Jump to content
  • Kayıt Ol

Animeleri nasıl izliyorsunuz?

Bakayalo

Anime izleme alışkanlıkları  

203 oy

1. 1. Animeleri nasıl izliyorsunuz? (birden fazla seçim yapabilirsiniz)

• Online izleme sitelerinde izliyorum.
      85
    • İndirip bilgisayarda izliyorum.
      137
    • İndirip tablette/telefonda izliyorum.
      48
    • İndirip televizyonda izliyorum.
      29
  2. 2. İndirdiğiniz animeleri bilgisayarda izlemekte hangi programı kullanıyorsunuz?

• MPC-HC / MPC-BE ve kodek paketi (K-Lite, CCCP, KCP vs.)
      80
    • Kodek paketi olmadan MPC-HC
      10
    • PotPlayer
      8
    • KMPlayer
      9
    • BS.Player
      0
    • mpv bazlı oynatıcılar (mpv, SMPlayer, Baka MPlayer, IINA vs.)
      3
    • VLC media player
      22
    • GOM Player
      14
    • Windows Media Player / Windows Media Center
      7
    • QuickTime
      0
    • Diğer (lütfen cevap yazarak belirtiniz)
      5
    • Bilgisayarda izlemiyorum ki...
      45
  3. 3. Fansub grubunun veya çevirmenin "şu oynatıcıyla izleyiniz" tavsiyelerini dikkate alıyor musunuz?

• Ne tavsiye ediyorlarsa onunla izlerim.
      23
    • İzlerken sorun yaşarsam dikkate alırım.
      93
    • Tercih ettiğim oynatıcıdan şaşmam.
      50
    • Bilgisayarda izlemiyorum demiş miydim?
      37

Önerilen İletiler

Bakayalo

Animeleri online mı izliyorsunuz, indirip bilgisayarda veya başka bir cihazda mı? Birden fazla şekilde izliyorsanız size uyanların hepsini seçebilirsiniz.

İkinci soru, "indirip bilgisayarda izliyorum" seçeneğini işaretlemiş olanlar için: Hangi programı kullanıyorsunuz? Bunda yalnızca 1 seçim yapabilirsiniz. Birden fazla programı farklı amaçlarla kullanıyorsanız, soft* altyazılı izlerken en sık kullandığınız programı seçiniz. "Diğer" seçeneğini işaretlerseniz, lütfen konuya cevap yazarak kullandığınız programı belirtiniz; programı bilmeyenler için kısaca tanıtıp tercih etme sebebinizi de yazabilirsiniz.

Üçüncü soru yeterince açık.

* kapatılabilir altyazı içeren mkv dosyası hâlinde veya altyazıyı ayrıca indirerek

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

(düzenlendi)

Hoşuma giden ve hoşuma gideceğini bildiğim serileri indirip bilgisayar veya telefondan izliyorum. Bilmediğim ve fikrimin olmadığı serileride online izleme sitesinden bakıp karar veriyorum genelde. Hoşuma giderse indiriyorum...Yoksa sallıyorum ;)

Düzenlendi: (baryshx)
  • Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...
(düzenlendi)

İndirip izliyorum, kullandığım program vlc

Düzenlendi: (dredkitz)
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlla şurada şu şekilde izlemeliyim şeklinde bir  kriterim yok ama en çok indirip izliyorum. Diğer seçenekler de uyuyor gerekli olduğunda. Oynatıcı olarak ise MPC-HC kodek olarak ise KCP kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 ay sonra...

altyazısı olan animeleri kesinlikle indirerek izliyorum. altyazı bulamadığım animeler de ise mahkum online izleme. 

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İndirerek, MPC-HC(K-Lite) ile izliyorum. Memnun olduğumdan güncel tutup, sorun çıkarmadığı sürece oynatıcıyı değiştirmem :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Mümkün oldukça 1080p izliyorum. Ufak bi arşivim bile var. Ama güncel seri izlemiyorum :l

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İndirmedikçe Anime izlemem. Bunun için sebeplerim şunlar:

1- Stream siteler hiçbir zaman indirdiğim zamanki kadar kaliteli yada akıcı görünmüyor. Üstüne üstlük çoğu site Blu Ray'i çıkan bir TV serisi Anime'yi bile zamanında upload ettikleri TV Rip versiyonla izletiyor. Gerçi HD olduğu iddia edilen videolar bile kimi zaman 360p yada 544p gibi görünüyor. 

2- Altyazıların hardsub olduğu sitelerde fontlar o kadar kötü ki resmen gözlerim acıyor. Hele bir de ekranın sağ üstünde hardcode logo gördüm mü yaşama isteğimi kaybediyorum.

3- Senkron hatalarına, kötü, isabetsiz yada küfür etmek için çevrilmiş gibi görünen altyazılara tahammül edemiyorum. 

4- Spinoff'lar yada DVD/Blu Ray extra'ları gibi içerikleri her sitede görmek olası değil.

5- 8 mbit bağlantıyla bile sahne kaydırmak ömür törpüsü.

6- En önemlisi çeviri yapmak için o Anime'nin bir kopyası elimin altında olmalı ve sırada çevirmek istediğim yığınla yapım var.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 5 ay sonra...
(düzenlendi)

1-2 sefer sanırım online izledim. genelde 1080p raw olarak indiririm. uyumlu bir altyazıyla daha güzel oluyor.

teknik işlerine de heveslendim. bakalım zamanla neler olacak :)

MPC-HC - VLC değişiyor ikisiyle de izlediğim oluyor.

Dikkate alırım genelde kendi biliyor ki yada deneyimli ki bişeyler öneriyor kulak arkası etmem genelde :)

Düzenlendi: (chackerkeyff)
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Izleme sitelerinden indirip telefonda izliyorum. 360 ila 480p 

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...
Bakayalo

Uykum kaçmışken ufak bir güncelleme ve değerlendirme geçeyim buraya da.

Öncelikle özür dilerim, anket biraz hatalı oldu: İlk soruda "İndirip bilgisayarda izliyorum" seçeneğini işaretlemeyenler için ikinci ve üçüncü sorular anlamsız oluyor, ama o sorularda cevap vermeme seçeneği yoktu :006: Şimdi ekledim, elim değmişken ilk soruda o seçeneği işaretlemeyenleri diğer iki soruda işaretledikleri seçeneklerin sayılarından düşürdüm, şimdi eklediğim seçeneklere ekledim. İdare ediverin :panda-emoticon-65:

Anketi yapma amacımız, izleyicileri yönlendirmek değil, izleyici alışkanlıklarını öğrenmek ve fansub videolarımızı mümkün mertebe herkesin, değilse de büyük çoğunluğun sorunsuz izleyebileceği şekilde hazırlamaktı. Dolayısıyla şu iyidir bu kötüdür bunu bırakın şuna geçin tarzı yorumlar yapmadık. Kaldı ki soft altyazıları göstermekte kronik problemleri bulunan oynatıcıları tercih edenlerin çoğunun son soruya "tercih ettiğim oynatıcıdan şaşmam" cevabı vermiş olacaklarını hepimiz tahmin ediyoruz; yoksa o programlar hâlâ kullanılıyor olmazdı. Yine de, alışkanlıkları fazla bozmadan, alışkanlığını değiştirmeye açık olanları ve henüz alışkanlık edinmemiş olanları düşünerek ufak bir iki bilgi vermemin faydalı olacağına kanaat getirdim. Anketi henüz doldurmamış olanlar yanlışlıkla görüp etkilenmesin diye gizliyorum:

Gizli İçerik

Öncelikle alışkanlık sahiplerine: KMPlayer'ın sunduğu fonksiyonelliği bırakmak istemediğinizi tahmin ediyorum. Onu geliştirenlerin geliştirdiği PotPlayer'ın da hayli yakın bir fonksiyonellik sunduğu söyleniyor. Hele LAV Filters Megamix paketi içinde yüklerseniz, hem iyi bir ekran kartıyla çok daha güzel görüntü almanızı sağlayacak madVR video yorumlayıcınız hem de güncel altyazıların çoğunu -video dosyasının içine ekli olduğu takdirde- sorunsuz görebileceğiniz bir altyazı yorumlayıcınız olur. Dışarıdan altyazı koymaya ise pek elverişli değil, sebebi aşağıda.

Şimdi de kodek paketi kullananlara: Kodek paketlerinin en sık kullanılan altyazı yorumlayıcıları olan XY-VSFilter ve XYSubfilter birkaç yıldır güncellenmiyor ve artık güncellenmelerine ihtimal de verilmiyor; geliştiricileri terk etti ve kodlar fazla karışık olduğundan kimse uğraşmak istemiyor. Sizin kullandığınız kodek paketi (mesela LAV Filters Megamix gibi) bunların yerine assfiltermod içeriyorsa, soft altyazıyı içinde bulunduran mkv dosyalarıyla sorun yaşamazsınız, idare eder; fakat assfiltermod da dışarıdan altyazı çalıştıramıyor(du son baktığımda, artık çalıştırabiliyorsa uyarın düzelteyim). MPC-HC'yi paketsiz kullanayım deseniz, o da artık güncellenmiyor... Eğer kullandığınız oynatıcının arayüzüne ve kısayollarına veda edip başka bir oynatıcı denemeye açıksanız, mpv ve türevleri şu anda tek doğru adres: renkleri yansıtmakta da fontları yorumlamakta da sorunsuz. mpv'nin kendisi fazlasıyla sade olduğundan herkese hitap etmeyebiliyor. Kullanışlı bir grafik ve mantıksal arayüzü de olsun istiyorsanız SMPlayer'ı deneyebilirsiniz.

Son olarak Apple'cılara: Mac için derlenmiş mpv türevleri de var, IINA gibi ;)

• Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

https://www.codecguide.com/ " böyle bir site var. Standart paketin içinde oynatıcı MPC-HC ile birlikte yükleniyor. Sürekli de güncelleniyor, buna MPC-HC de dahil. Şu ana kadar sorun yaşamadım ancak en ufak bir sorun yaşarsam tavsiye edilenleri denemekten çekinmem. Sonuçta çok fazla anlamadığımdan bu konularda biraz paketçi insanız. ?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

(düzenlendi)

Eskisi gibi arşiv yapmaya devam ediyorum demek isterdim, ancak böyle bir şey söz konusu değil. Kissanime gibi siteler zaten yetiyor. Görüntü kalitesi de oldukça iyi. (Reklam [yaptığım] yok, bilmeyen de yok zaten bu siteyi.) 

Sadece favori serilerimi arşivliyorum. Bir de, serileri indirmek çok yük oluyor bugünlerde bana. Favori dizilerimi ve filmlerimi de arşivliyorum. Geçen Sopranos ile Wire indiriyordum sırf arşiv amaçlı.  Boğdu beni. Ki kaldı ki, o serilere olan sevgimi anlatamam.

Düzenlendi: (CasvalDeikun)
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?