürler seriyi bozdu. Onun haricinde 2. sezonu bekliyoruz... :birsey gelmez:gj

Mangası da aceleye gelip de bitirilmiş gibi hissettim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?