Jump to content
 • Kayıt Ol

Darker than Black


bedifeci

Önerilen İletiler

İsim: Darker than Black: -Kuro no Keiyakusha-

Türü:Aksiyon,Süper Güç, Dram

Bölüm Sayısı:25

Yıl: 06.04.2007 – 28.09.2007

Firma: BONES, Aniplex

Yönetmen : Tensai Okamura

Orijinal Yaratıcı: Bones, Tensai Okamura

Müzikler: Yoko Kanno

Karakter Tasarımı: Yuuji Iwahara

Hikâye:

10 yıl önce, Tokyo’da “Cehennem Kapısı” adında esrarengiz bir bölge ortaya çıkmıştır. Kapı’nın ortaya çıkışıyla beraber gökyüzü değişmiş, ay ortadan kaybolmuş ve gerçek yıldızların yerini sahteleri almıştır. Hemen sonrasında ise “yüklenici” (contractor) denilen doğa üstü güçlere sahip bazı insanlar, kendilerine ait benlikleri bulunmayan kuklalar ve pasif medyumların varlığı keşfedilmiştir.

Bir yüklenici olan Hei ile ortakları Yin, Huang ve Mao, gizli bir örgüt adına çalışmaktadır ve Cehennem Kapısı’nın sırrını çözmek adına bir çok gizli göreve katılmaktadırlar. Kei’nin “düzensiz kodu” BK-201 olarak tanımlanmış olup polis her yerde bu yükleniciyi aramaktadır. BK-201’in peşindeki polis şefi Misaki Kirihara, her seferinde elinden kaçırdığı bu yükleniciyi ararken başka gerçeklerle karşılaşacak,

Kapı’nın gizemini çözmek için kurulmuş Pandora araştırma enstitüsünün ardında yatan gerçekler açığa çıkacak, Evening Primrose adındaki gizli örgütün ve hükümetlerin de işin içine girmesiyle, cevapların yine bilmecelere döndüğü bazen durgun, bazen heyecanlı bir macera yaşanacaktır.

Animeye ait tanımlar:

Yüklenici (contractor): Yükleniciler Cehennem Kapısı’nın ortaya çıkışıyla beraber doğaüstü bazı güçler kazanmış insanlardır. Yüklenicilerin varlığı sıradan halktan özenle gizlenmekte ve kaza eseri bir yüklenici ile karşılaşmış insanların hafızası hükümet tarafından silinmektedir. Büyük bir çoğunluğa ve yüklenicilerin kendilerine göre, onlar merhamet,sevinç,vicdan gibi insani özelliklerini kaybetmiş soğuk kanlı katillerdir. Mantıklı olanı seçme kabiliyeti en önemli kişisel özellikleridir. Yüklenicilerin güçlerini kullandıktan sonra kontratlarının karşılığını ödemeleri gerekmektedir. Bu ödeme bazen çok ağır, bazen de hafif olabilir ama kullanılan gücün az ya da fazla oluşu ödemenin bedelini değiştirmez. Yüklenicilerin her birine ait bir yıldız ve bu yıldızı belirten bir “düzensiz kod” (messier code) vardır. Kimlikleri bu kodlarla belirlenmektedir. Bazıları yasadışı örgütler adına, bazıları da hükümetler adına çalışır.

Kukla: Kuklalar, programlanabilir, duygulardan yoksun medyumlardır.Görevlerine göre çeşitli formlarda olabilirler. Büyük çoğunluğu kendi “gardiyan/gözetleyici ruhlarını” kullanarak bilgi ağında büyük rol oynarlar. Aynı zamanda başka insanların görünüş ve hatıralarının yüklendiği birer gizli ajan olarak da kullanılabilirler. Animede büyük bir çoğunluk kuklaları bir “araç” olarak görse de, onların insanı özelliklerini tamamen kaybetmediklerine dair ipuçları vardır.

Cehennem Kapısı (Hell’s Gate): On yıl önce Tokyo’da ortaya çıkmış gizemli bölgeye verilen isimdir. Onun ortaya çıkışı, yüklenicilerin ve kuklaların ortaya çıkışı gibi bazı bilinmeyen etkilere neden olmuştur. Cehennem Kapısı’na girişi engellemek için onu şehirden ayıran büyük bir duvar inşa edilmiştir.

Cennet Kapısı (Heaven’s Gate): Beş yıl önce Güney Amerika’da yok olmuş ve yok oluşuyla 1.500 km büyüklüğünde bir alan haritalardan silinmiştir. Bu bölgeye hiç kimsenin girişi mümkün değildir. Neden yok olduğuna dair kimsenin bir fikri olmasa da animenin sonlarına doğru bazı gizemler açığa kavuşmaktadır.

E.P.R. (Evening Primrose): Yüklenicilerden oluşan bir illegal gruptur. Yüklenicilerin herkes tarafından tanınması ve kendilerine diğer insanlarla aynı sosyal hakların verilmesi için savaşırlar. EPR grubunun lideri, 5 yıl önceki savaşta Hei’nin takım arkadaşı olan ve aynı zamanda MI-6 adı verilen örgütte “Şubat” kod adı ile ajanlık yapan Amber’dir. EPR’ın Kapı hakkındaki gizemlerin çözülmesinde kilit bir önemi vardır.

PANDORA (Phisicalqantity Alternation Natural Deconstruction Organized Research Agency): Cehennem Kapı’sının gizemlerini araştırmak üzere, Kapı’nın yanına inşa edilmiş bir araştırma enstitüsüdür. Pandora tarafsız bir örgüt konumunda olup bütün ülkeler ve örgütler ile ilişkilidir.

Moratoryum: Kontratlarının bedelini henüz ödememiş, yarı yüklenici yarı kukla arası insanlardır. Moratoryumlar yüklenici gücüne sahiplerdir ama kendi güçlerini kontrol edemezler. Bir moratryumdan yükleniciye dönüş olasılığı sıfır kabul edilmektedir. Güçleri üzerinde kontrolleri bulunmadığı için çok tehlikelidirler.

Kontrat Ödemesi (Remuneration / Contract Payment): Yüklenicilere “yüklenici” adı verilmesinin nedeni, güçlerini kullandıktan sonra bunun bedelini belli bir şekilde ödemelerinden kaynaklanır. Her yüklenici gücünü kullandıktan sonra, belli bir bedel öder. Bu kimi zaman çocuk kanı içmek veya kendi parmaklarını kırmak gibi ağır bir bedelle, kimi zaman da taşları düzgün bir sırayla yere dizmek ya da sigara içmek gibi bir bedelle gerçekleştirilir. Neden ödeme yaptıkları ya da bu ödemeyi neden bu şekilde yaptıkları hakkında yüklenicilerin de bir fikirleri yoktur.Ödenilen bedelin gücün büyüklüğü yada küçüklüğüyle de bir ilgisi bulunmamaktadır.

İnceleme: Miyachou

Anime Türkiye Dergisi

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 9
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • bedifeci

  1

 • lafolya

  1

 • Tenjin

  1

 • loykad

  1

ilk bölümden itibaren kendisine çeken bir anime serisidir... pek insan için hei soğuk bir karakter olarak gelsede anime konusuna göre gayet insancıldır.. seri ilerledikçe çeşitli kavramlar ve terimler öğrenerek animeyi daha iyi anlmaya başlıyoruz.. ben özellikle ilk açılış müziğini beğenmiştim..Bir yüklenici olan Hei ilerleyen blümlerde nasıl bir yüklenici olduğunu ve neden bir kontratı olmadığını ve kendine ait bir yıldızının olmadığını öğreniyoruz..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Darker Than Black-2 gelmeden bir kez daha izlesem mi diye düşündüm şimdi, harika bir seri, defalarca izlenir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Gerçekten çok güzel bir yapım gidişiatı, olaylar, kurgusu... Bence karakter tasarımlarıda çok iyi. İlk başlarda biraz sıkıcı ve olaylar anlamsız gibi gelsede insan ikinci kez baştan izlemek istiyor. Merakla 2.sezonu bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gerek konu gerekse karakter işlenimi açısında çok güzel bir seri :) seri boyunca olayların karakterler üzerinde ki etkileri ve karakterlerin değişim süreci çok güzel anlatılmış final olarak seriyi değerlendirdiğimde ilk sezon için finali çok güzel ve anlamlıydı ikinci sezonunu merakla beklemekteyim :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bedifeci nin bana verdiği DVD' ler arasından bulup izlemeye başladığım sıradan bir anime gibiydi ki ilk iki bölümden itibaren kendine çeken gizemli ve sarmal ilerleyen bir akımı vardı ki buda çok sevdiğim animeler arasına girmesini sağladı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

DTB, tamamiyle ilk bölümüyle "ya bu diğer animelere çok benziyo hacı" dedirtse de, sonradan alışıp sizi sürüklüyor. Bıraktıysanız devam edin, izliyorsanız bitirin. Hei gibi bir karaktere bazen kızabiliyorsunuz, bazen de "işte budur" diyorsunuz. Kaçırılmaması gereken bir seridir. Ayrıca ikinci sezonu da geliyor. Merakla bekliyoruz :3

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 3 hafta sonra...

süper bir animedir...özellikle hei diğer animlerdeki baş karakterlerden çok farklı..insanda bir çok merak duygusu uyandıran biir seri..kesinlikle izlenmeli..2. sezonu sabırsızlıkla bekliyoruz..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sırf havalı ismi için başladığım bir seriydi. İlk 2 bölümde normal bir seri zannettsem de öyle bir hikaye çizmişlerdi ki izlediğim sonun sadece sezon finali olduğuna inandım hep. Vakit ilerledikçe karakterler geçmişe döndükçe uzun soluklu bir şekilde izlemek istedim. 2. sezon daha başlamadı ama kalbim bu serinin daha da uzun sürmesinden yana.

Ne insancıldır ne değildir tanımı da kafanızı çok karıştıracak.

Henüz izlemeyen arkadaşlar hemen seriyi temin edip bu zevkten memnun kalmasınlar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • 5 ay sonra...

Çok beğendiğim seriler arasına girdi... Ama lütfen birisi bana 2. sezonu anlatabilir mi ? Sonunu anlayamadım :(....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?