Jump to content
  • Kayıt Ol

Kimono ve Obi

Squaw

Önerilen İletiler

Kaynak:''Bir Geyşa'nın Anıları'' kitabını okuduğum dönemde aklımda kalması için aldığım birkaç not arasından derleme yaptım gerçi çok uzun bir açıklama değil ama yine de aydınlatıcı olduğu kanısındayım...

Obi Nedir?

Kimonoyu bağlamak için kullanılan kemer/kuşaktır.Yaşa,cinsiyete,mevkiye ve bölgeye göre değişir.

Kimono Nedir?

Eski Japonya döneminde soylu bayanların soğuktan korunmak için kat kat giydikleri bu kıyafetleri bağlamak için de kullandıkları kuşakla(Obi) oluşmuş bir giysidir....

Ortaçağ'da Samuraylar'ında kullanımıyla daha az süslü hale gelmiştir.Kumaşların kat sayılarının mevsim sıcaklıklarına uyum sağlamayarak artmakta ya da azalmaktadır.Bunun dışında kimono, geniş yakalı boğaz kısımları vücudun hava almasına izin vermesi ile kimono Japonya`nın mevsim şartlarına çok iyi uyum sağlar hale gelmiştir.....

Japon erkekleri ise etkinliklerde genellikle siyah takım giyerek boy göstermektedir ama giydikleri basitleştirilmiş kimonolar da mevcuttur bunlar da Edo dönemi Japonya'sındaki Samuraylar tarafından benimsenmiştir ve Meiji döneminden sonra nüfusun geneline yayılmıştır..Bu kimono düğünler ve cenazeler için uygundur ve smokinle kıyaslanabilir bir yapıdadır.

NOT:Animelerde çok sık karşımıza çıkan Yukata da sanırım yazlık ve daha basit gösteriler törenler için kullanılan bir kimono çeşidi...

Umarım doğru hatırladığım bir bilgidir ^__^

Kimono Resimleri:

2ni8j8z.jpg

dwbc6s.jpg

hrzud1.jpg

zu116o.jpgohj0c5.jpg

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 20
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Squaw

4

• Seifukusha

2

• Ozey

2

• Underfined

1

Hımm Obi'yi bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu, ama kimonoyla yukata arasındaki farkı tam anlayabilmiş değilim. Anime&mangalarda ya da çeşitli resimlerde gördüğüm 'yukata' olarak geçen giysiler bu kimonolarla hemen hemen aynı görüntüde sanırım. Görüntüleri vs. hoşuma gidiyor ^^ Fakat aradaki farkı çözemedim henüz XD

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hımm Obi'yi bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu, ama kimonoyla yukata arasındaki farkı tam anlayabilmiş değilim. Anime&mangalarda ya da çeşitli resimlerde gördüğüm 'yukata' olarak geçen giysiler bu kimonolarla hemen hemen aynı görüntüde sanırım. Görüntüleri vs. hoşuma gidiyor ^^ Fakat aradaki farkı çözemedim henüz XD

Kimono kışın giyileni ve daha kalın kumaştan yapılıp daha katlı diye tahmin ediyorum kışlık olunca, Yukata da yazlık ya da daha basit törenler için olduğunu düşündüğümüzde daha gösterişsiz olanları olabilir ve daha ince olanı ama görüntüleri aynı duruyor galiba.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sağol, yukarda da yazmışsın gerçi ama merak ettim işte. Tek farkları oysa karıştırılır zaten normal.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bir de yanlış hatırlamıyorsam, eğer kimononun kolları uzunsa (yani yere kadar) onu giyen bayan bekar, kolları kısa ise (yaklaşık bele kadar) onu giyen bayan evli olurmuş.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Ben kelimenin yapısına biraz dikkat çekiyim:

Kimono (着物), Kiru (着る / Giymek) ve mono (物 / Eşya, şey) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

Yaz kimonolarına Yukata (浴衣) deniliyor. Kaliteli bir kimonoya vereceğiniz parayla lüks bir araba alabilirsiniz. :spit:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Nananın son bölümünde geçiyordu Obi, ne olduğunu merak etmiştim, teşekkürler (:

İkinci resimdeki kimonoya ve mankene bayıldım, bir kimonom olsun isterdim..

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Evet hatırladım Kanade hatta bağlama şekli üzerine de konuşuyorlardı sanırım değil mi aralarında bir espri dönüyordu,Shin'in Obi'sini bağlarken Hachi Obi'nin yaşa göre bağlanma şeklinden bahsediyorlardı diye hatırlıyorum.

@Sefikuhuska

Sana da bilgilendirme için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Japonların bu ipek kimono sevdası sayesinde, 16'ıncı yüzyılda Çin'den satın aldığı ipekleri Japonya'ya satan Portekiz gemileri, alım fiyatının 20 katı kadar pahalıya satarak çok büyük kârlar elde etmişler. Tabii, ondan önce Japonların Çin ile düşman konumunda olması da burada en büyük etkenmiş. Şu anda çok kaliteli bir kimono satın almak isterseniz 20.000 dolara varan fiyatlarda alabilirsiniz.

Yukata'dan (浴衣) bahsetmişken de, yukata aslında banyo kimonosudur. Banyodan çıktıktan sonra giyilir. Kimonolar için normalde ipek tercih edilirken, yukatalarda ise pamuk kullanılır. Yazın giyilir ve kimono gibi resmi değildir. Genellikle hanabi 花火, bonodori 盆踊 gibi festival/bayram yani matsurilerde (祭り) giyilir. Klasik Japon motellerinde (ryokan - 旅館) veya kaplıcalarda (onsen - 温泉) banyo yapan insanların genellikle ardından bunu giydiğine animelerde de sık sık rastlarız zaten.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Abi bilgiler güzelmiş, sağol.

Itır abla, ilk mesajına kimono resmi koysana :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

paylaşım için teşekkürler arkadaşlar sayenizde yeni yeni bilgiler öğrendim..özellikle obi nin ne demek olduğunu merak etmiştim...

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 11 ay sonra...

Selam arkadaşlar.

Bu kimono ve beraberinde kullanılan aksesuarlarla ilgili, bağlı olduğum toplulukta çevirisinde yardım ettiğim bir projede karşıma bunlar çıktı.

İlgilenen olursa, manganın adı cosplay animal. Ancak bana kalırsa okumayın saçma birşey. Zaten çevirmeni de ben değilim. sadece çeviriler çinceden yapılıyor ve çince rawlarda silik çıkan birkaç yeri japoncadan çevirdim.

İngilizce terimler için de ayrıca özür dilerim. Konuyu sevmediğim için sözlükte karşıma çıkanları kopyala-yapıştır yapmak suretiyle başımdan savdığım birşeydi. İlgilenen arkadaşlar türkçeye çevirebilirler.

帯板 : obiita (piece of stiff fabric worn under an obi to give more shape)

肌襦袢 : hadajuban (japanese stype underwear)

長襦袢 : nagajuban long, kimono-like garment, made of light fabric and worn under the kimono;

伊達締め : Datejime, small, thin fabric belt worn over the kimono and under the obi in order to protect the fabric

帯揚げ: obiage (obi sash)

足袋 : tabi (japanese socks)

草履 : zouri (japanese sandals)

帯 : obi (kimono sash)

着物 : kimono

腰ひも : koshihimo ( cord tied around the waist of a kimono before an obi is tied)

帯枕 : obimakura (oval pad with two long strips tied underneath the obi to make it look fuller)

帯締め: obijime (decorative string used to hold a kimono sash in place)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Giymek giydirmek lazım :D.

Fantazi giysisi olarakta görüyorum ben :D.

Itır abla teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...

Satılıyor zaten :D Kim ne renk istediğini bana özel mesaj ile bildirebilir. Kendisine kimono veya yukata ayarlayabilirim.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

Japonya'da 1000 Yen dükkanları var. Orada yaklaşık 17 liraya güzel bir yukata alınabiliyor. Tabii "obi"si, "Geta"sı derken yaklaşık 4000-5000 (70-80TL) yen civarı tutabilir. Kalitesi de orta diyebilirim. (Ne az ne çok) [İlgilenenlere küçük bir bilgi]

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 yıl sonra...

Aynen obinin ne old bende ögrendim teşekkürler. Aslında anime ve japon tutkunları İstanbuldakii bulusmalarda kimono giyseler birde Türk kızlarında görsek ne güzel olur.. xD

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?