Jump to content
  • Kayıt Ol

Hayvan Çiftliği (Animal Farm)

The North Wind

Önerilen İletiler

Adını bir kaç yıl önce ilk defa İngiliz Edebiyatı dersinde duyduğum İngiliz edebiyatında önemli bir yere sahip eser. George Orwell veya gerçek adıyla Eric Arthur Blair tarafından yazılmış fabl tarzında bir siyasi hiciv romanıdır. Belki bir siyasi kişiliği direkt olarak eleştirmenin, o kişiyi destekleyen kişilerce fikirlerinin daha okunmadan reddedilmesi, belki de yoğun sansürlerin uygulandığı bir dönemde sansüre takılmadan fikirlerini anlatabilmek amacı veya belki de kişisel çekinceleri yüzünden kişileri direkt olarak eleştirmek yerine, çiftlik hayvanları üzerinden dolaylı bir eleştirme yoluna gitmiştir. Kitap Stalin ve rejimini eleştirmektedir. İnsanlar tarafından bunca yıldır kullanıldığını ve karşılığını yeterince alamadığını düşünen hayvanlar isyan ederek çiftliği ele geçirirler. Bir çok entrika, yalan ve karalama sonucu diğer rakiplerini saf dışı bırakıp çiftliğin lideri olan Napoleon isimli domuz (Stalin'i temsil etmektedir), tüm hayvanlar için eşitlik ve adalet sloganlarıyla yola çıkılmasının ardından hayvanları insanlardan bile görmedikleri zulümlerle karşı karşıya bırakmıştır. Kitap İngiltere'de bir dönem sansüre uğramıştır. Geçmişi ve bugünü daha iyi analiz etme açısından oldukça önemli bir eserdir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 1
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• cakiphan

1

• The North Wind

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Ben bunu olaksılıksız yada empatiyi okurken duymuş olmam lazım . Oradaki hacker bahsediyordu yanılmıyorsam. Neyse onu okurken de niyetlenmediydim şimdi de niyetlenmedim ama başka birşey yapacaktım onu anımsattı ucundan bu konu ... Ben biraz üstüne odaklanayım o konunun

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?