Jump to content
  • Kayıt Ol

Video ve Codec Problemi

Fingolfin

Önerilen İletiler

Şimdiye kadar şu codec packleri denedim CCCP, K-lite, KCP BE. Şu anda yüklü olan KCP. Her birini kurmadan önce, uninstall yaptım. Bunun için RevoUninstal programını kullanıyorum. Arkada bırakılan kalıntıları temizleme gibi bir işlevi var. Ama gerçekten sistemden bütün codec kalıntıları arınıyor mu bilemiyorum. Çünkü her seferinde sorunlarla karşılaştım.

Arada sırada, 720p normal videolarda kasma olabiliyor. Diğer sorun ise H10(10bit) videolarda takılma sorunu yaşamam. Bununla bitmiyor bir de tam ekran yapınca tearing sorunu yaşıyorum, yani ekranda yatay olarak oluşan şeffaf çizgiler veya kırılmalar.

Sistem çok güçlü olmasa da 720p videoları rahat rahat izliyordum önceden. Hatta 1080p yi de izletiyor ama onda 10 bittekinden daha çok takılıyor. Neyse o önemli değil. 720p rahat izleyeyim yeter.

Yardım istediğim konu ise codecleri tam olarak nasıl sistemden temizleyebilirim ve bu kasma, takılma, tearing problemlerini nasıl aşabilirim?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 13
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Fingolfin

6

• painscream

1

• nephie

1

• kaitokid_23

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

Her ne kadar eskileri kaldırsan da format atana kadar eskiler kalkmıyor. Bende CCCP ve onun üstüne DirectVobSub kurulu. 10bit veya 8bit olmaksızın her videoyu rahat rahat açıyor. Program temizleyicilerle bir temizle ondan sonra bir de yukarıda yazdıklarımı kur. O da olmazsa format atıp tekrar yükle derim ben.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

CCCP önceden vardı da üzerine DirectVobsub yüklememiştim. Öyle deneyeyim bir de. Ama format atmak biraz abartı olur. :D Video dışında problem yok sistemde. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir pot player dener misin? Kendisi altyazı efektlerini ve 10 bit destekliyor diye biliyorum. Kendi codecleri ile geliyor olması lazım yine. Belki çözüm olur takılmalara.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

nephie önerin işe yaramadı. painscream potplayer denedim o da olmadı hatta daha kötü oynattı mpc den. :(

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

K-lite codec denemeniş öneririm ben kullanıyorum ve 720p. Yada 180p. Gibi videolar da hiç bir sorun yaşatmıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kalıntıları temizlemek için Unіnstall Tool öneririm.Gayri Pc'nin durumu normal değil ben olsam cevap bekleyeceğime format atardım.Bir ihtimal daha var ki oda ekran kartı sürücün yanlış yüklenmiş yada yüklenmemiş olması, buda videoların açılışını yavaşlatabilir yada dediğin kırılmalar olabilir.Hadi kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İş codec packlerle ilgili değil gibi. Hepsini denedim, aysöken senin önerdiğini de denemiştim. Ekran kartı sürücüsü yanlış mı yüklü emin değilim ama sanmıyorum. Dediğim gibi başka sorun yokken format atmak aşırıya kaçmak olabilir ama son çare onu denerim artık.

Ondan önce belki sorunu giderecek bir tavsiye gelir. Önceki cevaplar için teşşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kudo, sistemini ya da ciddi anlamda sorununu bilemediğim/anlayamadığım için pek yardımcı olamam büyük ihtimalle şahsi olarak. Ama belki bu kaynak bana zamanında yardımcı olduğu gibi, umarım sana da olabilir. (Bilmiyorum bu yolları denedin mi ya da bu kaynağı ziyaret ettin mi ama, umarım yardımcı olur. Kolay gelsin.)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Nette baya araştırmıştım, verdiğin linkteki programlardan da haberim var. Yine de sağol esaklan. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kalıntıları temizlemek için Unіnstall Tool öneririm.Gayri Pc'nin durumu normal değil ben olsam cevap bekleyeceğime format atardım.Bir ihtimal daha var ki oda ekran kartı sürücün yanlış yüklenmiş yada yüklenmemiş olması, buda videoların açılışını yavaşlatabilir yada dediğin kırılmalar olabilir.Hadi kolay gelsin.

Öncelikle bu yorum çok yerinde, 2. kısmı dikkate almanı öneririm. Ekran kartı driverlarını bi elden geçir, güncelle. Eğer ekran kartının açılabilir bir menüsü varsa -ki vardır- oradan "frame rate" denen ayarlarla biraz da oynayabilirsin. Hoş 1080p çalıştıabildiğin söyledin, bilemedim.

İkinci olarak bu muhabbeti seneler önce bir arkadaşım daha yaşıyordu, o zaman Vista kullanıyordu. "Aero" diye bir özellik var bilir misiniz bilmem, W7'de de mevcut. Onu genelde kapatırız performans uğruna. İşte onu aktifleştirdiğinde sorunun çözüldüğün farketmişti çok ilginçti aklımdan çıkmamış :D

Sallamasyon yazdım bir şeyler ama eğer olmazsa yabancı forumlardan arar tarar bulurum illa ki, pek severim böyle çözümü olasılıklara dayalı problemleri :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Aynı sorun bende de vardı birkaç sene öncesine kadar. O zaman K-lite kullanıyordum sonra KCP'e geçmiştim. Fakat ben pcnin ve ekran kartının fanını da sık sık temizlerim. Fan tozlandığında performans düşüyor. Sonra düzelmişti her şey.

En son geçenlerde videoya alt yazı yüklediğimde video kağnı hızı ile ilerliyordu, fana baktım yine toz doluydu, temizledim düzelmişti.

Bir ihtimal fanını temizlemeyi de denemeni öneririm.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Teşekkürler cevaplar için, bu başlığı açmadan önce baya araştırma yapmıştım. Undermine söylediklerini yapmıştım ve kontrol etmiştim zaten. :)

gundam'ın önerisi ise yeni benim için. Fanı temizledim ama henüz test etme fırsatım olmadı. Bakınca bu mesajı editlerim. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?