Jump to content
  • Kayıt Ol

Evangelion hakkındaki görüşlerim

Reyiz-i neckbeard

Önerilen İletiler

(düzenlendi)

Evangelion serisi hakkındaki Görüşlerim ve kime önerip önermediğim konusu:
Evangelion ilk izlediğim animelerden biri olmasına rağmen, adam akıllı eleştirel argümanımın olmadığı dönemlerde bile sevgi-nefret ilişkisi arasında gidip geldiğim bir seriydi. Bir kısmım bu seriyi çok sevmesine karşılık bir kısmım da belirteceğim sebeplerden ötürü pek bayılmıyordu.

Hikayemiz, 2000 yılında meteor olduğu söylenilen bir cismin Antartika açıklarında bütün Dünya'yı etkileyecek  deneyler sonucu inmesi üzerine Dünya nüfusu ciddi bir kayıp yaşar. Buna da 2.felaket ismi verilir. 2.felaket sonucunda iklim değişir ve Dünya ters düz olur, lakin 15 sene sonra bu yıkımın yol açması sonucu Dünya gezegenine gelen "Melek" kod ismindeki canlılar, 2.felaketin sebebi olan varlık ile bütünleşip, insanlığın sonunu getirme isteklerinden ötürü 2015 tarihinde Dünya'ya adımlarını atarlar.Bu seneryoyu çoktan düşünmüş olan antik organizasyon Seele ve eski ismi ile Gehrin, seride büyük çoğunlukla Nerv olarak geçen organizasyon, Evangelion adını verdikleri Bio-mech olarak adlandırabileceğimiz Mech/Robotlar ile melekleri Dünya yüzeyünden silmek istemektedirler. Lakin Eva'lar Marduk birliği denilen bir organizasyonun belirlediği çocuklar dahilinde kontrol edilmektedirler. Hikayemizin ana karakteri Shinji Ikari de, Nerv'ün şefi Gendo Ikarı'nin oğlu olup Marduk birliği tarafından Evangelion ünite 01'i pilot edilmesi için seçilmiş bir çocuktur. Hikayemiz de Shinji'nin bu verilen kararları kabul edip etmemesi, melek savaşları, Rei ayanami karakteri ve Eva'ların sırları, Seele ve Gendo'nun gerçek amaçları, Eva pilotlarının kendilerine böyle bir yük verilmesi sonucu neden var olduklarını sorgulamaları ve spoiler olaylar silsileleri dahilinde devam edip biter.Şimdi, seriyi hiç izlememiş birisi olarak baktığınız zaman hikaye çok derin, kompleks veya "artık ne demek isterseniz" gibi gelebilir ama lore namına verilen anlatım çabaları keçi boynuzundan aldığınız tat gibi tabiri caiz ise. Meleklerin ve o malum varlığın nerede geldiği, teorik anlamda anlatılsa bile, bilmiyorum bazı noktalarda seyircinin yorumuna bırakılması ve seneryonun "bana göre" ilginç olabileceğini düşündüğüm bazı konseptleri, topyekün boş bırakmamak ile birlikte çok az değinilmesi "benim" canımı sıktı. Ayriyetten, Dünya anlatımının çoklu şehirleri, hatta ülkeleri bile anlatabilecek olmasına karşılık, buna ya çok az değinmeleri ya da hiç değinmemeleri, world building faktörüne önem veren benim canımı, çok büyük olarak görmememe karşılık sıkmadı desem yalan söylemş olurum. Lakin benim için bu serinin ANA problemi, önemsememiz gereken ve üstüne durdukları, o kadar ki bu karakterlerin kendi iç sesleri ile konuştukları bölümler yapmalarına karşılık, serinin yaratıcı olan Anno'nun Evangelion tv finali sonrasında olan olaylar sonucunda seyirci kitlesine karşı bir öfke duyup, onların isteklerinin zıttına bir ürün çıkarmak istemesi üzerine olacak ki, Rei hariç finalde karakterlerin üzerine durdukları noktaların hiçbir noktaya bağlanmaması, tam tersine ana karakter Shinji'nin eskisine oranla daha da alt noktada olması. Bu dediğim olay 4. Rebuild filmi ile çözümlenilebilir lakin bir seriyi toparlamaları için 10+ sene harcamaları ve bu arada da, manga haricinde düzgün bir seneryo öğesi görememiz, 4.filmde dediğim olaylar çözülse bile gözümde top noktaya çıkaramıyor maalesef. Onun dışında pozitif yanlarına değinecek olrsam eğer, Rei'nin sonrasında girdiği karakter olsun, karakterlerinin  sadece siyah beyaz şekilde olmaması, çok farklı duygu ve düşüncelere girebilmeleri, mech savaşları ve bu savaşlar doğrultusunda kullanılan kamera açıları, efsane Japonca seslendirme kadrosu, Eva tasarımları, serinin sağladığı artmosfer ise sevdiğim yanları.

Rahxeppon'un "2 dünya tarafından baskı gören ana karakterin kendi kaderini çizmesi" hikayesi oluşundan eva'ya oranla daha fazla sevdiğimi de söyliyeyim. Ayriyetten her ne kadar ilk düşünüldüğünde farklı olması gerekmesine karşılık devam sezonlarında geniş bir dünyayı anlatması da, Eva kafasında olan hikayeler arasında Attack on Titan'ı sevme sebebimdir.
Bu seriyi kime öneririm diye de soracak olur iseniz eğer, kendinizi sevmiyorsanız ve bir çıkış yolu arıyorsanız bu seri sizin için biçilmş kaftan olabilir.

İyi seyirler.

neon-genesis-evangelion-ayanami-rei-moon-hd-wallpaper-preview.jpg

Düzenlendi: (Reyiz-i neckbeard)
  • Beğeni 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Arkaplanda bir şeyler var ama ancak açıp sağdan soldan okuyarak öğreneceğimiz serileri hiç sevmiyorum. Bir de 10-12 bölüm tıpış tıpış giderken bir anda mevzu değişiyor, o mevzuyu anlatmak için de adamların gram kaygısı yok, iyice abanıyorlar. Benim gözümde kendisi güzel olmayan ama burada şunu demek istemiş, bu şu demek muhabbetlerinden sevilen bir anime. Çok ilginç bir sonu var ama beni oraya kadar taşıyamadı. Bu arada Evangelion'a karşı ne kadar nötrsem Evangelion Re:Take mangasını da bir o kadar çok severim.

• Beğeni 2
  • Süper 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?