Jump to content
  • Kayıt Ol

Steam için TL fiyat adaletsizliğini durdurma kampanyası

Akuma_Blade

Önerilen İletiler

• İleti 10
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• loykad

2

• AkuTan

2

• gundamaster

1

• Akuma_Blade

1

En Hareketli Günler

En Çok Yazanlar

gundamaster

Bu imza kampanyası bir şeyleri değiştirir mi değiştirmez mi bilmem ama en azından birileri bir şeyleri değiştirmek için adım atmış, bu konuda hassas olanların da destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. Umarım bizlerde uygun fiyatlarla oyunları satın alabiliriz.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ogz zaten yurtdışı etkinliklerine bolca katılan bi ekip olduğu için bu kampanyayı yaymakta hiç zorluk yaşamayacaklar diye düşünüyorum. Ki kampanyayı yapan kişi belirli bir sayıya ulaştıklarında yabancı dergilere bu konuda yayın yapmaları için ricada bulunacağını ve bazı oyun firmalarıyla da destek için irtibata geçeceğini söylemişti. O yüzden bir şeylerin değişeceği konusunda umudum var. Steami bolca kullanan, indirim gözleyen bi kullanıcı olarak ben de epey üzüldüm bu fiyatlara. İlk gün iyiydi ama sonra kötü oldu.

Örnek olarak Riot İstanbul'un müthiş kazancından bahsetmesi de çok yerinde olmuş.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Originde 7-8, Steam'de de yaklaşık 50 tane oyunum var. Hepsini de ya bundle'lardan almışımdır, ya da çeşitli sitelerdeki indirimleri takip ederek almışımdır. Oyunlar makul fiyatlara düştüğünde eminim ki çoğu oyunsever korsana tenezzül etmeyecek, orjinale yönelecektir.

Geçtiğimiz hafta D&R'da Batman Arkham Origins'in 117 lira olduğunu gördüm. Şu an Steam'de 31 lira. Aynı oyunu birkaç yabancı siteyi takip ederek sadece 4 dolara almıştım. (Tüm DLC'leri de dahil) Demek ki istenildiği zaman oyunlar ucuzlatılabiliyormuş. Zaten Nuuvem gibi siteleri takip edenler bazı ülkelerde oyunların ne kadar ucuz olduğunu biliyorlardır.

NOT: 1 real 1 lira civarında. Üstelik Nuuvem şu an en pahalı dönemini yaşıyor. Fiyatlar %100 artmış durumda. Buna rağmen oyunlar bizden %20-25 daha ucuza satılıyor.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben Origin ve Steamda da yeniyim. Genelde ordan buldan bulduğum bedava oyunları ekledim. Sadece CS Go almıştım. Neyse efem her zaman indirimleri takip ediyorum. Şöyle güzel bir oyun güzel bir indirime girerse alırım diye. Steam TL'ye geçince baya sevindim. Hem ülkemizin parası kullanılacak hem de genel olarak kur 1,5 TL olmuştu. Daha sonrasında bazı firmaların kendi istekleri üzerine Euro bazında fiyat değiştirdiğini öğrendim. Şimdi ise buna yeni bir firma eklendi. Eğer buna kesin bir sonuç getiremezlerse bu durumun devam edeceğini düşünüyorum. Her geçen gün farklı firmalar oyun fiyatlarını Euro bazında değiştirebileceklerini düşünmekteyim. Umarım bu tür kampanyalar sonuç verirde, ülkemizin tüketicileri bari bu sektörde biraz karlı çıkar. Sonuç çıkmazsa bile kimse kimseye neden torrentten oyun indiriyosunda demesin. :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Emin değilim ama bildiğim kadarıyla, bir ülkenin para biriminle dijital oyun satışı yapıldığı zaman (yani o ülkenin pazarına girmek oluyor bu heralde) o ülkedeki kutulu oyun fiyatına yapılıyor satışlar. Ama dediğim gibi, emin değilim.

Atıyorum ülkemizde bir oyununun kutulu hali 175 tl iken o oyunu 100 lira veya daha altına dijital olarak satmak da kutu ile satanlara büyük haksızlıkmış gibi geliyor bana. Bence burada yapılması gereken kutu ile satanlara "bu ne birader?" demek. Steam'den ziyade bu şirketlere şikayette bulunmak. Oyun dijital olarak 100 lira iken, kutulu olarak 120 lira olması, kutulu sevenler için bu hobileri nedeniyle ödemeleri gereken makul bir yüzde gibi geliyor bana. Veya biraz daha altı.

Katıldım ama pek bir umudum yok benim. Bir değişikliğe gideceklerini sanmıyorum. Umarım yanılırım ama.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Katılmasına katıldım ama birşey çıkacağını hiç sanmıyorum ben. Olayın başlangıcı aslında Steamin bir kıyak yapıp kuru çok aşağıdan tutmasıyla başladı, nitekim günümüz kurunu kullanarak 2.1'den ele alsalardı kimse "ya niye böyle oldu" demezdi heralde, bişey farketmedi diye devam ederdi şimdiye kadar nasılsa öyle işlemiş olurdu. Olay her şekilde bir yerden açık verecek, örneğin shadow of mordor 59.99 $ iken tlye çevrildiğinde 75 tlden satışa çıktı, Bu seferde yabancı kullanıcılar neden onlar 33 dolar öderken biz 60 ödüyoruz diyecek, veya oyunları bir şekilde tl sisteme göre alma yollarını kullanacaklar. İstediğin kadar anlat asgari ücret alım gücü falan filan, kendi işine gelmiyorsa kimse takmaz bunları.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Katılmasına katıldım ama birşey çıkacağını hiç sanmıyorum ben. Olayın başlangıcı aslında Steamin bir kıyak yapıp kuru çok aşağıdan tutmasıyla başladı, nitekim günümüz kurunu kullanarak 2.1'den ele alsalardı kimse "ya niye böyle oldu" demezdi heralde, bişey farketmedi diye devam ederdi şimdiye kadar nasılsa öyle işlemiş olurdu. Olay her şekilde bir yerden açık verecek, örneğin shadow of mordor 59.99 $ iken tlye çevrildiğinde 75 tlden satışa çıktı, Bu seferde yabancı kullanıcılar neden onlar 33 dolar öderken biz 60 ödüyoruz diyecek, veya oyunları bir şekilde tl sisteme göre alma yollarını kullanacaklar. İstediğin kadar anlat asgari ücret alım gücü falan filan, kendi işine gelmiyorsa kimse takmaz bunları.

Yazidaki "ülkelerin ekonomik durumlarina göre düzenleme yapıldığı" kısmını okumadin sanirim. Yeni bir şey değil bu tarz değişiklikler.

Ki burada steame mail atilsa da asil mevzu "kizim sana söylüyorum gelinim sen anla" demek. Steami araci olarak kullanip oyun şirketlerine mesaj iletmek. Oradaki riot istanbul örneği de bunun için var. Ve bu bir satış tekniği sonuçta, kimse daha çok kazanmak varken eski halinden bile daha pahaliya satip var olan satışı da kaybetmek istemez. Yazinin bir diğer önemli mesaji da bu zaten.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Yazidaki "ülkelerin ekonomik durumlarina göre düzenleme yapıldığı" kısmını okumadin sanirim. Yeni bir şey değil bu tarz değişiklikler.

Ki burada steame mail atilsa da asil mevzu "kizim sana söylüyorum gelinim sen anla" demek. Steami araci olarak kullanip oyun şirketlerine mesaj iletmek. Oradaki riot istanbul örneği de bunun için var. Ve bu bir satış tekniği sonuçta, kimse daha çok kazanmak varken eski halinden bile daha pahaliya satip var olan satışı da kaybetmek istemez. Yazinin bir diğer önemli mesaji da bu zaten.

Benim bahsetmek istediğim ülkelerin ekonomik durumu diye kimse yarı yarıya fiyata verilmesini kabul etmez. Örneğin 60 dolar olan bir oyun 130 yerine 100 lira falan olabilir anca, ama yarı yarıya hatta bazı oyunlarda ondan daha düşük bir fiyat koyarsan haliyle ya firmalar ya üyeler birşeyler yapacaktır, ki yapmışlar. Zaten linkteki arkadaş Rusya'da ucuza oyun alıyor diye 2-3 oyun söylemiş de bu olay türklerle alakalı birşey değil onu kaçırmış, Meksika Peso'su da rus rublesi de aynı durumda şuan bu firmalar diğer para birimleri için de euro düzenlemesini istiyor. Yapımcılar hangi ülke olduğu farketmeden yarı yarıya fiyata oyun verilmesini istemiyor yani. Bu tüm ekonomik düzenlemeye karşı olan fikirlerini Türkiyeden gelen 20-30k imza değiştirir mi? ben pek sanmıyorum dediğim gibi. En olabilitesi "Gelin kuru 1.8 1.9 falan yapalım, sizde euro sevdasından vazgeçin" tarzı bir anlaşmayla sağlanır gibime geliyor. Ama meksikayla türkiyeyle bu tür euro düzenlemesinden darbe yiyen ülkelerin birlik olup yaptığı bir imza toplaması bir ihtimal işe yarayabilir.

Şimdi yanlış anlamayın fiyatların 1.5'e düşmesi benim için de pek sevindirici bir durumdu, chatten 1.5 olduğu anda haberi de ben vermiştim zaten. İmzamı da atalı çok oldu. Sadece pek inanmıyorum birşeylerin değişeceğine, ama umarım beni yanıltırlar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Kur olayı kıyaslamak için bana mantıklı gelmiyor. Sonuçta Türkiye'deki anne oğluna 20 lira veriyorsa almanya'da da 20 euro veriyor ama bu parayı Almanya'da Türkiye'deki gibi +50 lira gibi harcamıyor 20 lira gibi harcıyor. Böyle bakınca 1,5 lira ile bile olan yine Türk'e oluyor ki asgari düzey zaten ortada.

İki para aynı piyasada işlem görünce onların 20 euro'sı dolar'ı olduğu gibi kalırken bizimki eriyince kimse yanaşmıyor almaya. Ben sadece indirimden alıyorum mesela. 20 liradan yukarı para vermedim daha.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?