Jump to content
  • Kayıt Ol

Japon Yemekleri

Deddo

Önerilen İletiler

Birçok animede karakterlerin enteresan yemekler yediğine şahit olmuşsunuzdur. Kannagi'de çeviri notu eklememe sebep olan bu yemekleri tek tek Google'da aratmam gerekmişti. Burada güzel bir Japon Yemekleri Veritabanı (gören teknik bir şey sanacak :P ) oluşturalım, çevirmenlerin işi kolaylaşsın.

Şimdilik şununla girişi yapıyorum.

Japon mutfağı - Vikipedi

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...
  • İleti 5
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Seifukusha

2

• Deddo

1

• Çubuk Kraker

1

• Ray

1

Madem öyle, ben birkaç tane yazıyorum:

Miso Çorbası [味噌 汁 (Miso Şiru)]

Miso_Soup.jpg

"Daşi" adı verilen malzemeden oluşan çorbadır. İçinde Miso hamuru vardır ki Miso'yu Miso yapan asıl malzeme budur. Bunun dışında bölgeye, mevsime ve ağız tadına göre başka birçok malzeme de eklenir.

Miso hamurunun çeşitleri vardır. Koyu kahverengi (赤味噌 / akamiso), açık kahverengi (白味噌 / şiromiso), siyah (黒味噌 / kuromiso) ve yöreye özel sendaimiso, sebzeli miso çorbası yapmak için yasaimiso (野菜味噌) bunlara örnektir. Renk koyulaştıkça tat da daha tuzlu, daha yoğun hale gelir.

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Miso_soup

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Obentou / Bentou [お弁当]

Bento.JPG

Obentou, Japon mutfağına özgü, tek öğünlük, kutulanmış yemeklerdir.

Genel olarak pirinç, balık, et ve ekstra çeşit olarak turşulanmış ya da ısıtılmış sebzeden oluşur.

Kullan-at türünden kutularla birlikte, el yapımı, verniklenmiş kutular vardır.

Bentou, Japonya'da büfelerde, bentou dükkânlarında, tren istasyonlarında, mağaza marketlerinde satılmasına karşın, evlerde uzun emeklerle cezbedici bentoular hazırlamak halen yaygındır.

Kyaraben, Şoukadou, Kamameşi, Makunouçi gibi çeşitleri vardır.

Kyaraben bentou

Kyaraben_panda.jpg

Makunouçi bentou:

800px-FoodCourt.jpg

Tokyo'da tren istasyonundan alınmış 1000 yenlik (aşağı yukarı 10 liralık) Ekiben.

800px-Japan_Pic_1_Bento.jpg

Tokyo-Kyoto arası sefer yapan Şinkansen treninde alınmış, Daruma kutusunda bentou

800px-Shinkansen_bento.jpg

Bentou'nun kökü, Kamakura Dönemi'ne kadar uzanmaktadır (1185-1333)

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Obento

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 yıl sonra...

Japon yemeklerinden size "Okonomiyaki"yi önerebilirim. Gerçekten Türklerin ağız tadına da uygun bir yemektir. Bu yemek ile ilgili bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

Bu yemek ile ilgili bir bilgi daha vermem gerekirse, izlediğim bir animede (Aoki Densetsu Shoot) sporcular genellikle Okonomiyaki dükkanına gidiyorlardı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bende fırsat buldukça kututa ramen alıp evde kendime değişik tatlar yapıyorum xD

110x0uq.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 6 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?