Jump to content
  • Kayıt Ol

Rozen Maiden

Squaw

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Anime'nin Adı: Rozen Maiden

Kategori: Tv Serisi

Bölüm Sayısı: 12

Yönetmen: Kou MATSUO

Senaryo: Jukki HANADA, Mari OKADA, Tsuyoshi TAMAI

Animasyon: Kumi ISHII

Müzik: Shinkichi MITSUMUNE

Dizayn: Kumi ISHII

Orjinal Eser: Peach-Pit

NOT:

1.''Rozen Maiden Traumend'' isimli seri ''Rozen Maiden'' isimli ilk sezonun devamı niteliğindedir,ilk sezonun kaldığı yerden devam eder.

2.''Rozen Maiden Ouverture'' isimli 2 bölümlük Ova ise iki sezonda da izlediğimiz Rozen Maiden'ın ilk yaptığı bebek olan Suigintou'nun hüzünlü hikayesini anlatmaktadır.Serinin 1. ve 2. sezonu bittikten sonra izlenmelidir.

KONU:

Okulda geçirdiği bir travma sonucu kendine ait odasında yarattığı dünyasında tek başına yalnızlık içinde yaşayan Jun ablası Nori ile yaşamaktadır.Nori ise kardeşinin bu durumuna oldukça üzülmektedir.Jun'un tek eğlencesi internet üzerinden fantastik ve de egzantirik oyuncaklar sipariş ederek odasında bir oyuncaklar yığını oluşturmaktdır.Yine bir gün bu tarz bir oyuncak şirketinden çok zaman önce gelmiş olan bir anlaşma belgesini çekmesinde bularak kağıt üzerinde var olan anlaşmayı kabul ederek bir bebek sipariş eder.

Ve en kısa zamanda anlaşmasını yapmış olduğu şirkete ait olan bebek bir gün çok güzel bir kutu içinde Jun'a teslim edilir.Jun kutuyu açtığı an'da

içerisinde bebek ruhuna sahip olduğunu düşündüğü ama görünüşüyle asla inanmayacağı bir Rozen Maiden yapımı olan Shinku isimli bebeğe sahip olmuş olur,yanındaki anahtarla Shinku'yu kurduğu an'da Shinku adeta bebek ruhundan kurtulup gerçek bir insan ruhuna sahip olarak gerçek bir hanım efendi'ye dönüşür-hanımefendi diyorum çünkü Shinku karakteri benim gözümde giydiği kıyafet ve de takındığı tavırlar artı seçtiği kelimelerle birlikte kullandığı konuşma tarzıyla benim için tam bir eski İngiliz hanım efendileri gibidir- ve o an Jun'a bir anlaşma teklif eder,Jun önce Rozen Maiden dünyasına adım atmak için gereken bu anlaşmaya karşı çıksa da yaşayacağı bir olay esnasında mecburen kabul etmek zorunda kalacaktır.Bu anlaşma hiçte sandığı gibi bir anlaşma olmayacaktır anlaşmayı kabul etmesi için Shinku'nun ona sunmuş olduğu parmağındaki yüzüğe öpücük kondurarak o yüzükten kendi parmağında varlığını göstermesini sağlayacak ve böylece Shinku onun efendisi olacaktır....

Sadece efendi ve hizmetkarı olarak yaşamlarını sürmeyeceklerdir elbette...Rozen Maiden yapımcısı 7 tane bebek üretmiştir ve hepsine ayrı bir özellik bahşetmiştir ve bu 7 bebek birbirleriyle bir oyun içerisinde savaşarak ''Father (Baba)'' dedikleri kendi üreticilerine ulaşmayı dahası oyunun sonucunda Father'ın istediği o muhteşem ''Alice''e kavuşmayı hedefleyeceklerdir ve bu savaşı sadece bir bebek kazanabilecektir...Bu 7 kız kardeş arasında sürecek olan savaşın adı ''Alice Game'' diye isimlendirilmektedir.

Aslında hiçbir bebeğin girmek istemediği bu ''Alice Game'' oyunu tüm Rozen Maiden yapımı olan bebeklerin kaderidir ve onlara hayat veren ''Father'' dedikleri kişiye ulaşmanın tek yoludur ve Father isimli Rozen Maiden yapımcısının istediği ''Alice''e ulaşabilmenin...

KİŞİSEL YORUM:

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum,bu serileri izledikten sonra çoçukluğumda sahip olduğum ve hala odamda varlığını sürdüren bebeklere bizim de sahip

olduğumuz duygulara sahipmiş gibi yaklaşmaya onlara normal yaşamımda sahip olduğum arkadaşlarıma yaklaştığım gibi bir tavır göstermeye

başladım.

İlk izlemeye başladığım an sadece maket yığınından oluşan bebeklerin dünyası ne kadar çekici gelebilir ki diye düşünmüştüm ve sonrasında ilk Shinku ve Suigintou karşılaşması sonucunda bir oyuncağın zarar görmesiyle Shinku'nun döktüğü göz yaşlarına tanık olduğum an kesinlikle beni bu tarz bir serinin beklemediğine karar verdim.

Her şeyiyle insana güzel ve sımsıcak duygular yaşatan bir yapım olduğunu belirtme ihtiaycı hissediyo-rum,Shinku'nun insanların dünyasında bile olmayan yaklaşımına tanık olunca insanlar yerine bu bebeklerin dünyasında var olma ihtiyacı hissediyor insan,kardeş sevgisini her şeyin önüne koyan-Tüm bebekler kendilerini kız kardeş olarak kabul ediyor- bu bebekler kendi aralarında eğlendiğinde onların arasında olma hissini ne kadar çok beslediğimi tahmin edemez kimse seriyi izlediğim süre boyunca....

Shinku'nun ''Alice Game'' oyununda yer almak istemeyip de büyük acılar içerisinde yerini koruma savaşına tanıklık etmek içime bir hüzün yerleştiriyordu kesinlikle.Tüm bebeklerin ablası gibi hepsini benimsemiş olan Shinku'yu bir bebek olmaktan kurtulması umuduyla izledim bütün bölümler boyunca.Ama yine de birbirlerinin yaşamlarını önemsemelerini izlemek birbirlerini her şeyin üstünde tutmalarını görmek sanki ailden biriymiş gibi onların arasında bulunma iç güdüsüyle onlarla mutlu olmak onlarla hüzünlenmek gerçekten de güzeldi.

''Rozen Maiden Ouverture'' Ova'sına değinmek gerekirse daha derin şekilde işlenmesini umuyordum ama yine de Suigintou'nun hüzünlü hikayesini içimize işleyen 2 bölümlük bu Ova'yı izlerken acı hissini Suigintou'nun canını acıtan o hüznü içimde hissetmemek imkansızdı.Rozen Maiden'ın ilk bebeği olan ama yapımı yarım bırakıldığı için ne kadar büyük acılar çektiğini tahmin etmemek mümkün değil diye düşünüyorum....O nedenledir ki Suigintou diğer 6 kız kardeşini asla benimsememiştir.....

Serideki birkaç var olan eksikliğe rağmen izlediğim an'larda bana büyük keyif yaşattığını belirtmeliyim Rozen Maiden'ın tüm bölümlerinin,bebeklerin sonunu birazcık daha netleştirmelerini umardım gerçi o yönünü de seyircinin yorumuna bırakmışlar -kesinlikle net bir final olmadığına değinmiyorum- elbette finali ucu açık bırakılmamış ama böyle orjinal bir senaryo için daha göz alıcı bir final bekliyordum ama yine de bu seri'nin bendeki yeri hep aynı şekilde kalacaktır.Muhteşem müziklerini duyduğum her an'da Shinku'nun çektiği acılara rağmen kaderine boyun eğişini anımsayıp hüzünleniyorum,Suigintou'nun içindeki kin ve öfkenin haklılığını es geçemiyorum,Suiseiseki ve de Sousesiseki isimli ikizlerin birbirinden ayrı kaldıkları süre içerisinde yaşadıkları özlem'in derinliğini hissedebiliyorum ve de Hina İchigo'nun yaşadığı mutluluklardan sonra onun için gelecek olan son'u haketmediğini düşünüyorum....

KARAKTERLER:

Shinku

2cewig.jpg

Rozen Maiden yapımcısının 5. bebeğidir.İlk izlenimlerde bencilk ve oldukça küstah bir kişilte gibi görünse de aslında diğer bebekleri en az kendisi kadar düşünen bir kişiliktedir. Tüm Rozen Maiden bebeklerinin kaderi olan ''Alice Game'' oyununu hiçbir zaman benimsememiştir ve yaşadığı tüm zamanlar boyunca bu oyuna devamlı karşı gelmiştir.

Jun'la anlaşma yaparak Jun'u seravant'ı (Hizemtkarı) yapar.

Suiseiseki

2rp4b4m.jpg

Rozen Maiden yapımcısının 3. bebeğidir ve Souseiseki'nin ikiz kardeşidir.En büyük eğlencesi Hina Ichigo ile uğraşmaktır.Oldukça haşarı bir yapıda olan Suiseiseki,ikiz kardeşinin iyiliği için her şeyi yapabilecek bir kişiliktedir. Zamanla Suiseiseki de ''Alice Game'' oyununa karşı gelecek,bu oyunda yer almayı istemeyecektir çünkü tüm bebeklerle yaşadığı mutlu hayatın devam etmesini istemektedir.

Souseiseki

15zmtxl.jpg

Rozen Maiden yapımcısının 4. bebeğidir.Yaşlı bir karı-koca çiftin yanında yaşamaktadır fakat Suiseiseki ikiz kardeşini yanında istemektedir.İkiz kardeşi Suiseiseki'ye karşın, Souseiseki oldukça olgun düşünebilen birisidir ve bu özelliklerinden dolayı her zaman doğru kararlar alabilen bir kişidir.

Hina Ichigo

bar93.png

Rozen Maiden yapımcısının 6. bebeğidir.Normalde çok bencil bir yapıda olan Hina,ilk savaştığı ''Alice Game''den sonra yaptığı bencilliklerin ne kadar da kötü olduğunun farkına varır.Zamanla Shinku'ya sığınan Hina,aslında hayatındaki kişilerin ne kadar değerli olduğunu anlayacak,onlarla birlikte yaşamamın keyfine varacaktır.

Suigintou

anknbm.jpg

Rozen Maiden yapımcısının ilk ürettiği bebektir fakat ''Father'' dedikleri üreticileri Suigintou'nun yapımını yarım bırakmıştır ve zaman geçince Suigintou'ya bir şan vermiştir çünkü Rozen Maiden bebekleri bilinen en kusursuz bebeklerdir.Bu nedenlerden dolayı Suigintou'nun en büyük amacı ''Alice Game'' oyununu kazanarak gerçek bir bebek olma hakkını kazanmaktır.

Sakurada Jun

2yjr0nm.jpg

Geçirdiği travma sonucu hayatını sadece oyuncakların ait olduğu dünyaya adayarak geçiren Jun bir gün hayatına aniden giren Shinku'nun sunduğu anlaşmayı kabul ederek kendini bir oyun içerisinde bulur.Bu oyunun adı ''Alice Game''dir fakat Jun da Shinku gibi bu oyuna karşı çıkmaktadır zaten ne olduğunu başlarda anlayamadığı için oyunun gereksizliğini her zaman dile getirmektedir.İlk dönemlerde Shinku'nun varlığıyla şok geçirse de zamanla bu duruma alışacak hatta onlarsız olamayacağını anlayacaktır.

Sakurada Nori

qsk17b.jpg

Jun'un ablasıdır ve devamlı Jun'la ilgilenmektedir.Aynı zamanda okul hayatını da sürdüren Nori de bir gün evdeki bebeklerin varlığını öğrenecektir.Bunu öğrenmesinden endişe duyan Jun bu endişelerinin yetersiz olduğunu görecektir çünkü Nori bebeklerin varlığına Jun'dan daha çok sevinecektir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 2
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Squaw

1

• gundamaster

1

• Cynthia

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

gundamaster

Rozen Maiden izlerken çok büyük keyif aldığım animelerden biriydi. İzlemeden önce bir ön yargı vardı ben de. Bebeklerden oluşna kızlara hitap edeceğini düşündüğüm bir animeydi Rozen Maiden fakat izleyince ön yargım tamamen ortadan kalktı.

Renkli karakterler sahaip eğlencelik bir animeydi.

Suigintou'nun hikayesi de beni çok etkilemiştir

Animenin sonunda Alice oyunu sonlansaydı eğer çok daha iyi olurdu. Havada kaldı gibi oldu.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Filler bölümleri beni sıkmıştı, Hina Ichigo'ya da kılım ama sırf bebek tasarımları için bile izlenebilir. Rozen Maiden'a 7 verebilecekken 8'e yükseltti tasarılar. Suiseiseki mükemmel bir karakterdir, Shinku da öyle.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?