Jump to content
  • Kayıt Ol

07th Expansion tartışma platformu [Higurashi, Umineko, Ōkamikakushi]

Skullchukka

Önerilen İletiler

07 Vn'lerinin %80'ini oynadıysan adam gibi VN oynamışlığın var olur be! :D 1-2 sene.. Bir de Umineko Chiru -çıkarsa- animesiyle aynı zamana denk gelirmiş...

Hah, ben de onu diyecektim. "07th değil ama Ryukishi var diye tartışmak doğru olur mu yav" falan diye. Bence de Rewrite muhabbetini sonlandıralım D:

Umineko animesi.. yeah. Nanjo ve Mammon'u tek geçiyorum animede ben D:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 438
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• loykad

121

• LuluNatu

82

• Skullchukka

59

• Shana

38

Buraya animeyle ilgili hiçbir şey yazmadığımı fark ettim. Genel bir yorum yapacak olursak;

Uminekoya konusuyla ilgili hiçbir fikrim yokken başlamıştım, açıkçası Higurashi gibi korku ağırlıklı daha farklı konusu olan bir anime bekliyordum. Bu kadar mükemmel bir hikayesi olduğunu bilmiyordum.

Farklı özellikte çok fazla karakter var ve bu da en sevdiğim yönlerinden biri oldu. animede olaylar çok hızlı gelişiyor , sadece birkaç bölümde bir sürü karakter çıkıveriyor ortaya.

En azından bu sayede hiç sıkmıyor diyebiliriz ama bazı yerlerde olaylar daha açık ve yavaş gelişebilirdi , en azından izleyiciye düşünecek malzeme olurdu. Mesela Eva'nın altının yerini bulduğu sahnedeki aile

üyelerinin tartışmalarını animede görmeyi isterdim açıkçası. Bir anda Eva Beatrice oldu , ne olduğunu anlayamadım bu mudur yani dedim:P

Üzerinde düşününce her şey o kadar karışık geliyor ki :P İçinden çıkılmıyor

İlk arctaki en büyük sorulardan biri, Maria 'ya şemsiyeyi veren kim?

Nedense Shannondan şüpheleniyorum:P Zaten serinin başından beri bir sevemedim Shannon'u:P Sevmeyeceğim de:DTabi bunu düşünmek için Maria'nın

cadılar konusunda kolay kandırılabilir biri olduğunu varsaymam lazım:P

Rudolf Kyrie ve Battler'ın konuştuğu bir sahne vardı. Rudolf un dediği çok kafamı karıştırmıştı “ Ben muhtemelen bu gece öldürüleceğim "

Kyrie ve Rudolf öldürüleceklerini tahmin etmişler miydi? Bu Kyrie'yi bir numaralı şüpheli yapıyor benim için:P Sahte ceset kullanmış olması da mümkün. Takano'yu andırıyor.

İlk arc tamamen Natsuhi'yi şüpheli göstermek için gibiydi. Ama onun katil olduğunu düşünmüyorum. Eh bu kadar ön plana çıkarıldıktan sonra katil çıkması yazık olurdu zaten.

İlk bölümlerdeki katillerden birinin George olduğundan neredeyse eminim ama kimi neden öldürdü hiç bir fikrim yok:P Ve Jessica. Onun hakkında hiçbir fikrim yok ama katil çıkarsa da şaşırmam doğrusu...

Ve Maria'nın mektubu. Serinin en önemli gizemlerinden biri kuşkusuz. Sonundan ne çıkacak merak ediyorum. Keiichi'nin notuna benziyor.

Şu kapılara çizilen işaretler var bir de . O anlamların seriyle ilgili baya ipucu içerdiği kesin. Birinin anlamı neydi o, kısıtlamalardan kaçma ve özgürlük kazanma. Belki de

Shannon 'un hizmetçi olarak içinde bulunduğu durumdan kurtulması anlamındadır:P Feci sıkıyorum yalnız:P. Eh George'un ilk alacakaranlıklarda ölmemesini de Shannon'un katil

olmasıyla açıklayabiliriz:P Hizmetçi olmak çok içine koymuş, Takano misali cadı olma takıntısı falan vardır:p

Genji ve Ronove , ikisinin arasında bir bağ var ama ne. Biri diğerinin meta formu olablir mi ki ??

Şu Ange'nin yanındaki çocuk. Hiç gözüm tutmadı:P Kyrie ile kardeşine benziyor çizimi. Belki de öldü denilen oğludur ama aslında ölmemiştir falan.. Arafın yedi kızkardeşi… Ne mükemmel yaratıklardır onlar. Mobilya demeye içim el vermiyor:P Siestalar da iyi hoş ama kız kardeşlerin yeri ayrı:P

Son bölümlerdeki ( kaçtı hatırlamıyorum tam) Battler’nın Asumu’nun oğlu olmadığı konusu. Battler’nın Kyrie’nin gerçek oğlu olduğunu düşünüyorum açıkcası. Bir de Asumu= Kasumi teorisi var tabi.Bunun bu kadar basit bir şey olduğunu düşünmüyorum açıkcası. Her neyse Asumu ‘nun kim çıkacağını gerçekten merak ediyorum.

Diğer cadılara gelirsek. Lambdadelta ve Frederica <3 Uminekoyu sevme nedenlerimin en büyüğü. Animede daha çok görmek istiyorum onları. Lambdadelta ağırlığını hissettiremedi pek. Ve müzikleri , harika harika harika!!!! Bu kadar yeter herhalde şimdilikqdislers

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 yıl sonra...

umineko için söylüyorum:

daha önce biri bundan bahsetti mi bilmiyorum ama alacakaranlıklarda ölmesi gereken kişi sayısından fazla kişi ölmesi durumunda ne olacağı işlenmemiş animede oyunu bozmak amaçlı bir intihar veya bilinçli bir fazladan cinayet işlenebilirdi? bu vn'de fln da mı işlenmedi bunun bi önemi var mıydı yok muydu? merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 yıl sonra...

chiru yu okuyorum suan ve ara anlamadigim seyleri sorabilcegim bi yer ariyordum bu topigi buldum :)

simdi mesela ep5 chapter 14 teyim. simdi disardan oyunu izleyen,ruhsuz bi sekilde oturan bi beato var, bi de oyunun icinde natsumiye filan yardi eden bi beato var. bunlarin anilarinda nasil farkliliklar var? daha dogrusu oyunun icindeki beato ange'yi nasil hatirlayabiliyor?

edit: simdi farkettim ki topik bayagi bi eskiymis. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

chiru yu okuyorum suan ve ara anlamadigim seyleri sorabilcegim bi yer ariyordum bu topigi buldum :)

simdi mesela ep5 chapter 14 teyim. simdi disardan oyunu izleyen,ruhsuz bi sekilde oturan bi beato var, bi de oyunun icinde natsumiye filan yardi eden bi beato var. bunlarin anilarinda nasil farkliliklar var? daha dogrusu oyunun icindeki beato ange'yi nasil hatirlayabiliyor?

edit: simdi farkettim ki topik bayagi bi eskiymis. :)

Eski meski, hoşgeldin! Forumdaki en uzun tartişma başliğina hoşgeldin :P Öncelikle yazdiklarini spoiler içine almani rica edeceğim (VN EP5 spoiler gibi). Çünkü normalde burasi vn tartişma yeri değil, tartişacaksak spoiler içinde tartişsak güzel olur :P

Ep5 Spoiler

Şimdi oyunu izleyen, ruhsuz dediğin Beato bizim asil Beato. Hatirlarsan Ep4'ün sonunda Battler onu yenmişti ama Beato ölemedi çünkü Battler, oyunu Beato'nun istediği şekilde "yenmedi". Yani Battler'in hala bulmasi gereken bir cevap var, oyun bu yüzden hala devam ediyor.

Bizim Beato yari ölü olduğu için, oyunu Lambdadelta devam ettirmeye karar veriyor (çünkü çoktan çözmüş her şeyi). Battler da oyuna dönmediği için, Bernkastel de onun yerini aliyor. Tabi sonra Battler oyunun böyle mahfolmasina dayanamayip oyuna dahil olmaya karar veriyor. Böylece oyun başliyor.

Şimdi Natsuhi'yle konuşan falan senin gördüğün "oyundaki Beato" aslinda sadece bir taş. Neticede bu hikayede bir Beatrice olmak zorunda ve Lambdadelta da onu oyuna sokuyor. Oradaki bizim gerçek Beato değil, sadece Lambda'nin senaryosunu gerçekleştiren bir taş.

Oyunun içindeki Beato'nun Ange'yi hatirlamasi kismini pek anlamadim, Ange'yle ilgili bir laf mi ediyordu? Natsuhi'yle konuşan Beato olayi üzerine biraz derin düşünmen lazim, onu ben çat diye söylersem tadi kaçar. İşin "gizem" kismini düşün bakalim biraz, kendi senaryonu oluştur :P

umineko için söylüyorum:

daha önce biri bundan bahsetti mi bilmiyorum ama alacakaranlıklarda ölmesi gereken kişi sayısından fazla kişi ölmesi durumunda ne olacağı işlenmemiş animede oyunu bozmak amaçlı bir intihar veya bilinçli bir fazladan cinayet işlenebilirdi? bu vn'de fln da mı işlenmedi bunun bi önemi var mıydı yok muydu? merak ediyorum.

Neden işlensin ki? Neticede bu Beato'nun "mükemmel" bir oyunu, o tarz olasiliklarin olmasi sadece Beato'nun yarattiği düzeneğin kalitesini düşürür. Neticede bu insanlarin hepsi öldü, çeşitli varyasyonlardaki kişiler Beato'nun satracinda bir taş olmaktan öteye gitmiyorlar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

http://www.mangareader.net/umineko-no-naku-koro-ni-chiru-episode-5-end-of-the-golden-witch/14/29

eger beato ange yi hatirliyorsa diger oyunlarda neler oldugunu filan hatirliyor demektir. yine de lambdeltanin tasi oldugu icin oyuna devam ettigini farzedelim. o halde beatonun natsuhi ye yardim etmesinin sebebi lambdeltanin oyle istemesi olmali.beato sanirim sadece arkadasi oldugu icin natsuhi ye yardim ediyorum demisti ama lambdelta neden yardim ediyor tam anlayamadim?

ayrica animenin en sonunda bernkastel ve lamb beatonun kesinlikle kazanamayacagini soylemislerdi, o halde kaybetcegini bildigi halde neden onun adina savasiyor ki?

sorularin cevaplari muhtemelen benim icin bile spoiler iceriyor ama merak ediyorum yine de :)

bu arada bi yerde ensest iliski olduguna dair birsey okudum, bu dogru mu gercekten?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

http://www.mangareader.net/umineko-no-naku-koro-ni-chiru-episode-5-end-of-the-golden-witch/14/29

eger beato ange yi hatirliyorsa diger oyunlarda neler oldugunu filan hatirliyor demektir. yine de lambdeltanin tasi oldugu icin oyuna devam ettigini farzedelim. o halde beatonun natsuhi ye yardim etmesinin sebebi lambdeltanin oyle istemesi olmali.beato sanirim sadece arkadasi oldugu icin natsuhi ye yardim ediyorum demisti ama lambdelta neden yardim ediyor tam anlayamadim?

ayrica animenin en sonunda bernkastel ve lamb beatonun kesinlikle kazanamayacagini soylemislerdi, o halde kaybetcegini bildigi halde neden onun adina savasiyor ki?

sorularin cevaplari muhtemelen benim icin bile spoiler iceriyor ama merak ediyorum yine de :)

bu arada bi yerde ensest iliski olduguna dair birsey okudum, bu dogru mu gercekten?

Ep5 Manga Spoiler

Şimdi tek tek cevaplayalim.

Ange'yi hatirliyor demişsin. Dikkat edersen, Ange oyun tahtasina dahil olduğunda Lambdadelta oyunu izleyenlerden biriydi. Yani Ange'nin nasil dövüştüğünü, nasil öldüğünü vesaire hepsini biliyor. Beato'nun oyununu çözmüş birisi olarak da taş-Beato'ya bu tarz şeyler söyletmesi o kadar da zor değil.

Lambda yardim etmiyor Natsuhi'ye. Lambda burada aslen Battler'a yardim ediyor. Çünkü Battler 4 episode boyunca Beato'nun mesajini anlamadi. Lambda ise buna son vermek istiyor ve olayi bambaşka bir açidan gösteriyor. Neden Natsuhi'yi ele alarak yapiyor bunu? Neden Kinzo'nun odasi bu kadar önemli? Kinzo'yla Beato'nun arasindaki bağ ne? Gibi gibi birçok soru var ve Battler bunlardan yola çikarak bir ipucu elde etmek zorunda.

Ki Ep5'in ilerisinde Natsuhi'nin üzerinden "bebek" muhabbeti geçecek ki kilit nokta diyebilirim dikkat et oralara.

Beato kesinlikle kazanamayacak çünküüü....... bunu kendin bul :P

Ensest işini Ep7'ye birak :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ep5 Manga Spoiler

Şimdi tek tek cevaplayalim.

Ange'yi hatirliyor demişsin. Dikkat edersen, Ange oyun tahtasina dahil olduğunda Lambdadelta oyunu izleyenlerden biriydi. Yani Ange'nin nasil dövüştüğünü, nasil öldüğünü vesaire hepsini biliyor. Beato'nun oyununu çözmüş birisi olarak da taş-Beato'ya bu tarz şeyler söyletmesi o kadar da zor değil.

Lambda yardim etmiyor Natsuhi'ye. Lambda burada aslen Battler'a yardim ediyor. Çünkü Battler 4 episode boyunca Beato'nun mesajini anlamadi. Lambda ise buna son vermek istiyor ve olayi bambaşka bir açidan gösteriyor. Neden Natsuhi'yi ele alarak yapiyor bunu? Neden Kinzo'nun odasi bu kadar önemli? Kinzo'yla Beato'nun arasindaki bağ ne? Gibi gibi birçok soru var ve Battler bunlardan yola çikarak bir ipucu elde etmek zorunda.

Ki Ep5'in ilerisinde Natsuhi'nin üzerinden "bebek" muhabbeti geçecek ki kilit nokta diyebilirim dikkat et oralara.

Beato kesinlikle kazanamayacak çünküüü....... bunu kendin bul :P

Ensest işini Ep7'ye birak :D

suan ep5 in sonlarindayim ve okudukca acilmasi gerekirken hikaye daha da karmasiklasiyor.

mesela adada malikahanedekilerden ve sonradan gelen erika dan baska kimsenin olmamasi lazim. e o zaman 19 yil onceki cocuk malikanedekilerden biri.e bu battler zaten olamaz(her ne kadar 5. oyunu bu teori uzerinden kazansa da aslinda 18 yasinda oldugu icin o olamaz), kanon ve shannon da olamaz zira onlar mobilya. jessica da degil zaten.george da olamaz zira o da ilk kurbanlardan.

ayrica bu kisi ilk oyunlarda neden kendini gostermedi?

bir de bu oyunun suclusu natsuhi olarak aciklanmasina ragmen oyle olmadigini biz biliyoruz. peki kim oldugu ilerde aciklaniyor mu?

bi de virgilia beatonun oyunu "cozulebilir" olarak tasarladigini soyluyor. kazanmak istiyorsa neden boyle birsey yapsin ki?yani tek neden oyunun adaletli olmasini istemesi mi?

bi de battler asumu nun cocugu degilse enge de asumunu cocugu degil o halde, degil mi?

cok soru sormuyorum umarim ama boyle tartismak daha zevkli :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hepsinin, yani çoğunun diyeyim, cevabini Ep5'i bitirdiğinde alacaksin. Sadece sabret ve oku :P

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hepsinin, yani çoğunun diyeyim, cevabini Ep5'i bitirdiğinde alacaksin. Sadece sabret ve oku :P

e oyle olsun bakalim.ep5 bittigi halde cogunun cevabini alamadim ama ep6 da cok buyuk seyler olacak gibi.

en azindan sunu soyle: 19 yil once olmesi gereken cocuk gercekten var mi? yoksa o cadilardan biri natsuhi yi kandiriyor filan mi? yani bu oyunda telefondaki kisi yuzunden natsuhi suclu duruma dusmustu. o kisi pekala bernkastel olabilir,degil mi?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Öncelikle yazdiğini spoiler içine al, aramizda Umineko'yla ilgilenen çok fazla kişi var :D

Ep5 spoiler

Sana şu kadarini söyliyeyim. Chiru'yu cevap sezonu olarak düşünebilirsin. "Katil kim?" sorusuna gerçekten cevap veriyor aslinda. Ama "katil şu kişidir" şeklinde değil, daha çok katilin kişiliği hakkinda ufak çapli cevaplar vere vere ilerliyor. Her chapter bir şeyler yardimiyla katilin "adadaki konumunu" veya "katliam sebebini" öğreniyoruz. Mesela 19 yil öncesinden bir çocuk deniyor; bu illa ki adada bir 19. kişi olmasi anlamina gelmez. 19 yil önce o adada bulunmuş ve Natsuhi tarafindan öldürülmek istenmiş birisi olabilir. Bu kişi de şu an o binada herkesin tanidiği birisidir. Ve bu çocuk Rokkenjima katliamiyla doğrudan alakali birisidir. Bu çocuğun geçmişteki mevzusunu bilenler de mesela Kinzo ve mobilyalaridir? Natsuhi bu çocukla ilgili sirrini da ailede kimseye açiklayamayacaği için neredeyse katil durumuna kadar düştü mesela Ep5'te.

Telefondaki kişi Bernkastel olabilir veya olmayabilir, bu bir şeyi değiştirmiyor. Neticede Natsuhi kabul ediyor 19 yil öncesinde ortalarda bir bebek olduğunu. Ve eğer Lambdadelta böyle bir şeyin oyuna girmesine izin verdiyse, bu hikaye açisindan önemli bir yer kapliyor demektir. Mangada bahsediliyor mu bilmem ama, Natsuhi'nin dolapta saklandiği bir sahne vardi hatirlarsan. Romaninda, o sahnede Natsuhi baya düşünüyor o çocuk hakkinda. Hani bi muhabbet geçmişti "en sevdiğin mevsim sonbahar" diye. Natsuhi düşünüyor "ben en sevdiğim mevsimi kime söylemiştim" diye. Aklina bir anliğina Shannon geliyor ve tam o an Hideyoshi odaya daliyor. Bu da böyle bir ipucu olsun :D

Ailede herkes bir şeyler sakliyor ve Bernkastel bu gizli şeyleri ortaya çikarmaya uğraşiyor diyebiliriz. Hepsi hikayeyi çözmekte bize yardimci olacak şeyler.

Sonraaa, oyunun çözülebilir olmasi ile ilgili. Bunun cevabini ep5'te aldiğini düşünüyorum. Neticede Beato, Battler'in bu oyunu çözmesini istiyor en başindan beri. Battler'in onu anlamasini istiyor. Anca bu şekilde Beato tam anlamiyla huzura erebilir.

Ange zaten Asumu'nun çocuğu değil ki. Ange direk Kyrie'nin çocuğu. Bununla ilgili cevabini Ep8'de alacaksin, çevrilmedi gerçi daha.

Ep6 biraz aşk üzerine olacak ama dediğim gibi "kişilik" üzerine epey cevap alacaksin orada. Kaldi ki bu oyun diğerlerinden çooook farkli olacak çünkü hazirlayan kişi malum spoiler :P

Ep7 gerçeğe biraz daha yakin ama bizim düşündüğümüz "gerçeklik" mi?

Ep8 ise tamamen okuyucular için hazirlanmiş bir veda hediyesi gibi. Nasil almak istediğin sana birakilmiş. Daha çevrilmedi gerçi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

tesekkurler cevaplar icin. ben okumaya devam ediyim en iyisi:)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ilgilenler icin eger serinin mangasini cevirmek isteyen bir manga grubu varsa(en azindan 1 tane editci varsa) benimle iletisime gecmesini rica ediyorum; cevirmen olarak yardim etmek istiyorum

edit: manganiva grubunda ep5 den itibaren serinin çevirisine başladık. biraz yavaş gidecez maalesef. ama muhtemelen en geç yaz sonuna kadar ep 5-6-7-8 in çıkan bütün bölümlerini bitirmiş oluruz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Şimdi görüyorum çeviri haberini, takip etmiyorum ama kolay gelsin eğer hala uğraşiyorsaniz :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?