Jump to content
  • Kayıt Ol

Tsundere

Susano'o

Önerilen İletiler

Tsundere:

Tsundere, ilk başta gergin, somurtkan ve hatta öfkeli tutumları olan bir kişinin, bir olay neticesinde aniden içten, samimi ve hatta mütevazı bir kişiliğe bürünmesi durumunu açıklayan terimdir. Ayrıca dışarıya karşı sert bir tutum sergilemesine rağmen içinde iyi niyetli ve samimi duygular besleyen bir karakteri temsilen de kullanılır.

Kelime; ilgisiz, soğuk, somurtkan veya iğneci gibi anlamları karşılayan "tsuntsun" (つんつん) ve bezgin/bitap, aşk ile tutuşmuş/vurulmuş anlamlarını karşılayan "deredere" (でれでれ) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Tsunderekko kelimesi ise, tsundere bir kişiliğe sahip kızlar için söylenir. Tipik olarak; ilk başta romantik bir ilişki kabul etmediği ve soğuk davrandığı başrol erkek karakterin diğer bayanlara karşı ilgi duyması ile saldırgan bir tutum içine girerek içindeki gerçek duyguları bastırmaya çalışması ile karşımıza çıkar. Bu karakterler genellikle sevgilerini gösteremezler, çekinirler ve dış dünyaya karşı sert bir kabuk oluşturarak kendilerini korumaya almış olurlar.

Örnekler:

Love Hina - Aoyama Motoko.

Bakemonogatari - Senjougahara Hitagi.

Hayate no Gotoku - Sanzenin Nagi.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Bir kaç örnek de sizlerden alalım

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 8
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Borastus

4

• Susano'o

2

• ademania

1

• hipernova

1

En Çok Yazanlar

Bakemonogatari - Senjougahara Hitagi - buna itirazım var:D çünkü (4. bölüm spoileri):

kız 4. bölümde bütün duygularını açıklıyor sevdiğini söylüyor. Tsundere ler yapmaz bunu bildiğim. Ayrıca birçok yerde açık açık sevdiğini belirten şeyler söylüyor. Meme'nin tsundere-chan demesine aldırmamak gerek ilk bölümlerde öyleydi gerçekten.

Benim aklıma gelenler:

Suzumiya Haruhi - Suzumiya Haruhi

Eri - School Rumble

Narusarewa - Love Hina

Asuka - Evangelion

Chidori - Full Metal Panic

Taiga - Toradora

Myself; Yourself in ana karakteri adını unuttum

aslında çok var say say bitmez.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

:D daha birinci bölümde

benim kişiliğim tsundere diye kendisi demiyor muydu?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakemonogatari için gene:

ilk bölümlerde kız herkese böyle soğuk davranıyor çünkü herkesten kazık yemiş yardım edeceğim deyip bırakmış. Araragi yardım edince ona karşı duyguları değişiyor ve açık açık sevdiğini söylüyor. Gerçek tsundere olsa idi asıl bu kısımdan sonra surat asmalar, dayak atmalar (ehehe), yüz kızarmalar falan başlardı. Senjougahara çok farklı bir kişilik bu arada ondan böyle tartışmalar olabiliyor:d

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakemonogatari 4-8:

Bence daha bir tsunderedir diğerlerine göre. Ne de olsa kızdığı zaman iki tekme yerine eline kalemi alıp göz çıkarmaya kadar gidebiliyor. Sevgisini belli etmek için de sırf yüz kızartıp sarılmak yerine gidip garip yaratıklardan koruyor bknz. 8. bölüm.Hatta ki o maymun kollu kızdan Araragi dayağı yedikten sonra yerde yatarken Senjougahara'nın yaptığı şey de sevgisini ne kadar farklı yollardan gösterdiğinin kanıtı xD Farklı bir karakter olduğu fikrine kesinlikle katılıyorum ama bence harbi tsunderedir.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakemonogatari son:

O zaman birde söyle söyleyeyim Susano'o nun yaptığı tanımda:

"Tipik olarak; ilk başta romantik bir ilişki kabul etmediği ve soğuk davrandığı başrol erkek karakterin diğer bayanlara karşı ilgi duyması ile saldırgan bir tutum içine girerek içindeki gerçek duyguları bastırmaya çalışması ile karşımıza çıkar. Bu karakterler genellikle sevgilerini gösteremezler, çekinirler ve dış dünyaya karşı sert bir kabuk oluşturarak kendilerini korumaya almış olurlar."

Ama Senjougahara'da (ne kadar zor yazması ya) duygularını gizlemek yerine direk dışarı vuruyor aşkına zarar verme noktasına kadar. Bu tanım da tsundere değilde yandere oluyor yani aşkı için deli olmuş anlamında. Daha bu konu hakkında konuşacaksak bence bakemonogatari başlığı açıp orda tartışalım burası daha karışmasın:D

Yanderenin de tanımını ayrı başlıkta açıklamak gerekir sanırım şimdilik bir link vereyim:

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/Yandere

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Suzumiya Haruhi - Suzumiya Haruhi

.

Değil işte o tsundere, doğru bilinen yanlışlar olmuş Haruhi'nin tsundere sanılması.

Tsundere - Television Tropes & Idioms

Bak orda örneklerin başında ne yazıyor, "genel kanının aksine Haruhi bu tanıma tam olarak uymaz" çünkü tsundere olması için o deredere özelliği kazanması gerekirken Haruhi'de öyle olmuyor. Pek bi değişiklik olmuyor Haruhi'de genel olarak.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Benim aklıma gelenler Shana ve Saber. Sanırım bu tanıma tam olarak uyuyorlar.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Değil işte o tsundere, doğru bilinen yanlışlar olmuş Haruhi'nin tsundere sanılması.

Tsundere - Television Tropes & Idioms

Bak orda örneklerin başında ne yazıyor, "genel kanının aksine Haruhi bu tanıma tam olarak uymaz" çünkü tsundere olması için o deredere özelliği kazanması gerekirken Haruhi'de öyle olmuyor. Pek bi değişiklik olmuyor Haruhi'de genel olarak.

Tvtropes gerçekten oldukça güzel ve dolu bir site yazdıklarını önemserim her zaman. Orda yazanlar "Haruhi sanılanın aksine tsundere değildir, ancak bu senin yorumlamana kalmış (that's up to your interpretation)". Herhalde ilk sezonun ilk bölümlerine göre yazmışlar bunu, çünkü gerçekten ilk başlarda Haruhi herhangi bir pas falan vermiyor Kyon'a. Kronolojik sırayla son bölümdeki olaylardan tsundere olduğunu anlıyorsun. En azından bana göre.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?