Jump to content
  • Kayıt Ol

Seirei no Moribito

Susano'o

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Anime'nin Adı: Seirei no Moribito 精霊の守り

Diğer Adları: Guardian of the Sacred Spirit, Kutsal Ruhun Koruyucusu

Tür: Tarihi, Macera, Drama, Fantastik

Bölüm Sayısı: 26

Firma/Stüdyo: Production I.G, Media Blasters, Bang Zoom! Entertainment

Yönetmen: Kamiyama Kenji

Animasyon: Takayuki Goto

Müzik: Kawai Kenji

Açılış Müzik: L'arc En Ciel

Kapanış Müzik: Tainaka Sachi

Özgün Eser: Uehashi Nahoko

KONU:

Balsa adında bir bayan mızrak ustası, geçmişte işlemiş olduğu ağır bir günahın kefaretini ödemek maksadıyla ülke ülke, kasaba kasaba gezerek korumalık yaparak insanların hayatlarını kurtararak yaşamaktadır. Bu yolculuğunun bir noktasında, imparatorluk ailesinden bir prens olan Chagum'un şiddetli akan nehre düşmesine tanık olup, kendi canını riske atarak hayatını kurtarır. Yaptığı iyilik karşılığında teşekkür dahi beklemeden yola koyulan Balsa'yı, kasabada imparatoriçenin askerleri bulur ve saraya davet eder. İmparatoriçe, Balsa hakkında aldığı duyumlara güvenerek oğlu Chagum'un hayatını ona emanet etmek istemektedir. Bunu ise Chagum'un babasının, yani imparatorun kendi oğlunun canına kıymak niyetinde olduğunu açıklar. Balsa biraz düşündükten sonra, bu çok zor olan görevi üstlenmeye karar verir.

KİŞİSEL GÖRÜŞÜM:

Bu animede işlenen hikaye insanı gerçek dünyadan alıp, eski çağlara, insanların uygarca yaşadığı bir döneme götürüyor. Müzikleri, insanı bu ortama sokmak konusunda son derece başarılı. Karakter tasarımları çok mantıklı. İnsanlar olgun ve yaptıkları yanlışların farkına vardıklarında hatalarını kabul etmeyi ve özür dilemeyi biliyorlar. Hikaye başlangıçta gösterilenden çok daha derin ve insanlık adına vermeye çalışılan pek çok ders içeriyor. Çizim olarak gerçekten çok detaylı çalışılmış olduğu ortada. Manzara ve arka plan çizimleri tek tek detaylandırılmış.

Lafı uzatmaya fazla gerek yok. Benim şu ana kadar izlemiş olduğum en doyurucu animedir. "Şurası da keşke biraz şöyle olsaydı" diyebileceğim tek bir yanı dahi yok. Tarzı içerisindeki en iyi yapıt.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 8
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Susano'o

2

• zhenya

2

• gundamaster

1

• meyday

1

Seyrederken hiçbir kusur bulamadığım şu ana dek izlediğim en kaliteli animelerden biridir. Dışardan bakılınca sıradan bir hikayeye sahip gibi görünse bile anlatım, işleniş ve izledikçe farkedilen derinliği ile benzersiz.

Serinin en takdir ettiğim özelliği karakterlerin aktarılmasında ki başarısı. Karakterler fevkalade iyi yansıtılmış, tepkileri olabildiğine doğal, gerçekçi, abartısız ve içtendi.

Öyle anlarda kullanılan başarılı müzikleri ile anın etkisi katlanmış. Aksiyon sahneleri kısa denebilir ama kesinlikle basitlikten çok uzak. Çizimleri enfes. Yani her karesinde kalitesi farkedilen rahatlıkla tavsiye edebileceğim nadir yapımlardan.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Abartılı sahnelerle izleyiciyi etkilemeye uğraşmadan ..Ve en önemlisi acaba tutarmı kaygısı hiç düşünülmeden severek yapılmış bi anime ...Ve bu nedenlede çok güzel bi seri...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Şimdi de bu başlıkta gördüm. Birisi başlıklara girip girip, tüm değerlendirme puanlarına 1, 1, 1 veriyor galiba. Az önceki puanlar 4.5, 5 falandı. Anlayamadım yani. Kimdir bu arkadaş? Yada sitede mi bir sorun var??

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

valla ben değilim :) ama oy seçeneğinden de olablii yani önce oy veriyim derken sonra vazgeçip mesajını yazdığında farketmeden hepsine 1 puan olarak veriyor da olabilir...Yani ben yapıyodumda nerdeyse :) o açıdan ... mesaj editleme seçeneğinde puan verme menüsüde açılıyo sanırım ...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

gundamaster

Animeyi bir türlü izleyemedim ama en kısa zamanda izlemeyi düşündüğüm animelerden biridir.

Puanlama sistemine gelince gelişmiş moda geçilip mesaj yazmak istediğinizde puanlama da üstte çıkıyor ve fark edilmeden puan verilmeyip mesaj yollanıyorsa eğer otomatikman bütün kategoriler bir alıyor sanırım.

Bunu engellemek için direk hızlı cevap gönderi kullanmakta fayda var sanırım.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Seyrederken kesinlikle çok zevk aldığım bir seriydi. İlk bir kaç bölümde akyison çok hızlı başlıyor ancak sonrasında tamamen gerçekçi ilerilyor seri. Fantastik olayları işlerken gerçek duygular, acılar, üzüntüler, ve kayıpları bu kadar güzel veren başka bir anime bilmiyorum.

Karakterler çok güçlü ve iyi işlenmiş, yan karakterler dahil. Hatta küçük prensimiz bile kendi ayakları üzerinde durmayı beceriyor ve kendisini bekleyen kaderi ağlayarak değil ayakta ve kararlı bir biçimde karşılıyor.

Kesinlikle tavsiye edilir

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

En sevdiğim animelerden biridir. Ben buna tam puan veririm :birnumara:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 9 ay sonra...

Geçmişinde;

Ölümüne sebep olduğu 8 kişi...

Bu 8 kişinin ölümünü affettirebilmek adına 8 tane hayat kurtarmanın 'Yaşam Felsefesi' yapıldığı bir seri ve bu felsefeyi,hayatında önemli bir yere taşıyan bir karakter....

Tüm bu derinliğe eşlik eden harika manzara ve ince ayrıntılarının hiçbirisinin atlanmadığı mekan tasarımlarının bize sunuluşu...

Seriyle ilgili özetlere ya da tanıtımlara göz atınca aslında ne kadar da sıradan diyebiliyor bir insan ama bu seriye dair edinilebilecek en hatalı düşünce bu olacaktır...

'Yol Hikayeleri'nin bulunduğu yapımlar, anime dünyamın her zaman çok değerli bir kısmındadır.Genelinde hep bir koruyucu ve korunan bir ufaklık çıkar karşımıza ama ilk defa arka fon çalışmalarının bu kadar iyi birbirine geçiştirildiğini gördüm,karakter tasarımlarından bahsedemiyorum bile,her şeyi çok iyi tasarlanmış olduğu gün gibi aşikar,bunu en kolay olarak karakter çizimlerinden bile farkedebilirim.Elbette bu demek değildir her karakter çizimine ait seri çok iyi bir şey sunacak bize ama konu Seirei no Moribito ise ve içinde Kenji Kawai Usta'nın eserleri de yer alıyorsa,işte budur diyebilirim.

Anime yapımlarında türü ne olursa olsun,her zaman aradığım ve hiçbir zaman vazgeçemediğim bir özellik vardır;'Derinlik'....

Eğer aradığım bu özellik hiçbir şekilde karşıma çıkmıyorsa,o anime isterse tüm sitelerin en üst sırasında ilk numarayı göğüslesin,umurumda bile olmaz.Belki de bu serinin değeri bu yönden artmıştır bilemiyorum ama Jiguro ve Balsa hikayesini nasıl es geçebilirim, serinin beni içine çektiği an buydu işte;

Bir baba-kız ilişkisi gibi görünse de bence daha da ötedeydi,hani Balsa'nın Tanda'ya; ''Yanına bir kız çoçuğunu alıp yetiştirmesi mi daha zor yoksa bir erkek çoçuğu alıp yetiştirmek mi daha zor...?'' demesiyle bile içime o derinliği sokması yok muydu....

Daha sonraları Jiguro'yu bana yaşattığı sahnelerde,bu cümlenin ağırlığını dahası Balsa'nın bu cümlenin altında nasıl da ezildiğini anlamam çok kolaydı,tamamen yabancısı olduğu bir erkek çoçuğu yanına alıp da O'nu,kendi dünyana dahil etmek,onda kendi geçmişini görüp de sana bir yaşam sunan kişiyi -Jiguro'ya- özlem duymak ve onunla atıldığın ve hayatında büyük yere sahip olacak tehlikeli yaşamın izlerini silememenin ne demek olduğunu anlamak benim için çok zordu,asıl anlamak değildi zor olan,Balsa'nın içine hapsolduğu o önemli yaşama tanıklık etmekti,işte bu yüzdendir Balsa ve Jiguro adının,bende sahip olduğu yerin büyüklüğü...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?