Jump to content
 • Kayıt Ol

Jigoku Shoujo


Susano'o

Önerilen İletiler

KÜNYE:

Anime'nin Adı: Jigoku Shoujo 地獄少女

Diğer Adları: Hell Girl, Cehennem Kızı

Tür: Psikolojik, Gerilim, Doğaüstü, Drama

Bölüm Sayısı: 26

Firma/Stüdyo: Aniplex, SKY Perfect Well Think Co., Ltd., FUNimation Entertainment, Studio DEEN

Yönetmen: Takahiro Omori

Müzik: Takanashi Yasuharu, Mizutani, Hiromi

Açılış Şarkısı: SnoW

Kapanış Şarkısı: Noto Mamiko (aynı zamanda Enma Ai'yi seslendirmiştir.)

KONU:

İnternette, büyük kin tutan insanların gece yarısında girdiklerinde onların yerine intikam alacağını söyleyen bir site hakkında dedikodular dolaşmaktadır. Dedikodulara göre, bu siteye erişen kişi, intikam alınmasını istediği muhatabın ismini yazıp gönderdiğinde, Enma Ai (閻あい enma: şeytan, あい ai: yazılışına göre sevgi veya çivit mavisi) isimli bir kız belirir ve kişiye lanetli bir hasır bebek verir. Kişi bebeğe bağlı kırmızı ipi çektiğinde muhatap anında cehennemi boylayacaktır. Ancak lanetleyen kişi de öldükten sonra cehenneme gidecektir.

KARAKTERLER:

attachment.php?attachmentid=94&stc=1&d=1252573438

Enma Ai 閻あい: Karanlık bir geçmişe sahip, yüzyıllardır güçlerini başka insanların intikamlarını almak haricinde şahsi amaçları için kullanmayan bir kızdır. Bu işi neden yaptığı birinci sezonun sonunda açıklanmıştır ancak, tavırları ve ses tonundan üzere trajik bir geçmişi olduğu kolayca anlaşılmaktadır. Animede karşımıza çıkan tüm karakterlerden çok daha güçlü psişik yetenekleri vardır.

閻魔 Enma, şeytan veya yeraltı dünyasının yöneticisi olarak kullanılır. 藍 Ai, indigo yada çivit mavisi diye de tabir edilen bir renktir. Koyu mora çalar. Dalga boyu olarak da 420-450 nanometre aralığındadır. Üçüncü göz çakrası kuvvetli olan kişilerin çevresine bu renkte bir aura yaydığı düşünülür ve genellikle doğa üstü olaylara ilgisi olduğu söylenir. Hatta bazılarının cisimleri hareket ettirmek, geleceğe dair görüntüler görmek gibi bir takım paranormal kabiliyetleri vardır. Buradan hareketle Enma Ai'nin isminin 藍 karakteri ile yazılmasının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

attachment.php?attachmentid=97&stc=1&d=1252575823

Wanyuudou 入道 : 輪 Wa, "halka" veya "tekerlek", 入道 nyuudou ise, "yolda gitmek" veya "canavar" anlamlarında kullanılabilir. İsim "Yolda Giden Tekerlek" olarak çevirilebilir. Japon halk efsanelerinde az tanınan bir youkai (妖怪) yani hayalet/ruh olan Wanyuudou'nun efsanede; kurbanlarını at arabasına bağlayarak işkence yapan zalim samurai lordunun ruhu olduğu, cehennem ve dünya arasında yol alarak halkı korkuttuğu ve fazla yaklaşan kişileri beraberinde cehenneme götürdüğü anlatılır. Kendisi ayrıca cehennemin kapısının bekçisidir. İnsanlara, ortasında acı ile haykıran bir insan yüzünün bulunduğu, alevler içinde dönerek yol alan bir at arabası tekerleği olarak görünür. Animede bu efsanevi karakter, yaşlı bir amca görünümünde, Enma Ai'yi dünyaya taşıyan at arabası olarak karşımıza çıkmaktadır.

attachment.php?attachmentid=98&stc=1&d=1252575823

Ichimoku Ren 一目 連: İsminin anlamı ichimoku 一目, tek bakış, Ren連 ise grup, parti, şirket anlamlarına gelir. Uzak mesafelerden duvarların arkasını görebilme yeteneğinin yanı sıra gözünü, yani bakışlarını bir silah olarak kullanabilmektedir. Enma Ai'ye istihbarat maksatlı yardım etmesinin yanı sıra, zaman zaman yakışıklı olması sebebiyle biraz havalı davrandığı da söylenebilir. Toplum içine karıştığında genellikle "Ishimoto Ren" ismini kullanır.

Ichimoku Ren aslında bir tsukumogami 付喪神, yani bir eşya ruhudur. Shinto inanışına göre 100 yaşına basan eşyaların farkındalığı doğar ve içlerinde bir kami, yani ruh barındırmaya başlarlar. Ichimoku Ren'in durumunda ise 2'inci sezonda açıklandığı üzere, geçmişte pek çok insanın katliamına şahit olmuş bir katanadır. Bu yüzden insanları anlamakta güçlük çekmektedir. Ona insan formunu Enma Ai vermiştir ve bu formunda çok memnundur.

attachment.php?attachmentid=99&stc=1&d=1252575823

Hone Onna 骨女: İsminin kelime anlamı doğrudan kemik kadındır. Wanyuudou gibi Japon mitolojisinden bir youkai'dir. Hone Onna animede genellikle grubun kadın hakları savunucu olarak espirili bir kişi görünümüyle sunulmuştur. Ancak bazı tavırlarından geçmişinde çok ağır ve acı tecrübeler yaşamış olduğu tahmin edilebilmektedir. Genellikle Ichimoku Ren ile birlikte istihbarat toplayarak Enma Ai'ye yardımcı olmaya çalışır. Kullandığı isim genellikle "Sone Anna"dır.

KİŞİSEL GÖRÜŞÜM:

Hasır bebek insan hayatını, boynuna bağlı iplik ise kaderi temsil etmektedir. Seri boyunca bir insandan intikam alarak onun kaderiyle oynandığı, bunun karşılığında da intikam alan kişinin de cehenneme gideceği gösterilerek; intikam almanın hiçbir zaman çözüm olmadığı dersi verilmeye çalışılmaktadır.

Seri başlarda sürekli kendini tekrar etse de, belli bir noktadan sonra ana karakter olan Cehennem Kızı, yani Enma Ai'nin geçmişine dair belirtiler vermekte ve en sonunda ise bütün herşeyin nasıl başladığı anlatılmaktadır. Konu çok ağır işlenmiş olsa da, insanların ne kadar canavarca şeyler yapabildiğini izlerken sıkılmadım.

İnsan Hayatına Dair bir Not:

Animede Enma Ai'nin evinin çevresindeki kırmızı çiçekler olarak karşımıza çıkan, çoğunlukla kırmızı renkte açsa da normalde beyazlarına da yer yer rastlanan higanbana 彼岸花, cluster amaryllis veya Gündönümü Çiçeği olarak bilinen bu çiçeğin ince yaprakları; insanın kaderini sembolize eden ve bebeğin boynuna dolanmış olan kırılgan kırmızı ipliğe benzetilmektedir.

JS2.jpg

wanyuudou.jpg

ichimoku ren.jpg

hone onna.jpg

JS2.jpg.a4b4a4df12e981fd7a7f8244cdc4c9f2.jpg

wanyuudou.jpg.4ce600230ea4e8c3128a1d75b8ad2b95.jpg

583558d5f0289_ichimokuren.jpg.9a7ed97b56ab4467a080becf0ff0d4ba.jpg

583558d5f20e2_honeonna.jpg.4eab50bf4a94e1b5b4071062cbbbd7e8.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

 • İleti 4
 • Oluşturma
 • Son yanıt

En Çok Yazanlar

 • Susano'o

  1

 • Seifukusha

  1

 • lafolya

  1

 • gokcevil

  1

En Çok Yazanlar

Yollanan Resimler

benim için güzel bir animeydi ilk başlarda izlediğimden bölğmler birbirini tekrar ediyor gibiydi sürekli bir intikam isteyen ve bu intikama maruz kalan insan vardı.. ama ilerledikçe insanın kendini sorgulayıp hiç bir şeyin tek taraflı olamıyacağını sadece cezalandırılanın deyil bu cezayı isteyeninde ruhunun cehennemlik olduğunu gösteriyordu..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlk sezonun sonunda "nefretin esiri" teması öylesine keskin işlendi ki, söylemeliyim hayal kırıklığına uğradım. Bakış açılarında baskın taraf ne yazık ki karamsarlık, nefret. İşlenişi yok sayarsak gerçeklikten uzaklaştıran ikinci unsur da bu olur. Ama herşeye rağmen keyifle izlediğim bir anime oldu. Çeviri için gruba teşekkür ediyorum. İkinci sezon beni bekler. Keyifli seyirler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Psikolojik animeleri seviyorum. Bu tutku bende Death Note ile başladı. Jigoku Shoujo'yu ilk izlediğimde onu da sevdim. Animenin atmosferi güzel. Gece izlemek için ideal.

Çeviri için teşekkürler abi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

oldukça hoş bir seri. türü içinde akla ilk geleceklerden.

ilk sezona oranla, ikinci ve üçüncü sezon daha çok izleme isteği uyandırıyor. konular artıyor, daha derinde işleniyor vs. sonuçta, kaçırılmaması gereken bir anime.

gerçi zaten 'enma ai' karakteri seriye tek başına yetecek kadar iyi.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?