Jump to content
  • Kayıt Ol

Detective Conan

Borastus

Önerilen İletiler

Orjinal İsim: Meitantei Conan

Başlangıç Tarihi: 08.01.1996

Stüdyo : Tokyo Movie Shinsha

Dedective Conan (kısaca DC) ismi çoğumuza tanıdık gelir aslında. Animenin türk televizyonlarında popüer olduğu zamanlarda (ne zamana tekabül ediyor hatırlamıyorum) televizyonda yayınlanıyordu. Çogu anime gibi DC'de bir süre sonra sessiz sedasız yayından kaldırıldı.

DC ( Dedective Conan ismi Meitantei Conan'dan daha çok kullanıldığı için tercih ediyorum) hikayesi tahmin edeceğiniz gibi bir cinayet veya kaçırılma olayı oluyor ve ana karakterimiz bunu araştırmaya başlıyor.

Ana karakterin adı Kudo Shinichi 17 yaşında liseli bir dedektif. İlk bölümde istemediği bir olaya karışıyor ve Black Organisation adında bir örgüt tarafından zehirleniyor. Aslında zehirlenip öldürülmek için ilaç veriliyor ama ilacın bir yan etkisi ortaya çıkıyor ve Kudo ölmek yerine 10 yaş gençleşiyor. Örgüt tarafından tekrar yakalanıp sevdikleriyle birlikte öldürülmekten korkan Kudo "Edogawa Conan" diye bir takma ad buluyor ve tanıdığı bir profesörün yanında kalmaya başlıyor. Ancak eski haline dönmesi için onu zehirleyen örgütün izini bulması lazım o yüzden bir dedektiflik bürosuna giriyor böylece çocukluk arkadaşı Ran ile dedektif olan babasının yanında kalmaya başlıyor.

Peki çocuk haliyle nasıl olayları çözüyor derseniz olayları gene kendisi araştırıyor ancak olayı aydınlatmak için uyuşturucu iğne atan saati ile Mouri Kogouro (Ran'ın babası) yu uyutup onun sesinden (burda bir cihaz kullanıyor) gerçekleri anlatıyor.

Hikaye böyle başlıyor ama hemen konunun ilerleyip dallanıp budaklanmasını beklemeyin. Çünkü ancak 345. bölüme gelince gerçek anlamda bir ilerleme oluyor! Yani hemen "Kudo'nun sonu ne olacak eski haline dönecek mi " diye merak ediyorsanız bu anime size göre değil.

Evet farkedileceği gibi seri 96'dan beri devam ediyor ve en son 551. bölümü çıktı. Seri durmaksızın devam ediyor ve biteceğine ilişkin bir ipucuda yok.

Anime ilk olarak bir bölüm bir olay olarak ilerliyor yani bir bölümde cinayet oluyor ve katil de bulunuyor. 100. bölümden itibaren 2 bölümlük kısımlar ağırlık kazanıyor yani bir olay 2 bölümde çözümleniyor ilerki kısımlarda da 3 bölümlük kısımlar oluyor ancak genel olarak 2 bölümlükler ağırlıkta.

Artık DC'nin parlak yönlerini anlatabiliriz:

- Olaylar olaganüstü düşünülmüş. Her bir cinayetin arkasında bir zeka pırıltısı var ve hiçbir bölüm tam olarak birbirine benzemiyor. Bazı cinayet aletleri veya düzenekleri gerçekten hayretler içinde bırakıyor.

- Seri genel kültür ve bilgi düzeyine oldukça katkı sağlayabiliyor bunu da Conan'ın limitsiz bilgisine borçlu. Bir mağaradan nasıl kurtulursundan film yapım yerlerine kadar farklı farklı yüzlerce bilgi ögrenilebiliyor.

- Seri bir şekilde kendini izletiyor. Ben en sevdiğim animelerde bile ara sıra sıkıldığım olmuştur ancak DC'de sıkıldığımı pek hatırlamam. Bunu ilk 10 dk sonra bir cinayet olmasına ve hemen ipuçları araştırmasına borçlu sanırım.

- Zamanın ve teknolojinin ilerlemesini direk görebiliyorsunuz. Örneğin ilk bölümlerde cep telefon kimsede yok zamanla yayılıyor. Katiller ilk olarak telefon hattını kesiyor (filmlerde de klişedir bu). Ancak zamanla cep telefonu bilgisayar hızlı tren gibi aletlerin yayınlamasını görebiliyoruz.

- Çizimler ilk bölümlerde çok eski ve basit görünüyor ama gene de kendine ait bir havası var göze batmıyor. İlerledikçe çizimlerde gelişiyor.

- Seslendirmeler tam olarak uymuş hiçbir ses göze batmıyor. (Conan'ı bir kadın seslendiriyor bu arada.)

- Hikaye çok yavaş ilerliyor dedik ama bununda kendine göre bir avantaji var örneğin hiç beklenmedik anda senaryoda bir ilerleme olabiliyor.

- Romantizm unsurları da var seride ve oldukça başarılı kullanılmış.

Ancak serinin bazı kötü yönleri de bulunuyor:

- Her olay sonunda katil cinayeti neden gerçekleştirdiğini anlatıyor. İlk başlarda hoşa gitse de bir yerden sonra oldukça sıkıcı geliyor.

- İlk bölümlerdan sonraki açılışlar ve kapanışlar oldukça vasat hatta çoğuna direk olarak kötü diyebiliiriz.

- Piyano teli veya misina ile dünyadaki bütün insanlar öldürülebilir gibi geliyor bir süre sonra.

Ekstra Notlar:

- Yazar serinin sonunu yazdığını söylemişti yani seri 1-2 yıl gibi kısa bir süreçte (!) tamamlanabilir.

- Her yıl bir filmi yayınlanıyor ancak çoğunun normal bölümlerden pek farkı yok. En son 13. filmi çıktı.

- Ara sıra 1 saat veya 2 saat gibi özel bölümler oluyor genelde buradaki hikayeler daha bir güzel oluyor.

- Katilin uşak olduğu bölümleri ısrarla aramaya devam ediyorum.

Güncelleme:

Şimdiye kadar çıkmış çevrilmiş hangisinin orjinal hangisinin TV özel olduğu burada:

http://www.dctp.ws/DC_Subbed_List.pdf

Seri kendisi ile de dalga geçiyor bazı bölümlerde yazarlar hangi klişeleri kullandığının kendisi de farkında gerçekten (Kitiara'ya teşekkürler). Çok küçük spoiler sorun olmaz sanırım.

-100. bölümden sonra Megure ile diğer inspector (adını unuttum) Nereye gitsen bir ölü var. Artık sana ölüm meleği diyorlar diyor.

- Daha ilerki bölümlerde Sonoko ile çıkmak isteyen biri çıkınca, Conan klasik bakışı ile daha bölümün 2. dakikasında "burda birşey var. Garip birşeyler. Yoksa" demesi. Sonra ne diyorum ben nasıl böyle havaya gibisinden birşey diyor.

- 300den sonraki bir bölümde uyutucu silahın Kogouro'ya 10 sn sonra etki etmesi. Conan artık sonunda kendisi direnç üretmeye başladı diyor burda da.

Sinema filmlerinin ilk 2 tanesi güzel gerçekten ama ne yazıkki sonrası pek güzel yapımamış. Ancak "Phantom of the Baker Street" çok güzel herkes izlemeli bu filmi.

Son olarak..

Bu seriyi birçok kişi aşırı bölümü olduğundan hiç izlemeye başlamıyor bile. Ancak seriyi baştan izlemek zorunda değilsiniz. Yani en son çıkan bölümleri direk indirebilirsiniz. Tabi dikkat edin part2 olmasın bir hikayenin ilk kısmından başlayın. CSI ve benzeri dizileri seven kişilerin kaçırmaması gereken bir seri, dedektifliğin sadece kıl tüy ve kan izi aramak olmadığını böylece anlayabilirsiniz.

12159.jpg

12159.jpg.75738edea19a01b1aa5395ab249c23e2.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 3 hafta sonra...
  • İleti 14
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• kaitokid_23

4

• matrix

3

• Kitiara

2

• Borastus

2

En Çok Yazanlar

Yollanan Resimler

Bu tanıtımı daha önce görmediğime üzüldüm. Gayet güzel olmuş, artı ve eksileri benim düşüncelerime paralel.

Dedektiflik hikayelerine bayılan çoğu anime severin az da olsa el sürdüğü animelerdendir Detective Conan. Ben filmlerini tv serisinden çok daha fazla severim. Gerçi şimdilik sadece 6 film izledim. Tv serisindeyse 158. bölümde kalmışım. Doğru dürüst anime izleyemediğimden tıkanmış kalmış.

Eksilerine birkaç şey daha ekleyebilirim: Mesela seyircilere cinayet işlemeye kalktıklarında neler yapmaları ve nelerden kaçınmaları gerektiğini söylemeleri :P Ayrıca Conan'ın hemen hemen her olayın gerçekleştiği anda etrafta olması beni gerçekten çok sıkıyor. Hatta seri içinde Meguri'yi kullanarak bunun esprisini bile yapıyorlar artık. "Mouri-san nerdeyse orda bir cinayet işleniyor!" Tek bölümlük hikayeler bazen dayanılmayacak kadar sıkıcı olabiliyor. Sanırım bunlar mangaya dayanmayan bölümler. Ama 2 ya da 3 bölümlük hikayeler çok hoş olabiliyor. Elbette klişelerin çok fazla kullanılması, daha doğrusu DC'nin kendi klişelerini oluşturması suçluyu tahmin etmeyi izleyici için oldukça kolaylaştırıyor. Ayrıca Ran karakterini ben hiçbir zaman sevemedim. Kıza da acıyorum ama, tek yaptığı ceset bulunduğunda polis çağırmak. Artık görevliler Ran'ın sesini ne zaman duysalar bir cinayet işlediğinden emin oluyorlardır herhalde. Üstelik ben Conan'ın Ran'la değil, Haibara'yla olmasını tercih ederim. Bir de ben müzikleri konusunda pek aynı fikirde değilim. Arada gerçekten çok hoş parçalar çıkıyor. Hatta dikkat ettim de, açılış parçaları hep bir iyi-bir kötü olarak ilerliyor. Son izlediğim bölüme kadar 6 tane açılış konuldu ve ben Feel Your Heart, Unmei no Roulette o Mawashite ve Girigiri Chop parçalarını beğendim.

Her neyse, arada bölümler atlasanız pes zararı dokunacağını sanmıyorum. Ancak şunu da eklemek lazım ki yayımlanan son bölümlerdeki olaylar ve karakterler düşünüldüğünde, baştaki hikaye fazlasıyla basit görünüyor. Gittikçe ayrıntıları derinleştirmişler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Evet katilleri için açık öğretim gibi birşey bu.

O her cinayet işlenirken hemen yakınlarda olması konusunu ben de zamanında düşünmüştüm baya. Şimdi iki tane seçenek var. Ya gerçekçi olup bir cinayet işlendikten sonra olay yerine gidecekler. Ya da bulundukları yerde bir cinayet olacak. İkinci seçenegin iyi yani belli bir gerilim ortamı oluşturması bir cinayet olacağını biliyorsunuz. Üstelik karakterleri cinayet öncesinde tanımakta bence daha doğru olmuş. Belki gerçekçiliği azaltıyor ama bence yapılması gereken bir hamle. Meguri'nin esprisi aklımdaydı unutmuşum onu da tanıtıma eklemeliyim.

Ran'ı ben seviyorum ama Haibara'nın yeri ayrı. Ayrıca forumlarda çok fazla Haibara fanı var Ran'ı ezer yani bu konuda. Bu arada Ran nasıl psikopat olmuyor orası da ayrı, habire birisi ölmesi bir yana sürekli saldırıya uğruyor.

Açılış şarkılarında ikimizde aynı fikirdeyiz aslında ilk bölümler diye ilk 150 bölümü kastetmiştim (ehehe ne yazıkki öyle). Sonraki şarkılar baya kötü gerçekten. Saydığın şarkılar benim de sevdiklerim arasında.

370. bölüme geldim şimdiye kadar 2 şarkıyı daha beğendim ekstradan.

Tanımı da güncelleyeyim bu arada. Teşekkürler eklemeler için.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Güncellemedekileri okuyunca epey güldüm :haha: Harika olmuş ve evet, Phantom of Baker Street mükemmel bir filmdir :haha:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 6 ay sonra...

bu animeyi ilk bölümden itibaren nereden izliyebilirim..çocukluğumun favori animesiydi ama kaldırdılar ne yazıkki..arıyorum ama hep 300 den sonrası var..ben tüm bölümleri izlemek istiyorum^^:qstress:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tanıtım için teşekkürler.. Tv de yayınlanırken izliyordum ama çeviren olmadığı için izleyemiyorum çok çok çok üzülüyorum... CSI hayranıyımdır zaten... Çevirseler uzun kısa demem izlerim :D:D:D:D....

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 yıl sonra...

ya arkadaş bi bilen yokmu dedective conan animesinin 9 10 11 12 14 16 18 bölümlerinin Türkçesi lazım arşiv için bulacağım bır yer bilen yokmu yardım edecek??

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

ya arkadaş bi bilen yokmu dedective conan animesinin 9 10 11 12 14 16 18 bölümlerinin Türkçesi lazım arşiv için bulacağım bır yer bilen yokmu yardım edecek??

Filmlerini arıyorsan büyük ihtimal çevrilmemiştir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

filmleri arıyorum da bana sadece 9 10 11 12 14 16 ve 18 lazım gerisi çervirisi var ve bende indirdim zaten ama bu bölümleri arıyorum mantıklı düşünürsek kesik çevireceklerini sanmıyorum yardım plase

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Filmler birbirinden bağımsız olduğu için çevirmen keyfine göre çevirmiş olabilir. O yüzden aralardaki bazı filmlerin çevirisi yok.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

peki çevirecek bi babayiğit yokmu ne olur yani hepsini çevirisi yapılsın vallahi çok iyi olur umarım el atan olur bu konuya takipte kalacağım umarım olumlu yanıtlar alırım...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

umarım bu güzel animeyi tamamlayacak arkadaşlar çıkar ve bu gibi hoş bir iş yapan bu sitede paylaşım olur...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

arkadaşlar dedective conan Movie 10 çevirisini yapmaya çalışıyorum bana çeviri ve düzenleme hakkında yardımcı olur musunuz? Kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

çeviri yapmak istiyorum bana yardımcı olacak arkadaş varmı nasıl yapmam gerekiyor hangi yoldan gitmeliyim vs hakkında??

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

arkadaşlar dedective conan movie 16 çevirisi bitti encode lazım yardım plase

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?