Jump to content
  • Kayıt Ol

Air Master


bedifeci

Önerilen İletiler

Stüdyo : Toei Animation

Yapım Yılı : 2003

Bölüm : 27

Konu - Kurgu

Aikawa Maki isimli eski bir jimnastikçinin, atletik yeteneğini sokak dövüşlerinde kullanmasını konu alan, genel anime çizgisinden uzak dövüş sahneleri ile konu derinliğindeki eksikliğin arka planda tutulduğu ve rahatsız ediciliğinin en aza indirgendiği bir anime diyebiliriz kısaca. Ayrıca animenin yönetmenliğini Daisuke Nishio yaparken, senaryosu ise Michiko Yokote’ ye ait.

Aikawa Maki’ nin bir grup genç kıza yardım etmesi ile başlayan maceraları, her bölümde farklı bir sokak dövüşçüsü ile karşı karşıya gelmesi ile devam eder. Bir sebepten ötürü jimnastiği bırakan Maki, üstün sıçrayış ve hakimeyet yeteneğini sokak dövüşlerinde kullanır ve Air Master olarak anılmaya başlar.

Anime, Aikawa Maki’ nin sokak dövüşlerinde aldığı hazzı, aslında, şiddet unsuruna olan ilgi ve yatkınlığı ile pekiştirmiş, geçmiş veya geleceğinden, benliğinden kaçan ruhun, kendisini sokak dövüşlerinde bulması üzerine kurgulanmış. Ayrıca ana karakterin kendisi ile olan savaşı çoğulcu değil, içsel bir anlatımla konuda yer bulmuş.

Gelişme

Animenin sanatsal veya kült bir yanı yok. Kurgu kısmı anlattığım kadar ağır değil ve kolayca anlaşılır bir şekilde işlenmiş. Bu yüzden animenin daha çok görsel olanı yakalamaya çalıştığını söyleyebilirim. Tenjou Tenge’ den daha martial arts olduğunu ve konu bütünlüğünün aynı animeden daha düşük olduğunu söylersem pek yanlış olmaz. ( bu örneklendirme ne kadar anlatıcı oldu bilmiyorum )

Tanıtımın bir kısmı Anime Türkiye Dergisinde yayınlanmıştır.Nice robin adlı üyemize teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

  • İleti 0
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

  • bedifeci

    1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

En Hareketli Günler

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?