Jump to content
  • Kayıt Ol

Stranger Things - Yorum ve Değerlendirme (Spoiler İçerir)

Fingolfin

Önerilen İletiler

İlginç olur ama nasıl değerlendireceklerini merak ettim. Film olsa bağlamak eh çok zorlamıyor gibi dizi olunca zihinde canlandırmak biraz zor oluyor. Aynı karakterler, aynı kasabada ne kadar farklı değerlendirilebilir ki. Farklı bir yer olsa onca karakteri nasıl taşıyacaklar. Bana biraz garip geldi ama diziye başlamadan önceki düşüncelerimi göz önüne aldığımda bir şekilde hallederler gibi geliyor.

Bu bir yana, 2. sezonda malum evrene geçişleri normalleştirebilirler mi? Artık kapı var belki oradan ya da alternatif yollarla olsa nasıl olur. Zaten ordu yetkililerinin birçoğu öldü. Bunun için de bir şeyler düşüneceklerdir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 37
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• CloudT

15

• Fingolfin

11

• gundamaster

6

• bLueeekun

5

Devam olacaktır tabiî ki. Ama tek o yaratıkla kendilerini sınırlamayacaklardır. Bence mantıklı olan da bu. 1. sezonun yaratığının gizemleri var hâlâ. Yine yapımcı aynı demecinde şöyle demişti; "...izleyiciler ikinci sezonda bir çok sorunun cevabını alacaklar." Bundan yola çıkarak senin kast ettiğin şekilde bir devam olacak diyebiliyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yeni eklenen karakterlerin yer alacakları gruplar bana göre belli. Max bizim çocuklarla, abisi bizimkilerin abileri-ablalarıyla, o yetişkin adam ise şeriflerle falan olacaktır. İlk sezonun kötüsü ile devam etmeyip farklı gizemler sunması çok çok iyi olur. Hem yeni cevaplar alıp hem de yeni göreceğimiz gizemler çok iyi şekilde fark yaratır. Seri bir nevi Ghostbuster yada Supernatural havasına dönebilir. :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yaratık olarak kurtadam ve vampire girmelerini istemiyorum meselâ. Bunlardan şimdilik gına geldi ki bir de sürekli kötü uyarlanmış versiyonları çıkıyor karşıma. Hattâ hayaletlere de girmesinler istiyorum şimdilik. İlk sezondaki gibi özgün sayılabilecek(değil ama) türde gizemli varlıklar görmek isterim.

Bu gölge diyar üzerinden gidebileceklerini ve oranın tek sâkinin mâlûm yaratığın olmadığı düşünüyorum. Ki FRP atıflarını göz önünde bulundurursuk da oldukça mantıklı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Dungeons and Dragons'u düşünürsek daha çok FRP oyunlarındaki gibi bir dünya ve oradaki yaratıklarla karşılaşmak daha olası gibi. Vampir, kurt adam gibi şeyler olacağını düşünmüyorum., onların bu hikayede pek yeri yok zaten. 2. sezonda gölgeler diyarına daha çok yer verirlerse orada ilk sezondaki yaratığın yavrularını ve daha fazlasını görürüz muhtemelen.

11'ın bir denek olduğunu biliyoruz ve 11. denek. Ondan önce 10 tane daha var onlara ne oldu? Başarısız mı oldular yoksa gölgeler diyarında mı onlarda? İkinci sezon başka yerlerde de geçeceğinden hükümetin başka fasilitelerde farklı farklı denekleri de olabilir, konu daha da genişler.

Will'in anlık boyut arası geçiş yapabildiğini sezon sonunda gördük bu sezonda kilit noktası olabilir kendisi. Dolayısıyla öteki tarafa geçmek için bir kapı yerine onu da kullanabilirler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Will'in anlık yaşadığı şeyin ben anlık hayal olarak görmüştüm ama anlık geçiş daha güzel geliyor. Sanırım o hayaldi ya.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şöyle bir yorumlara baktım da genel olarak aynı kısımlarda takılmışız.

Deneyler ve öncesi.

11. denek ve öncesi.

Will ve son sahnede yaşananlar -ki bu bana göre hayal değildi. Sadece bir tür parazitlenme olmuş yani vücudu orada çok kaldığından ve belli durumlara maruz kaldığından değişim sürecine girmiş hatta kurtardıklarına sevinmeleri de bir süre sonra boşa çıkabilir çünkü bu tür kurgularda hep böyle bir kurban olur. Asıl kilit nokta Will'in bu durumla nasıl başa çıkacağı ve yaşadığı o durumu nasıl kullanacağı. Bir de tabii burnundan çıkan o ufak canlı, lavabodan aktı gitti. Onun bir önemi yok gibi görünüyor ama ben olsam onu kullanırım.

Bunlara ek olarak 11'in nereye kaybolduğu. Gölgeler Diyarı'na gittiğini hesaplayabiliyoruz ama asıl mesele de burada başlıyor. Bu diyar hakkında daha fazla bilgi olsa çok hoş olurdu. Böyle olunca çok fazla çıkarım yapamıyoruz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Umarım sadece diyarın gizemi açıklanır. Diyardan yeni yaratık çıkmasını istemem. Zaten son bölümde şerif ve Will'in annesi o kadar içeride kaldılar bir tane bile yaratığa denk gelmediler. Bu durum bana çok tuhaf geldi. Sanki terk edilmiş bir yere gitmiş gibiydiler. Terk edilmiş bir yer gibi gösterip daha sonrasında "Aslında burada çok yaratık var." mantığı işlemeleri tuhaf gelir bana.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

O benim de kafama takıldı. Sonra "aman neyse" diyerek vardır bir sırrı şeklinde boşverdim. Aslında koca kasabayı gezdiler, sadece malum canlıya denk geldiler ama belki de daha fazlasıyla karşılaştırıp risk durumunu arttırmak istememişlerdir. Zaten bir tanesiyle zor başa çıkıyorlar, 3-5 tane daha çıksa orada kendilerini salsınlar bence. Yiyeceklerse yesinler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gölgeler Diyarı'nı(ben bu ismini kullanmayı seviyorum, başka isimlerle de anılır) iyi anlamak lâzım. O diyar normal dünyanın, dünya boyutunun, çarpık ve karanlık bir yansıması. Burada yeşil yapraklarla dolu güzel ağaçlar varsa, orada tam tersine kuru, cansız gibi, iç karartıcı görünen ağaçlar vardır. Terk edilmiş gibi görünmesinin nedeni o. Ama orada korkunç yaratıklar yaşar. Dizide de anlattığım tanıma benzer yaklaşmışlardı konuya. Böyle kullanırlarsa başka canavarların çıkması da mantıklı. Dediğiniz gibi o kadar dolandılarda başka bir şey görmediler yanlış bir yaklaşım. Metrekare başına yüz canavar olacak hali yok ya. Gölgeler Diyarı öyle nüfus yoğunluğu olacak bir yer değil zaten. Ayrıca tüm dünya büyüklüğünde düşünmek gerek. Dizide sadece Kasabanın yansımasının bulunduğu bölgelerde uğraştılar. Başka yaratık(lar) getirmelerini normal bulurum.

Lâkin tüm bunlar kullanırlarsa geçerli. Nasıl yapacaklar göreceğiz. Veya neyi yapacaklar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben de onu diyorum. Gölgeler Diyarı'nda neredeyse sık karşılaşacak şekilde canlılarla karşılaşsalar çok sıkıntı olurdu ve bu yüzden normal evrendeki yaşamın bolluğunu orada ters işleyerek en aza indirgemişler. Bu da yaratıkların azlığını açıklıyor da alternatif canlıları görmek heyecanlandırır. Bunun kitabı olsa aslında okunur.

Ek olarak birden fazla kapı olma durumuyla karşı karşıya kalabiliriz. Anlık açılan delikleri demiyorum, lab. mekanında yer alan kapı gibi birden fazla kapıyı ve bunun tehlikelerini de gösterseler fena olmaz. Böylece normal Dünya'daki alternatif kapıları ve o kapılarla ilişkisi olanları da işin içine dahil edebilirler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Başlı başına bir kitabı olduğunu hatırlamıyorum ama kullanıldığı pek çok kitap var. Zaten temeli fantastik kitaplara dayanır. Özellik Yüzüklerin Efendesi'ne. Ama YE'nde oraya yolculuk falan etme ve çok ayrıntılı kullanılması yoktur. Daha sonraki fantastik kitaplarda da sıkça kullanıldı. Ve FRP oyunlarında da çok önemli yer tuttu. Zindan ve Ejderha FRP'si dizide de vardı örneğin. YE'nden bir örnek vereyim yaratıklara. Filmde görmüşsünüzdür. Kara pelerinli, suratları belli olmayan adamlar. Yani Nazgûl. Bunlar zamanında insanlar ama Sauron bunları kandırıp, emrine alıyor. Verdiği yüzüklerle bunları kendine bağlıyor. Binlerce yıldan sonra artık bu insanlar, değişiyor ne ölü ne de canlı olan bir şeye dönüşüyorlar. Asıl çarpık formlarıyla Gölgeler diyarının yaratıkları ama normal dünyada ise görünmezler. Pelerin olmasa göremezsiniz. Sauron'a bağlı olduklarından var olabiliyorlar. Bunun gibi. Başka şeylerden başka örneklerden vardır.

Ama Gölgeler Diyarı'nın ele alınışı farklı eserlerde farklılar gösterir. Hepsi tam aynı değildir. Dizideki de böyle olabilir. Ama anlattıkları kadarıyla FRP'dekine benziyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yok o değil ama güzel açıklama oldu. Belki buradan bir yerlere yürürüm... Kast ettiğimse dizinin kitabı olsa, sürüklenip giderdik.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?