Jump to content
  • Kayıt Ol

Türk Döneri Japon Çizgi Filminde

bonjour

Önerilen İletiler

Geçenlerde TV'de yayınlandı. Merak edenler için ekliyorum...

Türkiye'nin Dünya'ya yayılan lezzeti "döner" Japon çizgi filmlerine bile konu oldu.

Ünlü anime Shokugeki no Souma dakikalarca, Türk dönerinin lezzetini Japonlara has, fantastik bir üslupla anlattı.

Peki döneri Japonya'da bile efsaneleştiren lezzetinin sırrı ne?

Cevabı, Ankaralı döner ustası Tuncay Şanlı'dan aldık.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 11
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Squaw

3

• loykad

2

• suke

2

• bonjour

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Görmez olur muyuz hiç. Bir ara gözümüze de soktular ama iyi yanları kadar olmayan yanları olan bir haber. Bir de hepsi bir yana şu çılgın otaqu gençlik "Japon çizgi filmi değil anime yeaaa!!1!!" değil diye başlamasa çok sevineceğim. Bi' arınamadık. :D

Böyle haberler artarsa ne olur diye merak ediyorum ama du' bakalım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Beni bu olayda en çok etkileyen sunucu ve anlatıcının Japonca telaffuzunun ne kadar akıcı olduğuydu, üstüne bir de ciddi ciddi animenin konusunu 2-3 dakika anlattılar epey güldüm :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Niyeyse bir tek beni coşturmamış bu olay sanki. :P Adamlar zaten genelde bir dönerimizden haberdarlar ve sadece bununla besleniyoruz gibi bir düşünceye sahipler. Her tanıştığım Japon veya öteki ülke arkadaşlarından ''kebab'' muhhabbeti duymaktan gına gelecek artık. Bir de, araştırsalar yüreğim yanmayacak. Adama, ''Yemek yemeğe gidiyorum.'' ya da ''Yemek pişirmem lazım.'' diyorum. Kebab mı pişireceksin ya da menüde hangi kebab var tarzında düşünceleri bana çok sığ geliyor. Gidin bir araştırın. Milletin mantığından gidersek, Koreliler sadece ramyun & kimchi, Japonlar sushi veya ramen, Çinliler noodle -ramen - pekin ördeği - ekşili tavuk, Fransızlar peynir, İtalyanlar pizza ve makarna, İngilizler fish & chips menüsünden başka bir şeye sahip değiller ki bu liste daha da örneklendirilebilir. Yani, bence başka şeylerle gelsinler artık, döner ile değil. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Döner olayı çok sık dönen bir muhabbet yahu, niye bu kadar haber oldu anlamadım. Ben visual novellerde rahat 3-5 defa karşılaştım şiş kebap & döner muhabbetine, tadları hakkında yorumlara vs. Genel olarak sevdikleri bi mevzu yani.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Niyeyse bir tek beni coşturmamış bu olay sanki. :P Adamlar zaten genelde bir dönerimizden haberdarlar ve sadece bununla besleniyoruz gibi bir düşünceye sahipler. Her tanıştığım Japon veya öteki ülke arkadaşlarından ''kebab'' muhhabbeti duymaktan gına gelecek artık. Bir de, araştırsalar yüreğim yanmayacak. Adama, ''Yemek yemeğe gidiyorum.'' ya da ''Yemek pişirmem lazım.'' diyorum. Kebab mı pişireceksin ya da menüde hangi kebab var tarzında düşünceleri bana çok sığ geliyor. Gidin bir araştırın. Milletin mantığından gidersek, Koreliler sadece ramyun & kimchi, Japonlar sushi veya ramen, Çinliler noodle -ramen - pekin ördeği - ekşili tavuk, Fransızlar peynir, İtalyanlar pizza ve makarna, İngilizler fish & chips menüsünden başka bir şeye sahip değiller ki bu liste daha da örneklendirilebilir. Yani, bence başka şeylerle gelsinler artık, döner ile değil. :D

Aslında bunun en büyük sebebi oralarda ya da buralarda açılan lokantaların sunduğu yemekler. Buradaki bir Japon lokantasında sushi ve ramen hariç menüyü zerre bilmezken, İtalyan lokantası deyince akla makarna çeşitleri haricinde bir şey gelmemesi gibi bir durum var. Abidik gubidik Fransız yemek isimlerini okuyamıyoruz zaten, ki oralara gidenler de abidik gubidik insanlar. :D

Gittiğim yerlerde karşılaştığım Türk lokanlatarını anlatayım. Fransa'da Türk dönerci vardı, hamburger bile yapıyordu ama Türkiş style. Her dışarı çıktığımızda pahalı da olsa oradan yiyorduk. Hollanda'da Amsterdam'da yine dönerci vardı, burada iki muhabbet için girmiştik ve müşterilerden biri hamburger alıyordu, üzerine salça gibi bir şey sürüyordu, yemedim ama tadını çok merak etmiştim. Tayland'da o kadar çok Türk lokantası var ki, ve hepsi dönerci. Walking Street denen yerde en az 3 farklı Türk dönercisi vardı. Çin'de Şangay'da maraş dondurmacısı vardı, DondurmaN isimli bir abi, trollüyordü milleti. Şangay'ı pek dolaşmadığımız için dönerci ile karşılaşmadık ama kesin dönerci vardır oralarda.

İtalya'yı pek dolaşmadım ama dolaştığımız yerlerde köşe başı pizzacı var, bizde burada poğaça veya simit alır gibi orada dolaşırken bir dükkana girip elinde pizza yiyerek dolaşabiliyorsunuz, yaptık bunu. :D O yüzden İtalyan yemeği deyince ben de pizza ve makarnadan başka bir şey düşünemiyorum.

Bunun haricinde Japonya'da Akihabara gibi bir yerde (otakuların mekkesi) bir dönerci var. Akiba's Trip oyununda afişi vardı, ayrıca Akibaranger isimli tokusatsu dizisinde henüz izlemedim ama Akuma_Blade'in dediğine göre superhero kıyafetleri ile başroldeki arkadaşlar Türk döneri almaya gidiyorlarmış.

Yemek kültürü olarak geniş bir memleketiz ama sadece döneri pazarlayabilmişiz. Bunun bir sebebi de fastfood türü yemeklerin daha çok tercih edilmesi. Biz de dışarı çıktığımızda büyük olasılıkla hamburger türevi şeyler yiyoruz. Aynı hesap.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Squaw'a katılıyorum.

Ah, yakışıklı favori karakterlerimden biri ünlü oldu :(

Neyse, ben bu tür haberler çıkınca biraz korkuyorum. Yakında yasak gelir falan diye. Bu ülkede olacağı belli olmuyor. -_-

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Pazarlayabilmek meselesi en büyük sorunlardan biri zaten. Benim demek istediğim mevzu döner olunca neden bu kadar çok gündeme oturuyor. Zaten bilinen şeylerimizden birisi, yani ha bir eksik ha bir fazla. AkuTan'ın dediği gibi en çok konu olabilecek (hatta olan) şeylerden birisi. Ben döner dışındaki bir şeyle gelindi mi şaşırıyorum açıkçası. Japon bir arkadaşımın dediğine göre Japonya'da en çok sevilen yemek kültürü Çin, Fransa ve Türkiye'ninkiymiş. Ordaki restoranlar tamam da bana tek bir öğeyle bağdaştırılması saçma geliyor. Ben burda Çin lokantası dışında Uzak Doğu yemekleri olan bir restoranta gitmedim ama onların da menüsü baya iyiydi, yani sadece ilk saydığım mesajımdaki menüden oluşmuyordu. :D Zaten Ege Bölgesi'nde çeşitli yerlerde zincirleri olan bir mekan. Yani işi iyi yapan yer de var. Hatta Japon bir arkadaşım, evinin yakınında bulunan, gittiği bir Türk restoranından patlıcan menüsünü göstermişti bana, sadece patlıcan kebabı da değil. Yani işini genişletebilen mekanlar da var. Bir de, ilk mesajımda dediğim gibi araştırılabilecek bir şey.

@ -Melody-

Burası Türkiye, yakında animeler yasaklansın mantığına giderler mi giderler. Dediğin gibi ne olacağı belli olmaz. ;)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Böyle haberler yapılırsa Baklava haberi de gelsin. :P Ne bileyim Türkçe şarkımızı kullandılar desinler. Koskoca anime dünyasında bizimle ilgili çok göndermeler var.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Squaw haklısın, istisnalar da var. Buralarda biraz farklı olabiliyor durum. Ev yemeğine alışığız çoğumuz, annem mesela dışarda yemek yediğimi söylediğimde kızıyor. Hatta geçen pazar günü geç kalkınca baktım yemek yapıyor evde, daha öğlen anca olmuş, erken değil mi diyorum, dışarı çıkacağız biz, sen de dışarıdan yemek söyleme diye şimdiden yaptım diyor. :D Genel olarak çoğumuzun annesi bu güzel düşünceli zihniyete sahip. Ben kendi adıma dışarıdaki lokantaların menülerini pek bilmem, dışarıda yiyeceğim 3-4 tür şey vardır zaten. :D

Neyse o önemli değil ama burada yaşayan yabancılar için özellikle açılıyor bu tarz lokantalar. Mesela Çankırı'ya Japon-Türk ortak bir fabrika açıldı ve yönetici kesim genelde Japonlardan oluşuyor. Baya baya Japonlar yerleşti oraya. Duyduğuma göre kendileri için suşi lokantası açtırmak istemişler ve Allah'ın Çankırı'sında belki de Türkiye'nin en kaliteli suşileri yapılıyor şu an. :P Benzer milletler için buna benzer şeyler geçerli olabilir.

Ama bizim yurtdışında açtığımız dükkanların çalışanlarından bahsedersem tepkiler alabilirim. O yüzden keseyim burada. Yani o dükkanların çoğu lüks yerler değil ve dediğim gibi en kolay fastfood satarak ekmeğini kazanıyorlar, o yüzden bir yerlerden destek gelmeden daha geniş menülere sahip değil o dükkanlar. İstisnalar vardır tabi. Benim gözlemleyebildiğim kadarı bu. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

suke, doğrusu ben de dışarıda yemeyi sevsem de ev yemeklerinin bende yeri ayrıdır. Bu nedenle de annelerin düşüncesine büyük bir saygı duyuyorum doğrusu. :D Uzak Doğu'da dışarıda yeme olayı yaygın biliyorsun, bu nedenle onlarda restoran kültürü bizden daha yaygın olmalı diye düşünüyorum ama gitmişliğim olmadığı için de pek sağlıklı bir yorum yapamam. :)

Bir de, şu sushi olayında bana komik gelen bir durum var. Bizde veya birkaç yabancı ülkede sushi şefleri Koreli de oluyor. Eğitimini aldıktan sonra nerden olduğunun önemi yok tabii ama ben abes karşılıyorum bazen. :D Ya bir de, sushi aşçılığı eğitimi farklı bir şey. Hiç yemedim bilmiyorum ama çiğ etlere ve balıklara karşı fobim var niyeyse. :/

Yoğurt - ayran mevzusu da Uzak Doğu ülkelerinde yoğurt genelde tatlı şekilde pazarlanıyor. Ayran ise bizdeki paket olarak aynı tadıyla satılıyor, bir Japon arkadaş ayran delisiydi. Zaten yoğurt bizim kültürün bir parçası olsa da değil artık, Yunanistan patentini aldığı için dünyaca Türk'lerden gelen bir şey gözüyle bakılmıyor. Neyse ki baklavayı kurtardık. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?