Jump to content
  • Kayıt Ol

Müzik Aleti Önerisi

__EA__

Önerilen İletiler

Merhaba arkadaşlar,

bir süredir forumu ziyaret edemiyordum, hepinizi özledim. Ben şimdi bir müzik aleti çalmak istiyorum. Yani geç bile kaldım bu işler için aslında ama yine de böyle bir müzik aleti çalıyor olmak istiyorum ilerde. Yetenekli olmadığımı düşünüyorum, o yüzden öneride bulunacak arkadaşlar mümkünse çok zor olmayan bir alet önersinler. Yani bi ara ney üflüyordum ama hem bana göre değildi, hem de uğraş gerektirdiği için sıkıldım. Gitar vs. çalmayı beceremem gibi geliyor bana, zira iki elime aynı anda farklı komutlar veremeyeceğimi düşünüyorum :D

Tanımayanlar için söyleyim, 22 yaşındayım ve erkeğim :P

Ha bir de diyaframdan nefes alıyorum, o konuda sıkıntı yok, yani üflemeli alet sıkıntı olmaz, tabi çalması zor değilse :D

Şimdiden teşekkürler hepinize :kanlp:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 13
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• necromancer

5

• __EA__

4

• AkuTan

1

• BuDu

1

Bu yaz gitar kursuna gittim ve gerçekten başarısız olduğumu gördüm. Fakat on parmak yazı yazmamın avantajları klavyeli çalgılarda ortaya çıktı. Böyle bir becerin varsa klavyeli çalgıları öneririm. Org'la başlayabilirsin.

İki elinle komut vermek inan ki ney çalmaktan daha kolaydır. Seçilebilecek en zor çalgı aletlerinden birini seçmişsin. 1 ay ses çıkarmayı başaramayan insanlar vardır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Aslında piyano çalmayı çok isterim. Başlangıç için org almayı da düşündüm evet ama iyi bir org almak için yüksek bir meblayı gözden çıkarmak gerekiyor. E öğrenciyim de sonuçta. Şimdilik daha uygun bir şeyler almakta fayda var sanırım. Tabi uygun fiyata kaliteli bir org tavsiyeniz olursa değerlendiririm. Teşekkürler cevabınız için :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Merhaba arkadaşlar,

bir süredir forumu ziyaret edemiyordum, hepinizi özledim. Ben şimdi bir müzik aleti çalmak istiyorum. Yani geç bile kaldım bu işler için aslında ama yine de böyle bir müzik aleti çalıyor olmak istiyorum ilerde. Yetenekli olmadığımı düşünüyorum, o yüzden öneride bulunacak arkadaşlar mümkünse çok zor olmayan bir alet önersinler. Yani bi ara ney üflüyordum ama hem bana göre değildi, hem de uğraş gerektirdiği için sıkıldım. Gitar vs. çalmayı beceremem gibi geliyor bana, zira iki elime aynı anda farklı komutlar veremeyeceğimi düşünüyorum :D

Tanımayanlar için söyleyim, 22 yaşındayım ve erkeğim :P

Ha bir de diyaframdan nefes alıyorum, o konuda sıkıntı yok, yani üflemeli alet sıkıntı olmaz, tabi çalması zor değilse :D

Şimdiden teşekkürler hepinize :kanlp:

selam :) mesleği müzik olan biri olarak şöyle söyleyeyim birincisi bende yetenek yok vs.. gibi düşüncelere kapılma öyle birşey yok insanlar gereğinden fazla ''yetenek'' kelimesini kullanıyor bu işte.. her enstruman özen ve çalışma ister yani ''hadi abi bunu çalayım hooop çaldım'' gibi bir beklentin olmamalı ancak şöyle değişkenler var mesela gitar/ney gibi ensturmanların ilerleme grafiği üçgen şeklindedir, başta herşey çok zor gelir ama gittikçe kolaylaşır oyüzden gitarı bırakan kişilerin %90 ı başlangıç seviyesindeyken bırakır. başka bir örnek bateri mesela onda ilerleme grafiği ters üçgendir hemen hemen başına oturduğun anda birşeyler çalmaya başlarsın ama gittikçe zorlaşır ve bir süre sonra basit bir tekniği 3 ay çalışman gerektiği yerlere gelmeye başlarsın (bunlar gözünü korkutmasın tabi) benim tavsiyem hangi enstrumanın sesini seviyorsan ve onun sesini dinlemekten heyecan duyuyorsan onunla uğraşman. çünkü dediğim gibi hepsi özen/çalışma istiyor ve senin en hevesli tutkulu olduğun enstruman ile uğraşman ancak bu özen ve çalışmayı göstermeye üşenmemeni sağlar

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

selam :) mesleği müzik olan biri olarak şöyle söyleyeyim birincisi bende yetenek yok vs.. gibi düşüncelere kapılma öyle birşey yok insanlar gereğinden fazla ''yetenek'' kelimesini kullanıyor bu işte.. her enstruman özen ve çalışma ister yani ''hadi abi bunu çalayım hooop çaldım'' gibi bir beklentin olmamalı ancak şöyle değişkenler var mesela gitar/ney gibi ensturmanların ilerleme grafiği üçgen şeklindedir, başta herşey çok zor gelir ama gittikçe kolaylaşır oyüzden gitarı bırakan kişilerin %90 ı başlangıç seviyesindeyken bırakır. başka bir örnek bateri mesela onda ilerleme grafiği ters üçgendir hemen hemen başına oturduğun anda birşeyler çalmaya başlarsın ama gittikçe zorlaşır ve bir süre sonra basit bir tekniği 3 ay çalışman gerektiği yerlere gelmeye başlarsın (bunlar gözünü korkutmasın tabi) benim tavsiyem hangi enstrumanın sesini seviyorsan ve onun sesini dinlemekten heyecan duyuyorsan onunla uğraşman. çünkü dediğim gibi hepsi özen/çalışma istiyor ve senin en hevesli tutkulu olduğun enstruman ile uğraşman ancak bu özen ve çalışmayı göstermeye üşenmemeni sağlar

Hazır yakalamışken bende birşeyler sorayım :011: Dostum keman hakkında bir bilgin var mı? Öğrenmesi ne kadar zordur, ne kadar süre ister, nedir ne değildir varsa paylaşabilir misin? Sesini sevdiğimden başlamayı düşünüyorum fakat neredeyse hakkında hiç birşey bilmiyorum, aydınlatabildiğin kadar aydınlat beni :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hazır yakalamışken bende birşeyler sorayım :011: Dostum keman hakkında bir bilgin var mı? Öğrenmesi ne kadar zordur, ne kadar süre ister, nedir ne değildir varsa paylaşabilir misin? Sesini sevdiğimden başlamayı düşünüyorum fakat neredeyse hakkında hiç birşey bilmiyorum, aydınlatabildiğin kadar aydınlat beni :011:

bilgim var elbet aslında temel yapı olarak gitara benziyor ancak çok daha narin bir enstruman kendisi :) nekadar süre ister sorusunun cevabı ne yazıkki yok cevabı verende yalan söylemiştir.. hiçbir enstrumanın sonu yokki sürekli gelişiyorsun (ki zevkli kılanda bu zaten) ama bu soruyu şöyle sorarsan ''ben şu parçaları çalmak istiyorum nekadar sürede çalarım'' ozaman çalışmana oranla ortalama bir tahmin yürütebiliriz :)

bu arada istanbulda enstruman alıcak olan arkadaşlar bana haber versin tüneldeki çoğu dükkanla yakın ilişkilerim var indirim vs.. olabildiğimce yardımcı olmak isterim. zira ders almak isteyen arkadaşlarada aynı şekilde :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Enstrüman çalan biri değilim ama ufaklığımdan bu yana müzikle ilgisi aşırı olan insanlarla yakın oldum hep. En yakın dostlarımın hepsi iyi derecede birer alet çalmakta. Ergenliğimden beri neredeyse her gün gittiğim bir kafenin de stüdyosu vardı hemen yanında. Bu nedenle de yakınım olmayan ama müzikle ilgilenen bir çok insan tanıdım. Yani bu söyleyeceklerim "deneyim" değil de "gözlem"den ibaretler.

İlk olarak yetenek konusundaki fikirlerimi belirteyim. Yeteneğin doğarken bize bahşedilen bir hediyeden çok, bebeklikten dokuz-on yaşımıza kadar olan o kısımda depolanan bilgilerin olduğuna inanıyorum. Yanılmıyorsam da insanın en çok bilgiyi en iyi şekilde ve farkında olmadan depoladığı yaş aralığı bu. Bu yaşlarda müziğin bol ve kaliteli olduğu ortamlarda yetişen çocuklar da şu hani neredeyse hepimizin çevresinde en az bir tane olan "kulağı iyi" insanlar. Bunun haricinde, yetenek denilen mevzu yüzdelik paydanın çok ufak bir kısmını kapsamakta. Ayrıca kulağı yatkın olan, yetenekli insanlar da normal insanlardan daha hızlı öğrenmekte ve kendini geliştirmekteler o kadar. Yani özetle, "ben profesyonel olacağım, bu işten paramı kazanacağım" demiyorsan, ki demiyorsun, yetenek mevzusunu kafana o kadar takmana gerek yok.

Müzik, her sanat dalında olduğu gibi emek isteyen bir iş. Emek emek emek. Çaldığı aletlere çalıştıkları kadar üniversite giriş sınavlarına çalışsalar çok sağlam yerlerde okuyacak zehir gibi insanlar tanıyorum. Bahsettiğim rakam günde ortalama beş-altı saat. Ki bu da iyimser bir yaklaşım. Çok daha fazla olduğuna eminim. Bu tarz konularda "en iyisi" demekten çekinsem de Türkiye'nin en iyi gitaristi olarak gördüğüm bir abi var mesela. Adam sürekli gitarla, gitar adeta onun bir uzuvu. Bahsettiğim kafeye gelip yanımıza oturduğunda direk aleti çıkartıyor, koyuyor kucağına -garip oldu evet-. Yakıyor sigarasını koyuyor kül tabağına ve başlıyor çalmaya. Elektronik olduğundan kafamızı dürtmüyor -genel bir bilgi olsa da bilmeyenler vardır diye paylaşayım, elektro gitari anfiye bağlamazsanız klasik veya akustik bir gitar kadar ses çıkartmaz kafa şişirmez-, biz de bu yüzden sesimizi çıkartmıyoruz kendisine. Arada muhabbete katılıyor ama sürekli çalıyor. Sigarası da asla kül tabağından eksik olmuyor çünkü içmiyor doğru düzgün. Yaktığı üç sigarada anca adam gibi bir sigara içebiliyordur diyeyim.

Neyse konuyu çok uzatmayayım. Ritim kulağınız iyiyse ve fazla derinlere inmeden, öğrenmekte çok zaman harcamayayım, eğleneyim çalayım edeyim diyorsanız verebileceğim en iyi tavsiye davula yönelmeniz. Ama davulun da dile getirmeme gerek olmayan kullanış kolaylığı bakımından diğer aletlere göre bir çok eksisi mevcut.

Edit: Bu arada her ne kadar yaşınız bu işlere atılmak için geç olsa da, takmayın o kadar kafanıza. Eğlenmenize, müzikten zevk almaya bakın derim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

hocam çok teşekkür ederim, çok mutlu ettiniz beni bu cevabınızla. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hmm... piyano, org, klavye, üflemeli çalgı, öğrencisin... Melodika'ya ne dersin? Fiyatı da uygundur diye sanıyorum, bir müzik aleti dükkânında 34-35 liraya falan satıldığını görmüştüm. Melodika'nın sesi de çok güzeldir, tabi ilk önce sesini sevmen önemli. Benim dememle olmuyor tabi sadece öneriyorum. Daha sonra... Akordeon var ama o biraz büyük kaçar sanırım, isteğin kolay elde etmekse. Bir de bir arkadaşın ukulelenin gitardan daha kolay olduğunu söylediğini hatırlıyorum. Ukulele'nin sesi ise muazzamdır. Küçüktür, yanılmıyorsam ve yanlış hatırlamıyorsam 4 telliydi o.o

çok sevdiğim üç enstrümanıda önerdim :biyik gulme: [WRONG]elbet bir gün bende çalabileceğim[/WRONG] :aglama3:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

hocam çok teşekkür ederim, çok mutlu ettiniz beni bu cevabınızla. :)

rica ederim yarımcı olabildiysem ne mutlu :) sormak istediğin başka birşey olursa herzaman burdayız :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bence de gitardan uzak dur. Tabii özel bir şevkin yoksa. Çalmasını öğrenmekle bitmiyor derdi headiydi kabiniydi pedalları falan derken... Wışş :)

Sende saksafon ışığı var gibi :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bence de gitardan uzak dur. Tabii özel bir şevkin yoksa. Çalmasını öğrenmekle bitmiyor derdi headiydi kabiniydi pedalları falan derken... Wışş :)

Sende saksafon ışığı var gibi :)

ahaha adamı daha başlamadan soğutma okadar çetrefilli değil :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

hepinize teşekkür ederim, ilgilenip cevap verdiniz. seviyorum sizi :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

hepinize teşekkür ederim, ilgilenip cevap verdiniz. seviyorum sizi :)

bizde seni seviyoruz <3 (bromance alert)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?