Jump to content
  • Kayıt Ol

Animelerdeki referanslar

Ulmo

Önerilen İletiler

Not 1:Kastım animeden animeye göndermelerden yani parodiden ziyade gerçek hayattan veyahutta mistik,sanalsal,sembolik öğelerdir

Not 2:Bolca spolier olabilir

Not 3:Hepsinin doğruluğu kesin değil.Kimileri benim kendi çıkarımım ve komplo teorilerim

Not 4:Bilinenler üzerinde durmamaya çalışacağım Yuno'nun isminin kıskanan tanrıyla alakalı olması vs.

Not 5:Yanlışlarım varsa kusura bakmayın.Düzeltmelerinizi bekliyorum

Mahou Shojou Madoka Magica

Kardashev Ölçeği:Madde aynı zamanda enerjidir daha doğrusu başka bir formudur.İnsanlık daima ona aç yaşadı,ele geçirdikçe de çevresine zuhur etti kök saldı,gelişti

Bu enerjinin kullanım ölçeğine ve niteliğine göre yapılan teorik bir sınıflandırmadır.Mesela Type-1 güneş sistemindeki enerjiden yararlanırken bir sonraki aşamayı teşkil eden Type-2'nin etki alanı daha fazladır.Kyubey(ve diğerleri) ise duyguları dahi enerjiye çevirecek kadar ilerlemiş medeniyetin görevlileridir.Belki de insanoğlu veriye hakim olup boyut atladıkça evrimin getirmiş olduğu dürtüleri elimine ediyordur.Nasıl ki salt id bize ahlaksız sapkın geliyorsa sevmek,sevilmek,aşk olmak,üzülmek gibi ego tabanlı hareketler hastalık şeklinde algılansa gerek.Haz duygumuzu kaybedersek tek düze gri anlayışa geçmemiz içten dahi değil

Kyubey.jpg

Spiritüalizm:Uzaylılar sayesinde insanlığın evrilmesi aynı zamanda iyi olduğu kadarda enertejik parazitler vasıtasıyla(özünde cadılar ya da demonlarla aynı)

yozlaşmaya sebebiyet vermektedir.Çile çekme kat sayısıyla bağlı olarak gücünün artması(yani ermek) kontrat imzalayıp kabul sürecinden geçtikten sonra tabiri caizse evrene karışmaları,kyubeye kurtarıcı gözüyle bakılıp son çare olarak görünmesi,Madoka'nın Tanrı olduğu sahnedeki çıplaklık(çıplaklık saflığı sembolizme etmektedir)

Bu saflık halinin gözdeki perdenin kalkması şeklinde yorumlayabiliriz

İyi ve kötü mevcut fakat bunların hepsi aynı kapıya çıkıyor bir yerden sonra

tumblr_inline_ny3juwkJbA1qeqn9q_500.gif

Sembolizm:Hristiyan mistisizmini simgeleyen elmanın Kyoto'nun elinden düşmemesi ve onun kilise ile ilişkili geçmişi tesadüf olamaz.Göz sembolizmini de görmek mümkün

Kyoto kendisini doğrulara adamış bir karakterdi.Fakat saptı ve kendisini düşünmeye başladı.Nefsin,arzularının,günü birlik kazançların peşinden koşup asıl önemli olanı atlama suretiyle Tanrının iradesine karşı gelip günahkar olmasını simgeliyor olabilir

Code Geass

Lilith:İşgale uğrayan Japonlara 11 denilmesinin tesadüf olmadığını düşünüyorum.Çünkü ikinci sınıf varlık muamelesi görenlerle evlerin kapısına Lilith gelip eşlere uğursuzluk getirmesin(bundan tam emin değilim) diye çeşitli tılsımlarla kendilerini korumaya alan yahudiler arasında pozitif korelasyon mevcuttur

11'in niye kötü olduğuna dair mantıklı numerolojik açıklama:1 tevhidi aynı Tanrıyı simgeler esasında 2 tekilliği sona erdiren yani Tanrıya isyan etme niteliği taşır.9 ise kaosu simgeler.Masonlar için mimarinin(yani düzenin ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok)

2+9=11

Akame ga Kill

Güçlü olan kazanır felsefesine ve kendi tebaasının üstünlüğüne inanan Hitlerle Esdeath'in benzeştiğini düşünüyorum

İlginç olan nokta ise Esdeath'in güçlerini kazanırken gaipten sesler duyması.Ne tesadüf Hitlerde Tanrıyı duyduğunu ve onun tarafından seçilip lider olmanın kader olduğunu savunurdu.Aynı şekilde o da seçilmiştir.Dahası delirmek üzeredir.Hitler cahilliğiyle ve deli olmasıyla da övünülür.O zamanın Almanyasında haklı olarak burjuvaya güven olmazdı.Kavgam kitabında ise demokrasiyi ve parlamento lanetlenmiştir

Bakemonogatari

Bedeninin hafiflemesinden muzdarip olan senjougahara yardım için gittiğinde arınması için ayin yapılması önerilirdi.Dertlerini döküp kendisiyle yüzleşirken biraz da olsa içki içilmesinin işleri nispeten kolay yapacağı konusunda tavsiye aldı

Türklerin ve Japonların kültüründe yer edinen olgulardan biri daha.Sarhoş olmak şifalıdır ve Tanrıyla irtibatı olumlu yönde etkiler.Hatta şimdi dahi kültürümüzde vardır

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 0
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Ulmo

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?