Jump to content
  • Kayıt Ol

Dagaşi Kaşi/Daga Şikaşi

Hikari no Kishi

Önerilen İletiler

77833l.jpg

Kokonatsu'nun babasının eski bir bakkalı vardır ve bir gün burayı oğluna bırakmak istemektedir. Ancak Kokonatsu'nun hedefinde mangaka olmak vardır. Bir gün çok ünlü bir abur cubur şirketinin başkanın kızı olan Hotaru adında tatlı ve tuhaf bir kız dükkanlarına gelir ve babasınına kendi şirketinde çalışmayı teklif eder. Kokonatsu'nun babası ise dükkanını yerine bakacak biri olmadan bırakmayacağını söyler ve böylece Hotaru'nun Kokonatsu'yu dükkanı devralmaya ikna etme çabaları başlar.

Kusogaki-san'ın fantastik çevirisiyle bizlere ulaşan müthüş komikli seri.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 6
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Hikari no Kishi

4

• Ryuga

1

• Bakayalo

1

• Fingolfin

1

İlk bölüm yorumumu yapayım. Öncelikle çeviri kessinlikle mükkemmeldi.

Kral'ın konuşması falan :D

Ana karakterin isminde kelime oyunu var sanırım :D Kokonatsu(Hindistan cevizi anlamına gelen kelimenin Japon aksanı sanırım :D (Coconut))

Saya'nın yandere moduna öldüm :D Kokonatsu'nun babası Hotaru'ya kimi seviyorsun diye sorduğunda ilk başta Kokonatsu'yu gösterecek dedim sonra da jeton düştü kesin saçma bir şey olacak dedim :D Öldüm gülmekten ya güzel komik bir seri

Kusogaki-san'a o güzelim çevirisi için ne kadar teşekkür etsem az gelir. Ayrıca o baştaki "Tashih" kelimesini ilk "Tasbih" sonra da yanlış herhalde "Tesbih" olacak şekilde okudum :D Neyse çok uzatıyorum sabah enerjisinden herhalde :D Kolay gelsin diyorum. Bakayalo-san'a Tashih ettiğinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. (Tashihi bi araştırayım :D )

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İkinci bölümü ilkine göre sevmedim nedense. Neyse, çerezlik olarak izlenebilecek bir anime.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo
İlk bölüm yorumumu yapayım. Öncelikle çeviri kessinlikle mükkemmeldi.

Kral'ın konuşması falan :D

Ana karakterin isminde kelime oyunu var sanırım :D Kokonatsu(Hindistan cevizi anlamına gelen kelimenin Japon aksanı sanırım :D (Coconut))

Saya'nın yandere moduna öldüm :D Kokonatsu'nun babası Hotaru'ya kimi seviyorsun diye sorduğunda ilk başta Kokonatsu'yu gösterecek dedim sonra da jeton düştü kesin saçma bir şey olacak dedim :D Öldüm gülmekten ya güzel komik bir seri

Kusogaki-san'a o güzelim çevirisi için ne kadar teşekkür etsem az gelir. Ayrıca o baştaki "Tashih" kelimesini ilk "Tasbih" sonra da yanlış herhalde "Tesbih" olacak şekilde okudum :D Neyse çok uzatıyorum sabah enerjisinden herhalde :D Kolay gelsin diyorum. Bakayalo-san'a Tashih ettiğinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. (Tashihi bi araştırayım :D )

Zahmet edip örneklerle derinleştirdiğin yorumun için teşekkürler, öncelikle Kusogaki adına (zira şu an kendisi pek müsait değil, çalışıyor olmalı, gece anca bakar), sonra tabii kendi adıma :P

Ana karakterin ismi Kokonatsu değil Kokonotsu, kankası Tou ona kıllık olsun diye Kokonatsu diyor; ama yine de işaret ettiğin gibi, kelime oyunu var. Sadece isminde de değil.

Soyadı "Şikada", heceleri ters sırada yazınca "dakaşi", "ka" hecesinin üstüne bir denden koyunca "dagaşi" oluyor. Yanlış yazıldığında "hindistan cevizi" anlamına gelen ismi de doğru yazıldığında "dokuz" anlamına geliyor. Nitekim bakkal dükkânının da dokuzuncu kuşak sahibi olması isteniyor, -bu açıklamadan sonra tahmin edeceğiniz üzere- ismi "sekiz" anlamına gelen babası tarafından :011:

Bu kelime oyunlarını tercüme seviyesinde yansıtabilmek pek mümkün değil, abur cuburların isimlerine bir nebze yansıtmaya çalışıyoruz ama henüz o da yeterli seviyede olmuyor. İsimleri de tercüme ederek ultra adaptasyon bir versiyon yapma fikri aklımdan geçti, Kusogaki'ye de önerdim; ama animeye Türk televizyonları için alternatif senaryo yazmaya yakın bir emek gerektireceğinden, o emeğin meyvesi de izleyicilerin yarısı tarafından kesinlikle protesto edileceğinden (ş'ye ç'ye bile düşmanlık eden [seni kastetmiyorum] insanlar, isimlerin tercüme edilmesini hiç düşünmeden ihanet olarak yaftalayıp gömeceklerdir), ben bile kendi önerime sıcak bakmıyorum :006: Olsa olsa kelime oyunlarını ayrı bir metinde açıklama yoluna gideriz, müsait vaktimiz olunca.

Altyazıdaki bir sıkıntıyı da vakitlice söyleyeyim: Ohys-Raws videolarındaki bir encode anomalisi sebebiyle, video ile altyazı mkv olarak birleştirildiğinde zamanlama tam oturmasına rağmen, altyazı videoya dışarıdan koyulduğunda (ister sürükle-bırak, ister aynı ismi ver) iki kare erken görünüyor. Ben de önceki deneyimlerimi hatırlayıp şüphelenince baktım, yeni gördüm. Üçüncü bölümden itibaren bu ihtimali hesaba katıp zamanlamayı kaydırarak yükleyeceğim. Yüklenmiş olan altyazılarda ise gerekli düzenlemeleri birazdan yapıp dosyaları değiştireceğim. Softsub mkv video olarak da peşi sıra mega klasörüne yüklerim ilk bölümü.

Pardon, konuları karıştırmışım. Ama mesaj da bütünlüklü oldu böyle, bozmayayım, idare ediverin.

Madem tartışma konusuna yazmış bulundum, bari yorum da yapayım. İlk bölüm epey meraklandırıcı oldu. İkinci bölüm karakterler arasındaki ilişkilerin şekillenmeye başlamasıyla hem merakımı hem de izlemekten aldığım zevki arttırdı. İsmine layık, mükemmel bir çerez olacak gibi görünüyor :qalkis:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

2. Bölüm

Güzel gidiyor =)

Kokonotsu'nun gizli sapık olduğunu düşünüyorum :D .Hotaru'nun ciddi ciddi anlattığı hikayeler çok hoş. Saya :D :D Çizimleri hoşuma gitti nedense 2. Dans güzel çok havalı. Saya'nın Hotaru'nun gösterdiklerini ondan iyi yapması çok komik :D

Bu sezonun waifusu Hotaru olacak sanırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...

Abi Kokonatsu bildiğin sapık :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sapık değil abi, erkek. :D Burada Shidare çok saf. Yoksa Kokonatsu sıradan bir erkek. Normal bir erkek o durumlarda o şekilde düşünür yani.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?