Jump to content
  • Kayıt Ol

Appaloosa ( Kanun Benim )-inceleme

Hunter

Önerilen İletiler

Bir western filmi gördüğüm an, özellikle böyle bir oyuncu kadrosu varsa, izlememek için kendimi zor tutarım. Hele ki günümüzde bu kadar az Western yapılıyorken ( ben bir tek 3.10 yuma’yı hatırlıyorum ya siz? ) Appaloosa gerek kalitesiyle gerek işlenişiyle bulunmaz bir inci gibi.

Konusuna gelirsek; 1882 yılında New Mexico dayız. Appaloosa kasabasının şerifi kasabaya bela olmuş bir çetenin 2 üyesinin işlediği suçlar yüzünden hapse atmak için çete reisi Bragg ( Jeremy Irons ) in karşısına çıkar ve tüm adamlarının önünde 2 kişiyi ister. Bragg gözünü kırpmadan şerif ve 2 yardımcısını öldürür. Virgil Cole ( Ed Haris ) ve Everett Hitch ( Vitto Morgensen) ise kanun adamlığı yapan 2 silah arkadaşıdır. Şerifsiz kalmış Appaloosa kasabasının son umudu olarak, göreve getirilirler. Ama Cole un sunduğu anlaşmaya göre kasabada bütün kanun Cole un dediği olur ( filmin Türkçe ismi buradan geliyor ).

Filmin başında yaşadığımız güzel aksiyonlar bütün genele yayılmıyor. Allison French (Renée Zellweger) karakterinin kasabaya gelmesinden itibaren film başta bize vaat ettiğinin aksine biraz daha durağan bir hal alıyor. Sert adamların aşk ilişkileri ve filmin ana teması olan çarpık ve anlamsız kanunlar ortaya çıkıyor. Ama bu saydıklarım filmi hiç de sıkıcı hale getirmiyor, aksine filmin kendi akıcılığını yaratıyor.

Yönetmen koltuğundaki ve aynı zamanda peride önündeki Ed Haris gerçekten olağanüstü bir iş çıkarmış. Bize vahşi batının havasını tamamıyla yaşatıyor, atmosferi hissettiriyor, hızlı silah çekme sahneleriyle bizi büyülüyor. Üstelik bunları yaparken sanki siz 2008 filmi değil de klasik bir western filmi izliyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Zaten filmde hiç görsel efekt kullanılmamış. Bu beni epey şaşırttı çünkü izledikten sonra öğrendim bunu ve o silah sahnelerinin neden bu kadar gerçekçi olduğunu daha iyi anladım. Bu kadar iyi yönetmenliğinin yanında Ed Haris kusursuz bir de oyunculuk performansı gösteriyor. Usta oyuncu bu filme her şeyini vermiş zaten. Hem yönetmen, hem başrol oyuncusu, hem de yapım ve senaryo kadrolarının içinde.

Filmde oyunculuklar muhteşem. Vitto Morgensen beklediğim üzere kovboy kimliğini harika taşıyor ve harika bir performans sergiliyor. Renée Zellweger ise alıştığımız gibi yine bir şirin kız ( kadın ) rolünde ve o da alışmış olacak ki hanım hanımcık rolünü yapıyor.

Appaloosa bir banka soymaca ya da Kızılderili-kovboy filmi gibi yüksek altıpatlar sahnesi içermiyor. Daha çok tutarsız kanunlar ve ilişkiler üzerinden gitse de filmde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Aksiyon sahneleri az olsa da mükemmel sahneler. Kısacası Appaloosa şahane bir western olmuş ve siz de benim gibi western açlığı çekiyorsanız Appaloosa’yı kesinlikle izleyin.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Her kelimesi benim klavyemden çıkmıştır, alıntı değildir :D Daha önce bir dergi için yazmıştım bu yazıyı, dün filmin ismini forumda ( son izlediğiniz film ) görünce, bu yazıyı koyayım dedim. Belki yazıyı okuyan birileri çıkar da filmi merak edip izlemek ister falan :D

Devamı veya başka film yazıları gelmeyecektir :D çünkü dergiden ayrıldım, zaten onlar da ilk sayıdan sonra devamını getiremediler ( ee ben gidince çöktüler tabi :hehe: )

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 3
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Hunter

2

• spartiate

1

• Akuma_Blade

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

ahaah, ben yazmıştım sanırım son izlediğiniz filmler kısmına:) dediğin gibi özer, son zamanlarda western izleyemiyorduk, bu film oldukça iyigeldi bünyemize... biraz daha çatışma sahnesi ve aksiyon iyi olabilirmiş, birde şu bayan karakterimiz bence çok boş kalmış filmde... olmasaymışta olurmuş hani:)

bu arada tanıtım ,içinde teşekkürler, ellerine sağlık:birnumara:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Renée Zellweger ise alıştığımız gibi yine bir şirin kız ( kadın ) rolünde ve o da alışmış olacak ki hanım hanımcık rolünü yapıyor.

Zaten şu koca yazıda sadece 1 cümle ile bahsetim ondan, o da eleştirmemek için :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 10 ay sonra...

Film Tanıtımları kısmına taşıyalım öyleyse.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?