Jump to content
  • Kayıt Ol

Kıyıda Köşede Kalmış Animeler

Squaw

Önerilen İletiler

Başlıktan az buçuk anlaşılacağı üzere konumuz belli. Size göre adından sıkşa söz edilmeyen fakat övgüyü hak eden ya da izlenmeyi hak ettiğini düşündüğüz animeleri tartışalım istedim. Bu sayede, kıyıda köşede kalıp unutulmuş olan bazı cevherleri gün ışığına çıakrtır, isimlerinden bihaber olan arkadaşların izlemesini sağlayabiliriz dedim. Şimdilik ilk konu çok kabarık olmasın diye ilk etapta aklıma gelen serilerimi eklemek istedim. İçinizde sevenleriniz vardır belki, sevenlerinin olduğu kadar sevmeyenleriniz de. Fakat hiç izlememiş olanlarımız da mevcuttur diye düşünüyorum, hatta belki de adını ilk kez burda duyacağınız isimler bile olabilir. :)

Hanada Shounen-shi

Böylesi güzel bir serinin pek konuşulmuyor oluşu hep garibime gitmiştir. Belki konuusundan belki de serinin afişlerinden kaynaklı, nedeni hangisi bilemiyorum ama böylesi eğlenceli, böylesi içten, böylesi sevimli mi sevimli bir serinin çoğu animeseverin izlenme arşivinde olması taraftarıyım. Sırf komedi bezenmiş serilerden mümkün mertebe uzak durmaya çalışan beni bile kendine zımbalamış bir isim. Kısacası bu yaramaz mı yaramaz ama bir o kadar da sevimli Ichiro'nun bu samimi dünyasına bir uğrayın derim.

Ojiiisan no Lamp

Kısacık süresine rağmen saklı gizli kalmış cevherlerden biri daha. Belki amatör bir elden çıkma diye pek şans verilmiyor olabilir ama bu şaheseri mutlaka izleyin derim. Hatta vaktiniz varsa bu gece oturup şu güzelliğin keyfine varın. ;)

Ajimu: Beach Story

Biliyorum birçoğumuz MyAnime List sitesine takılıyor olsak da puanlamasına önem vermeyenlerdeniz. Eeee o halde bu güzel ve bir o kadar da içine çeken sahil hikayesini neden çoğumuz hala izlememiş ki? :( Üstelik birkaç bölüme sahip olmasına, yani kısacık bir yapım olmasına rağmen... Herkes sever mi sevmez mi bilmem ama benim bu başlık adı altında aklıma ilk gelecek isimlerden birisi. İyi ki böylesi güzel bir hikayeyi tanıma fırsatı yakalamışım. Bazen rast gele takılması işe yarıyor. :D

True Tears

Bir ara bizim forum çatısı altında konuşulan bir yapım olsa da pek fırsat verilmeyenlerden birisi. Serinin noksanlıkları var elbette, hatta kopuklukları da ama yine de izlenmeyi hak edenlerden biri. En azından finali benim damak tadıma göre sonuçlanıyor. Bana, bu seriyi bu başlığa taşımam için güzel bir neden. Biraz da melankoli havasıyla izlenilebiletesi olanlardan diye düşündüklerimden.

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Listeme şöyle bir bakma ihtiyacı duydum, sonuçta kıyıda köşede kalmış animeleri izleyenler ve hakkından konuşanlar az olduğundan seven kişi bile unutabiliyor. :)

Bokura wa Minna Kawaisou

Geçen senenin yapımlarındanmış ama ben bu yaz izledim. Hoşlandığı kızla aynı evde yaşamak zorunda kalan bir erkek ve o evin türlü türlü sakini. Çok bilindik bir konu. Ben genelde bu tarz animeleri sevmem ama bu anime hoşuma gitmişti. Animede kullanılan renkler de hoştu. 12 bölüm, biraz ucu açık bitiyor ama hoş vakit geçirmek için güzeldi.

Hanasakeru Seishounen

Bayıldığım bir yapım (bozulan harddiskime değil bu animeyi yitirdiğime üzülmüştüm daha çok). Harem türü bir shoujo ki ben harem yapımlarını hiç sevmem. Ama bu anime bence çok güzeldi. Perde arkasında ülkeler arası politik çatışmaların da işlendiği dolu bir yapımdı.

Himitsu: Top Secret

Çok orijinal bir konuya sahip. Polisiye ve bilim-kurgu severlerin mutlaka izlemesi gerekir diye düşünüyorum.

Kino no Tabi

Çok sakin bir anlatıma sahip bir yapım. İnsan doğasını çeşitli öykülerle çarpıcı bir şekilde anlatmışlar. Bazı bölümlerde gerçekten etkilendiğimi hatırlıyorum.

The Vision of Escaflowne

Shoujo+mecha :D 90'lı yıllara ait bir anime olması daha fazla sevmemi sağlıyor. Çizimleri çok iyi ve bence mecha'ların çalışma prensibi çok gerçekçi. Kızın duygusal gelgitleri sinir bozucu da olsa, bir lise öğrencisi için gayet normal. Tüm karakterlerin sonunda olgunlaştığı bir macera.

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...

Bu "kıyıda köşede kalmış animeler" diyince benim yıllardır aklıma gelen hep "Strait Jacket" olmuştur. Bazen hala düşünüyorum neden bu kadar potansiyeli olan bir konuya sadece 3 bölümlük bir ova çekilir diye.

strait-jacket-1713_20872263.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben de listeye Vampire Princess Miyu ile Devilman lady'i eklemek istiyorum old but gold derler ya aynen böyle bu animeler herkes izlemeli

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben de listeye Vampire Princess Miyu ile Devilman lady'i eklemek istiyorum old but gold derler ya aynen böyle bu animeler herkes izlemeli

Vampire Princess Miyu o güzelim sevilesi Larva karakteri için bile izlenmeli, hatta Larva ve Miyu ikilisi için... :)

Gelmişken şu yapımlara değinmeden geçmeyeyim dedim.

Area 88 (TV)

12 bölüme sığdırılmış hoş bir seri, müzikleri de seriye yakışacak derecede güzel. Ana karakterimiz ise bir karakterde arayabilecegim özelliklere sahip. Ondan ziyade üstekilerin aralarındaki iletişimi sevdim ve tabii ki arka plandaki hikayeleri. Lakin ana hikayeye biraz zayıfça yer verilmiş. Bu da serinin en büyük eksilerinden birisi, ha bir de o eksikliği tetikleyen zayıf finali. Gerçi eksikliğine rağmen tatmin edici bir finaldi, kabul etmem lazım. :)

Bir de haklarında bir şeyler karalamadan şu güzel iki yapımı da ekleyeyim dedim. Zaten forumumuzda tanıtımı olduğu için direk tanıtım linklerini bırakıyorum.

Chirin no Suzu

http://www.animemangatr.com/forum/anime-tanitimlari-ve-incelemeleri/8560-chirin-no-suzu/

Stormy Night

http://www.animemangatr.com/forum/anime-tanitimlari-ve-incelemeleri/8773-stormy-night/

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 yıl sonra...
On 04.11.2015 at 18:56, Squaw dedi ki:

Hanada Shounen-shi

Böylesi güzel bir serinin pek konuşulmuyor oluşu hep garibime gitmiştir. Belki konuusundan belki de serinin afişlerinden kaynaklı, nedeni hangisi bilemiyorum ama böylesi eğlenceli, böylesi içten, böylesi sevimli mi sevimli bir serinin çoğu animeseverin izlenme arşivinde olması taraftarıyım. Sırf komedi bezenmiş serilerden mümkün mertebe uzak durmaya çalışan beni bile kendine zımbalamış bir isim. Kısacası bu yaramaz mı yaramaz ama bir o kadar da sevimli Ichiro'nun bu samimi dünyasına bir uğrayın derim.

Gerçekten çok iyi olmasına rağmen kıyıda köşede kalmış bir anime. Ben de ana teması/amacı/niyeti komedi olan yapımları pek sevmem ve tercih etmem. Buna rağmen çok beğendim. Afişini, konusunu gördüğümde; "Ben bunu severim." desem de animeden beklentim yoktu. İzledikten sonra ise ekrandan memnun kalarak ayrıldım.

Ana karakter çok yaramaz - öyle böyle değil baya baya yaramaz - bir o kadar da saf/masum/samimi, aşırı sevimli bir çocuk. Ailesi desen hepsi manyak, gırgırcı tipler. Onlar dışındaki yarı temel karakter ve yan karakterler ise komedi ile ciddiyet arasında dengeli ayarlanmış bir şekilde gidip gelen kişiler. Her şey tadında geldi bana. Çizimleri herkes beğenmeyebilir. Genelde önemli kişilerde çirkin çizimler kullanmış mangaka ama sevimli olan sevimli, güzel olan güzel çizilmiş yeri geldiğinde. Sonuçta animenin-manganın yapısına uyumlu çizimler olmuş. Valla İçirou süper. :46:

Kurgu genel olarak eğlenceli ve komik ilerliyor. Espriler, komiklikler- belki de beklentisiz, donuk şekilde başladığımdandır- hep beklemediğim anlarda/şekillerde karşıma çıktığından çok vurucu oldu benim için. Hehehhehe:lol2-onion-head-emoticon:...hoh...:sigh-onion-head-emoticon: Baya güldüm. Ama duygusal anların yoğun olduğu noktalar da var. Ve ben tadında buldum. Gözlerimin dolduğu anlar bile oldu. 

Animenin açılış ve kapanış şarkılarını ise beğenmedim. İkisini de baştan sona dinlemedim gerçi ama biraz bakmam yetti bana. Uygun gelmedi bana, bütünleştiremedim animeyle.

Kısacası herkese izlemesini ben de tavsiye edebilirim.

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

@Kudo Shin'ichi Senle konuştukça yeniden izleyesim geldi. Zaten bir daha izlemeyi düşünüyordum. :D Hatta izleyince bu kez bir inceleme döktürme planım da var doğrusu. 

Ichiro candır. :ba:

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bence de inceleme yazman güzel olur. Aslında bakmıştım belki açmışsındır diye. :P

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

4 dakika önce, Kudo Shin'ichi dedi ki:

Bence de inceleme yazman güzel olur. Aslında bakmıştım belki açmışsındır diye. :P

Üşengeçliğime denk gelmiş demek ki. :P:D

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

On 04.11.2015 at 23:20, özz dedi ki:

Hanasakeru Seishounen

Bayıldığım bir yapım (bozulan harddiskime değil bu animeyi yitirdiğime üzülmüştüm daha çok). Harem türü bir shoujo ki ben harem yapımlarını hiç sevmem. Ama bu anime bence çok güzeldi. Perde arkasında ülkeler arası politik çatışmaların da işlendiği dolu bir yapımdı.

Himitsu: Top Secret

Çok orijinal bir konuya sahip. Polisiye ve bilim-kurgu severlerin mutlaka izlemesi gerekir diye düşünüyorum.

The Vision of Escaflowne

Shoujo+mecha :D 90'lı yıllara ait bir anime olması daha fazla sevmemi sağlıyor. Çizimleri çok iyi ve bence mecha'ların çalışma prensibi çok gerçekçi. Kızın duygusal gelgitleri sinir bozucu da olsa, bir lise öğrencisi için gayet normal. Tüm karakterlerin sonunda olgunlaştığı bir macera.

Bu üçü konusunda kesinlikle katılıyorum. 

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 yıl sonra...

Bu konuya uzun süredir yazan olmamış o arada baya anime izledim dolayısıyla bir kaç bir şeyler daha ekleyeyim 

11-nin iru çok güzel bir gerilim filmi

Arslan Senki'nin ilk ovası güzeldir yeni çıkanı beğenmedim pek

Bounen no Xamdou çok beğenmiştim

Crusher Joe da nostaljik ovalardan

Gensou Jotan Ellcia da fantasy eşsiz bir deneyimdi direk 10 verdim

Mirai Shounen Conan da nadir ghibli tv animelerinden biri

Green Legend Ran

Hakaba Kitarou 2008

Hakugei Densetsu

Hashire Melos 1992 filmi

Haunted Junction

Heatguy J

Ie naki ko tartışmasız favorilerimden biri

Kishin Heidan ovası

Kanata no Astra

Kuroi ame ni Utarete

Lily cat çok güzel bir space thriller

Lodoss tou senki Fantasy sevenler için

Mujin Wakusei Survive Macera sevenler için

Speed Grapher 

The Book of Bantorra

Tokyo Vice

Yuugo the negotiator

Şimdilik bu kadar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?