Jump to content
  • Kayıt Ol

Anime ve Mangalardaki Nefret/İntikam Geyiği

Zax

Önerilen İletiler

Başlık baya boş bir başlık gibi duruyor ama aslında öyle değil. Bir kaç zamandır dikkat ediyorum özellikle de popüler serilerde birşey var o da intikam zımbırtısı. Anlatmak istediğim anime ve mangalarda villianların hep böyle intikam ve nefret üzerinde olduğunu ve ana karakterlerimizinde hep bu intikam ve nefret zincirini kırdığı. Evet, diyebilirsiniz " doğaldır çünkü intikam ve nefret duyguları kötü şeylerdir ". Ben bunun bu kadar basit olduğunu sanmıyorum. Bana kalırsa ortada çok daha derin şeyler var. Japonyanın tarihi gibi. Sanırım birçoğunuz ne demek istediğimi anladı. Evet, zamanında Amerika japonyaya iki atom bombası attı. Savaşı sona erdirdi, japonyanın şuan bile ordu kuramamasını sağladı, halk onca acı çekti, onca kişi öldü ve hatta o iki bombanın etkisinin günümüzdeki bazı japonların ölümlerinin sebebi bile olarak gösterilebiliyor. Ama japon halkı Amerika'dan nefret etmedi. Belki de etmiştir ama şuan durum çok farklı. Az da olsa japonların sosyal yaşantısı ile ilgilenenlerimiz oldukça iyi biliyor ki japonlar tam anlamıyla Amerika özentisi durumunda. Sanırım şimdi tam olarak konunun kaynağına iniyoruz. Popüler serilere baktığımızda mesala Naruto serisinde bu intikam nefret geyiği belki de en iyi şekilde işlenmiş hala da işlenmeye devam etmektedir. Seriyi güncel olarak takip eden kitle ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaktır. Seriye yetişmeyenlerin tadını kaçırmak istemiyorum o nedenle pek ayrıntıya girmiyorum fakat ana karakterimiz kendisine onca acı çektiren, dünyanın varlığına bile bir tehdit oluşturan birini oldukça ilginç bir şekilde " Ben bu nefret zincirini kırıyor ve seni affediyorum " diyebilmiş biridir.

Sizce de ilginç değil mi? Zamanında bir ülke tarafından binlerce insanı katledilmiş bir millet var ortada. Ve o millet ki artık kendi canından kanından olanları katledene özeniyor. Ve bu milletin deha denilen kitlesindeki bazı kişilerde bu nefret zinciri/ intikam ve affetmek üzerine mükemmel seriler oluşturuyor.

Şimdi ortada bi soru kalıyor. Japonların o çok bahsedilen onur ve gurur geyiği basit bir uydurmadan ibaret olup eşini çocuğunu öldüren birine " gel abi elini öpeyim ne de güzel öldürdün öyle " diyen bir millet mi? Yoksa gerçekten bazı şeyleri aşmış, millet olarka olgun, geçmişteki olumsuzlukların artık yaşanmış olmuş bitmiş olduğunu, artık geleceğe bakılması gerektiğini ölenle ölünmeyeceğini düşünen bir millet mi?

Son olarak bu konuda detaylı araştırma yapıp ortaya çok güzel bir yazı yazılabilirdi ama bu aralar bende nedeni belirsiz tembelliğin bunada etkisi oldu. Az çok bildiklerimle dikkatimi çeken bir konuda birşeyler yazayım dedim.

Sizlerinde düşüncelerini merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 2
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• zhenya

1

• Zax

1

• ishak

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

bu insanlarin nefret/intikam

temelinde olan birşeydir ve her insalar sevgi nefret öfke ve benzeri şeyler ,

yani normal bir durum

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Nefret/İntikam geyiği olarak nitelendirdiğin olay anime veya mangalar üzerinden yorumlanıcak bişey değil bu çok daha açılımlı bi konu ...Sinamayı falan da katmıyorum eski mitolojik hikayeler bile hep bu konuları işler ...Yani İnsanlık tarihinin başlangıcından beri var olan bi meseledir ki insanın doğasında vardır savaşmak ve bunedenle tarihte barışın hüküm sürdüğü bir dönem yoktur.(anca masallarda) Bu konuda ne kadar yorum yapsakta ulaşabileceğimiz tek sonuç barış içinde yaşamanın insan doğasına aykırı olduğudur... Dolayısıyla her zaman biyerlerde düşman arıycağız...

Edit : Ve bunun sonucunda hep nefret ve intikam konusun işleyen anime ve mangalara hep rastlamaya devam ediceğiz ...(konuyu bağlamamışım :) )

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?