Jump to content
  • Kayıt Ol

Marmalade Boy

Squaw

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Anime'nin Adı: Marmalade Boy

Kategori: TV Serisi

Tür: Romantizm, Drama, Komedi, Shoujo

Bölüm Sayısı: 76

Yayım Tarihi: 1994-1995

Firma/Stüdyo: Toei Animation, Fuji TV, Asatsu (ADK)

Yönetmen: Akinori Yabe, Yasuo Yamakichi, Yoshihiro Oka, Toru Yamada, Atsutoshi Umezawa

Senaryo: Aya Matsui, Genki Yoshimura, Yumi Kageyama, Masashi Noro

Müzik: Keiichi Oku

Dizayn: Yoshihiko Umagoe

Orjinal Eser: Wataru Yoshizumi

NOT:

Aynı isme sahip 1995 yapımı olan bir filmi de bulunmaktadır. Film olayların başlangıcını anlatıyor ama seriden sonra izlemenizi tavsiye ederim.

Ne zamandır izlemediğim Shoujo'larımdan biri ile izleme günlerime geri dönmeyi planladığım anda başladığım bir yapım oldu Marmalade Boy. Yorumlarını sevdiğim ve anime zevkini beğendiklerimden biri olan sevgili kardeşimin esaklen'in bana verdiği 'Drama Queen' adıma layık olmaya çalışarak başladığım ve son zamanlarda severek izlediğim bir yapım oldu. Bölüm uzunluğunun hezimetine uğramış olduğunu belirtmem lazım. Zira konu bu kadar yayılmamış olsa daha da keyifli bir seyirlik olacaktı, özellikle finale bir kala araya sıkıştırılmış gereksiz bölümleri görmezden geldim çünkü son 10 bölüme kadar bana güzel bir seyirlik keyfi yaşattı. Konusunun absürtlüğü sizi yanıltmasın, zira sizi çok samimi ve sevimli bir hikaye bekliyor olacak. Genelde nadir olan bir özelliğe sahip; karakter kalabalığı. Shoujo yapımlarında pek sık rastlamadığımız bir şeydir bu. Marmalade Boy bu nadirliği aşabilen bir yapım olmuş, sanırım bu da seyircisine gereksiz bölümleri affettirmek adına sunmuş olduğu en güzel hediye. Hatırlayabildiğim kadarıyla bana bu tadı verebilenler listemde aklıma ilk gelen isimlerden biri

http://www.animemangatr.com/forum/anime-tanitimlari-ve-incelemeleri/4280-glass-mask-2005-a/?ltr=G kuşkusuz. Her ne kadar -mangası henüz bitmediği için- finali bana hayal kırıklığı yaşatmış olsa da onun karakter bolluğu serideki en güzel özelliklerden biriydi, tabii hikayesinin ardından gelen özellik de. Hikayesi ile çoğu Shoujo yapımı geride bırakabilecek bir gücü olduğunu gözüm kapalı idda edebilirim. Neyse konumuz Marmalade Boy, Glass Mask değil ve ben hemen geri bu isme dönüş yapıyorum. :D

Seriye başlamadan önce bir insanın hayatının sadece bir akşam yemeğiyle değişebileceğini düşünmezdim eminim. Ama Miki'nin hayatının bir akşam yemeğinden sonra gelen dğişim rüzgarıyla nasıl da çalkalandığına tanık oldum. Yer yer hüzün serpiştirilmiş bir yapım olsa da geriye kalan kısımlarıyla aşırı keyif veren bir seri olduğunu rahatlıkla dile getirebilirim. Anne ve babası boşanan Miki ile Yuu hayatları boyunca akıllarına gelmeyecek bir sürprizle karşılaşırlar. Hawaii tatilinde olan anne babaları, birbirlerine aşık olmuş çiftlerimiz boşanıp eş değişimi ile evlenme kararı almışlardır. Bunla da yetinmeyip aynı çatı altında yaşama kararı vermişlerdir. Yuu bunu kolayca kabullenebilmişken Miki hayatı boyunca böyle bir şeyi kabullenemeyeceğini düşünmektedir. Okuldaki saatlerini bu saçma durumdan kurtuluş olarak gören Miki, hayatının en berbat ikinci sürpsizi ile de kısa süre içersinde karşılaşır çünkü Yuu eve yakın olan bu okula nakil olmuştur ve evde görüştükleri yetmiyormuş gibi okulda da sık sık görüşeceklerdir. Miki her zorluğa karşı bunu okuldaki arkadaşlarından saklamaya çalışır, elbette ki, ''İki kişinin bildiği sır sır değildir'' sözü boşuna söylenmemiş.

:P Bu durumu her ne kadar saklamaya çalışsalar da tüm zorluklar onları bulmaya devam edecektir.

Sadece bu ikiliyi izleyeceğinizi düşünmeyin sakın, başka aşklara tanıklık edip hayatınız boyunca kabul etmeyeceğinizi düşündüğünüz ''öğrenci-öğretmen'' aşkını izlerken, platonik aşkların acımasızlığını bir kez daha göreceksiniz, onun yanında masumluğunu da... Itazura na Kiss serisi mi bundan önce yoksa Marmalade Boy mu ondan önce bilmiyorum ama birbirlerinden esinlendikleri, artı başka nice Shoujo yapımlara da ilham verdiğini düşünüyorum, zira Rokutanda izlerken sık sık Clannad yapımlarındaki Sunohara'yı gözlerinizin önüne getirip durduğunuzu fark edeceksiniz. Karakter kalabalığının en önemli taşlarından biri bana göre. Özellikle de komedi sahnelerinin kilometre taşı diyebiliriz. Bazı şapşal karakterler vardır hani, yaptıklarıyla sizi o seriye karşı olan ilginizi kaybetmeyi düşündüğünüz anda yakalayıverir. İşte Rokutanda da bahsettiğim bu etkenlerden birisi. Bazı yaşanılanlar bir an gözüme saçmalık ya da aptallık gibi göründü. Sonra kendi lise yıllarıma gittim ve gözüme o kadar masum o kadar şeker göründüler ki hem yaşanılan dostluklar hem de hissedilen aşklar yüzümde bir tebessüm oluşmasını sağladı. Ordan oraya savrulan karakterler silsilesi yok, ordan burdan girip bir yerde pinekleyen olaylar zinciri de yok, dahası sizi sinirden delirtecek karakterlerden bi haber olan bir isim Marmamelade Boy. Öte yandan, bildiğiniz sıradan olaylarla sizi kendine bağlayacak bir seyirlilk var karşınızda, sıradan derken anne babaların bulundukları durum değil kastettiğim. Baş karakterlerimizin yanında onların çevresini saran diğer sevilesi karakterler de... Bildiğimiz olayların, seyircisini içine böylesi sıradan bir şekilde çekebilmesi de cabası diyebilirim. ''Sıradan ama sevilesi, bilinen ama keyifli, hüzünlü ama eğlendirici bir yapım olur mu?'' demeyin sakın. Zira, siz de ben gibi Marmalade Boy izledikten sonra bu soruya cevap vermekte pek tereddüt etmeyeceksiniz. Tüm bu özellikleri yanında uzun ve nostalji Shoujo yapımlarımın yanına kendini yerleştirmeyi başaran bir isim olmasıyla gönlümde yer edinenlerden olduğunu söyleyebilirim. Konusu derken OST'larını da yabana atmayalım derim. Çok zengin bir OST ziyafeti yok, olanlar da seriye en çok yakışanlardan olduğu için fazlasını da aramaya gerek yok zaten. Her şeyiyle dört dörtlük diyemem belki ama birçok özelliğiyle izlenmeyi hak ettiğini söyleyebilirim. Bu ara Shoujo açlığı çekenler, ya da nostalji tadında bir şey arıyorum diyenlerin bir an önce bu adrese uğraması tavsiye edilir. ;)

Ve seriyi izlediğim dönemde severek dinlediğim iki güzel şarkısı. Gerçi hoş hala dinliyorum.

:)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...
  • İleti 2
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Squaw

2

• dcmbr

1

En Çok Yazanlar

Çok güzel bir anlatım olmuş elinize sağlık. Haddim olmayaraktan üç beş bir şey eklemek istiyorum. :)

Mangasını okumuştum gayet güzeldi, fakat sonrasında animeye baktığımda, ı-ıh beğenemedim niye bilmiyorum. Sanki mangadaki çizgi özeni animede gösterilmemiş gibiydi. Hoş, her shojo anime aynı şekilde oluyor değil mi? :006:

Konusu gerçekten enteresan. Eğer hakkında özet okusaydım katiyen başlayacağım bir manga değildi, bu tür şeylerden pek hoşlanmam çünkü. Lakin bu Japonlar nasıl yapıyor bilmiyorum ama en "o kadar da olmaz ki canım!" dediğimiz şeyleri bile güzel gösterebiliyorlar. (bkz: usagi drop) Devamında okuduğuma pişman olmadım. İlmek ilmek işlenen ve hiç akılda boşluk bırakmayan bir örgüsü var serinin. Gerçekten de, böyle hassas konumdaki karakterlerin her adımı okuyucu/izleyici için önemliydi, tek kusur her şeyi mahvedebilirdi. Tecrübeli mangaka da bunu düşünmüş olmalı. :)

Bir de bunun devamı Marmalade Boy Little mangası var şu an devam eden. İlk serinin 13 yıl sonrasından devam ediyor. Devamını merak edenlere tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Çok güzel bir anlatım olmuş elinize sağlık. Haddim olmayaraktan üç beş bir şey eklemek istiyorum. :)

Mangasını okumuştum gayet güzeldi, fakat sonrasında animeye baktığımda, ı-ıh beğenemedim niye bilmiyorum. Sanki mangadaki çizgi özeni animede gösterilmemiş gibiydi. Hoş, her shojo anime aynı şekilde oluyor değil mi? :006:

Konusu gerçekten enteresan. Eğer hakkında özet okusaydım katiyen başlayacağım bir manga değildi, bu tür şeylerden pek hoşlanmam çünkü. Lakin bu Japonlar nasıl yapıyor bilmiyorum ama en "o kadar da olmaz ki canım!" dediğimiz şeyleri bile güzel gösterebiliyorlar. (bkz: usagi drop) Devamında okuduğuma pişman olmadım. İlmek ilmek işlenen ve hiç akılda boşluk bırakmayan bir örgüsü var serinin. Gerçekten de, böyle hassas konumdaki karakterlerin her adımı okuyucu/izleyici için önemliydi, tek kusur her şeyi mahvedebilirdi. Tecrübeli mangaka da bunu düşünmüş olmalı. :)

Bir de bunun devamı Marmalade Boy Little mangası var şu an devam eden. İlk serinin 13 yıl sonrasından devam ediyor. Devamını merak edenlere tavsiye ederim.

Rica ederim, ne demek? Tanıtımları, bir seri üzerinde seviyeli tartışmalar yapabilmek ve severleri ya da sevmeyenleri tarafından bir şeyler eklenip çıkartmak adına açıyorum zaten. Bu nedenle de görüşlerini ve seri hakkında benim bilmediğim ama sayende öğrenmiş olduğum bu bilgileri eklediğin için çok teşekkür ederim. :)

Senin yorumuna karşı olarak algıma lütfen ama manga ve anime konusunda bir şeye değinmek istedim. Her daim için mangaların çizimleri ve bazı konuların animede es geçilmiş olması açısından mangalar animeden bir adım ileride, bunu kabul ediyorum fakat benim için anime farklı bir yerdedir manga ayrı bir yerdedir. Manga severler için belki farklı bir görüştür ama ben nedense hep bu şekilde değerlendirmeyi sevmişimdir. :D Diğer yandan dediğin bir şeye katılmaktan kendimi alamıyorum. Başlarda 'absürt' diye tabir edebileceğim şu konu beni ilk dakikalarda kendine çekmişti, bu nedenle hiç tarzım değil diye düşündüğüm nice konular geçmişte beni kendine kolayca bağlamayı başarabilmiştir. Bu nedenle, her konuya bir şans vermeyi seviyorum.

Marmalade Boy Little mangasından haberim yoktu, bilgi için teşekkürler. ;)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?