Jump to content
  • Kayıt Ol

Manga Dizgisi Değerlendirme

Raizel

Önerilen İletiler

(düzenlendi)

Merhabalar dostlar, ben Seri Manga'dan Raizel. İlk öncelikle bu yaptığım değerlendirme yazısını kim işin özünü (Teknik kısmını.) biliyor veya bilmesine rağmen nasıl yapıyor bunu öğrenmeniz için yazıyorum, işin içinde benim canımın çok sıkılması da var tabii siz orasını karıştırmayın.

Yapacağım değerlendirme manga düzenlemesi/editi hakkında olacak, tamamen dizgi/typesetting üzerinde duracağım. Bu değerlendirmede yapacağım puanlama neye göre olacak diye soracak olursanız, 10 tane kriter koydum.

Bunlar:
1- Font seçimi

2- Ortalama

3- Dizgiye Şekil

4- Punto Ayarı

5- Font Ayarları

6- Orijinal Kaynağa Bağlılık

7- Türkçe Kurallarına Bağlılık

8- Kaynak Kullanımı

9- Editör, Çeviri Notu

10- Sayfa Kalite Ayarı

Üzerinden olacak, herhangi bir kriteri tam anlamıyla yapıyorsa 1 puan, ortalama yapıyorsa 0,5 puan, çok kötü yapıyorsa veya hiç yapmıyorsa direkt o özelliğin puanını alamayacak, en sonunda ise genel bir toplama yapıp tek bir puan alacaklar. (Burada “yapma” adına 9. Kriter istisna, kriterleri açıklarken anlarsınız.)

Peki bu kriterleri hangi bölümlere göre seçeceğimi soracak olursanız, ekibin 2021 yılı itibari ile yaptığı bölümlere göz atacağım yani, “E bu bizim 500 sene önceki edit.” demesinler diye böyle bir yıl seçimi yaptım, anime gibi sezonluk durum mangada olmadığı için doğal olarak sadece yıl seçebiliyorum.

Ekipler ise genellikle eskiden beri var olan (İstisna olarak kendi istediklerimi de seçebilirim.) herkesin bildiği okuduğu ekipler olacak.

Ayrıca kendi ekibimi dahil etmeyeceğim, kendimize torpil geçtiğimizi falan düşünenler olur diye vazgeçtim dahil etmekten.

Kriterleri açıklamaya gelelim, bu kriterleri, "Neye göre değerlendirdin?" sorusunu sormayın diye yapıyorum eğer sonucu görmek istiyorsanız yazının en altına inebilirsiniz.

1- Font seçimi
Font seçimi doğal olarak dizginin temellerini oluşturan kriterlerden birisi, duruma, balona ve orijinal kaynağa göre fontu ayarlamak önemli, ana konuşma balonuna koyulan en klasik fontlardan birisi Wildwords mesela. (Yıl 2021 hâlâ Comic Sans falan kullanan var pes yani.) Wildwords’un dışında balona göre değişkenlik gösteren pek çok ana konuşma fontları da var tabii ki sadece en klasiği diyebiliriz.

Örnek:

je0rvP9kS9q_7Rc9CMyFJegiYptQC8MuUja3feZ_ujeD_YSwK1subXHUtuTj4aaG_9h-lPGo6vDLPTsjIIn_slORHryM3BFn5fguuN4nVckPU_2X1XPcQ6bYhDZL4IAsI_4XGrZ-

Peki ana konuşma dışında hangi balon türleri var derseniz bolca var. Bağırma, gülme, sızlanma, delirme, titreme, radyo/anons, ciddili, düşünme... Daha pek çok fazlası.

Bağırmadan da örnek verip bu konuyu kapatayım çünkü yazıyı elden geldiğince kısa tutmaya çalışıyorum.

Örnek:

2WzCPtTcHSJptxoBY4KnGJcknnV2n6xxO8G3UGVegMXwmYBiYdh93Ppp6qQ-ZUyrwP7W-VgU8N9-wTUsTQE_ruyiY0LaCHnyvKyD8WVd5kXlMsbCry7Qg8gBrf3VJceYEqPzBuZb

2- Ortalama
Yazıyı balonun şekline göre ortalamak kısaca, bunu bile yapamayan arkadaşlar görmek beni üzse de örnek koyayım.

Yanlış Örnek:

5R08fjLDpA_5ks4vdcZ7YXgesSu6iJcfWqWfEztCja7utlm2M-_oP_OC9A2rvANZvlEsURhm-fpMRTb8KAbd3rTVGRACsR27gnUPO91Lw2h_v70ShkC1lafqNsxSdJdD47ycqTyD

Doğru Örnek:

ZumxWrKs3V6srCShHqgHIb1_wPCPsg36cN7RFucZB0zpMtZPJdsYTK0Yn85FquPgJCpgF5_mORRG-c2Y77rlxB5fzR3_a7K9ag0IJXp8nFuaKFuUwF4gx9k9rC1XP1ANLcIJ3pts

3- Dizgiye Şekil
Evet, önemli bir kriterle daha beraberiz. Dizgiye şekil deyince pek kafaya yatmadığının farkındayım ama üstteki attığım örneklerden birini kullanacağım yine. 

Doğru Örnek:

Lns2qWXp50RjVxOHj5Tm4oK7-OR3G971nRk3x7M7SE2VfxhTgkQ9p2O656eSxVQR9nDGxhVj0Hj33Ltem1ZVgBrV8Rre0_H2xcxGaEHyn4keZEGUDDTxREsz8sYpiJ0_NbkjLaAW  

Yanlış Örnek:

v_BK7-lc1Jg-RibVxzNblXanIPHntUkbOby-YdF4_fyIRUX9wYGhn-1bbWRDFBnIswplDUiwAwKp6ffdX4FTPFrFU2EplR-xAN1hGrXEOsZVTTzYU0h-YC0e9nWv98OwC3cff76J

Dizgiye balona göre iyi şekil vermek okumayı kolaylaştırır ve hoş da bir görüntü oluşturur ama dizgiye şekili yaparken bölmeyi abartanlar var ki bu durum pek çok ekipte var. Kötü 2 tane örnek atacağım.

Sayfa Kaynağı: Manga Gecesi

13ApcawwUKilB_00JIAUz_N9VB6kSFTJmxS4iBe5Rdn0JsCCvAa5FkVwqYdMuY6bCo-8NDk9LvA719OFM8yXiVYo-0om-f9-VRLTzZeXAjBIsGJ5nXy-wAI73MobdrmQukjDtQ6a

Koca balona böyle bölmelerle şekil verilmesi çok yanlış.

Doğrusu:

vRlQZzUhv5uOWLfFGGYyLe-6lZK0kSyrZ_rDPYTj2khksQzt_kP-F7D4-35nqln4Nr5zQCd8IM03Rl0EC7fWfJuWZGCVOvyvYD0HO72N8aYAVNV_ByPdQMpupxN3ECrY60SRKvRU

Sayfa Kaynağı: Manga Denizi

nYU2AoCQ4Ld9fvz98whj3rl-1aICqNyKHtnfMoYnGQv1DWtjgQplJ08zMED4qUi6a3hbhyByMzuDKioejl1ijSg02j4qyloc-NW53kRgAYMYNGMndnwCuFhELg9x5vZdohkpSIU1

Nefesiniz kesiliyor olabilir.

Rahatlayın!

nIRvIckpQ3sq7clVvkv1aeKxT3NBMmK5PE6EKPNCstFBb49ocwlg79OdxlVKL13wxT5WjWtAovJIYzu_TN4nczNLpS1xXAWHhuXjNqtqiZa2EXi9eMbttGCBQo2T58bPd3inxcLw

4- Punto Ayarı
Kısaca balona göre fontun büyüklüğünü ayarlıyorsunuz, örnekleyeyim.

Yanlış Örnek:

9ohFxXktGGHhEyjYr52sLaftA6VI5BWaTdVQMsOvwJvW9fsPKzlfVn8C2eUDZ3XlG8v2EAgAO1eXkOZ4q8QVGXVTAGgrTnE85BIi3dGdSA_sQY1iwc4MhUCuJRrRcHuJIBltMItq

Doğru Örnek

LXD1wYQEtx3Kv3t5JlQoznAefehqOzPpnUIy3RjibiAWvSpgDWyxCc9AvumgyweVZbw7qmoPfpI4zn71fhO3qR5QF8AlKBxFXBQmyrKIA8VW1KCfINzncD5br_VwAcjUgVORtYTd

5- Font Ayarları

Karakter kısmından ayarlanan font ayarları.

Büyük, küçük, eğik, uzun vs. vs.

omBg0o3FcGS748WOnG4by-PjyD1ZifYgxS5ZcACE9Rk0DDcMZwZ8ZhGr5DvlvmMzvoeeRLvv1yVIu0AEwOQQRFMGo-5L7SRqdrH21b_BQSCnJzPUmcsdbynlekMw0LA2v2RFhyfB

6- Orijinal Kaynağa Bağlılık

Burada yapılacak olan şey RAW/Orijinal Kaynağa bakarak ne yapıldıysa onu yapmak, Japoncasında font mu değişti? Siz de değişeceksiniz. Örnekleyelim.

RAW

SWrAtjm-ZRpg4fIV9_RuUAqtwVUryqPx7iN7eOiiAVKZF5sR8e5Owab85ep8LWiFbFK5hCkUNuqQWNzfMhQ0E1pRW6pcfvKX95c3eSB5ekU0q4yw1fKMpqJKNjsEmzTyLYO6dAhR

Türkçe

5P-SYhk9EBkmXQH3_2WmimACapxnK--dFgbGuAsAOgqbr39JxRZBhm6xbLG3hAyX_kD5abMHJZDDXiJ42uXQuEKvZvfaVI1mJJxCUU9OE4rY-f5XP0usuIP3odIJ4GUz8qxWr_vE

RAW kaynağından yapmadığınızda doğal olarak bu değişimleri göremeyebilirsiniz, değerlendirmede bu yüzden “Sayfa Kaynağı” olarak puan kıracağım ekipler olacak.

7- Türkçe Kurallarına Bağlılık

Dizgilerken yanlış bölme görülebiliyor(Evet bazı bölümlerde cidden oluyor.) örnekleyelim.

Sayfa Kaynağı: Manga Gecesi

dw0UnnjVvlq9kf328-1mCebzzuinC_vOxUiG7rPnbMWNtajFLqZ-aBjD5Tvq3xc_nZ0wg7nI1_tMhHNnhLuJnWV0FqG4t-0ntlCnodCTO3D0Zcj08O193YzArQWHUez9AhTay80p

Türkçede bölerken üstte tek harf bırakılmaz.

8- Kaynak Kullanımı

Mangada kullanılacak sayfa kaynağını güzel seçmek gerekiyor, kör etmeyecek kalitesi ortalama olan kaynaklar kullanmak her zaman en iyisi olacaktır, bu konuda pek örnek vermeye gerek yok.

9- Editör, Çeviri Notu
İstisna olan kritere geldik, her sayfalara salak saçma kendi görüşünü koyan insanları biliyorsunuzdur, okuma hevesinizi çürüten bu insanlara karşı benim de olumlu görüşlerim yok. Not bilgilendirme için koyulur, görüş için değil.

Yanlış Örnek: Not: “Bu karakterden nefret ediyorum!”

Doğru Örnek: Not: “Bla bla kelimesi bla bla anlamına gelir.

10- Sayfa Kalite Ayarı

Sayfalar RAW halinde ton olarak sönük olabilir, mangalar siyah beyaz olduğu için tonlaması da böyle olmalı veya sayfada çeşitli kirlilikler varsa halledilmeli.

Temizlenmemiş sayfa.

YK9E1wjuIsf5GwH4EO04-im2l3DZCeEUEkBYP_oGkW_KJLn-PaP2DoV_2mm38F8I4w3UCl-KoZjIlYu2EG40rsMpM3v0enBa4exkDJoSx3l7dilG4dGGJy_ETrYLMRbHh89-cypS

Temizlenmiş sayfa.

Etda158kHcyOyR99nIOq2W97BC2JrlqCHlRfcQtbG_sMdr7gWikklpdd5J6o6JEdORxei1DirAmzjvukBoRzmzTSHp67vQZLWhrhQAPPpLb7JXRw1dIMA8J9_VqH2IUIagOfsHkX

Pekii genel olarak bölümlere baktım ve aklımda belli başlı şeyler oluştu, kriterleri de açıkladığımıza göre artık değerlendirme kısmına geçebiliriz. Hangi ekipler olacak derseniz yazayım.

1- Manga Denizi

2- Tortuga

3- Manga Ship
4- Manga Gecesi
5- Nox
6- Manga-TR

Bu ekiplerin sayısı zamanla çoğaltılabilir, bu konuyu güncelleyip veya ayrı bir konu açıp çoğaltacağım. 

1- Manga Denizi

Dizgileri bölme dışında iyi olsa da bölmeyi senelerdir düzeltememeleri sıkıntı. Sayfa kaynağı konusunda da bazı serilerde Mangaplus kaynağı kullanmalarından ötürü Orijinal Kaynağa Bağlılık kriterlerini zaten en başından karşılayamıyorlar. Bazı serilerde de gözüme Korece sayfa kaynağı kullandıkları çarpmıştı, ortalamaları güzel. Font seçimleri ise ortalama.

Sonuç olarak:

Font seçimi: 0,5

Ortalama: 1

Dizgiye Şekil: 0

Punto Ayarı: 1

Font Ayarları: 0,5

Orijinal Kaynağa Bağlılık: 0,5

Türkçe Kurallarına Bağlılık: 1

Kaynak Kullanımı: 0,5

Editör, Çeviri Notu: 1

Sayfa Kalite Ayarı: 0

Genel Puan: 6

2- Tortuga

Genellikle editleri değişken olsa da ortalama diyebilirim, bazı font seçimleri ve o fontu kullanma şekilleri kötü olabiliyor, bu konuda Speedy font seçimlerini iyi yapıyor. Nitian ise birazcık daha iyi kullanabilir fontları. Sayfa kaynakları güncel serilerinde çoğunlukla İngilizce olsa da balonlara göre font kullanımları güzel olabiliyor.

Sonuç olarak:

Ortalama: 1

Dizgiye Şekil: 0,5

Genel Puan: 6,5

3- Manga Ship

Evet bu ekibe ne desem bilemiyorum, bayağı kötüler ilk öncelikle. Aslında pek de konuşmaya gerek yok bu arkadaşları sadece 2-3 guide okumalarını öneriyorum, bazı bölümleri cidden Paint’ten hallice.

Sonuç olarak:

Font seçimi: 0

Ortalama: 0

Punto Ayarı: 0,5

Orijinal Kaynağa Bağlılık: 0

Türkçe Kurallarına Bağlılık: 0

Kaynak Kullanımı: 0

Editör, Çeviri Notu: 0,5

Genel Puan: 1,5

4- Manga Gecesi

Bölümlerine bakarken sadece balonun sağ altına götürülmüş yazılar görmekten sıkılsam da yine bakmaya devam ettim, font seçimleri genellikle webtoonlara yakışmıyor. Sayfa kaynağı konusunda da kötü olma gibi bir durumları zaten dijital olduğu için pek mümkün değil. Bölmeleri, font seçimleri ve ortalamaları kötü.

Sonuç olarak:

Ortalama: 0

Font Ayarları: 1

Türkçe Kurallarına Bağlılık: 0,5

Kaynak Kullanımı: 1

Editör, Çeviri Notu: 0,5

Genel Puan: 4,5

5- Nox

Genel olarak font seçimleri güzel olsa da bazı yerlerde bölme ve ortalamada sıkıntılar gördüm, kaynak kullanımları güzel ayrıca Orijinal Kaynağa Bağlılık konusunda da ortalama sayılırlar. Ama bazı serilerin sayfalarındaki desenleri silmeleri göze pek iyi gelmiyor.

Sonuç olarak:

Ortalama: 0,5

Kaynak Kullanımı: 1

Genel Puan: 6,5

6- Manga-TR

Bölümlerine bakarken genellikle çok değişken şeyler gördüğüm için aklımda zar zor bazı fikirler oluştu diyebilirim, dizgiler sürekli değişiyor. Genel olarak çoğu şeyleri ortalama.

Sonuç olarak:

Ortalama: 0,5

Genel Puan: 5

Tüm ekipleri şöyle bir yazacak olursak.

1- Manga Denizi: 6

2- Tortuga: 6,5

3- Manga Ship: 1,5
4- Manga Gecesi: 4,5
5- Nox: 6,5
6- Manga-TR: 5

Evet, bu değerlendirme bu kadardı. Yaklaşık bir 2-3 saat bölümlerine göz attım, fikirler edindikten sonra genel bir puanlama çıkardım. Bunlar dediğim gibi tamamen üstteki kriterlere göre yapıldı, herhangi bir ekibe özel bir kastım yok. Eğer ki üşenmezsem başka ekiplere de ileride göz atacağım ama başka bir konuyla mı yaparım bu konuyu mu güncellerim hiçbir fikrim yok. Genel olarak ekiplere önerim az değişken olmaları, bazı bölümlerine bakarken cidden sürekli dizgi değişiyordu. Bunun tabii ki editör değişimiyle de alakası var ama çoğu baktığım bölümler aynı editör tarafından yapılmıştı. İlk kez böyle bir şey yaptığım için yorum ve detay konusunda sıkıntı yaşamış olabilirim maruz görün, bir dahaki yazıda görüşmek üzere!

Düzenlendi: (Raizel)
  • Beğeni 4
  • Süper 2
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...

Bu tamamen kişisel bir yazı olmakla beraber değerlendirmede nesnel değil öznel bir görüş bildirilmiş. Saçma salak bir yazıdan başka bir şey değil. Bazı gruplar 1 yıl önce kurulmuş iken bazı gruplar 3 yıl önce kuruldu. İkisinin de 1 yıl önceki editini almak çok saçma bir durum. Son güncel hallerini alırsın ki doğru bir yazı olur. Seri manganın da mükemmel editler yapmadığını bu gruplardan bile daha kötü editleri olduğunu birçok kez gördüm. Madem bir yazı yazacaksınız bunu da göz önünde bulundurun. Doğru ve yanlışlarla alakalı görsellerde sizin de hatalarınız bulunmakta. Bir yazı yazacaksanız önce kendinizi düzeltmelisiniz. İyi günler.

• Beğeni 1
  • Sinirli 2
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

(düzenlendi)
1 saat önce, Ulinimio dedi ki:

Bu tamamen kişisel bir yazı olmakla beraber değerlendirmede nesnel değil öznel bir görüş bildirilmiş. Saçma salak bir yazıdan başka bir şey değil. Bazı gruplar 1 yıl önce kurulmuş iken bazı gruplar 3 yıl önce kuruldu. İkisinin de 1 yıl önceki editini almak çok saçma bir durum. Son güncel hallerini alırsın ki doğru bir yazı olur. Seri manganın da mükemmel editler yapmadığını bu gruplardan bile daha kötü editleri olduğunu birçok kez gördüm. Madem bir yazı yazacaksınız bunu da göz önünde bulundurun. Doğru ve yanlışlarla alakalı görsellerde sizin de hatalarınız bulunmakta. Bir yazı yazacaksanız önce kendinizi düzeltmelisiniz. İyi günler.

Okuduğunu anladığını zannetmiyorum, "Peki bu kriterleri hangi bölümlere göre seçeceğimi soracak olursanız, ekibin 2021 yılı itibari ile yaptığı bölümlere göz atacağım yani, 'E bu bizim 500 sene önceki edit.' demesinler diye böyle bir yıl seçimi yaptım, anime gibi sezonluk durum mangada olmadığı için doğal olarak sadece yıl seçebiliyorum." bunun dışında yazıda hangi kriterlere baktığımı teker teker yazdım ve bunun için puanlama hazırladım bu kriterleri karşılayanlara puanlama yaptım, hangi ekipten olduğunu yazabilir misin? Ona göre bu tepkini normal karşılayacağım, üstünde "Yeni Üye" yazıyor da :012:. Tüm bunların dışında listede kendi ekibim olan Seri Manga yok, "Ayrıca kendi ekibimi dahil etmeyeceğim, kendimize torpil geçtiğimizi falan düşünenler olur diye vazgeçtim dahil etmekten." ve buna karşılık olarak Seri Manga'nın bu listedekilerden daha kötü editinge sahip olduğunu yazmışsın, komik bir elemansın vesselam. Kim yolladı seni bilmiyorum ama daha okuduğunu anlayamadan buraya kışkırtıldığını belli eden bir yazı yazmışsın dostum.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hiçbir sitede gereksiz hesap açmak zorunda değilim. Böyle bir yazı görmesem yine açmayacaktım. Serimanga gibi aldığı serileri 1 hafta sonra bırakan, serinin edit ve çevirilerini geç atan, uzun bölümlü serileri baştan yapmak yerine direkt güncelden başlayan bir ekip bana lütfen çeviri ve editten bahsetmesin. Zamanında yaptığınız işleri bilmiyormuşuz gibi bize burada edit ve çeviriyle ilgili bilgilendirme veriyorsunuz. Bu ekiplerden hiçbirine dahil değilim fakat şu yazıdaki ekipleri bir Serimanga üyesinin eleştirmesi kadar üzücü bir durum yok. Kimsenin de yollamadığını belirtmek isterim. Kimsenin köpeği değilim veya kışkırtılmayla da gelmedim. Aklıma da gelmişken zamanında diğer ekiplerin yaptığı çevirileri de kopyaladığınızı söylemeden geçersem olmaz. Kanıt sun diyeceksin fakat sitenizden kaldırdığınız için maalesef yapamıyorum çünkü o seriyi de aldıktan 1 hafta sonra bıraktınız. Neyse demem o ki bu yazıyı başka bir ekip yazsa gerçekten saygı duyardım ama size saygı duyamam. İyi günler.

• Sinirli 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo
(düzenlendi)
2 saat önce, Ulinimio dedi ki:

aldığı serileri 1 hafta sonra bırakan, serinin edit ve çevirilerini geç atan, uzun bölümlü serileri baştan yapmak yerine direkt güncelden başlayan bir ekip bana lütfen çeviri ve editten bahsetmesin.

Sebep? Sorumluluk sahibi olmaktan da hızlı iş yapmaktan da bahsetmiyor herif, edit kalitesinden bahsediyor. "Geç" vermek, ayran gönüllü olmak ve sekiz bin bölüm çevirmeye üşenmek ne ara kalite parametresi oldu?

"Eline aldığın işi bırakma, her şeye baştan başla ve her şeyi vaktinde paylaş; varsın çöp çeviri ve çamur gibi edit olsun!" mudur yani olay?

Neyse demem o ki bu yazıyı başka bir ekip yazsa gerçekten saygı duyardım ama size saygı duyamam.

Sadece yazıyı yazana değil, okuyanlara da saygı duymadığın ilk yorumundaki hakaretten belli. Kimseye hakaret etmeden yapılmış bir değerlendirmeye "saçma salak" deyip de onu yapandan küfür yemediğine şükret. Burası bir chat ortamı değil, forum. Buraya yazılanlar herkesin okuyabileceği şekilde kalıyor öyle. Ad hominem ile hak verip hak alacaksak, chat ile forumu ayırt edemeyenin de bir forum yazısından şikayet etmeye hakkı yok.

Düzenlendi: (Bakayalo)
hakaret mevzuu
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

(düzenlendi)

Düzenleme ve çevirinin kalitesi kadar sorumluluğun ve devamlılığında da önemli olduğunu belirtmek isterim. İstediği kadar kaliteli yapsın aldığı seriyi devam ettiremeyecekse ne anlamı var? Veya sorumluluk bilinci olup devamlılığı sağlayarak yapsın fakat kötü düzenleme ve çeviri yayımlasın ne anlamı var? Madem inceleme yazısı yazılıyor sorumluluk ve devamlılığında eklenmesi gerekiyor. Herkes gönüllü yapıyor ama bu işini yarım yamalak yapacağı anlamına gelmez. Ayrıca düşünce özgürlüğü hakkım var. İsteyen düşünceme katılır, istemeyen katılmaz. Bu yüzden şikayet etme hakkımı da senden alacak değilim.

Düzenlendi: (Ulinimio)
  • Süper 1
  • Sinirli 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Düzenleme ve çevirinin kalitesi kadar sorumluluğun ve devamlılığında da önemli olduğunu belirtmek isterim. İstediği kadar kaliteli yapsın aldığı seriyi devam ettiremeyecekse ne anlamı var? Veya sorumluluk bilinci olup devamlılığı sağlayarak yapsın fakat kötü düzenleme ve çeviri yayımlasın ne anlamı var? Madem inceleme yazısı yazılıyor sorumluluk ve devamlılığında eklenmesi gerekiyor. Herkes gönüllü yapıyor ama bu işini yarım yamalak yapacağı anlamına gelmez. Ayrıca düşünce özgürlüğü hakkım var. İsteyen düşünceme katılır, istemeyen katılmaz. Bu yüzden şikayet etme hakkımı da senden alacak değilim.

Fansub ve scanlation ne zamandan beri hobi olmaktan çıkıp sorumluluğa döndü? Sapla samanı karıştırmayalım, bu iş hobi işi, diğer türlü düşünüyorsanız bu da sizin kendi değer yargınızdır ve kimseyi bağlamaz. Nitekim eleştiri ve hakaret kavramının ayrımını yapmanız hoş olurdu. Sorumluluk vb. şeylerle gelecek kişiler lütfen çevirmenlerinin sgk'sını ödesin, ondan sonra gelsin.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

(düzenlendi)
On 01.07.2021 at 11:44, Ulinimio dedi ki:

Hiçbir sitede gereksiz hesap açmak zorunda değilim. Böyle bir yazı görmesem yine açmayacaktım. Serimanga gibi aldığı serileri 1 hafta sonra bırakan, serinin edit ve çevirilerini geç atan, uzun bölümlü serileri baştan yapmak yerine direkt güncelden başlayan bir ekip bana lütfen çeviri ve editten bahsetmesin. Zamanında yaptığınız işleri bilmiyormuşuz gibi bize burada edit ve çeviriyle ilgili bilgilendirme veriyorsunuz. Bu ekiplerden hiçbirine dahil değilim fakat şu yazıdaki ekipleri bir Serimanga üyesinin eleştirmesi kadar üzücü bir durum yok. Kimsenin de yollamadığını belirtmek isterim. Kimsenin köpeği değilim veya kışkırtılmayla da gelmedim. Aklıma da gelmişken zamanında diğer ekiplerin yaptığı çevirileri de kopyaladığınızı söylemeden geçersem olmaz. Kanıt sun diyeceksin fakat sitenizden kaldırdığınız için maalesef yapamıyorum çünkü o seriyi de aldıktan 1 hafta sonra bıraktınız. Neyse demem o ki bu yazıyı başka bir ekip yazsa gerçekten saygı duyardım ama size saygı duyamam. İyi günler.

Sorumluluk vs. gibi konuları ilk öncelikle geçelim bu işin bir korsan sektörde devam ettiğini ve yapan insanların belirli bir yere kadar anonim olduğunu unutmamak gerekiyor. Onu bunu geçtim bu yazdığımın sorumlulukla düzenli atmayla veya seri alıp bırakmayla ne alakası var onu da çözebilmiş değilim, ben bu yazıda "TEKNİK" kısmı üzerinden yorumlama yaptığımı zaten yazıda söylüyorum, "Merhabalar dostlar, ben Seri Manga'dan Raizel. İlk öncelikle bu yaptığım değerlendirme yazısını kim işin özünü (Teknik kısmını.) biliyor veya bilmesine rağmen nasıl yapıyor bunu öğrenmeniz için yazıyorum, işin içinde benim canımın çok sıkılması da var tabii siz orasını karıştırmayın." ve kimsenin düzeni veya seriyi bırakıp bırakmaması umurumda değil. Neden her şeyi çarpıtıyorsun onu da anlayabilmiş değilim, agresif tavrının sebebini ise Manga Gecesi Discord sunucusunda olduğundan anlayabiliyorum merak etme, yani senin gibi birisinin de ayrıca saygısına ihtiyacım yok, başka yerde sızlan. Görüşün için teşekkürler, bir dahakine buraya daha yetkili birisi gelsin okuyucusu yerine. Tüm bunların dışında yazında ekibim hakkında kafana göre bir şeyler sallamışsın amacın ne cidden soruyorum ya lkjsdlfkşjsldfh, çattık bir sorunluya yine.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Grupların kapasitelerinin aşağı yukarı böyle olacağını ben de düşünsem de bazı gruplar çok değişken olabiliyor. Manga-TR de bunlardan bir tanesi. Aynı sistemle puanlamış olsaydım, kalite seriden seriye değiştiği için kesin bir karara varamazdım ama senin sistemine göre ben de 5-7 puan arası notlardım. Henüz ortaya çıkmamış cevherler de var scan piyasasında. Onlar da bulunup sonraki değerlendirmelere tabii tutulabilir. Eline sağlık. Şimdi ise yukarıdaki kafamı kurcalayan muhabbete gelirsek; Okuyucuların sevdikleri grupları savunması normal. Ancak burada "gömme" işlemi yapılmıyor. Fazla öznel bir düşünce de bulunmuyor. Yıllarını vermiş her çeviri grubu dizgicisi herhangi bir balona baktığında dizginin nasıl olduğunu ve nasıl olması gerektiğini fark edip aklında oturur. Gördüğüm kadarıyla Seri Manga da işin içine girmiş -bir şekilde-. Yukarıdaki arkadaşa bir çeviri grubu sahibi olarak şunu söyleyebilirim ki Seri Manga ekibindeki kişileri Türkiye'nin hiçbir yerinde bulamazsın. Çünkü bu kişiler scanlation işini sonuna kadar kavramış insanlar. Yabancı gruplarda yüzlerce bölümleri yapmalarıyla birlikte, İngilizce manga sektöründe "sektörde söz sahibi" kişilerin (bu kişiler Jaimini's Box zamanında ün kazanıp şu an farklı farklı gruplarda bulunan, işçilikleri sayesinde her ülkenin editörlerinin örnek aldığı ün kazanmış olanlar) herhangi birine sorduğunuzda parmakla gösterecekleri kişilerdir. Çeviri ve dizgide sugötürmez tecrübeleri vardır ki yabancı gruplardan daima gruba katılma ricaları alırlar. Bundan dolayı bu grubu örnek alıyorum. Kaldı ki editi ayıplanan Seri manga ekibindeki 7-8 veya bilmem kaç editörün 5'i Türkiye ve Amerika'da çeşitli yayınevlerinde "çalışma teklifi aldıkları üzere" çalışmakta. Başka bir şey diyemeyeceğim bu konuda. Koskoca yayınevleri bile bu adamları tanıyorsa sizin gözünüzde rezil işçilik çıkarıyor oluyorlarsa diyebileceğim bir şey yok :W Bazı grupların kullandığı manga araç gereçlerinin de o kişilere ait olduğunu unutmayalım 

• Beğeni 2
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Umarım çok övdüğünüz ekibin size göre "bulunamaz değeri" devam eder. Bu konuda yazacak çok şey var ama konunun varacağı bir son olmayacağı için burada bitiriyorum . Yazılarınız için teşekkürler ama düşüncelerimi hâlâ savunuyorum. Yazımı bitirmeden önce diğer ekiplerle bağlantım olmadığı (buna çekiliş için girdiğim mangastein/mangagecesi dahil. ) ve haksız çıkma bir durumdan dolayı yazımı bitirmediğimi belirterek iyi günler diliyorum.

• Sinirli 1
Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Tartışmalar dizgi değerlendirmesi üzerine olursa faydalı olur. Elmayla armudu karıştırmayalım. @Ulinimio Kin güdüyorsan özelden yazarsın veya Discord gibi platformlarda eleştirilerini yapabilirsin. Konuyu kirletme daha fazla. 

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Bakayalo

Konudan tamamen kopup kişisel sataşmaya dönen mesajları sildim. Konuyu yersiz genişletmeyi de bu kadarla bırakıverin. Hangi manga çeviri gruplarının takdire şayan olduğu değil konu, bunların dizgi açısından değerlendirilmeleri.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

• 1 ay sonra...

Bende bir hesap açayım dedim. Bende bazı webtoon fansublarının ve manga fansublarının dizgilemesini sevmiyorum. Keza çevirileri de öyle. Redaktör alıyorlar yine düzeltilmiyor bu durumlar. Fansubların yarış peşinde olması yerine güzel işler çıkarmasını temenni ederim. Kolay gelsin herkese.

Yorum bağlantısı
Hemen paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Forum Kuralları'mızı okudunuz mı?