Jump to content
  • Kayıt Ol

Kendine güvenen Japonca vokal yapacak biri aranıyor..

necromancer

Önerilen İletiler

Merhaba bazı arkadaşların bildiği üzere mesleğim müzik ve katılmak isteyen olursa aklımda eğlenceli bir proje var :)

evde kendi başıma üzerine çalıştığım bir progressive rock/metal projem var ve uzun zamandır kendi kendime ''ya jrock parçalarını cover yapsam negüzel olur'' diyorum ancak vokal yapıcak biri olmadığı için hep havada kalıyor bu düşünce o yüzden sizlere sormak istedim.

Japonca ile hiç problem yaşamayan ve iyi vokal yapabildiğine inanan herkesi bekliyorum illa 1 kişi ile olmak zorunda değil dediğim gibi eğlenmek için yapıyorum bir grup projesi değil o yüzden farklı farklı birsürü kayıt yapılabilir, parça/grup olarak illa şu olsun diye bir zorlama durumu yok benim hakim olduğum bir alanda olduğu sürece (yani ölümüne electronic bir parça benim için zor olacaktır kayıt açısından) her şarkıyı yapabiliriz.

kısacası (uzun yazdım ama çaktırma..) konu bu kim bilir belki forumumuzun bir cover projesi olur yakında! katılımlarınızı bekliyorum!!!

bu arada çalışmalarımı merak eden olursa burdan bakabilir (ver reklamı ver reklamı)

www.facebook.com/FOGbandhq

https://soundcloud.com/foghq

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 32
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• necromancer

14

• loykad

6

• Bakayalo

4

• suke

2

Müzik güzel şey :) Japonca söyleyebilecek bir vokal bulmak zor gerçekten. Ama umarım aradığını bulursun, güzel çalışmalarını bekleriz. (^^)/

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

aynen zor :D olsa olsa burdan çıkar diye düşündüm bakalım bekliyoruz

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Japonca 'sı iyi olan biri çıkar, sesi kötüdür. Sesi iyi olan biri çıkar, Japonca'sı kötüdür.

Bu iki şık sağlanırsa, ne âlâ memleket.

İyi şanslar. Olursa, takip ederiz artık.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Japoncasının iyi olmasına gerek yok bence. İyi bir vokal, bir parçayı sözlerin romanjisine bakarak belli bir süre dinledikten sonra söyleyebilir. Tabi sesi yapılacak müziğe yatkınsa.

Aynı şey oyunculukta da geçerli. İyi bir oyuncuysanız, hiç bilmediğiniz bir dilde olan yapımda, replikler ezberletilerek ve telaffuz öğretilerek yer alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Japoncasının iyi olmasına gerek yok bence. İyi bir vokal, bir parçayı sözlerin romanjisine bakarak belli bir süre dinledikten sonra söyleyebilir. Tabi sesi yapılacak müziğe yatkınsa.

Bunu söylemeye gelmiştim, özellikle biz Türkler dillerin yakinliği gereği Japonca telaffuzunda bir nebze daha iyiyiz diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Arkadaşlar japoncası iyi olan derken ana dili gibi konuşan biri olsun anlamından daha çok dile yabancı olmasın demek istedim zaten sonuçta sözler baştan yazılmayacak haliyle öyle ahım şahım birşeye ihtiyaç yok kelimeleri doğru telaffuz edebilmek yeterli :) bunun yanısıra ''katılmak için ciddi anlamda vokal olmalı'' gibi bir beklentide yok şarkı söylemeye benim gibi yabancı olmayın yeter :) ''eğlenceli olacak gibi bende yapmak isterim'' diye düşünen herkes katılabilir kısacası. çekinmeyin yani ahahaha

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo

Umarım yakın zamanda enerjik bir vokal bulursun, diye dileyerek yarım saat önce zıplamış konuyu bir daha zıplatayım ve katkı teklifimi vereyim: Ana vokal pek becerebildiğim bir şey değil, ama çok pis destek vokali yaparım, özellikle tizlerde ve noise tipi vokalde iyi coşarım diyefonwew34 Progressive rock en sevdiğim müzik tarzıdır; "progressive metal" tanımını yanlış bulmakla birlikte prog soslu metali de severim, arkadaşlarımın progressive/metal cover grubuna iki konserde vokal desteği atmışlığım da vardır... Neyse, yani esas vokal bulunursa arkaplanı şenlendirmekten zevk duyarım. Ankara'dan İstanbul'a sesimi ulaştırmak için epey bağırmam gerekir gerçi :P ama teknoloji diye bi şey var; sen orda şarkıyı kaydeder gönderirsin, ben burda back vokali kaydeder gönderirim, üstüne koyarsın. Ama konser grubu düşünüyorsan yatar tabii :006:

Bu arada prog falan geçince... yoksa o "necromancer" ismi VdGG şarkısından mı geliyor? :25550:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Atiyorum birisi şu an "abi al beni, ben söylerim" dedi, ilk olarak ne söyleteceksin? :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bu arada prog falan geçince... yoksa o "necromancer" ismi VdGG şarkısından mı geliyor? :25550:

haha hayır fantastik dünyadan geliyor direk :D orc/elf vs.. gibi

Atiyorum birisi şu an "abi al beni, ben söylerim" dedi, ilk olarak ne söyleteceksin? :D

beraber karar verilecek birşey bu direk benim istediğimi yapıcaz diyeceksem eğlencesi nerede ? tekrarlıyorum çok electronic birşey olmadığı sürece herşeye açığız

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Umut kırmak istemem ama bundan 8-10 yıl önce açtığımız bir J-müzik forumumuz vardı, orada da bu tarz bir konu açılmıştı, forumun ömrü kısa oldu tabi ama böyle bir şey gerçekleşmedi maalesef. Şahsen benim müzik yönünden özürlü olmasam solistliğe sıcak bakabilirdim. :P Lakin günlük 10 dakika konuştuğumda sesim kısılıyor. Hem onu geçtim benim sese kim katlanabilecek ki? :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Umut kırmak istemem ama bundan 8-10 yıl önce açtığımız bir J-müzik forumumuz vardı, orada da bu tarz bir konu açılmıştı, forumun ömrü kısa oldu tabi ama böyle bir şey gerçekleşmedi maalesef. Şahsen benim müzik yönünden özürlü olmasam solistliğe sıcak bakabilirdim. :P Lakin günlük 10 dakika konuştuğumda sesim kısılıyor. Hem onu geçtim benim sese kim katlanabilecek ki? :P

şurda yeni gaz vermeye başlamışız millet biraz hareketlenmiş hemen düşür morali hemen hiç gecikme :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

şurda yeni gaz vermeye başlamışız millet biraz hareketlenmiş hemen düşür morali hemen hiç gecikme :D

Orası öyle tabi biraz, ama buluşma başlığına bile pek rağbet yok. :P O yüzden dediydim. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Orası öyle tabi biraz, ama buluşma başlığına bile pek rağbet yok. :P O yüzden dediydim. :D

sen bana bırak yakında tehtid unsuruna başvurucam :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

:) açmışsın başlığı.. Süper valla Kardeşimdir diye demiyorum ama gerçekten iyidir işinde. Sesim azcık iyi olsa Yarın söylerim ben sana dicem ama heheh benim paslanan elektronun telleri gibi çıkar sesim :D Sesi iyi birini yakalayayım direk yakalayıp getireceğim valla.. Neyse bol şans diliyorum bu konuda
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo

Bu konuyu güncel tutalım o zaman, böyle bi olaya girelim yarın öbür gün üç vakte kadar çıkmaz ayın son çarşambası falan artık ne zaman olursa :P Olur da bu konu yeterince ilgi çekerse üç büyük şehirde üç canlı J-müzik grubu gibi hareketlere de girilebilir. Gönüllerde yatan ne aslanlar vardır, kim bilir :q015: Misal, ben askere gidene kadar aktif davul çalardım, iki sene öncesine kadar da düzenli/düzensiz antrenman yapıyordum. "Grup kuruyoruz davulcu lazım" dense çıkarırım yıllanmış bagetlerimi :D

Konuya dönersek, necromancer, yol yakınken şu başlığı bi değiştir bence. "Japonca telaffuzuna güvenen vokal aranıyor" falan gibi daha çok kişinin ilgisini çekecek, bakar bakmaz ümit kırmayacak bi şey yapsan bura daha ayak altı olur diye düşünüyorum.

Konunun içeriğine gelirsek; soundcloud'una baktım, altyapıların hoşuma da gitti, ama epey de bir belirsizlik var, bu da potansiyel hevesli adamı tereddüde itip kaçıracak bir durum.

Sorularla ayrıntılandırayım:

O altyapıların üstüne ne geleceği belli mi? Sözler orijinal mi yazılacak, yoksa Japonca şiir falan bulunup da mı oturtulacak? Bulunacaksa kim bulacak, neye göre arayacak?

Vokalde aradığın şartlar Japonca telaffuzu ve şarkı söylemeyi becermesinden ibaretse, özgün veya alıntı sözler o altyapıya nasıl oturtulacak? Altyapılar vokali sıkıştıran, belirleyen nitelikte değil; vokale çok büyük bir serbesti alanı bırakılmış; dolayısıyla vokal için de altyapıya uygun bir beste yapılması lazım. Onu sen mi yapacaksın, vokalistten kafasına göre takılmasını mı bekleyeceksin, yoksa bir kılavuz ezgi verip onu esnetmeyi vokaliste mi bırakacaksın? İkincisini veya üçüncüsünü tercih edeceksen vokalistte biraz daha özellik (sezgisel de olsa temel kontrpuan becerisi mesela) araman gerekmeyecek mi?..

Çok sorular var kafamda. Biraz sen anlat, biraz diğerleri girip fikir belirtsin, konuşalım atışalım falan, konu biraz daha canlansın :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Evet bakayalo benim düşüncelerimi daha açiklayici şekilde yazmiş, teşekkürler bakayola :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

yol yakınken şu başlığı bi değiştir bence. "Japonca telaffuzuna güvenen vokal aranıyor" falan gibi daha çok kişinin ilgisini çekecek, bakar bakmaz ümit kırmayacak bi şey yapsan bura daha ayak altı olur diye düşünüyorum

bu konuda %100 haklısın değiştirmek lazım değiştiricem vs.. :)

Konunun içeriğine gelirsek; soundcloud'una baktım, altyapıların hoşuma da gitti, ama epey de bir belirsizlik var, bu da potansiyel hevesli adamı tereddüde itip kaçıracak bir durum.

şimdi bir dakika orada bir anlam çatışması var :) ilk açıklamamda net ifade edemedim veya gözden kaçırdınız ama söylediğim gibi bu bir cover projesi haliyle soundcloud dan dinlediğin şeylerin proje ile hiçbir alakası yok ben onu çalışmalarımı/kayıtlarımı merak edenler bakabilir diye linkledim bir nevi referans olsun diye yani. kısaca o dinlediklerin başka bir projeye ait onun içinde vokal arıyorum son zamanlarda ama şuanki konu o değil tabi.

daha detaylı açıklayayım kafamdakini: proje tamamen cover amaçlı katılmak isteyen kişi/kişiler ile seçeceğimiz herhangi bir parçayı (anime introsu veya herhangi bir jrock grubunun parçası) seçip bunun üstüne çalışıcaz ben 0 dan parçanın orjinalindeki gitarları çalıp davullarını programlıcam sonra vokal olan arkadaş gelip söyleyecek hepsi bundan ibaret :) sadece parça seçerken çok electronic birşey olmamasını tercih edersek daha rahat benim için.

örnek: asian kung-fu generation - after dark parçasını seçtik demin söylediğim gibi 0 dan biz kaydedicez bütün parçayı.

beste yapalım vs.. gibi bir beklentim yok kısacası ha bakarsın tuttururuz birsürü şey yaparız derizki hadi amt grubu olarak kendi parçalarımızı yapalım onada tamam :) ama şimdilik amaç cover dan ibaret :)

Evet bakayalo benim düşüncelerimi daha açiklayici şekilde yazmiş, teşekkürler bakayola :P
sen potansiyel katılımcı gibi gözüküyorsun bana.. ''Atiyorum birisi şu an "abi al beni, ben söylerim" dedi, ilk olarak ne söyleteceksin?'' yorumundan beri gözüm üstünde ona göre :D
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo

O zaman devam. Cover dediğin aynısını veya mümkün mertebe yakınını çalıp söylemek mi, yoksa yorum mu? Aynen cover olacaksa bunu tutup kaydetmek pek anlamlı gelmiyor bana. Yorum yapılacaksa vokale ne kadar yorum payı bırakabilirsin? Hattâ belki ne kadar yorum payı bırakılsa hoş olur diye de bir konuşmak gerekebilir. Mesela alaturka vokal olur mu? Arabesk vokal? Ya da o kadar öteye gitmeyelim dersen nağme payı var mı bari?..

Ben de sanki vokalist ben olacam gibi soruyorum dış kapının mandalından az hallice bir fikir belirtici olarak ama :P Müzik güzel şey, çok da değer verdiğim bir uğraş, tutamıyorum kendimi, n'apayım.

Bu arada, olası "uzak mesafeli grup mu olurmuş" itirazları için, şöyle bir konuyla ilgili örnek buyurun:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O zaman devam. Cover dediğin aynısını veya mümkün mertebe yakınını çalıp söylemek mi, yoksa yorum mu? Aynen cover olacaksa bunu tutup kaydetmek pek anlamlı gelmiyor bana. Yorum yapılacaksa vokale ne kadar yorum payı bırakabilirsin? Hattâ belki ne kadar yorum payı bırakılsa hoş olur diye de bir konuşmak gerekebilir. Mesela alaturka vokal olur mu? Arabesk vokal? Ya da o kadar öteye gitmeyelim dersen nağme payı var mı bari?..

aynısınıda yapsak bu daha sonra yapacağımız şeyler açısından bir tecrübe olur hem zira eğlendikten sonra aynısıda olur asıl amak eğlenmek :D yorum yapılabilir daha önce dediğim gibi oturup ''sen böyle böyle söyle hayır sende şunu söyle'' diyeceksem beraber uğraşmanın ne anlamı var cıvıtmadığımız sürece istediğiniz şekilde yapılır yani (hem hele biz birini bulalımda söyletelim kayıt bitirelimde kalan tek şey acaba yorum yapsakmı düşüncesi olsun)

Ben de sanki vokalist ben olacam gibi soruyorum dış kapının mandalından az hallice bir fikir belirtici olarak ama

potansiyel katılımcı no:2/bakayalo not alındı.:1459mr:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo
potansiyel katılımcı no:2/bakayalo not alındı.:1459mr:

Ben zaten back vokal için katılımcı başvurumu yapmıştım ya.

Komple vokal noktasında sıkıntım şudur ki istikrarlı bir tınıda geniş bir frekans aralığında şarkı söyleyemiyorum. Söylüyorum da çok kötü oluyor. Punk harici türlerde kurtarmaz. Back vokal kolay: zaten genellikle şarkının tamamında değil ufak tefek bölümlerinde oluyor, oralarda da frekans genişliği bir oktavı bulmuyor bile; oraya yakışacak, o aralıkta sürdürebildiğim tınıyı bulup takılıyorum... Hayır yani denememiş olsam cahil cesaretiyle atlarım ama denedim de. Olmadı. Bir oktavı geçen aralıkta şarkı söyledim mi ya üstten ya alttan (genel olarak orta/doğal tonlardan) sapıtıyorum, çirkin oluyor.

Ama punk vokalinin yakışacağı şarkılara varım, oraya kaydımı yap. Punk'ta yeterince gayriciddi olduktan sonra her türlü tını gider, vokalin kiri veya tınının anormalliği yeterli istikrarı sağlar. Punk zaten bu, çıkış amacı herkesin müzik yapabileceğini göstermek :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Telaffuzum iyidir ama ses şarkı söylemeye uygun değil ^^

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Anaa ben ne ara potansiyel aday oldum :011: Bende Hanazawa Kana tarzi bir ses var ancak o sesi kullanarak odamda şarki söylersem vallahi yurttaki kizlar ölümüne dalga geçer benle bu ne la diye :P

Ben eğer ortada seçilmiş bir şarki varsa, eğlencesine kendimi kaydedip eğer yeterince iyi olursa buraya göndermeyi falan planliyordum. :D Şey soracağim, kayit işi nasil olacak ki? Biz kendimiz kayit edip sana mi göndereceğiz? Öbür türlü İstanbul'da buluşup kayit yapalim işi sakat valla ;_;

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Anaa ben ne ara potansiyel aday oldum :011: Bende Hanazawa Kana tarzi bir ses var ancak o sesi kullanarak odamda şarki söylersem vallahi yurttaki kizlar ölümüne dalga geçer benle bu ne la diye :P

Ben eğer ortada seçilmiş bir şarki varsa, eğlencesine kendimi kaydedip eğer yeterince iyi olursa buraya göndermeyi falan planliyordum. :D Şey soracağim, kayit işi nasil olacak ki? Biz kendimiz kayit edip sana mi göndereceğiz? Öbür türlü İstanbul'da buluşup kayit yapalim işi sakat valla ;_;

istanbulda olan arkadaslari seve seve misafir ederim kayıt için ama illaki gelmeniz şart değil herhangi bir smartphone dan kaydederek halledebiliriz ancak öyle bodos yaparsanız arka plan sesi ve ugultudan dolayi olay bizim polis icin yaptiginiz analiz kayitlarina doner (bi ara genel sohbettr anlatayim cok komik hikayeler var) ben yonlendiricem kendi kayıt yapıp gondericek olan arkadaşları

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?