Jump to content
  • Kayıt Ol

Pardon

Ryuzaki9

Önerilen İletiler

Merhaba ben Ryuzaki9. Biraz acemi olduğum için çok üzgünüm ama Anime'yi Manga'dan ayıran fark nedir acaba ? Bunu merak ediyordum...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 5
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Ryuzaki9

2

• bedifeci

1

• loykad

1

• animedyum

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

Ben de sana şöyle sorayım. Filmi kitaptan ayıran fark sence nedir?

İki terimi Google'da arayıp ikisinin neye benzediğini görürsen farkın nereden meydana geldiğini anlarsın sanırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Anlatalım yinede UnderminE bugünün gençliği ne yaparsın.

Anime kelimesi, Fransızca "animé" kelimesinin Japonca'laştırılmış halidir. Kimine göre de "Animasyon" kelimesinin kısaltmasıdır. 1970'lerden beri kullanılmaktadır. Katakana harfleriyle アニメ şeklinde yazılır. "Anime"nin yanı sıra "アニメーション" (animeeşon) şeklinde uzun olarak da kullanıldığı olur.

Manga (漫画), Japonya'da oluşturulmuş olan ya da Japon çizerler tarafından Japonca olarak üretilmiş olan çizgi romanlara verilen isim diyebiliriz.

picture.php?albumid=162&pictureid=4614

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Anime kelimesi, Fransızca "animé" kelimesinin Japonca'laştırılmış halidir. Kimine göre de "Animasyon" kelimesinin kısaltmasıdır.

Düzeltelim.

Fransızcada animé diye bir kelime yoktur. "Animé", "Animer" fiilinin edilgen halidir, İngilizcesi "animated", Türkçesi "anime edilmiş/canlandırılmış" anlamına gelir.

Japonların kullandığı "Anime" kelimesinin Fransızcadan alındığı ise şehir efsanesidir. Animation (tr. Canlandırma) kelimesinin İngilizce telaffuzunda (animeyşın) zorlanan Japonlar sondaki kısmı atarak, İngilizce animation, Türkçe animasyon/canlandırma olarak yazılan ve animeyşın, animasyon olarak telaffuz edilen kavramı "anime" olarak telaffuz edip yazmışlardır. Sözün özü, bir Japonla oturup Simpsons da Ghost in the Shell de izleseniz, onun yorumu "Ne güzel anime", sizin yorumunuz "Ne güzel animasyon/canlandırma" olur.

p.s. Elbette zaman içinde ve inanılmaz çok sayıda üretimle Japonların yaptığı animasyon başlı başına bir sektöre dönüşüp dünya çapında "Japon animasyonu" yerine "anime" olarak adlandırılmaya başlamıştır. Artık "anime" dendiğinde aklımıza Japon animasyonu gelirken, Japonlar için herhangi bir ülke yapımı animasyonun da türü "anime"dir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Manga'nın kitap olduğundan emin olmak istedim sadece bilgi için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kısaca anime bildiğin anime, manga ise çizgi romanı (gibi, uzatmaya gerek yok :D ) Bu kadar...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?