Jump to content
  • Kayıt Ol

Fate/stay night: Unlimited Blade Works (TV)

loykad

Önerilen İletiler

67333l.jpg

Fate/Zero'dan 10 sene sonra gerçekleşen Holy Grail savaşini ele alan anime, Fate/Stay Night görsel romaninin 2. route'u "Unlimited Blade Works" uyarlamasi olacak.

> UBW'yi izlemeden önce Fate/Zero izlemem gerekiyor mu?

> Bunu izlemek için öncesinde Fate/Zero izleme zorunluluğunuz yoktur (İZLEMEYİN). Fate/Zero'yu, UBW ve yakin bir tarihte çikacak olan 3. route "Heaven's Feel" filmini izledikten sonra izlemeniz önerilir. Daha önce izleyenlerinse HF filmini izledikten sonra son bölümlere tekrardan bakmasi çok faydali olur.

> Bu anime 2006 yapimi Fate/Stay Night'in 2014 versiyonu gibi bir şey mi?

> UBW, 2006'da çikmiş olan Stüdyo DEEN yapimi Fate/Stay Night'in "yeniden uyarlamasi" kesinlikle değildir. 2006'daki anime, görsel romanin ilk route'u olan "Fate" uyarlamasiyken, ufotable yapimi bu anime 2. route olan "Unlimited Blade Works" uyarlamasidir. İkisi de ayni noktadan başliyor ve ayni zaman dilimi içerisinde geçiyor ama ilerleyişleri farkli. İlkinde savaş ile ilgili temel bilgileri öğrenirken, ikincisinde savaştaki rolümüz çok farkli olacak.

> 2006 yapimli olani izlemek zorunda miyim?

> Şahsen ufotable stüdyosunun izleyicileri buna mecbur birakmayacaği kanaatindeyim. En güvenlisi, Unlimited Blade Works animesi bittikten sonra boşluklari doldurmak adina izlemek olur.

> Unlimited Blade Works diye bir film de var, o ne iş?

> Evet o film de yine 2. route olan UBW'yi ele aliyor, yani bu animede göreceklerinizin tek filme siğdirilmiş hali. Lakin Stüdyo DEEN tarafindan yapilan film çoğu sahneyi yanliş aktarmasi, önemli detaylari atlamasi ve kalitesizliği yüzünden beklenen beğeniyi göremedi. Bu animeyiyse Fate/Zero'yu da yapmiş olan ufotable stüdyosu yapiyor, iki stüdyo birbirinden bağimsiz. Anime bitmeden önce filmi kesinlikle izlemeyin. Anime bittikten sonra karşilaştirma yapmak adina filme göz atabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 161
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• loykad

50

• _Kyoukasuigetsu

16

• bLueeekun

15

• CasvalDeikun

12

Yalnız şunu da eklemek lazım sanki. Fate/Zero izleyecek olan arkadaşlar çok büyük spoiler alacaklar. Son bölüm hala kafalarda soru işareti olarak kalıyorsa zaten Fate/stay night yanıtlayacaktır ancak son bölümde neler olduğunu bir daha yazalım:

Kirei dileğini gerçekleştirdi (dileği yıkımdı). Kiritsugu son anlarda eşini ve çocuğunu öldürmüştü, sadece kutsal kaseyi inkar etmesi açısından sembolik ifadelerdi. Neden sembolik ifadelerdi? Irisviel taşıyıcı olduğu için kasenin içinde öldürmesi lazımdı (inkar etmesi için). Ve evet, kutsal kaseyi inkar etti. Yıkımdan sonra bulduğu ve çocuğu olarak büyüttüğü Shirou zaten Fate/stay night serisinde baş karakter olarak görünüyor. Her ne kadar geçmişi anlatsa da belli başlı aşamalarda çok ciddi spoiler yeme ihtimaliniz var (mesela Sakuranın önceki hallerini görürseniz Fate/stay night size pek zevk veremez). Kiritsugunun geçmişi ele alındı ancak Fate/stay night için pek önemi yok. Bence kesinlikle Fate/Zero serisini sonra izleyin, tamamen olmasa da çok ciddi spoiler yeme ihtimaliniz var. Ayrıca Fate/Zero serisi Fate/stay night serisini izlemeden pek anlaşılabilecek bir seri değil (sonu yüzünden). O yüzden önceliği Fate/stay night almalı bence.

Eğer yukarıdaki kısımları Fate/stay night serisinden öğrenirseniz pek zevk alacağınız kanaatinde değilim. O yüzden Fate/Zero geçmişi anlattığından dolayı pek bakmanız önerilmez kanaatimce.

Onun dışında UnderminE oldukça iyi açıklamış.

Zaten görüşlerimi paylaşmıştım önceden, yanıltacaklarını zannetmiyorum. Mükemmel bir seri geliyor bence, kaçırılmaması lazım diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aklinda başka soru olan varsa sorabilir, YouTube fragman videosunda insanlarin çeşitli sorular sorduğunu gördüm. Bizim forumda da kafasi karişan varsa ve neyi nasil izleyeceğinden emin olamayan varsa şimdi tam sirasi. :D Malum anime yarin başliyor :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Benimde mesajım olsun, fsn konusuna mesaj atmadan geçmeyi içim elvermiyor :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Siz F/Z'den bahsedince ben sanki onu birazcık bazı yerlerini unutmuş gibiyim. :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sırf izlerken en küçük bir detayı bile yarım yamalak anlamama adına stay night-i izliyorum ve bitince zero-nu da izleyeceğim :D Artık o zamana kadar bu animede bitmiş olur. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sırf izlerken en küçük bir detayı bile yarım yamalak anlamama adına stay night-i izliyorum ve bitince zero-nu da izleyeceğim :D Artık o zamana kadar bu animede bitmiş olur. :D

Özellikle Zero'yu izlemeyin dedik, sen onu izleyeceğim diyorsun. :D Epey bir spoiler yemiş gibi bir şey olursun, bence Zero'yu beklet bir süre. Şu film gelsin, bunu izledikten sonra izle Zero'yu: http://myanimelist.net/anime/25537/Fate/stay_night:_Heavens_Feel

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

UBW fena değildi. Rin'i de seviyorum. Oturup izlemem yine ama belki arka planda gürültü yapar, Rin'in sesini duyunca bakarım falan. Olabilir aslında. HFye dokunmayacağım kesin de...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Arkadaşlar sağda solda "hafiza tazelemek" niyetine Fate/Zero'yu izleme karari alanlari görüyorum, Allah aşkina izlemeyin şunu boş yere :D Hem size bir şey katmayacak, hem de boşu boşuna "ulan acaba burada ne vardi ki" diye düşünüp kendinize zorla HF spoiler'i yedireceksiniz. Fate/Zero'yla Unlimited Blade Works'ün birbiriyle bağlantisi yok. Çat pat bağlantisi olan, size biraz daha bilgi katacak route Heaven's Feel isimli route, onun filmi henüz gelmedi.

O kadar zaman F/Z izleyeceğinize gidin sezondan başka anime izleyin gözünüzü seveyim ya. :D

Edit: Neyse sakinim :P Animenin kapanişini Kalafina söylüyormuş. Ama bu demek değil ki Yuki Kajiura ekipte yine. Bu seferki müzisyenimiz Hideyuki Fukasawa ki kendisi hem Type-Moon yapimi VN olan Mahou Tsukai no Yoru müziğine hem de Aku no Hana'nin müziğine el atan isim. Mahou Tsukai'den örnek bir bgm atmak gerekirse:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

archer yay kullanarak bir işe yarayacak mı :011: bu serinin sloganı bu olmalı

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Özellikle Zero'yu izlemeyin dedik, sen onu izleyeceğim diyorsun. :D Epey bir spoiler yemiş gibi bir şey olursun, bence Zero'yu beklet bir süre. Şu film gelsin, bunu izledikten sonra izle Zero'yu: http://myanimelist.net/anime/25537/Fate/stay_night:_Heavens_Feel

Tamam hocam :D ama kafam iyice karıştı. Bi monogatari bide Fate animelerinin yapım yılı ve işleniş tarzı bitirecek bir gün beni :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tamam hocam :D ama kafam iyice karıştı. Bi monogatari bide Fate animelerinin yapım yılı ve işleniş tarzı bitirecek bir gün beni :D

Hep ufotable'in suçu ya, daha Fate serisi tamamen animeye uyarlanmamişken bir de üstüne Fate/Zero getiriyorlar iyice ortalik karişiyor :011:

Önerilen izleme sirasi diyelim o halde, her kafan kariştiğinda buraya gelirsin :P

FSN 2006 versiyonu (isteğe bağli) > Unlimited Blade Works (TV) > UBW Filmi (yine isteğe bağli) > Heaven's Feel filmi > Fate/Zero

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ne yapın ne edin Fate Zero'yu en son izleyin. Delirtmeyin kızı. :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ve Episode 0'i izledim:

Bölüm tahmin edildiği üzere Rin Prologue ile başladi, malum sahneye kadar gittik. Bol bol konuşmalarla geçeceğini bildiğimden, çok fazla bi beklentim yoktu animasyon olarak. Yer yer Rin'in surati bir garip hissettirdi, alişmişim DEEN'in Rin portresine. Archer müthişti <3 Adamlar resmen Archer'i Rin'den daha güzel yapmişlar, aman zaten Archer'in route'u olacak o kadar :P

Müzikler beni yaniltmadi, tahmin ettiğim gibi harika parçalar duydum en basit sahnede bile. Dövüş sahneleri de yine etkileyiciydi, hem müzik hem de animasyon olarak. Animasyon konusunda çok tatmin olacağiz bu belli oldu, daha Lancer Archer dövüşünde bile yaktilar ortaliği. Archer ile ilgili de şahane detaylar vardi :P

Sakura ve Gilgamesh'in gözüktüğünü de unutmayalim. Fate Zero izleyenler Rin-Sakura sahnelerindeki mesaji alacaktir. Kotomine Kirei'nin sesini de duyduk <3

Atlanan sahne oldu mu acaba bilemedim, vn'i açip bakmak lazim. Lakin daha geçen okuduğum Fate Hollow Ataraxia'dan 3 kiz vardi, yanliş hatirlamiyorsam onlar normalde FSN vn'sinde yoklardi. Bu acaba FHA animesi de gelecek demek mi oluyor bilemedim :P

[bIMGX=500]http://puu.sh/bYXWA/ed8a48c655.jpg[/bIMGX]

Mai waifu <3

[bIMGX=500]http://puu.sh/bYXYD/528f4188da.jpg[/bIMGX]

Fate Zero izleyen arkadaşlar mümkünse yorum yazarken FZ'den spoiler vermesinler. Vereceklerse de ayri bir spoiler kutusunda "Fate Zero izlemeyen bakmasin" tarzi not düşsünler. FZ izlemeyenlerin olduğunu unutmayalim :D

Ha unutmadan, açiliş şarkisini beğenmedim. Klasik anime openingi gibi, 2-3 dinlemeden sonra skiplenecek bir şey. Kalafina kapanişini merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İyi iyi. FSN'ı beğenmeyen biri olarak bu kadar övgüden sonra şans vereceğim. Havaya girmek için Fate/Zero'nun dövüşlerine bir bakınayım :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Kyouka Suigetsu

O mantık açısı ile ilerlemen sanırım biraz ön yargılara yol açabilir. Seriyi zaten pek beğenmediysen, bu seri için sadece UFOTABLE yapıyor, bir bakalım düşüncesi hikaye bazlı olmaz zaten. Normal seriyi beğenmediysen bakma bile bence. Eğer aradığın diğer yönlerden kalite ise (Animasyon kalitesi vs) zaten eninde sonunda bakarsın, o ayrı bir konu. Yani tam anlayamadım, hikaye için mi söylüyorsun? Animasyon kalitesi vs için mi? Yani aradığın hikaye kalitesi değilse bak tabii, rahat keyif alabilirsin. Ancak normal seri akışı, karakterler vs için söylüyorsan pek bakmanı tavsiye etmem.

@UnderminE

Klasik açılış nedir ya? :D Ee, bir yerde haklısın tabii. Fate serisi o kadar kaliteli OST koyunca, beklenti tavan yapıyor neticede. Ben de Kalafina için heyecanlıyım. Fate/Zero zaten popülaritesini bir nevi OST yönünden alıyor desek yanlış olmaz sanırım. O 2'nci açılış kaç defa dinlendi? Cidden hatırlamıyorum.

Tabii Hikari no Senritsu (So Ra No Wo To) unutulmaz.

Son için umarım Madoka tarzı bir kapanış gerçekleşir. Hatta daha iyi olabileceği gibi bir hisse girdim son zamanlarda. Kalafina sürekli gelişen bir grup, kötü bir şey çıkacağını zannetmiyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bilmem, ben Fate ile ilgili olan tüm openingleri ele alinca, VN olsun animedekiler olsun hep defalarca dinlemişimdir. this illusion, disillusion, kirameku namida wa hoshi ni, to the beginning ve nicesi hep seneler geçse bile tekrar tekrar dinleyeceğim şeyler. Ama bunu en fazla 2 bölüm izlerim, sonra da atlatirim. Veya sadece görsellik için şarkiya katlanirim.

Ya nedense her bölümde biraz daha kizacakmişim gibi geliyor ufotable'a Fate/Zero'yu FSN'den önce yaptiklari için. Ne kadar süpriz varsa her şeyi bozmuşlar gibi geliyor, her sahnenin anlami değişti şu an sanki. Ki zaten milletin FZ > FSN ön yargilari da bir türlü değişmiyor o da ayri gariplik.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@esaklan987

Hikayeyi sevmiştim ama işlenişi sevmemiştim. Birkaç karakter dışında diğer karakterleri sevmemiştim. Aslında Shirou'yu sevmemiştim daha çok. Bir de küçük Ilyasviel bebesini sevmemiştim. Bir yerde sanki Shirou'nun sayko hallerini göreceksiniz tarzı bir şey okumuştum. O heveslenmemi sağlamıştı daha çok. Bir de farklı route felan yazmışlar. Pek anlamam ama farklı şeyler olacak izlenimine kapıldım. Gerçi her türlü bakarım ben buna zaten. Kirei, Gilgamesh ve Archer, Sasaki Kojiro sevdiğim karakterlerdi. @Undermine da Archer ön planda olacak yazmış. Bu da hevesimi artıran etmenlerden.

Edit: FZ > FSN ön yargısı bende de var. :011: Buna önyargı demek ne kadar doğru olur o da tartışılır gerçi. Sonuçta iki tane yapım var ve birini daha üstte tutan bir kesim var. FSN'ı izlemeden bu şekilde bir kıyaslama yapılsa neyse. VN'i felan katmaya gerek yok işin içine. Anime izleyicileri için hangisinin daha kaliteli olduğu bariz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Kyouka Suigetsu

Ha, sen UBW için konuşmuyorsun. Tabii bir bak, umarım hoşuna gider bir yerde.

@UnderminE

Yok, hani yadırgamak ile oluşan bir durum olduğunu zannetmiyorum. Sanırım şöyle düşünürsek rahat anlaşılabilir. Çoğu insanlar eski serileri sevmiyorlar, sürekli bir çekingen ruh halleri var. Çoğu kalitesiz seri sırf OST, Animasyon kaltesi vs gibi konulardan çok değerli bazı serilerden önde gidiyor. Kimse suçlanamaz tabii ki. Bazı kişiler Animasyon kalitesi görmek ister, bazı kişiler Hikaye, Karakter görmek ister. Şimdi sevdiğin bir seri düşün, onun en iyi şekilde icra edildiğini de göz önüne al (OST, Animasyon kalitesi vs). Fate/Zero bu yüzden önde. Şimdiden ayrıca belirtmek istiyorum. FSN sevenler bir anda artacak büyük ihtimalle. UFOTABLE eğer aynı uğraşı bu seri için de gösterirse büyük ihtimalle patlama gerçekleşecek. Hikaye, Karakter bir anda daha değerli hale gelecek. Hatta Fate/Zero sollaması bile gerçekleşebilir - ki pek yadırganması mümkün değil, o hikaye üzerine bir de diğer saydıklarım eklenirse rahat öne geçebilir sanırım -. Neden çıkarmadıklarını halen çözebilmiş değilim? Sıralama için olabilir (geçmiş-gelecek) diye düşünüyorum ancak çok yanlış yaptılar, katılıyorum. Çok ciddi spoiler yeme ihtimalleri var izleyenlerin.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Pek anlamam ama farklı şeyler olacak izlenimine kapıldım.

Route dediğimiz şudur, şöyle bi örnekle anlatmam gerekirse:

Sabah uyandin, okula gideceksin. Derken okula giderken parkta yarali yatan bir kiz gördün. Ama okulda da seni kütüphanede bekleyen bir kiz daha var. Seçenek geldi:

> Parktaki kiza yardim et

> Kizin durumu o kadar da kötü değil, ben kütüphaneye gideyim

İlk seçeneği seçersen, o kizla vakit geçireceksin. İkinci seçeneği seçersen de kütüphanedeki kizla vakit geçirip, başka yollara gideceksin. Bu çeşitli seçeneklerin sonuç olarak yarattiği her bir hikayeye route deniyor kabaca :D Fate/Stay Night'ta 3 route var. Biz ilkini 2006 versiyonunda izledik. Bu da 2. route, acaba bu sefer Shirou ilkinden farkli olarak ne tarz kararlar alacak? Mesela Shirou öyle bir karar almiş ki, Archer ön planda olmuş. Demek ki Shirou 2006 versiyonundaki halinden farkli olarak Rin'le ilgili bir şeyler seçmiş ki, Archer'la daha çok karşilaşmiş. DÜZ MANTİK :011:

Tabi burada Shirou şunu seçeyim bunu seçeyim diye düşünmüyor, okuyucu olarak biz belirliyoruz hikaye oluşuyor :011:

Edit: Ayrica eski FSN ile FZ kiyaslandiğinda elbette FZ öndedir ama daha UBW ve Heavens Feel'i izlemeden FZ kiyaslamasina girmek basbaya önyargidir :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@esaklan987

Aynen o filmi izlemedim ben. FSN'ın filmleştirilmiş hali sanıyordum. :011: İyi ki de izlememişim. Bu şekilde daha iyi oldu.

@Undermine

Anladım olayı şimdi. Seri için daha çok güven depoladım. Archer'ın ön plana çıkmasını sağlayacak kararlar alıyorsa Shirou'yu bile biraz sevebilirim demektir bu :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Shirou sevilmez ya o konuda çok ümidin olmasin, Rin'i falan sev Kirei'yi sev Archer'i sev :011:

Bir de tekrar rica ediyorum, Fate Zero'da izlediklerinizi unutun UBW'yi izlerken. "Aaa f/z'de bu olmuştu o yüzden mi burada böyle?" veya "Bu karakter f/z'de böyle olmuştu burada niye böyle" diye düşünmeyin. Spoiler yedirirsiniz kendinize, hiç gerek yok. Birakin kendinizi Archer'in kollarina :P

Bu da servis olsun, UBW route'un VN'deki açilişi:

@esaklan:

Kastettiğim ubw'deki çoğu twisti bozmuş olmalari f/z'yi önce yayinlayarak. Rin-Sakura ilişkisi normalde bilinmemesi gerekirken F/Z yüzünden biliniyor. Gilgamesh'in UBW'deki rolü keza yine f/z yüzünden biliniyor. E Kirei'nin ne olduğu da ortada. E o zaman ne kaldi UBW'de? :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Valla ben FZ'yu izleyeli çok fazla olmadı. Yaşananlar dün gibi aklımda. :011: İyi ki spoilerdan gocunan biri değilim. Bu kadar üstelediğinize göre bayağı etkileyecek spoiler sevmeyen kişileri :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@UnderminE

Cidden hiç gerek yok. Tekrardan uyaralım biz gene de, lütfen Fate/Zero izlemeyin. "O son nedir?" , "Yok, şu niye oldu?", "Bu ne?" gibi sorular rahatsızlık verir ve insanın başına ne gelirse meraktan gelir diyerek Fate serisi gümbürtüye gider. Benim anlamadığım artık nasıl yer etmişse kafamızda UBW için bile Zero konuşuluyor.

Kesinlikle ölüm ya, izlemeden kaçın, yemin ediyorum mahvolursunuz, uyarmadı demeyin.

Hadi Kiritsugu falan geçtik. İlk aşkının travmatik halleri vs hadi Babasını öldürdü vs. Geçmişi o kadar mühim değildi bir yerde. Yahu neden Kirei o kadar ön planda? :D Yok efendim hiçbir dileğim yok, yok efendim bu adam beni heyecanlandırıyor? O son savaşta Kiritsugu bir de isyan etti, banane lan Kutsal Kase durumundan dedi. Adamın kurtarma hobisi hiç geçmiyor zaten. Hayır, spoiler buram buram maşallah. Geçmiş değil mübarek, spoiler banyosu gibi bir şey. Rin'in babası ile olan ilişkisi, ilk öğrenme aşamaları, ilk yaşadığı hadiseler. Sakuranın küçüklükte geçirdiği travmalar. Her şey apaçık, heyecan meyecan hak getirsin izleyenler için.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Neyse ya daha ilk haftadan gayet aktif bir başlik olduk, güzel güzel bu başlik tutar :011: Haftaya da 1 saatlik bölümümüz var, bu sefer Shirou'nun perspektifinden göreceğiz olaylari. Bakalim o zaman nereleri tartişacağiz :P OP/ED de gelirse bu başlik olur size 10 sayfa biz inceleme yapana kadar :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?