Jump to content
  • Kayıt Ol

Rec

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Kategori: TV Serisi

Bölüm Sayısı: 9

Firma/Stüdyo: SHAFT, TBS, MOVIC, Pony Canyon

Yönetmen: Ryutaro NAKAMURA

Senaryo: Reiko YOSHIDA

Animasyon: Hideyuki MORIOKA

Müzik: Kei HANEOKA

Dizayn: Kyooko OOTAKE

Orjinal Eser: Q-taro HANAMIZAWA

KONU:

Olay kahramanımız Matsumaru,aynı şirkette bulunan hoşlandığı kızı sinemaya davet etmiştir fakat kız buluşmaya gelmeyerek Matsumaru'yu eker çünkü kız eski nişanlısıyla yeniden buluşacaktır.Bu olaya çok sinirlenen Matsumaru,biletleri atmaya karar verir tam biletleri yırtacağı esnada,hayatında daha önce hiç karşılaşmamış olduğu Aka,biletleri yırtmanın gereksiz olduğunu söyler ve biletin tekini ona vermesini söyler.

Matsumaru,bu teklifi kabul eder ve birlikte filmi izlemeye giderler.Filmi izledikleri tüm süre boyunca Aka,filmde geçen replikleri sesli bir şekilde okumaktadır.O an buna bir anlam veremeyen Matsumaru,bu durumun nedenini ilerleyen bir zamanda öğrenecektir ve bu ona büyük bir şok yaratacaktır.

Filmden çıktıktan sonra Aka,Matsumaru'ya bu iyiliğini ödemek için,onu bir şeyler içmeye davet eder ve gecenin sonunda aynı yönde oturdukları için beraber eve yürürler ve yolun sonunda ayrılırlar fakat birbirlerinin ne adını öğrenirler ne de birbirlerinden telefon numaralarını isterler.

Gecenin ilerleyen saatlerinde sokakta yaşanan olayı gören Matsumaru,Aka'nın tehlikede olduğunu düşünür ve hemen oraya gider,Aka'yı parkta ağlarken görür.Aka'nın ne gidecek bir yeri vardır ne de yardım isteyecği birileri,bu olay sonucunda Matsumaru, Aka'ya geçici bir süre evinde kalması için bir teklifte bulunur.

Matsumaru'nun bugüne kadar hiçbir reklam teklifi kabul edilmemiştir fakat yaptığı en son teklifi beğenen patron,sonunda Matsumaru'ya ait olan bu teklifi kabul etmiştir. Matsumaru,reklamlar için bir karakter yaratmıştır ve bu karakteri seslendirecek olan kişi Aka'dır çünkü Aka bir seslendirme sanatçısıdır.

KİŞİSEL YORUM:

9 bölümlük olan,her bölümü 12 dakikaya sahip olan sımsıcak bir yapım REC...

Her duyguyu sımsıcak işlemiş,hiçbir abartıya gerek duymadan,gözümüze gözümüze sokma gereği yaşamadan,sadelikle işlenmiş sevecenliğe sahip çok hoş duygular bırakan bir seri aslında.Hayatımda ne eksik diye düşünmeme sebebiyet vermemiş olan,bitirdikten sonra,dahası izlerken bana hiçbir stres yaşatmayıp hiçbir hüzün bırakmamış olan REC, izlerken keyifli dakikalar yaşatan sevimli bir yapım oldu.

Karakterlerin hiçbir aşırı özelliği yoktu aslında.Hiçbir karizma yönü bulunmayan Matsumaru'yu izlerken farkettim ki hangi birimiz -ama az ama çok olacak şekilde- onun sahip olduğu kıskançlığı ya da gururu hayatımıza sokmamışızdır ya da çok aşırı bir güzelliğe sahip olmasa bile Aka'yı izleyişimde anladım ki Aka,gerçek bir yaşamdan koparılıp anime dünyasına yerleştirilmişti çünkü hangi birimiz Aka'nın sahip olduğu korkuyu,yeni bir aşka hayatımızda yer vereceğimiz zaman yaşamadık ki...

Seride konusu geçen her şey ya da içinde bulunulan her durum çok masum izlenimi veriyor,o kadar samimi geliyor ki izlerken her şey olumlu yönde olsun diye iç geçirmedim değil kaç kere,her duyguyu izlerken kendimizden bir şeyler görüyoruz hissi yaşatıyor ya da her karakteri izleyiş sonrasında çevremizdeki insanlardan bir iz buluyoruz.O kadar doğal o kadar sakin geçiyor ki izlediğimde,daha doğrusu seriyi bitirdiğimde içimde hiçbir eksiklik yaşamadım ya da hiçbir özlem duygusu yaşamadım çünkü inanıyorum ki herkesin yaşadığı ya da yaşayacağı duygular karşılıyor izleyiciyi,üstelik hiçbir yorgunluk ya da bıkkınlık yaşamatmayan tam tersine içimde bir ferahlık hissi uyandıran bir yapımdı diyebilirim.

İki ana karakteri izlemek gerçekten de keyif vericiydi özellikle Audreh Hepburn'ün canlandırmış olduğu repliklerinin geçtiği sahneleri izlemek daha bir keyif veriyordu ya da o sahnelere gönderme yapan Aka'yı,bazen de -çok fazla olmasa da- Matsumaru'yu izlemek gerçekten de keyifliydi.

Müzikleri,her ne kadar kulağıma itici gelse de filmdeki sahneler o kadar çok uymuş ki ister istemez de olsa kendimi müziklere ritm tutarken bulduğum anlar olmadı değil ya da ister istemez müziklerin eşlik ettiği sahneye kendimi kaptırmış izlerken bulduğum da oldu,bu nedenle benim için müzik-mekan-diyalog üçlüsü çok iyi dengelenmişti.

KARAKTERLER:

Matsumaru Fumihiko

vwsokm.jpg

Bir şeker firmasına ait şirkette çalışmaktadır.26 yaşındadır.Bugüne kadar hiçbir projesi kullanılmadığı için kendi çapında ezik bir yaşam sürdürmektedir.Tek başına yaşayan Matsumaru,şrkette çalışan muhasebe bölümündeki kızdan hoşlanmaktadır.

Birçok proje denemiş olmasına karşın şirket tarafından hiçbirisi kullanılmamıştır. Matsumaru, devamlı bunun üzüntüsüyle yaşamaktadır fakat sonunda şirket, Matsumaru'nun tasarladığı bir projeyi kullanma kararı almıştır.

Aka Onda

i36z44.png

Seslendirme sanatçısıdır.20 yaşında olan Aka'nın en büyük hayali bir gün çok ünlü bir ses sanatçısı olmaktır.Büyük bir Audrey Hepburn hayranıdır.Hemen hemen tüm filmlerini izlemiş hemen hemen tüm repliklerini ezberlemiştir.Geçirdiği üzücü bir olay sonucunda, kendi evine çıkana kadar Matsumaru'nun evinde yaşamını sürdürecektir.

Yoshioka

2z671w4.jpg

Aka'nın menajeridir fakat aslında Aka için menajerden daha ötedir.Aka'nın bulunduğu her durumu,yaşadığı her duyguyu rahatça sezebilen,Aka'nın yakınında bulunan aslında Aka için çok iyi dost olabilecek bir karakterdir.

Tanaka

29ly71t.jpg

ilk bölümde Matsumaru'yu söz verdikleri buluşmada eken kişidir.Matsumaru,Tanaka'dan hoşlanmaktadır.Aynı zamanda Tanaka,Matsumaru'nun şirketinde muhasebe bölümünde çalışmaktadır.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 7
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Squaw

3

• Vampire_Knight

2

• sakura hime

1

• ishak

1

En Çok Yazanlar

bu animeye pekde ecchi denemez bence ama güzel bir seri ve duygusal beni izlerken keyiflendim rahatladım tüm doslara tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ben birşey sorcam ben bu animenin tr altyazısını nerden bulabilirim _? aradım aradım bulamadım eğer varsa link verirmisiniz rica etsem güzel bir animeye benzioda :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ben birşey sorcam ben bu animenin tr altyazısını nerden bulabilirim _? aradım aradım bulamadım eğer varsa link verirmisiniz rica etsem güzel bir animeye benzioda :)

Açıkçası ben de bilmiyorum alt yazısı var mı varsa eğer nerde :) ben İngilizce fansub izledim şimdi de arşive ekleme planım var bu seriyi,eğer alt yazı meselesini bilip de bizlerle paylaşan olursa çok mennun olurum ya da fansub varsa...

Benden önce sen ulaşırsan eğer Vampir_Knight,benimle paylaşırsan çok mennun olurum ^__^

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

altyazısı divxplanette var ben ordan indirmiştim altyazıyı :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ehe benim paylaşmama gerek kalmadı saten bende bulamamıştım neyse teşekkürler yardım ettiğiniz için daha yeni bir tane daha anime bitirmiştim iyi oldu aramama gerek kalmadı tekrar teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kesinlikle çok yardımı oldu,teşekkürler Özkan'cım,ben divxplanet.te arama kısmına REC yazdığımda karşıma neredeyse 20'ye yakın sayfa getirmişti hatta bir ara tek tek sayfaları incelemeyi bile kafaya koymuştum,sayende gerek kalmadı artık,tekrar teşekkür ediyorum yardımlaşma için ^__^

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?