Jump to content
  • Kayıt Ol

Irresponsible Captain Tylor


Akuma_Blade

Önerilen İletiler

Captain_Tylor_Soyokaze_crew.jpg

IRRESPONSIBLE CAPTAIN TYLOR (1993) :

Bölüm Sayısı: 26 + 10

Yönetmen & Senaryo : Koichi Mashimo

Orijinal Eser : Hitoshi Yoshioka

Müzik : Kawai Kenji

Musekinin Kanchou Tylor, Hitoshi Yoshioka'nın 1989-1996 yılları arasında yazdığı -yan öykülerle birlikte- 15 ciltlik Most Irresponsible Man of the Space adlı Light Novel'den uyarlanmıştır. Hikayede uzak bir gelecekte, Dünya Federasyonu'nun dış uzayda kolonileşirken bir başka bir ırkla karşılaşmış ve onunla savaşa girmiştir. Fakat Raalgon denen bu imparatorluk öylesine güçlüdür ki onlara karşı zafer kazanma umudu giderek azalmaktadır.

Ortam buyken Justy Ueki Tylor adında bir genç, askerlik şubesinin bir elemanına donanmaya katılmak istediğini söyler. Görevli bunu anlayamaz çünkü savaşın gidişatı malumdur. Tylor "bedava yemek ve rahat bir yaşam" için bunu istediğini söyleyince aralarında anlamsız bir atışma başlar ama Tylor adamın söylediklerini kavrayamamış görünmektedir. Gönderildiği askeri üste yaşanan komik olaylar (anlatmayayım, siz görün) ardından Tylor bir getir-götür işi için eski bir amirale emeklilik evraklarını götürmekle görevlendirilir fakat orada birkaç Raalgon'un amirali esir aldığını görür ve durumu bir şekilde çözüp günü kurtaran Tylor'e üstleri kullanımdan çıkartılmayı bekleyen bir geminin komutasını verir. Tylor'un Soyokaze adlı bu gemide yapacakları sadece kendi ve mürettebatının değil, tüm insanlığın geleceğini değiştirecektir.

Musekinin Kanchou Tylor'un alışılmadık bir liderlik portresi çizdiği söylenebilir. Zira seride insanlara emirler yağdırmaktan ziyade insanların sorumluluklarını üzerlerinde bir baskı unsuru oluşturmadan yerine getirmelerini sağlayan, bir karar alınması gerektiğinde de bunun o anki durumun pragmatik olarak en basite indirgenmiş yoluna yönelik kararlar alan bir kaptan söz konusu. Benzer şekilde Tylor'un olarlar karşısında aldığı kararlar ve tepkilerin sonuçlara yansıması üzerinden onun facia boyutta bir budala mı yoksa egzantrik bir deha mı olduğu izleyici yorumuna bırakılmıştır ki bu da doğru bir seçim sayılabilir.

Notlar:

-Serinin tutması sonrası serinin sonrasında geçen 10 bölümlük bir OVA serisi de hazırlanmıştır.

-Seri Uchuu Senkan Yamato ve Captain Harlock gibi space opera'lara saygı duruşları içermektedir.

-Raalgon İmparatorluğu için Star Trek'deki Romulan'lardan esinlenilmiştir.

-Romanın yazımındaki ilham kaynaklarından biri de aslen Japon komedyen Hitoshi Ueki (1927-2007)'nin II. Dünya Savaşı sonrası tepeden inme bürokrasiyi ve kapitalist sistemi, savaştan sonraki ilk kuşağı karikatürize bir salaryman tiplemesi üzerinden hicveden bir filmi olan Irresponsible Age of Japan'dır.

-Müzikler Fate/Zero, Gundam 00, Patlabor, Ghost in the Shell, Ranma, Towa no Quon, Re Cyborg, Wold Trigger, Devilman, Vampire Princess Miyu, Eden of East, Sky Crawlers gibi animeler ve Avalon, GANTZ, Ring, Dark Waters, Death Note, Ip Man gibi filmlerden hatırlanabilecek Kawai Kenji tarafından hazırlanılmıştır.

Bana Dostoveyski'nin Budala'sının hayli serbest ama keyifli bir yorumu gibi gelmiş olan Irresponsible Captain Tylor gerçekten de farklı bir space opera arayanlara birebirdir.

captain tylor.jpg

images.jpg

5835592653b12_captaintylor.jpg.134caa09ee160a97aa3e1813fa5cc44e.jpg

images.jpg.d9869b3a6f864cb5219f7c9cdc2a7000.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • İleti 0
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

  • Akuma_Blade

    1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Yollanan Resimler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?