Jump to content
  • Kayıt Ol

Sakura Kelimesi

Squaw

Önerilen İletiler

Bazı anime'lerde karakterlerin adı olarak karşımıza sık sık çıkan ve de Japon halkı arasında en çok kullanılan isim olan Sakura;

Sakura resmi;

6yp2ya.jpg

Sakura: Japon Kiraz Ağacı'dır...

Fakat Japon kiraz ağaçları bizim bildiğimiz kiraz meyvesi'ne ait ağaçlar değildir,meyve vermeyen süs amaçlı kullanılan ağaçlardır ve de animelerde özellikle duygusal sahnelerde karşımıza sıkça çıkmaktadır (bknz;spoiler ).

Üzerinde oluşan o muhteşem göz alıcı çiçeklerin var olma süresi çok azdır;10 gün ya da 2 hafta gibi bir süreç içerisinde var olup sonra yok olmaktadır....

Ayrıca Japonlar da hayatın kısalığını,çiçek açtığı dönem hayata yeni başlangıcı,baharın gelişini simgeliyor aynı zamanda ''Dostluk''u da simgeliyor...

Sakura Zenzen: Kelime anlamı ''çiçeklerin açılması dönemi'' dir ama bu aynı zamanda adına festival düzenlenen bir döneme ait isimdir;çiçeklerin açıldığı bu dönem festivallerle kutlanır ve de bu festival etkinlikleri sıkça animelerde karşımıza çıkmaktadır.

NOT=Bu çiçeğe övgüler yağdıran en popüler Japon halk şarkısı da ''Sakura'' adını taşımaktadır.

Ve de ''Sakura'' isimli şarkıya ait olup da arkadaşım Susano'o dan aldığım bu linki de mesajıma ona sevgilerimi ileterek eklemek istiyorum...

RapidShare: 1-CLICK Web hosting - Easy Filehosting

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• İleti 11
  • Oluşturma
  • Son yanıt

En Çok Yazanlar

• Squaw

2

• Seifukusha

2

• bLueeekun

1

• Mahlas_Kafkef

1

Sakura inanmıyorum. Uzun zamandan beri görmemiştim. Bir kez daha çok güzel olduğunu gördüm. Ne zaman görsem Japonyaya gitme arzum büyüyor :D

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Galiba Japonlar arasında çok yaygın bir isim.World School'dan gelen 22 kişilik grupta 6 tane Sakura adında kız vardı.:spit:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Sakura kelimesini çok seviyorum.

Nasip olur da Japon'la evlenirsem, bir de kızım olursa bir adını Sakura koyacağım :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

işte budur ben boşuna nickime sakura kelimesini yazmadım :D şaka bir yana açıklama için çok teşekkürler bu ağaçlardan burda da olsa çok güzel olur :)

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

:hehe: bu kelime aklıma fairytaili getiriyor natsu-> sakura kafalı

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 4 hafta sonra...

Cidden çok güzel bir şey.Kesinlikle göz kamaştırıcı.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İnsan hayatı da sakuralara benzetilir. Genellikle temsil ettiği şey, insan hayatının kısalığı, gelip geçiciliğimiz ama aslında bir o kadar da güzel olmasıdır. Sakuraların ömrü birkaç haftadır.

Ayrıca Japon kültürüne dair ilginç bir anekdot. Her yıl yapılan sakura izleme ve çiçek sanatlarının sergilerine katılan insan sayısı, usta kılıç yapımcılarının binlerce dolarlık kılıçları için yapılan sergilere katılan insan sayısından çok daha fazla.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İnsan hayatı da sakuralara benzetilir. Genellikle temsil ettiği şey' date=' insan hayatının kısalığı, gelip geçiciliğimiz ama aslında bir o kadar da güzel olmasıdır. Sakuraların ömrü birkaç haftadır.

Ayrıca Japon kültürüne dair ilginç bir anekdot. Her yıl yapılan sakura izleme ve çiçek sanatlarının sergilerine katılan insan sayısı, usta kılıç yapımcılarının binlerce dolarlık kılıçları için yapılan sergilere katılan insan sayısından çok daha fazla.[/quote']

İlginç değil mi abi?

Ben İstanbul'da laleler için bu kadar ihtimam görmedim. Sakura'ya niye bu kadar özen gösterirler acaba?

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

İlginç değil mi abi?

Ben İstanbul'da laleler için bu kadar ihtimam görmedim. Sakura'ya niye bu kadar özen gösterirler acaba?

Ayrıca bu ''Sakura Zenzen/Sakura Festivali'' isimli dönem sadece Japonya'da değil, Almanya,Amerika gibi ülkelerde de kutlanıyormuş,bir gazetenin ''Sakura Festivali'' dönemi ile ilgili haberinde okumuştum yani Japonlar'a has bir etkinlik olsa bile birçok ülkede de kutlanıyor,ne güzel.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bi gazetede okuduğuma göre

Japonlar Sakura Zensen'i Yeni bi hayata başlamak için dönüm noktası olarak kabul ederlermiş (yeni bir aşk , yeni bir iş , yine gülecek bi neden :) )

Evlenme Tarihlerini Bu zamana göre ayarlarlarmış. Okullar da Bu zamanda açılırmış

Japonlar için son derece önemli bi zamanmış yani (:

Kim istemezki Sakura zensen'de geçip bi kiraz ağacının altına piknik yapıp sake içmeyi (:

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?