Jump to content
  • Kayıt Ol
  • 0

Yurtdışından Manga Alımı ve Gümrük Vergisi

rwellium

Soru

Japoncamı geliştiriyorum ve bir açık artırma sitesinden toplu bir şekilde ucuza almaya çalışacağım bir manga serisi var (2 seri toplamda 26 kitap). Satın alcağım fiyatları gümrük kitap sınırını (150 euro) geçmiyor ama 0 fiyatları geçiyor olabilir. Bu durumda gümrük vergisi alınıp alınmayacağını, alınırsa 0 fiyatından mı yoksa aldığım fiyattan mı oranlanacağını bileniniz var mı?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• Cevaplar 2
  • Oluşturma
  • Son yanıt

Top Posters For This Question

• jedi mind tricks

1

• JohnL

1

• rwellium

1

En Hareketli Günler

Top Posters For This Question

Bu soruya 2 cevap geldi

Önerilen İletiler

• 0

İnternet üzerinden tonlarca japonca içerik bulabilirsiniz, gümrük işiyle niye riske giriyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 0

150 euro altındaki basılı yayınlarda gümrük vergisi alınmıyor evet. Geçtiği durumda da kargonun üzerinde yazan fiyat üzerinden oranlanacağını düşünüyorum. Ancak bizim buradaki gümrük bazen kafasına estiği gibi davranabiliyor.

Suruga-ya üzerinden ben de 10'dan fazla sipariş vermişimdir. Hepsi de kitaptı ve 150 euro'yu geçmiyordu. Ancak siparişlerden birine adamlar kitap dışı ürünmüş gibi gümrük vergisi yazmışlar. Cimer'den ettiğim itiraz adamlara ulaşana kadar kargo geldi ve vergi iadesi işlemi yalan oldu tabii. Yine de kitaplar ucuz olduğu için çok kafaya takmadım. Hoş, şu anda verdiğim siparişler DHL ile geliyor ve adamlar kargoyu gümrükten nasıl geçiriyorsa gümrük sunum ücreti bile yazılmıyor. EMS ile geldiği zamanlarda kargoyu PTT alır ve kontrol için açar, üzerine de gümrük sunum ücreti kilitlerdi.

TL;DR: Gümrük vergisi alınabilir de, alınmayabilir de :011:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?