Jump to content
  • Kayıt Ol

Karakter Tanıtım: Abelt Dessler


Akuma_Blade

Önerilen İletiler

28a3d468567ca0aad9d301d9b619f6f01332198551_full.jpg

Abelt Dessler, Büyük Gamilas İmparatorluğu’nun hükümdarıdır. Iscandar seferi sırasında dünya takvimine denk olarak 32 yaşındadır ve 103. yıldır tahttadır. Eski serilerde ve Live Action filmde Masato Ibu, 2199 adaptasyonunda ise Kouichi Yamadera (Cowboy Bebop’dan Spike Spiegel, Evangelion’dan Ryoji Kaji, Ghost in the Shell’den Togusa, Ninja Scroll’den Jubei Kibagami, Captain Harlock: Endless Oddyssey ve Harlock Saga’da Kaptan Harlock ve Detonator Orgun’dan Tomoru Shindo/Orgun olarak hatırlanabilir) tarafından seslendirilmiştir.

Dessler muazzam bir ego ve zekaya sahip bir diktatördür. Öncelikli amacı klasik seride ve 2199 adaptasyonunda farklılık göstermekle birlikte Yamato’ya kendine denk bir rakip olarak görmekte ve onu yoketmek için herşeyi yapmasına karşın aslında ona gizli bir saygı da duymaktadır.

Klasik seride ölen gezegenini kurtarmak için terraform etmeye en müsait gezegen olarak tespit ettiği dünyaya radyoaktif bombardımanlara başlamıştır. (Zira sezon finalinde açıklandığı üzere Gamilas’lar radyoaktivite yoksunluğunda çok uzun yaşayamamaktadır) Yamato’nun Pluto üssünü yoketmesi üzerine onu bir rakip olarak kabul eden Dessler giderek daha büyük filoları onu durdurmak için gönderdi ve her seferinde aldığı yenilgi onun intikam hırsıyla daha körlemesine davranmasına yolaçtı. Yamato savaşı Gamilas ana gezegenindeki yeraltı şehrine dek taşımak zorunda kaldığında gerçekleşen karşılaşma ana gezegenin yokolmasıyla sonuçlandı. Bir şekilde sağ kalabilen Dessler bizzat Yamato’nun karşısına çıktı fakat Dessler Topu’nun geri yansıtılması ile kendi silahının kurbanı oldu.

Uchuu Senkan Yamato 2199’da bize anlatılan Dessle rtiplemesi aşağı yukarı bu tabire uymaktadır fakat onun Yamato mürettebatı ile olan kişisel hesaplaşmasını olabilecek en ileri noktaya taşımaktadır. Zira kendisi bu seride uzayda inşa edilen ikinci başkentin inşa istasyonunu ana gezegene düşererek neredeyse tüm halkını feda etmeyi bile imparatorluğun yüceliğinin tamamlanmasının önündeki son engelin kaldırılması olarak görür ve hatta tetiği bizzat kendisi çeker. Öte yandan 1977’de, yani 2. sezonun yayın hazırlıkları sürerken birçok convention’da Dessler cosplay’ı yapan insanlar gören ekip Dessler‘in aslında çok önemli bir karakter olduğunu düşünüp onu yeniden seriye dahil ederek rolünü genişletme yoluna gitti. Bu yüzden gerek 2. sezon gerekse sonrasında Dessler‘in gerçek anlamda hikayenin narsist villain’inden hikayenin onurlu ve yalnız adamı anlamında başrol statüsüne yükseldiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Dessler 2. sezonun başında, Dünya’nın 3/1’i büyüklüğünde ve ışık hızında hareket eden yapay bir gezegenleri ile kendilerine katılmayan her uygarlığı yokedip kalanları kendilerine terraform eden, şimdi ise gözlerini dünyaya dikmiş olan Gatlantis İmparatorluğu’nun engin tıp teknolojisiyle yeniden hayata döndürüldü ve hala geriye kalmayı başaran Gamilas filolarıyla birlikte Gatlantis’e hizmet etmeye zorlandı. Telezart gezegeninden gönderilen yardım çağrısını alması ile artık bu meseleyi “uzayın barışının dünyanın barışı, dünyanın barışının da uzayın barışı” olduğunu düşünen İkinci Kaptan Kodai tarafından Yamato’nun Dünya Federasyonu’nun bakım doklarından eski mürettebatı ile birlikte kaçırılması ile Dessler’in uzun süredir aradığı hesaplaşma da başlamış oldu. Yamato’nun neredeyse tüm zxayıf noktalarını ve savaş taktiklerini bilen, dolasıyla ona defalarca zorlu anlar yaşatmayı başaran Dessler bir süre sonra Gatlantis’lilerin tüm evreni ele geçirene dek sürekli yoketmek ve fethetmekten başka bir varlık amacı hissetmemesinden tiksindi ve insanların Gamilas’lılara daha yakın bir varlık olduğunu düşünmeye başladı. Öte yandan onun Gatlantis İmparatoru tarafından sürekli kayırıldığını düşünen baş danışman Sabera’nın iftirasına uğrayınca bunu kendine yediremedi ve ilk bulduğu fırsatta hapisten kaçtı. (“Neden mi kaçtım? Çünkü bu berbat hücre Yüce Gamilas İmparatoru’na layık değildi”) Kendisine sadık gemilerle Yamato’ya bir kez daha saldırdı ve bu kez Yamato’yu gerçek anlamda mağlup etmeyi başardı ama insanların adına sevgi dedikleri duygu için hayatlarını ortaya koyabildiklerini görünce bundan etkilendi ve Yamato’ya gerçek anlamda saygı duymaya başladı.

Dessler‘in 3. sezondaki rolü artarak devam etti. Örneğin 3. sezonun spinoff filminin adı olan New Voyage aslında Yamato’nun değil Dessler‘in Samanyolu Galaksisi’ne olan yolculuğunu tanımlıyordu. Klasik hikayenin sonu olan Yamato Final filminde de Dessler kritik bir rol oynamaktaydı.

2199 serisinde her ne kadar Gamilas karakterlerinin sayısı ve diyalogları arttırılmış olsa da Dessler‘in tek amacının ideal Gamilas imparatorluğunu kurmaktan başka birşey olmaması, bu serideki Dessler tiplemesini klasik seride çizilen portrenin gerisine itmektedir.

Live Action filmde ise Dessler bir nano makine toplumunu kontrol eden hivemind bilgisayarın içindeki iki zıt bilinçten birisiydi. Dessler kendi gezegenini kurtarmayı öncelik seçmişken, Starsha ise dünyayı kurtarmayı öncelik olarak seçmişti.

Trivia:

-Dessler, isimce Nazi lideri Adolf Hitler’e yapılan bir kelime oyunudur. Klasik seride ön adından bahsedilmez, tüm Gamilas karakterlerince Lider (Almanca’daki Führer’e yakın karşılık gelen “souto”) olarak selamlanır. Abelt ismi, yaşı ve tahtta kaldığı süre gibi bilgiler Uchuu Senkan Yamato 2199 adaptasyonu için yaratılmıştır. Leiji Matsumoto aslında bu karakterin isminin Death Ra olmasını istemişti ama Japonca fonetiği yüzünden bu isim Dessler haline geldi. Bilhassa 2199’da oldukça sık kullanılan Gamilas imparatorluk amblemi Nazi swastika’sına bir göndermedir. Benzer şekilde Dessler‘in tüm komuta kademesini isimlerini 2. Dünya Savaşı’ndaki Nazi ordusu komutanlarından almaktadır. (Örneğin General Hiss, Rudolf Hess’e bir göndermedir)

-TV serisi yayına başladığında ekip bile Dessler‘in bu denli popüler bir karakter haline geleceğini, hatta Yamato mürettebatından rol çalacağını beklemiyordu. Bundan dolayıdır ki 1. sezonda kadraja ilk girdiğindeki ten rengi her sahnede değişmekteydi. Ten renginin karara bağlanması birkaç bölüm daha sürdü.

-Klasik seride Gamilas karakterleri serinin sonuna dek Yamato karakterleriyle aynı kadraja girmeyeceği düşünüldüğünden bir dil sorunu çekilmeyeceği düşünülmüştü. 2. sezon ve sonrasında Dessler‘in önemi artınca ekip yanıldıklarını anladı. Gamilas’ların Japonca konuşmasının konsepti zayıflattığını düşündüklerinden serinin remake’i olması için yaratılan Uchuu Senkan Yamato 2199 serisine bir tür Gamilas dili eklendi ve dünyalı karakterlerle Gamilas’ların birbirlerinin söylediklerini anlamalarını açıklamak için bir kulak içi tercüman kapsül olduğundan bahsedildi.

-Dessler şu yada bu şekilde TV serileri ve filmlerde defalarca ölmesine karşın continuity’ler ve retcon’larla da olsa Uchuu Senkan Yamato: Kanketsu-hen filmi hariç her seferinde geri gelmiştir. Uchuu Senkan 2199 -şimdilik, zira 2. sezonun 40. yıldönümünde yayınlanacak remake’inin işlenişinde Dessler’in dönüp dönmeyeceğine dair bir bilgiimiz bulunmuyor- buna istisna olmasına rağmen defalarca kesin ölüm anlamında gelecek patlamalardan dahi geri gelerek klasik serinin bu geleneğini hatırlatmıştır.

Extra'lar:

-Dessler odaklı bir sezon finali BD cover'ı aşağıda görülebilir.

10608700_10152822595628749_6478792103341942613_o.jpg

-Dessler odaklı, yapılabilecek en manidar klip

�笑�犬】 宇宙戦艦ヤ�ト デスラー - YouTube

-Masato Ibu'nun klasik serilerdeki ses tonu ile dalga geçen bir TV parodisi

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • İleti 0
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

  • Akuma_Blade

    1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?