Jump to content
  • Kayıt Ol

Chirin no Suzu

CasvalDeikun

Önerilen İletiler

HZ4MFlo.jpg

Chirin no Suzu - Künye:

Anime Adı: Chirin no Suzu

Diğer Kullanılan İsimler: Ringing Bell

Kategori: Film

Tür: Macera, Drama, Fantezi

Bölüm Sayısı: 1

Yayım Tarihi: 11 Mart 1978

Firma/Stüdyo: Sanrio, DiscotekL

Yönetmen: Masami Hata

Chirin no Suzu, 1978 yılında Masami Hata gibi "usta" diyebileceğimiz bir isim tarafından yönetmenliği yapılan ve yaklaşık 50 dakika süren "kısa" diyebileceğimiz bir film. Aynı şekilde bağımsız olan bu yapımın, müzik bölümünü diğer usta diyebileceğimiz Taku Izumi yönetince, doğal olarak ortaya çıkan "kalite" diyebileceğimiz durum, kaçınılmaz oluyor. Yine diğer alanlar görüldüğü üzere yılına göre hayli iyi, hatta "abartılı" derece iyi bile diyebiliriz. Tabii kaliteli isimler ve alanlar büyük etken. En azından benim için başka "iyi" diyebileceğim yapımlar içerisinde kendisi. Seri adeta diğer "nadide" diyebileceğimiz eserler arasında. Aslında, her alanı ile enfes olan yapım, sizi bu kısa süre içerisinde müzik şöleni içerisinde bırakmıyor değil ve tabii sadece müzik değil, gerek karanlık havası, gerek birçok yön ile tam puanı en azından benim için hak ettiğini düşündüğüm ve yılına göre "başyapıt" diyebileceğim bir eser.

Peki ne görüyoruz bu yapım içerisinde?

Aslında kanun görüyoruz. Güçlü olan hayatta kalır. Güçsüz olan ezilir. Güçlü isen hayatta kalırsın, güçsüz isen kalmazsın. Peki ne bu?

Konu:

Bir kurt, koyunların uyku halinde olduğu bir anda, onların bölgesine saldırır. Ve tabii koyunların hepsi hızlıca kalkar ve tabii hepsi telaş ve korku içerisinde. Tam bu sırada henüz hiçbir şey bilmeyen, saf, mutlu mutlu yaşayan, annesini çok seven rahat Chirin, uykusundan tam yeni kalktığı sırada, kurt ile karşılaşır ve tam kurt saldıracağı sırada, annesi önüne atlar ve kurt tarafından öldürülür. Ve Chirin için kendisini feda eder. Ve daha sonra uykusundan yeni kalkan Chirin, ilk başlarda annesinin öldüğünü anlayamasa dahi, acı gerçekle karşılaşır ve inanılmaz bir şekilde üzülür ve ne yapacağını şaşırır. Ve tabii tam bu sırada veryansın eder:

"Niye hep güçsüz taraf biz oluyoruz? Neden yenilen kurtlar değil, biz oluyoruz? Bir hiç uğruna ölmek istemiyorum! Kurt olmak istiyorum! Güçlü olmak istiyorum!"

Ve sonrası için Chirin, yenilen taraf değil, yenen taraf olmayı ister. Güçlü olmak ister. Kurt olmak ister. Peşinden gider ve kurt hem onun nefret kaynağı, annesinin intikamını almak istediği kişi, öldürmek istediği kişi, hem de ilk başlarda pek olmasa dahi, sonunda sürekli kendisini eğitmesini istediği için, güçlü olmak istediği için hocası olmasını istediği kişi. Tabii ilk başlarda kurt kabul etmese dahi, ısrar ve istikrarı sonucunda kurt, sonunda hocası olmayı kabul eder ve aynı şekilde kurt olduğu zaman annesinin intikamını alacağına, onu öldüreceğine yemin eder.

Chirin karakterinin, güçlü olma yolunu izliyoruz. Güçlenmesini izliyoruz. Fedakarlık durumunu izliyoruz. Yalnızlığını izliyoruz. "Bir şey olursan, bir şey verirsin" durumu kısaca. Chirin karakteri, öyle bir tasarlanmış, öyle bir tasarlanmış ki, kendisine hem süreç, hem de sonuç içerisinde hem hayranlık duyuyoruz, hem de çok iç burkucu konusu yüzünden üzülüyoruz. Sırf bu durum için bile ayrı bir hayranlık söz konusu bence. Bu kadar "kısa" süre içerisinde dolu dolu yapılması ve yılına göre "dolu dolu" yapılması, en azından hayranlık konusu.

wwOGzss.jpg

Chirin no Suzu, olgun bir yapım. Saflığı alan bir yapım. Büyüme isteyen bir yapım. Çocuksu havasına rağmen, olgunluğu anlatan bir yapım, çok ters bir yapım, her yön itibari ile. Çok karanlık bir atmosferi var. Çok dokunaklı bir hikayesi var. Çok basit, ancak çok dokunaklı. Ve aynı şekilde işleniş enfes. Bütün alanlar harika kullanılmış. Ve sonuç itibari ile çok kısa olan bu yapım, kesinlikle izlemeniz gerektiğini düşündüğüm bir yapım, en azından diğer dokunaklı ve olgun, aynı şekilde hoş diyebileceğimiz ve "klasik" olarak söyleyebileceğimiz bir eser. En azından bu iç burkucu, dokunaklı ve olgun diyebileceğimiz yapım, benim için diğer başka olan serilerden biri haline geldi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 6
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• painscream

2

• CasvalDeikun

2

• suke

1

• SyLaR_54

1

İzleme listeme ekledim, bir seriyi kapağına göre yargılamamak gerekirmiş. Mal' daki resmi bakınca kırda, bayırda dolaşan kuzular canlanıyordu gözümde :) Fakat "Çok karanlık bir atmosferi var. Çok dokunaklı bir hikayesi var. Çok basit, ancak çok dokunaklı. Ve aynı şekilde işleniş enfes." denmesi izlemem için yeterli, tanıtım için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Esaklan yine yamulttun bizi. :D Yazıyı okuduğum gibi ismini arattım googleda, indirmek için bir siteden ziyade youtube linkini görünce açtım ve bir oturuşta izledim, zaten süresi de kısaydı. Altyazısı yoktu ama ingilizcesi rahat anlaşılır valla, oradan rahatlıkla izlenebilir. Müzikleri çok beğendim. Filmin başındaki mutlu sahnelerde bile müzik karanlık bir atmosfere sahip. Hikayedeki twist durumları da enfesti. Benim en çok takıldığım sahne, kuş-yılan-yumurta sahnesiydi. Finali ise rahatsız edici derecede hüzünlendirdi beni. Animenin kapak resmi çok yanıltıcı, hiç alakası yok filmin içeriğiyle. En az 8/10 yakışır, en az.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İzleme listeme ekledim, bir seriyi kapağına göre yargılamamak gerekirmiş. Mal' daki resmi bakınca kırda, bayırda dolaşan kuzular canlanıyordu gözümde :) Fakat "Çok karanlık bir atmosferi var. Çok dokunaklı bir hikayesi var. Çok basit, ancak çok dokunaklı. Ve aynı şekilde işleniş enfes." denmesi izlemem için yeterli, tanıtım için teşekkürler.

Asıl ben teşekkür ederim. Tamam o zaman. İnşallah en kısa süre içerisinde izlersin, yorumlarını okumayı çok isterim yine. :)

Esaklan yine yamulttun bizi. :D Yazıyı okuduğum gibi ismini arattım googleda, indirmek için bir siteden ziyade youtube linkini görünce açtım ve bir oturuşta izledim, zaten süresi de kısaydı. Altyazısı yoktu ama ingilizcesi rahat anlaşılır valla, oradan rahatlıkla izlenebilir. Müzikleri çok beğendim. Filmin başındaki mutlu sahnelerde bile müzik karanlık bir atmosfere sahip. Hikayedeki twist durumları da enfesti. Benim en çok takıldığım sahne, kuş-yılan-yumurta sahnesiydi. Finali ise rahatsız edici derecede hüzünlendirdi beni. Animenin kapak resmi çok yanıltıcı, hiç alakası yok filmin içeriğiyle. En az 8/10 yakışır, en az.

Cidden öyle, çok teşekkür ederim ayrıca abi. Aslında ilerisi için spoiler vermek istemiyorum bir yapım için. Yani dram ya da şaşırtan yapım bir hayli fazla. İçerisinde çok ciddi konuları barındıran ya da cidden çok kötü diyebileceğimiz, çok üzgün olduğumuz. Çok fazla twist yapan seri var, bazıları iyi oluyor, bazıları kötü. Spoiler vermek istemiyorum, kısaca bahsediyorum, çünkü o yapım ilerleyen zaman içerisinde şaşırtan ve hüzünlendiren ya da birçok yön kısmı ile çok daha başka hale geliyor. Bu zevk kısmına müdahale etmek istemiyorum. O yüzden kişi kendi şaşırsın, daha fazla seyir zevki alsın diye daha fazla ayrıntı vermem ama, bu yapım, hem kısa süre olması yönünden, hem de cidden şans vermeniz gerektiğini düşündüğüm bir yapım olması nedeni ile spoiler vermek istedim. Tabii kısa süre olması büyük etken, ayrıca söylediğin gibi kapak resmi cidden çok ters köşeye yatırıyor. Hani çok alakasız kapak resimleri var ama, bu cidden konusu için ayrı bir saçma hale geliyor. O yine ayrı bir etken.

Yapım cidden çok acımasız, yani öyle bir anlatım tarzı var ki, sanki seri çok üzün süre boyunca devam etti, çok bağladı bize kendisine, çok berbat etti bizi sonunda. Hayır, anlatım tarzı cidden çok burkuyor bizi. Hele o son kısım böyle kısa bir yapım için cidden "başyapıt" diyebileceğim bir seviye içerisinde. Yahu sanki "epik" kelimesinin karşılığı gibi olmuş. Hayır, sadece bu yapım değil, çok daha fazla "epik" diyebileceğimiz, çok gizli hazineler var, ancak maalesef pek bilinmiyor.

Yani kısaca çok teşekkür ederim. Umarım daha fazla izleyen olur, cidden izlenilmesi lazım diye düşünüyorum. En azından ayırdığımız vakit için hakkını fazlasıyla veren ve kesinlikle - benim için - değen bir yapım. Cidden çok nadide eserler arasında.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 ay sonra...

Seriyi izleme fırsatı buldum. Güzel bir seyir zevki sundu benim için. Kendimce bir yorum getireyim. Seriye genel puanım 7 ile 8 aralığında diyebilirim.

Seri güçlü- güçsüz ve güçlenmek istiyorum şeklinde düşünceye farklı bir bakış açısıyla bakmış. Kurt ile kuzu olarak. Bir kuzu kurttan kendini nasıl koruyabilir? Bekçi köpekleri kuzuyu korursa öyle hayatta kalabilir. Fakat, korunmasız bir şekilde bir kurda karşı ayakta kalabilir mi? Kalamaz elbet. Kurda karşı olacaksan, kurttan güçlü olman gerek. Güçlü olman demek de bir şeyleri feda etmek anlamına geliyor.

Chirin' in annesini kaybetmesiyle başlıyor her şey ve intikam almaya yemin ediyor. Senden güçlü olup seni alt edeceğim diyor kurda. Fakat koyunların düşmanı kurt bu küçük ve saf kuzuyu yemiyor. Chirin ne kadar uğraşsa da git otlan, büyüdüğünde seni de yiyeyim diyor. Kurt açısından merhamet gösteriyor diyebiliriz sanırım. Hâlâ çabalayan Chirin' i görünce seni güçlü kılacağım ama bu dünyanı cehenneme çevirmek ile eşdeğer diyor. Chirin de intikam için kabul ediyor.

Chirin zamanla o kadar güçleniyor ki, karşısında duracak kimse kalmıyor. Ve dağda kurt ile konuşuyor: "Seni öldüreceğime yemin etmiştim ama sen beni güçlü kıldın, artık benim için bir baba gibisin." Bir kuzunun bir kurda böyle bakması sıradışı elbet. Bir süre sonra, Chirin' in büyüdüğü ahıra saldırmaya karar veriyorlar. Chirin öne atılıp köpeklerin hepsini alt ediyor. Fakat içeri girdiğinde gördüğü manzara korunmaya muhtaç bir kuzu ve onu korumak için üzerine atılan bir anne. Her ne kadar bir canavara dönüşse de kendi küçüklüğünü hatırlıyor ve bunu yapamam diyor. Bunun üzerine kurt ahıra saldırmak için ileri atılıyor fakat Chirin onun geçmesine de izin vermiyor. Kurt ile bir kavgadan sonra Chirin galip çıkıyor ve kurdu öldürüyor. Fakat ahıra yaklaştığında kendisine bakanlar korku içinde kaçışıp saklanıyorlar. Çünkü artık karşılarında ne bir kuzu, ne bir kurt, onlardan çok daha korkunç görünen bir canavar duruyor. Chirin bu dışlanmanın ardından çaresizce dağlara geri dönüyor ve kurtu öldürdüğü için pişman oluyor.

Aslında güç kazanırken neleri kaybettiğini gösteriyor seri. Güç kazanmaya çabalarken sürüden ayrılıyor, onları korumak için kurt ile dövüşünce kurdu kaybediyor. Sonuç olarak her türlü kaybediyor Chirin. Belki de en doğrusu kırlarda otlamak ve öldürülme korkusuyla yaşamaktı. Böyle bir hayat her ne kadar korkuyla geçse de daha mutlu bir yaşam olurdu bir kuzu açısından.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 ay sonra...

50 dakikaya sığdırılmış dopdolu bir hikaye. Son zamanlarda izlemiş olduğum iki 'kurt-kuzu' temasına sahip ama bambaşka şekilde işlenmiş olan güzel hikayelerden biri. Stormy Night duygusallığın altında eğlenceli bir hikaye sunarken bu kurt kuzumuz ise dramın altında gerçekçi bir hikaye sunuyor. Doğa kanunun bazen acımasızca süren hikayesinin özeti bir nevi. Bir de, bu gerçekliğe eşlik eden 'muhteşem' diye tabir edebileceğim o hikayeyi özetleyen şarkısı. Finaline ise tek bir söz söylemeye hakkım yok. Diğer arkadaşlarımın da değindiği gibi hikayeye uyan daha hoş afişler görebilmek isterdi bu gönül. :)

İzleyen tüm arkadaşlarım değinmek istediğim ne varsa güzel bir şekilde dile getirmiş zaten. :) Hikaye tüm acımasızligina rağmen güzel, izlenmeyi hak ediyor. Hikaye güzel, karakterler şahane, müzik de şugır, eee final desen o da güzel. Yani demem o ki, vakit kaybetmeden izlemilmesi gereken bir kurt kuzu hikayesi. Ha unutmadan suke gibi ben de o 'yılan - kuzu - kuş - yumurta' sahnesi oldu. Tanıtımın sayesinde güzel bir yapımı daha listeme eklemiş oldum esaklen. Emeğine sağlık. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?